Alpinistični razgledi 6/1980

VSEBINA

3    Vsa kopja se še niso zlomila

4    Naše slike

5    Veliki pionirji alpinizma (VI. del)

8    Razmišljanje povprečnega alpinista

9    Informacija

11  Matterhorn (II. del)

14  Nekaj pripomb

15  Pojasnilo

16  Resnica, o »nesojenih zmago­valcih Everesta«

17  Petkrat uspešni na gori sveta

18  Blišč in beda slave Reinholda Messnerja (I. del)

20  Odprava PD Jesenice v Afriko

21  Letos vsaj štirikrat v juž­noameriške Ande

22  Ekspedicionizem na Čehoslovaškem

23  Dvoje novic po svetu

23  Še nekaj o ameriškem ocenjevanju

24  To in ono o nahrbtniku (I.)

26  Namesto alpinistične nemško in angloslovenščine

27  Pregled vzponov 1979 (II.)

32  Novi vzponi

Vsa kopja se še niso zlomila

Poskusne številke Alpinističnih razgledov naraščajo. Ker se ne spodobi, da bi novorojenca že pri po­rodu razčetverili, so prve kritike Razgledov pohvalne; upam, da so iskrene in ne ponarejene. Pričakujemo, da bo krog bralcev vedno širši in da bo med nami vedno več takih, ki bodo vedeli povedati, kaj vse bi spadalo v Alpinistične razglede, kakšni naj bi bili itd., le sodelovati »ne bodo imeli časa«. Vsi vemo, da je najbolj konstruktivna kritika tedaj, ko se sam vključiš v delo; da je manj naporno stati ob strani in ob izidu številke pripovedovati ter poučevati, kakšna mora biti v bodoče. Področij za pisano obdelavo je vedno več, vsa kopja se še niso zlomila, na straneh Alpinističnih razgledov je dovolj prostora za vse, ki bi radi kaj povedali o alpinizmu. Navsezadnje so Alpinistični razgledi zrcalo našega časa, ljudi, ki živimo danes in zrcalo tistega, kar mislimo in smo prepričani danes. Hu­da kri ob debatah glede prostega plezanja se še ni umirila. Prav bi bilo, da se neurje ne bi kmalu po­leglo. Naj se do konca izčisti mit, ki ga sprožajo besede »free climbing, boulderness, alpinizem by fair means, punkalpinizem« ali kar po domače val prostega plezanja; naj se še bolje ovrednoti ali je pojav res nekaj ekstremno novega, revolucionarnega in čez vse meje predrznega, ali pa je to le spošt­ljivo spogledovanje s klasiko, preprosto vračanje k prvinam in idealom pionirjev alpinizma tam na koncu prejšnjega stoletja ali v letih pred prvo vojno. Morda so povojna stranpota v labirint kovačije, škripčevij, vrvnih manevrov in vr­talnih strojev že toliko predelala cele generacije alpinistov, tako v njihovem obnašanju kot v načinu mišljenja, da se marsikomu spu­stijo mozolji, ko zasliši besedo prosto plezanje. Kadar se meje ne­mogočega podirajo, ni treba, da se občudovanje spreminja v navadno »fovšijo« in v nemočno paberkova­nje za preživelim.

Zato: alpinisti in plezalci, člani in nečlani, kategorizirani ali sa­mo registrirani, tisti v čevljih in oni v copatah, tisti v gatah in s kredo ter tisti v debelih pumparicah in rokavicah, priznani in častni, načelniki in častni načelniki, vegetarijanci in alkoholiki, tisti v dvajsetem nad dvajsetim (tudi nekajkrat), z zlatim častnim znakom ali brez njega: vzemite svinčnik in pišite, lažje vam bo, ko boste svoj prav vrgli na papir, mi pa v tiskano obli­ko. Napišite o gorah Nove Zelandije, tisti, ki ste bili doli, o Lotse­ju, o Andih, o vetrovkah in kuhalnikih, o šotorih, o svojem domačem plezalnem vrtcu, o tem, kar ste prebrali v tujih revijah, pa bo vsega spet za celo številko. Nasvidenje!

Janez Bizjak

ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 6, maj-junij 1980, interno glasilo slovenskih alpinistov.

Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

Šesto številko so pripravili: Janez Bizjak, Andrej Dernikovič, Milan Fülle, Janez Gradišar, Viki Grošelj, Lidija Honzak, Mitja Jesenovec, Stane Klemenc, Mitja Košir, Rok Kovač, France Malešič, Janez Marinčič, Nada in Bine Mlač, Igor Mezgec, Dušan Podbevšek, Peter in Pavel Podgornik, Jan Pšenica, Franci Savenc, Pavle Šegula, Lado Vidmar in Iztok Tomazin.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja