Alpinistične novice 8/1975

Za razmah turnega smučanja
Vodniška skupina PD Ljubljana-matica se je odločila, da v času do 1. maja izpelje hvalevredno akcijo; na Komni bosta vsako soboto in ne­deljo izkušen gorski vodnik in reševalec za turnosmučarske pohode po programu. Predvidene ture bodo lažje, primerne tudi za one s slab­šo kondicijo in z nepopol­nim smučarskim znanjem.
Predhodne prijave bo spre­jemala pisarna PD (Mikloši­čeva 17. tel. 3112-645), ki bo rezerviralo tudi prenočišča v domu na Komni. V primeru večjega števila prijavljenih pa bo organizirala tudi prevoz z avtobusi Odhod iz Ljub­ljane bo vsak petek ob 13. uri (z rednim avtobusom), skupni odhod od Savice pa ob 17. uri. Pristojbina za vo­denje znaša za enodnevno tu­ro 10 din, stroški rezervacije ležišča pa so 2 din. V so­boto, 22. t. m., bo na programu tura KOMNA-PLA­NINA PRI KRAJU-SRED­NJI VRH-BOGATINSKO SEDLO-KOMNA, v nede­ljo pa KOMNA-PLANINA GOVNJAČ-VRH ŠKRLI, program drugih tur bomo ob­javljali sproti.
Pomeni to preporod orga­niziranega visokogorskega tur­nega smučanja? Ko bi uspeli zagotoviti še redno odpira­nje postojank vsaj na Triglavski smučarski magistrali (v času spomladanske smu­ke), podobno vodniške uslu­ge npr. še na Staničevi koči, redno radijsko povezavo po­stojank z dolino in ko bi zastavili primerno propagand­no akcijo po vsaj Jugoslaviji in tudi v tujini, obisk prav gotovo ne bi izostal.

Knjižica »Jugoslovani na Kangbačenu«
Komisija za odprave v tuja gorstva PZS je pred dnevi izdala knjižico o V. JAHO. Gradivo o odpravi, ki ga je uredil inž. Pavle Šegula je nanizano na 80 straneh (for­mat 14 x 20). Ovitek je bar­vast in ima na naslovni stra­ni odtisnjen Makalu ob vzhodu sonca, na zadnji stra­ni pa je grebenska skica Hi­malaje v okolici Kangčendzenge.

Odpovedan zimski tabor
Komisija za alpinizem od­poveduje letošnji zimski ta­bor, ker se je zanj prijavilo premalo kandidatov. Začetniški zimski tečaj (med 2. in 8. marcem nekje na Vršiču, vodja Tone Sazonov) pa bo v vsakem primeru.

Novice iz Kranja
Na Ledinah, kjer naj bi stala nova planinska posto­janka PD Kranj so izbrali lokacijo postojanke in dolo­čili tovorne žičnice. Vsi obi­skovalci so bili prijetno pre­senečeni nad ugodnimi raz­merami za smučanje v tem delu Kamniških Alp.
Tega dne so med kratkim preletom s helikopterjem opa­zovalci nehote dobili tudi do­kaz o množicah obiskovalcev po vrhovih. Skoraj nobeden ni sameval, na strehi Grintovca in Kalškem grebenu pa je bilo opaziti tudi turne smučarje. Žal pa je potreb­na tudi graja – opaziti je bilo vse preveč samohodcev in takih s pomanjkljivo opre­mo!

Novice iz Zagreba
PD Velebit iz Zagreba bo v sodelovanju s planinskim odborom Zagreba in PZ Hr­vatske v letošnjem letu za vso republiko organiziralo precej vzgojnih akcij. Zim­ski alpinistični tabor se bo pričel v soboto. Speleološka šola bo trajala od 3. marca do 16. aprila (terenske vaje bodo na Medvednici). Alpini­stična šola, ki jo vodi Mi­roslav Pleško, se je pričela 8. t. m. in bo trajala do 8. maja. Prvomajski zbor alpi­nistov (XVI.) v Paklenici bo od 30. aprila do 4. maja (informacije – PDS »Velebit«, Radičeva 23 , – 41000 ZA­GREB). Ledeniški tečaj bo letos v Franciji (25. julija do 2. avgusta), takoj za njim pa bo še tabor. Julija bo na Južnem Velebitu tudi speleološki tabor.

Idrijska AS
Čeprav še ni dolgo, odkar je bila ustanovljena alpini­stična sekcija v Idriji, njeni člani tudi pozimi ne počivajo. Predzadnjo soboto sta Franc Bizjak in Emil Jereb preple­zala Virensovo smer v Koglu, dan za tem – skupaj z navezo Cvetka Koler-Emil Tratnik, pa še Južni raz Sku­te. Vreme so imeli odlično, le v gornjem delu raza jih je oviral požled.

Odprave v Himalajo
Precej letošnjih predmonsunskih odprav je že v Ne­palu in celo na poti. Največ zanimanja seveda vzbuja žen­ska Japonska odprava na Everest in prav zato je o drugih še sorazmerno malo podatkov. Za špansko odpra­vo na Manaslu (doseči ga nameravajo še pred koncem aprila) je znano, da bo odpotovala iz Evrope šele 9. marca. Štirinajstčlanska ita­lijanska odprava (skupaj z 8 znanstveniki) pod vodstvom Ricarda Cassina bo začet­kom prihodnjega meseca odpotovala na Lhotse. V njej so številni znani alpinisti – Ignazio Piussi, Alessandro Gogna, Reinhold Messner (ta je po potrebi tudi Italijan) in drugi.

Pohod na Prenj
Prvi masovni zimski pohod na Prenj je v celoti uspel. Organizatorji, člani AO Sa­rajevo, ki so ga pripravili v spomin na svoje tri umrle tovariše (med prvim zim­skim vzponom na Lupoglav) so v Grabovčici, kjer je bila »baza« našteli 63 planincev iz Zenice, Vareša, Kaknja, Jablanice, Osijeka, Splita in Sarajeva (kljub še dvem ve­likim prireditvam na isti dan). V nedeljo so se vsi povzpeli v Bosin dol, naj­prej na vrh Lupoglava pa je lahko šlo zaradi hudega poslabšanja vremena le 23 naj­bolj izkušenih. Pripomnimo naj še, da je posebna sku­pina iz AO Sarajeva obenem še prečila Vjetrena brda (iz Konjiča do Lupoglava) predno se je priključila glavnini in da je bila iz preventivnih razlogov razporejena po te­renu tudi njihova celotna po­staja GRS.

Vzgoja v GRS
Januarja je bil zbor in­štruktorjev gorske reševalne službe, februarja tečaj za vodnike lavinskih psov, mar­ca bodo skupne vaje s pou­darkom na reševanju izpod plazov, aprila bo na vrsti zvezni seminar za inštruktorje itd. Gorska reševalna služba v Sloveniji, ki je postala javna služba, se zaveda velike odgovornosti do vseh obiskovalcev gora in skrbi za redno izpopolnjevanje svojega kadra. Škoda le, da se morajo gorski reševalci še vedno v preveliki meri ukvarjati z reševanji na organiziranih smučiščih tisti, ki so za to poklicani, pa stojijo preveč ob strani.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja