Alpinistični razgledi 35/1990

VSEBINA

4   Bine MLAČ Interludij ali vmesna igra

6   Bine MLAČ Brata Toni in Franz SCHMID

10 Plezalci so v toku

11 Intervju z Walterjem BONATTIJEM

14 Smrtni boj na strehi sveta – in po njem

17 Višinomer

20 Razdeljeni bomo propadli

21 Bojan POČKAR Mt. Robson

22 Aleš ROTAR Še enkrat sam

23 Še trije sami

24 Jesen 1989 v Ratikonu

26 Bojan ZUPET Izrazoslovje

29 Božo JORDAN in Bojan POLLAK Trodelni improvizirani pas

INTERLUDIJ ALI VMESNA IGRA

Od zadnje številke Alpinističnih razgledov je minilo skoraj leto dni. Včasih ni napak, če pri ponovnem vzletu skušamo (samo) kritično analizirati zgrešene kadrovske, organizacijske in še kakšne druge nerazveseljive poteze, ki so kot množica majhnih trhlih zidakov nemara največ pripomogli temu, da se je hiša sesula. Prvotni namen avtorja pričujočih besed je bil sicer naravnan v tej smeri, no tik preden je končal besedilo, ki je vsebovalo tudi obilico političnega naboja, brez česar menda dandanašnji ne gre, se je premislil, dve strani uvoda pa izbrisal in vse začel na novo. Napisal je še drugi primerek uvoda, kateremu je dal pomenljivi naslov Božanska komedija, vendar je tudi ta vseboval toliko namigov, prispodob, ironije in podobnega, da ga je še v drugo zavrgel. Ker gre v tretje rado in se vedno ene in iste napake ponavljajo, nenehno buljenje v zaslon monitorja pa prav tako ni najbolj zdrava stvar, se je v. d. urednika, torej človek, ki niza te besede, trdo vzel v roke in si rekel: Daj, lepo te prosim, prenehaj z oslarijami in raje upri pogled v čase, ki prihajajo. Rečeno, storjeno, čeprav informacija ali skop oris tez nekega projek­ta ni popoln, če v zabrisanih izhodiščih ni tudi stavek, ki govori o vzrokih in pos­ledicah. A bo vseeno bolje, da v naslednji številki, kar zadeva žveplo, železo in ogenj, spregovorita nekdanja urednika, avtor teh vrstic pa napiše, da je pač nase prevzel nalogo, da pred koncem leta 1990 spravi k življenju 35. številko Alpinističnih razgledov, ali pa da izda osmrtnico. Tako lahko zdaj poroča, da je zbral ljudi, ki so voljni delati, da je kmalu po sestanku KA naredil projekt, ki podrobneje obravnava organizacijsko in finančno plat, vsebino in obliko AR, odgovornost za redno izhajanje in v tem smislu naprej, vse do problematike člankov, ki jih jemljemo iz drugih revij. Začasni urednik se zaveda dejstva, da ni ničesar mogoče speljati čez noč, da je pot do kakovosti dolga in naporna in da je težko na štiridesetih ali nekoliko več straneh zadovoljiti vse svoje bralce, da … Skratka, ker se vsega tega zaveda, bo do naslednje številke, ki bo izšla v prvi polovici februar­ja, opravil še okoli deset pogovorov z bodočimi sodelavci ali uredniki, potem pa začel korak za korakom izvajati svoj projekt. Pri omembi »svoj projekt«, je verjetno čutiti pomanjkanje čuta za demokracijo oziroma odprtost in dovzetnost avtorja projekta na zamisli in novotarije sodelujočih članov uredništva. V resnici ni tako, kajti ta projekt naj bi bil le oživitvena injekcija, vse ostalo pa bodo prispevali sodelavci, zlasti tisti, ki sodijo med mlajše generacije. Toliko o tej rahlo suhoparni, toda neizogibni tematiki. Naslednja stvar, za katero porabimo še nekaj vrstic, je vsebina, pravzaprav vprašanje kaj vse naj bi v njo uvrščali. Oglejmo si na kratko del predloga za bodoče ogrodje Alpinističnih razgledov:

  • Uvod (malce drugačen);
  • Pionirji (razširjeni na gornike, alpiniste, odpravarje in plezalce);
  • Intervjuji (daljši domači, krajši izposojeni);
  • Alpinizem (vse zanimivo in aktualno);
  • Odpravarstvo (vse zanimivo in aktualno);
  • Športno plezanje (spremljanje tekmovanj in rezultati, privlačna primerjalna statistika, tehnika teh­nologija, dogajanja);
  • Oprema (vse aktualno iz katalogov in revij);
  • Kratke predstavitve in presoje knjig;
  • Opisi in sheme prvenstvenih smeri;
  • Prevedeni opisi in sheme klasičnih in sodobnih smeri (AR izbira za vas);
  • Uredništvo bo v stiku z bralci v rubriki Alo, alo;
  • Drobir, karikature, kratke basni, misli, domislice itd.;
  • Drugo v zvezi z gorami (ekstremno smučanje, zmajarstvo, padalstvo);
  • Vzgoja in izobraževanje (šole, tečaji, seminarji);
  • In tako naprej.

Kot smo na začetku predstavitve nekaterih tem že nakazali, bo urednik svojo rubriko lahko tudi razširil. Kako bo to izgledalo, je pač odvisno od domišljije pisca uvodnika. Tokrat vam v. d. urednika namesto novoletnih čestitk namenja dve svoji najljubši basni in karikaturo.

Bine MLAČ

Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.

Naročnina plačljiva dvakrat letno na žiro račun 50101-676-47846 s pripisom za Alpinistične razglede.

To številko so pripravili člani uredništva Al­pinističnih razgledov: Aleš LIPNIK, France MALEŠIČ, Božo JORDAN, Bojan POLLAK, Mojmir ŠTANGELJ, Breda ČINČ, Barbara GORIČAR, Ingrid SERGAŠ, Milenko ARNEJŠEK, Aleš ROTAR Bojan POČKAR, Matjaž WIEGELE, Alenka SIMČIČ, France BERNOT, Matej ŠURC, Dare JUHANT, Jaka BREGAR (naslovnica) in Bine MLAČ.

Po mnenju Komiteja za kulturo je publikacija s sklepom 4210-35/87 08.09.1987, oproščena plačevanja temeljnega in posebnega davka od prometa proizvodov.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja