Alpinistični razgledi 34/1989

VSEBINA

4   Matej Šurc TRIJE SRČNI MOŽJE

5   Bine Mlač ANDERL HECKMAIR

9   ALPINISTI IMAJO TAKŠNO ORGANIZACIJO, KOT SI JO USTVARIJO 

     SAMI

16 SHISHA PANGMA

17 Bojan  Počkar POSKUS V SZ STENI AMA DABLAMA (6828 m)

18 Tomaž Žerovnik YOSEMITE 1989

20 EL CAPITANOV NOS

23 Aleš Rotar HOJA, PA ČE TUDI SAMO ZA NASMEH

24 REZULTATI TEKMOVANJA ZA SVETOVNI POKAL 1989

25 IDRIJA 1990

26 AUS – ABSOLUTNA UMETNA  STENA

28 A. J. Dernikovič ASPIRIN

29 KAJ SO TREKINŠKI VRHOVI V NEPALU

32 PLASTIČNI ČEVLJI

35 Zvone Korenčan VRVNA REŠEVALNA TEHNIKA V NAVPIČNICI

39 SMERI

40 HUMOR

TRIJE SRČNI MOŽJE ali ZAKAJ PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE NIMA PREDSEDNIKA

Zakaj Planinska zveza Slovenije še nima predsedni­ka? Gotovo ne zato, ker so planinci tako hoteli, pač pa zato, ker je STATUT tako hotel! Ali ni škoda? Komaj je »planinska volilna pomlad« s svobodno iz­biro predsednika med tremi različnimi kandidati (pravzaprav programi) resnično zaživela, že so se te »rož’ce koj osule«.

S tem so funkcionarji naše planinske organizacije zgovorno dokazali, da ljubiteljstvo pač ni njihova prednostna vrlina. Vsakemu amaterju bi bilo jasno, da bo na skupščini PZS ob izbiri predsednika med tremi kandidati, zelo težko doseči potrebno večino (vseh delegatov), kot to zahteva poslovnik. Zato bi bilo treba le-tega pred takšnim načinom volitev – preprosto spremeniti, ali natančneje rečeno, že prej prilagoditi volilnim spremembam.

Tako je PZS do naslednje skupščine (za katero se v tem trenutku še ne ve, kdaj bo) ostala brez svojega predsednika. Že tako omajan ugled naše planinske organizacije je s tem v očeh njenih članov še bolj upadel.

Naj mi bo ob tem udrihanju čez birokratsko papir­nate zablode, dovoljeno malo osebne note. Tudi mene je ob tehtanju različnih programov treh srčnih mož: Brvarja, Oblaka in Strojina, zajelo nekaj tiste predvolilne mrzlice.

»Ali Brvar …? Prednostne naloge vidi v reševanju ekoloških problemov; zavzema se tudi za profe­sionalizacijo – predvsem v vodništvu, GRS, alpinizmu in na gospodarskem področju; najbolj odločno (v primerjavi z ostalima dvema) nasprotuje novo­gradnjam v gorah; dokaj jasno opredeljuje položaj in prihodnost športnega plezanja; bolj poglobljeno in strokovno kot Oblak in Strojin se loteva tudi problemov financiranja in nasploh podpore sloven­skemu plezalstvu, odpravarstvu, skratka v dejav­nostih, ki (še) sodijo v alpinizem.

Toda Brvar začuda v svojem programu niti z bese­do ne omeni enega najbolj žgočih problemov Pla­ninske zveze, to je vzgojno-izobraževalnega centra v Bavšici. Strojin in (zlasti) Oblak to vprašanje v svojih programih vsaj načneta. Prav tako se oba zavzemata za oživitev (skoraj povsem pozabljenega?) Aleševega sklada, medtem ko Brvar o njegovi nadaljni usodi ne govori. Pač pa se (skupaj s Strojinom) zavzema za preselitev sedeža PZJ v Ljubljano. Oblak tega v programu ne omenja, se pa v nasprotju z ostalima, zavzema za strožje režime v planinskih kočah glede ponudbe alkohola, edini

tudi nasprotuje kolesarjenju po gorskih poteh. Strojin bi več pozornosti namenjal zamejcem, oživil bi informacijsko-dokumentacijsko službo na PZS, uredil arhiv, pospešil delo planinskega leksikona … Toda Brvar je najmlajši in širši slovenski javnosti nemara še najbolj poznan (bil je predsednik ZSMS, zdaj je predsednik TKS Slovenije) …«

Skratka, ko sem takole premetaval vsebine progra­mov vseh treh kandidatov in iskal prednosti in po­manjkljivosti, sem nehote dobil občutek, da so njihove usmeritve prej plod trenutnega navdiha, kot pa dolgoročnih in poglobljenih razmišljanj ter is­kanj, ki bi jih privedla do zaključka, kaj povprečno zagnani planinec pričakuje od svoje organizacije. Sam bi se zato odločil za ANTOMARJA STROBRVLAKA, torej za nekakšnega križanca med to trojico. Toda, »kdor preveč želi, se v govnu utopi,« pravijo. Naivni optimisti, zvesti člani organizacije, smo nenadoma ostali brez svojega predsednika. Kljub temu bo verjetno še mogoče iti v hribe, mar ne?

Zdaj pa šalo na stran in poskusimo opozoriti na ne­katere druge nepravilnosti, ki jih brezvladje ned­vomno še poglablja. Nekatere gorniške dejavnosti so že tako spregledale, da planinska organizacija postaja zanje pretesna in si zato samostojno utirajo poti, njihovi protagonisti pa si po svoje iščejo pros­tor pod soncem. Posamezni vrhunski alpinisti ali pa športni plezalci, si skoraj popolnoma samostojno iščejo sodelovanja z mediji in sponzorji. To seveda ni nič slabega, PZS to dopušča, celo podpira.

Samostojno, to že. Kaj pa samovolja?

Medtem ko planinski funkcionarji usklajujejo pos­lovnik, ko prelagajo papirje, žonglirajo z zakoni, statuti, pravilniki …, si posamezna društva (zlasti tista, ki upravljajo planinske postojanke) v želji po dobičkarstvu, po svoje krojijo »planinstvo«. Nekateri posamezniki, člani GRS, izrabljajo to humano organizacijo za svoje lastne potrebe, nadaljujejo se grobi posegi v gorsko naravo, kupi smeti ob planin­skih kočah rastejo in še bi lahko naštevali. Seveda je naivno pričakovati, da bo novi predsednik zdaj čez noč razrešil takšne stranpoti in rakaste rane našega planinstva, toda vseeno naj zaključim s tole željo: čimprej sklicati izredno skupščino in izvoliti novo vodstvo. Tudi zaradi staroste slovenskega planinstva Jožeta Dobnika, ki ga je doletelo, da mora ob skoraj sedmih križih, prenašati še nadležno breme »vede-ja« predsednika PZS.

Matej Šurc

Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.

Naročnina plačljiva dvakrat letno na žiro račun 50101-678-47046 s pripisom za Alpinistične razglede.

Številko so pripravili člani uredništva Alpinističnih razgledov: Srečo Trunkelj (Glavni in odgovorni urednik), Mirko Lindič, Ljudmila Kropec, Mojmir Štangelj, France Malešič, Bine Mlač, Miro Štebe, Tone Štamcar in Marko Jurič, Alenka Simšič.

Naslovnica: HIMALAJA; Foto: Tone Škarja.

Ilustracije: Mirko Lindič, Marko Jurič, Srečo Trunkelj.

Tisk: Kopiranje in razmnoževan je Irena Ovca Mrkun, Kolarjeva 31, Ljubljana

Po mnenju Komiteja za kulturo je publikacija s sklepom 4210-35/87 – 8.9.1987 oproščena plačevanja temeljnega in posebnega davka od prometa proizvodov.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja