Marko Belingar: V gorah sneži …
AO Železničar s podporo KA pri PZS je gostil zbor alpinistov 2019. In kot se spodobi za takšen dogodek je bilo prav prešerno vse od jutra pred centrom slovanskih kultur France Prešern v Ljubljani. Prišli so vsi in še kdo več.
Čestitk in diplom so bili deležni novi alpinisti in alpinistke, prav tako novi inštruktorji. Zanimiva tema dogodka je bila vrtanje v hribih, pro et contra. Predstavnika KA Nejc Pozvek in Matic Košir sta predstavila smernice komisije. Povezovalec programa je spretno vodil nit pogovora tudi v nadaljevanju kjer je predstavil dva člana AO Železničar Zvonka Požgaja in Tadeja Goloba ter nekaj njunih himalajskih dogodivščin.
Ko alpinisti ne plezajo se družijo, zato ne bo odveč če se odpravite na zanimiva predavanja. AK Ravne vas vabi na predavanje Jurija Gorjanca o nastanku ozeblin.
AO Kranj vas vabi na predavanje o plezanju na Elbrus.
Člani AO Gorica, ki so poleti plezali v granitnih počeh severne Amerike še vedno čutijo sušo, zato bo njihovo predavanje kar v pivnici.
Vedno aktivni člani AO Železničar pa bodo v okviru alpinistične šole imeli predavanje o odpravi v himalajski Rolwaling, kjer je njihov član Matej Gorenšek s soplezalcem Miho Močnikom splezal prvenestveno smer.
Zaključek pokala SHS 2019
Člani AO Domžale so pod vodstvom Jasne in Andreja Pečjaka uspešno organizirali zaključek letošnjega pokala v lednem plezanju. 10 tekmovalk in 18 tekmovalcev iz Slovenije, Srbije, Hrvaške in BiH se je pomerilo najprej v kvalifikacijah, kasneje pa v finalni smeri.
Gangapurna 1989
Ob 30. obletnici vzpona na Gangapurno so se ponovno srečali vsi člani klubske Himalajske odprave AK Ravne in obujali spomine. Odprava je predstavljala velik dosežek v zlatem obdobju našega alpinizma.
Dirka nad 8000 metrov
Pred kratkim gotovo niste nikoli slišali za nepalskega alpinista Nirmal Purjo – Nims. Vsaj do dne ne, ko je v svetovno plezalno javnost kot grom šinila novica o rekordnem času, 6 mesecev in 6 dni, v katerem je splezal na vseh 14 osemtisočakov.
Novica gotovo ni nova, vsekakor pa je vredna pozornosti. Dozdajšnji odmevi so od zelo pozitivnih pa tudi do kritičnih. Moje osebno mnenje je, da je ne glede na uporabljen kisik in fiksne vrvi pri vzponih dosežek izjemen.
Fizična priprava, tveganje, regeneracija, motivacija, vremenski pogoji, logistika, dovoljenja za vrhove, finančni vložek … vse to bo dalo na bodoče himalajske vzpone nov pogled.
Samo za ilustracijo njegovega podviga: maja letos je preplezal pet osemtisočakov, potem pa še pet v juliju … zadnjega, Šiša Pangmo, pa so zmogli 29. oktobra.
Pri svojem projektu je Nims sodeloval tudi na štirih reševanjih nad 8400 metrov brez uporabe dodatnega kisika, on in njegova ekipa je med odpravo na novo fiksirala mnoge vrvi, ki so kasneje služile drugim odpravam pri vzponih.
V nekem intervjuju je med drugim rekel: “Še vedno lahko pridete nazaj in splezate brez kisika, če vam je toliko do tega, toda če umrete tega ne boste mogli storiti”.