Opis razmer, ki prevladujejo v gorah ob začetku decembra, je podala alpinistka Slava Suhač: Karavanke so brez snega, južna pobočja visokogorja so skoraj brez snega, severne stene pa zasnežene ravno toliko, da se dobro vidijo prehodi, police, zajede. In spomini, čeprav že zelo stari, se predramijo ob iskanju smeri, ki so bile preplezane v ostenjih Mojstrovk, Travnika Šit in Jalovca. Ni jih bilo malo.
Prav tako (nekako najbrž) menita Tine Cuder in Filip Princi, ki sta zimske razmere preverjala v Trmastih kaminih NŠG.
Prezaseden (tudi) bivak na Legarjih
Alpinisti in pripravniki AO Ljubljana Matica so sredi novembra taborili ob bivaku. Plezali so Zajedo (V/IV, 350 m), in Južni raz (IV+/III, 350 m) v južni steni Skute Izvir (V/IV, 130 m), v Dolgih stenah, kjer so dodali tudi prvenstveno smer – prostora za nove pa je v kratki, a zelo razpotegnjeni, v jutranje sonce zazrti steni še precej …
Včasih se preveč oklepamo strahu pred prihodnostjo, ne pa življenja samega
Anja Petek: “Vsak dan prinaša nove in nove izzive, padce in vzpone, ideje in želje, odločitve ter s tem tudi strahove, dvome, pomisleke.
Včasih se toliko časa vrtimo okoli vprašanj, “Ali bom le sprejel/a pravilno odločitev? Ali je prav, da ravnam tako ali bi moral/a drugače? Kaj pa če se zmotim, se odločim narobe? Kaj pa, če mi ne bo uspelo?” da lahko na koncu obstanemo na mestu.” … Mednarodno priznanje za Slovenki
Jesenska Himalaja
To jesen je bilo alpinistično dogajanje v Himalaji izredno pestro in so ga (znova) zaznamovale predvsem številne smrti alpinistov. Na Makaluju pa sta poskušala Mihail Fomin (tudi AO Radovljica) in Nikita Balabanov, ki sta začela nov dolgoročni projekt. Cilj je bil precej ambiciozen – nova smer.
Plezalca sta že pred odhodom na odpravo ocenila možnosti, da uspeta iz prve na 5-10%, glede na vse morebitne logistične in taktične posebnosti.
Kot ponavadi je realnost presegla najskromnejša pričakovanja. Drugi dan po prihodu v bazni tabor je mati narava vrgla jokerja in v naslednjih treh dneh nasula 15 metra novega mokrega snega. To je seveda premešalo načrtovane nadaljnje aklimatizacijske urnike in morebitni poskus prestavilo na začetek novembra, ko pa zadeva zaradi močnega vetra iz Tibeta izgubi vsakršen smisel.
Plezalca sta se po nekaj tednih “prestavila” na drugo goro in v zahodni steni Ama Dablam splezala zanimivo mešano linijo, ki je bila res vredna poskusa. Potrebovala sta dva dni, da sta splezala do velikega snežnega seraka na 6200 m, na rami severozahodnega grebena Ama Dablam, kjer sta se pridružila britanski smeri preplezani leta 2001. Nad ramo je zasnežen greben s slabimi snežnimi razmerami upočasnil njun napredek, tako da sta šele pozno zvečer četrtega dne prešla zahodno steno in preživela noč med seraki le 50 m pod vrh. Naslednje jutro sta ob 10h smo stala na vrhu Ama Dablama in se še isti dan po običajni smeri spustila v bazni tabor.
Smer, ki sta jo preplezala, vsebuje veliko lednega in mešanega plezanja, lepo kratko skalno pregrado z nekaj oprimki, ki jih je treba narediti golih rok, in seveda tako pogosto v Himalaji – snežne grebene, ki zahtevajo nekaj kreativnosti od plezalcev v varovanju. Smer sta poimenovala Chegi (1600 m ED M5 AI4 80°) v spomin na Nikitinega plezalskega partnerja (to je bil njegov vzdevek), ki je med njunim plezanjem padel v vojni v Ukrajini.
V strmih granitnih stenah
Jernej Kruder je (že) prispel v Yosemite. Z Dirkom Uhligom sta že ogrevala prste …
Babsi Zangerl, ki je bila uspešna v Freeriderju (VI 5.13a) in njen partner Jakopo Larchersta zadnje dni pred odhodom na letališče izkoristila za poplezavanje v balvanih in kratkih počeh ter še za en vzpon v steni El Capa. Odločila sta se za Golden Gate, še eno klasiko naveze Huber/Reichel. Tokrat ju je priganjal čas, ker sta imela na voljo največ 3 dni in pol, pa še zadnja nevihta je močno namočila steno. Večkrat sta imela zaradi mokrih odstavkov težave. Vendar sta uspela priti do vrha in vse redpointirati. Golden Gate je bil za Barbaro 8. prosti vzpon v steni El Capitana.
Nove priložnosti
Grenlandija, otok zadnjih priložnosti, je pod močnim pritiskom ZDA. Nove letalske linije, letališča, ki bodo številne turiste hitro pripeljale v dokaj prvinska in redko naseljena območja, bodo zagotovo pritegnila tudi in še več plezalcev (včasih je pri organizaciji odprav na Grenlandijo slovenskim alpinistom veliko pomagal tudi Dolfi Rotovnik, Slovenec, ki živi na Danskem). Prvotno prebivalstvo se sicer malo upira, a kapital bo …
Kot dokaz trditvi o neskončnih možnostih gre prikaz 65 poletnih dni iz leta 2022, ko so Jacob Cook, Bronwyn Hodgins, Jaron Pham, Zack Goldberg-Poch, Angela Vanwiemeersch in Kelsey Watts raziskovali SZ obalo Grenlandije. Po prepotovanju 400 km obale Arktičnega oceana v napihljivih morskih kajakih je šest prijateljev opravilo niz novih smeri v velikih stenah, vrhunec pa je bil prvi vzpon na Sea Barge Circus (511+ 900 m), na Qaersorsuaq in Time is a Construct (511). A2 400 m) na Rdeči steni. To je njihova zgodba, …
Se (spet) vidimo!
Poleti je v zahodni steni Coston d’Averau (Nuvolau Dolomiti) nastala nova smer smeri ‘Hasta la vista’ (8-/RS3/I). Splezali so jo češki alpinisti Michal Coubal in njegova hčer Anna ter Martin Tučka. Michal je večino svojega opisa na Planet mountain namenil preteklosti, ko so “vzhodnim” alpinistom prestavljala potovanja na zahod, že sama po sebi izziv in dogodivščino. Ker se v zgodovini vse vedno ponavlja, si najbrž tudi on ne želi ponavljanja preteklih neprijetnosti, le doživetja novih smeri in prijaznih ljudi.
V Omanu
Maša Adlešič in Matevž … sta november izkoristila za ogled Vachellia tortilis, latinsko ime za bodičasto drevo, pod katerim sta v Omanu pogosto iskala senco. V Wadi Kubrah sta splezala novo smer Vachellia tortilis (VII-/V 225 m). Celoten opis popotovanja pa najdete na straneh AO Jesenice, …
Andi 1964 – 2024
V planinskemu muzeju so nedavno pripravili večer o prvi slovenski alpinistični odpravi v Ande. Lojze Golob je podoživel dogodke izpred šestdesetih let v neznano območje Andov. Nedvomno povsem drugačno in bolj prvinsko doživetje, ko turizem še ni tako zakorakal v gore. Nekaj fotografij z dogodka je pri Tini Horvat, nekaj na SPM, kjer so pripravili tudi razstavo. Franci pa je tedaj tudi potopisno in alpinistično (p)opisal list, …
GV
Peter Jeromel bo predsednik še en mandat. Izbral si je zaupanja vredne sodelavce, ki jih bodo dobro vodili še naprej. Prav lepo pa je videti na fotografijah in ob prigrizkih tudi vodniške (sive) eminence …
Slovenski gorski vodniki so v slovenskem planinskem muzeju izvedeli licenčno usposabljanje in letni občni zbor. Dogodek je vključeval predavanje o oceni tveganja, predstavitev novega prometnega režima v dolini Vrat in Karavank ter razpravo o povezovanju vodniških praks Planinske zveze Slovenije in Združenja gorskih vodnikov Slovenije na področju izobraževanja o turnem kolesarstvu. Posebno pozornost je pritegnila izredno zanimivost v poučnem predavanju Dušana Škodiča o zgodovini gorskega vodništva od začetka do 1. svetovne vojne. Druženje so sklenili z občnim zborom ter prijetnim druženjem ob izvrstni hrani restavracije Kazina. Skoraj smo pozabili, da je nekaj ljudi, ki jim oviranje prostega dostopa do gora lahko predstavlja oviro pri služenju kruha, a zagotovo se bo kot povsod našla rešitev za izjeme in možnost nadaljnjega dela …
Gašper Bratina za Sočo …