Alpinistični razgledi 5/1980

VSEBINA

3    Peti raztežaj

4    Naše slike

5    Veliki pionirji alpinizma  (V. del)

8    Kopitar brez čevljev ali kaj mislim jaz

9    Kje je javna kritika?

10  Problem zimskih sob

11  Matterhorn (I. del)

14  PizBadile – vzhodni steber

16  Piz Badile – severovzhodna stena

16  Domači vzponi

19  Alpinizem na Madžarskem

19  Dolomiti

20  Še nekaj novic

21  Prosto plezanje

23  Novi opis težavnostnih stopenj

24  Še nekaj o polbičevem vozlu

25  Snežna očala

27  Pregled vzponov 1978/79 (I.)

PETI RAZTEŽAJ

Vrstice, ki jih napišemo za uvod, so zaradi prostora ponavadi obso­jene na kratkost in jedrnatost. Nekako nas oskrbijo z vsakdanjo­stjo, ki je tu med nami; niso preveč zanimive in obvezne, pou­darjajo nujnost in težave, sproti nas spominjajo na probleme in jih poenostavljajo.

Hvalevredno je, da dosedanje pole­mike ne ustvarjajo novih mask in tančic, ampak jih trgajo. Nimamo namena prodajati učenosti, toda o sedanji polemiki lahko že povemo nekaj pohvalnih besed: naša pole­mika se ne izčrpava v zanikanju, ampak razkriva vrednote, ki so drugačne od tistih, ki jih izpostavljamo posmehu in kritiki. Upal bi si podčrtati, da je na­pačna miselnost, ki se je alpi­nisti zelo radi poslužujejo: kar kot polemik vem, zadeva samo me­ne, tisto, česar ne vem o svetu in drugih, me ne zavezuje in ne skrbi, saj to zame ne obstaja. Svojega znanja in neznanja sploh ne povezujem. Prizadevanja tak­šnega polemika so žalostna in ničeva. Bogastva resnice preprosto ne zna strniti in »prevesti« na jezik, ki bi bil razumljiv in do­stopen nam vsem.

Vrnimo se še z besedo ali dvema k našemu glasilu. Idej ne manjka, precej je zanimivih in izvirnih, toda ostale bodo le kot mrtve čr­ke na papirju ali neuresničene zamisli v naših glavah, kot kalčki brez vode, če ne bo moče. Pri vsem tem je naše glasilo tisto, kar velja zalivati in to s pisano besedo. Področje tovrstnega delo­vanja je praktično neomejeno. Sa­mo tako lahko postanejo Alpini­stični razgledi res pravi razgle­di. 0 koristnosti glasila se danes ni treba več prepričevati, ni pa hudo, če hočemo še več.

Naši številni morebitni sodelavci, ki so nam večkrat rekli, da se bodo oglasili, so kadarkoli dobro­došli, posebno še s prispevki z vzgojnega področja alpinističnih šol in tečajev.

Za takšne, ki jih »časovno zvija« oziroma preprosto nimajo časa, ve­lja, naj kaj napišejo takrat, ko bodo »naleteli« na kakšno zoprno deževno nedeljo, ko se še v Kogel ne da. Ob hrustanju redkvic (vita­mini!) se da dobro pisati. Tudi ob poslušanju country glasbe se da pisati, samo besedilo mora biti do­bro …

Bine Mlač

ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 5, marec-april 1980,

interno glasilo slovenskih alpinistov.

Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

Peto številko so pripravili:

B. A. (?), Janez Bizjak, Ciril Debeljak, Andrej Dernikovič, Milan Gladek, Janez Gradišar, Viktor Grošelj, Lidija Honzak, Mitja Jesenovec, Stane Klemenc, Zvone Korenčan, Rok Kovač, Tine Kristan, France Male­šič, Janez Marinčič, Igor Mezgec, Bine in Nada Mlač, Dušan Podbevšek, Meta Rotovnik – Tavčar, Franci Savenc, Andrej Škafar in Lado Vidmar.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja