Alpinistične novice 45/1978

Veliko zanimanja za seminar
Da nam primanjkuje kvalitet­nih seminarjev za inštruktorje al­pinizma ter vodje alpinističnih šol, lepo kažejo prijave za semi­nar, ki bo 11. in 12. t. m., v Kamniški Bistrici, čeprav so organizatorji zaradi majhnih nočitvenih zmogljivosti v razpisu poudarili, naj se prijavijo le in­štruktorji ter po eden iz odse­kov, ki jih še nimajo, jih je bi­lo že do srede preteklega tedna prijavljenih 45, sedem celo iz Hr­vatske ter 2 iz Bosne in Hercego­vine. Udeleženci naj bi zato s seboj prinesli spalne vreče, da bi nekaj ležišč improvizirali. In še eno sporočilo organizatorjev: med seminarjem bo na voljo vsa raz­položljiva vzgojna literatura – Nevarnosti v gorah, Vremenoslovje za planince, Prehrana v gorah.

Na soncu in v senci
Medtem, ko so se tisti, ki so plezali v prisojnih stenah in nad meglo v zadnjih dneh prijetno greli na soncu in plezali celo z zavihanimi rokavi, je bila v senčnih stenah ponekod že prava zima. Zaradi poznega datuma po­sebnih vzponov ni bilo.

AO Celje: 28. in 29. oktobra so imeli na Okrešlju srečanje ob koncu sezone s sprejemom novih v AO. Med pripravnike so spre­jeli pet tečajnikov, med alpiniste pa le Meto Meh. Tudi izpite so imeli kar na Okrešlju in brez udarniškega dela tudi ni šlo. Počistili so kočo in jo zaprli (za­prta je tudi že Korošica). Tri naveze mladih pripravnikov so preplezale Direktno smer v Mrzli gori, Knez pa je v nedeljo te­kel na Korošico in v Vršičih opravil 1. ponovitev »Neznane«, po­tem pa je sestopil po SV grebenu in preplezal še smer 26. v kam­niškem vodniku.
AO Kamnik: 21. oktobra sta Ja­nez Benkovič in Milan Gladek ponovila Dimnikarsko smer v steni Brane, dan za tem pa še Centralno smer v Z steni Pla­njave. 22. oktobra pa so Marjan Kregar, Janez Plevel in Dušan Podbevšek s tečajniki opravili 1. ponovitev »Kratkohlačne smeri« v Z steni Planjave.
AO Kranj: V četrtek 26. ok­tobra sta brata Marko in Tomo Česen preplezala Tržiško varian­to (VI) Rumene zajede. Za ce­loten vzpon sta potrebovala ne­kaj manj kot dve uri kljub sla­bemu vremenu. Varianta se jima je zdela precej težja kot npr. znani Propeler v originalni smeri. Je pa v njej že precej klinov. V torek 31. oktobra pa sta Ma­rija Perčič in Andrej Štremfelj v 6 urah ponovila Kamniško smer v Koglu. Kot sta poveda­la, jima je bilo zaradi sonca kar pošteno vroče.
Maribor: Ivo Veberič nam je sporočil, da sta drugo ponovitev Smeri bratov Golob v Škarjah op­ravila z Zdenko Zorič že 15. julija letos in da smo to novico tudi objavili v AN 27. julija. S tem tu­di popravljamo novico prejšnjega ponedeljka, da sta 2. ponovitev opravila Mišo Čulk in Meta Meh.
AO »Mosor« Split: V mestu pod Marjanom sta bila do letos dva AO. Toda pred kratkim so bili AO pri Planinskem klubu Split razpustili in vsi aktivni člani so se priključili AO Mosor, ki ga sedaj vodi Nenad Pivac. Okreplje­ni AO je že pripravil alpinistično šolo, ki bo po načrtu trajala do dneva republike. Aktivni, pa so predvsem mladi, ki plezajo tudi najtežje smeri v bližnjih ostenjih. Občasno pa obiščejo tudi bolj oddaljene stene. Tako sta Stipe Božič in Edo Retelj pred nedavnim preplezala novo – Mosoraško smer v S steni Botina (Velež, BiH). Prvi del stene je bil izredno težak (VI, A 3), previsna in krušljiva zajeda in šele v zgornji polovici se je smer malo položila. Stena je tu visoka okoli 450 m, sicer pa je ši­roka kar okoli 7 km in je pravi raj za plezalce.

Plaketa Butinarju
Na 3. skupščini TKS Jesenice so podelili tudi vsakoletne Gre­gorčičeve plakete, najvišje ob­činsko priznanje za delo na po­dročju telesne kulture. Letos jo je med drugim prejel tudi Marko Butinar, nekdanji odlični jeseni­ški alpinist, sedaj načelnik po­staje GRS v Ratečah. Za uspeš­no izvedbo vsakoletnega zimskega pohoda na Stol pa so jo podelili tudi organizacijskemu odboru.

Tragična sezona Poljakov
Čeprav je tudi letošnja alpinistična sezona znova potrdila vi­soko kvaliteto poljskega alpiniz­ma, z njo niso zadovoljni. Pre­več je bilo žrtev. Trije mladi so našli smrt pod plazom med vzpo­nom po normalni smeri na Ušbo v Kavkazu. Trije so bili žrtve dveh nesreč v francoskih Alpah, tri pa je smrt doletela v doma­čih gorah v Mnihu in Kazalnici (padajoče kamenje). Analize ka­žejo, da je do nesreč prišlo zaradi napak med plezanjem ali pri varovanju. In še en podatek poljske GRS: v poljski Tatrah je bilo v prvih 9 mesecih letošnje­ga leta kar 22 žrtev, kar je ža­losten rekord.

Nesreča Američank na Anapurni
Alpinistki je na gori najverjetneje zajel snežni plaz

LJUBLJANA – Letošnje leto je v znamenju ženskega alpinizma. Tretja ženska in prva Evropejka je stopila na najvišji vrh sveta. Američanke so organizirale žen­sko odpravo na Anapurno, pov­sem ženske naveze so se lotevale tudi najtežjih vzponov itd. Sicer pa imamo najlepše potrdilo te trditve pri nas doma: že dolgo niso bile naše plezalke tako ak­tivne kot prav letos.
Skoraj vse časopisne agencije so poročale, da sta Irene Müller (42) iz Palo Alta v Kaliforniji in 35-letna Vera Komarkova, po rodu iz ČSSR, 16. oktobra prišli na 8090 m visoko Anapurno. Bi­li sta članici 13-članske ameriške ženske odprave, ki jo je vodila Arlene Blum (31). Novica, da je pri drugem poskusu prišlo do ne­sreče, pa je obšla svet šele pred dnevi.
Američanka Vera Watson (46) in Angležinja Alison Chandwick (36), sta bili tedaj, ko sta izve­deli za uspeh v taboru 5 (6000 m). Od tu sta 17. oktobra kre­nili proti vrhu. Toda najverjetne­je ju je presenetil vremenski preobrat in ju je zajel snežni plaz. Ker se nista vrnili v bazo, so tovarišice poklicale helikop­ter iz Katmanduja, toda odkril ni ničesar. Telesi ponesrečenih sta odkrila šele višinska nosača deset dni kasneje.

V BiH samo sekcije
LJUBLJANA – Branimir Maltarič iz Sarajeva, ki se je med služenjem kadrovskega roka vključil v delo AO Rašica, je povedal nekaj zanimivosti o al­pinizmu v BiH.

Alpinizem v Sarajevu, pa tudi v Bosni in Hercegovini na splo­šno, je še vedno neorganiziran.
V Sarajevu, kjer so imeli ne­koč svoj AO, a so ga razpustili, so sedaj le po sekcijah pri po­sameznih društvih. Še vedno ni­majo niti prostora, kjer bi se lahko sestajali, neurejeno je tudi financiranje. Vseeno pa okoli 30 sarajevskih alpinistov ne počiva. Poleti so bili v francoskih Al­pah, sedaj pa imajo za vso re­publiko alpinistično šolo, ki jo obiskuje kar 40 mladih. Vse de­lo temelji le na dobri volji in zagnanosti. Tudi plezajo kar pre­cej, ne manjka pa tudi prven­stvenih vzponov. Seveda pa so tamošnji plezalci v precej dru­gačnem položaju kot v Sloveniji. Dostop neredko traja tudi po ves dan, malo je planinskih posto­jank, še manj pa oskrbovanih. In v primeru nesreče skoraj ne morejo računati na pomoč GRS, ki ni dovolj organizirana. Kljub vsem težavam pa bosta dva iz­med alpinistov BiH Muhamed Gafič in Muhamed Šišič prihod­nje leto člana jugoslovanske odprave na Mount Everest.

NADARJENA – Marija Sabolek

Pleza šele drugo leto
22-letna Marija Sabolek iz Ljubljane je že doma v ple­zalnih smereh, ocenjenih s peto in šesto stopnjo

LJUBLJANA – V kopici mladih, nadarjenih alpinistov, je v zadnjem razdobju čutiti tudi odlične dosežke ženskega alpi­nizma – seveda ne v takem obsegu kot pri fantih. Izstopa­jo predvsem nadarjene posameznice, ki imajo za seboj za­četno obdobje prilagajanja in za katere lahko rečemo, da so se zapisale alpinizmu. Tudi 22-letna Marija Sabolek iz Ljub­ljane je ena tistih deklet, ki posegajo po plezalnih smereh ocenjenih s peto in šesto težavnostno stopnjo.

Kaj ste zlezli zadnji vikend?
»Šarino poč v Dedcu nad Korošico. Lepa, dokaj kratka smer, spodaj nekoliko težavnejša, oce­njena pa je s pet. Bila sem dva dni v hribih, ampak za kaj več nisem imela volje.«

Morda bi veljalo že v začetku predstaviti Marijo kar z njenimi nekaterimi pomembnejšimi smer­mi, kot jih je sama naštela: Mansarda, Mosoračka in Raz kladi­va v Paklenici, Rumena zajeda, Hudičev Steber, Bohinjska v se­verni steni, Zajeda Šit in Aschenbrenner, Dularjeva zajeda, Čopov steber, Kamniška in Tržiška, Ob­raz Sfinge, Raz Jalovca.
Poleg teh težjih vzponov pa ima za seboj še približno 80 najraz­ličnejših smeri, nekaj tudi v Do­lomitih.
Marija resneje pleza šele dru­go leto: »Ko sem končala s ple­zalno šolo, v začetku nisem bila posebno zagnana, razen tega pa tudi nikomur nisem upala reči, naj me vzame s seboj. Odprlo se mi je lani, ko sem opravila 27 vzponov. V začetku sem bila srečna, de sem zlezla kakšno trojko, prva resnejša smer pa je bi­la Brojanova varianta v škrbini zadnjega Prisojnika, ocenjena s IV-V.«
Letošnjo sezono pa je absol­ventka geografije in zgodovine s filozofske fakultete v Ljubljani za­čela kar ostro: »Spomladi sem se lotila Mosoraške in Raza kladiva v Paklenici. Sledilo je še več težjih smeri, v katerih sem izmenično lezla naprej. Dobila sem za­nesljivost in za konec sem si v dnevnik vzponov vpisala še Zaje­do Šit in Obraz Sfinge.«
Sfinga v severni triglavski ste­ni je pojem, ki ga je s številni­mi težkimi smermi izoblikovala mlajša generacija naših plezalcev. Lotiti se že po dveh letih tega dela veličastne severne stene Tri­glava ni kar tako, obenem pa morda prav ta Marijina odločitev kaže na to, da sodi v rod mladih, ki leze brez predsodkov, neobre­menjeno, zavedajoč se svojih sposobnosti.
»V zvezi s Sfingo imam sploh nekaj pestrejših. Po dokaj zopr­nem dostopu sva se v vznožju, dokaj pozno popoldne, znašli dve navezi. Samo midva s soplezal­cem sva imela opremo za bivak. Ni nem preostalo drugega, kot da si topli spalni vreči tovariško delimo. Svojo sem stresla iz nahrbtnika, po nerodnosti pa se nam je izmuznila v grapo. Brez uspeha sem jo tri ure iskala. Moram reči, da je bila noč kar mrzla, še vsa trda od mraza sva se zjutraj lotila plezanja. Smer je dokaj nabita s klini, tehnika je naporna, še posebno pa me je utrudila streha, pod katero sem vodila. Po osmih urah sva bila zunaj. Bila mi je všeč, predvsem zaradi zračnosti,« je pripovedova­la mlada plezalka.

Večina alpinistov, posebno vr­hunskih trdi, tako kot vi, da so zaljubljeni v hribe. Mnogi pa so s tem, ko so se na vrhuncu pov­sem odpovedali alpinizmu, doka­zali, da so jih vodile druge am­bicije. Kako doživljate hribe vi?
»Plezanje zaradi ambicij se mi zdi greh. No, nekaj malega am­bicije je najbrž že prisotne, se pa kmalu izgubi, preprosto pozabiš na to. Meni je všeč način življe­nja, ki je precej drugačen od običajnega. Plezalni vzpon je le en sam težji trenutek, prevladujejo pa prijetni trenutki pred in po plezariji. Všeč so mi tudi ljudje, ki obiskujejo hribe, lahko bi za­čela naštevati vse od takrat, ko pri gostilni Jelen štopam v Ju­lijce …«

Kako je z izbiro partnerjev?
»Začetnikom je običajno nerodno prositi koga za družbo. Tudi meni je bilo. Mislim, da se je stanje v AO Akademik v tem pog­ledu precej izboljšalo. Samo reči je treba in ni težav. Imam svoj krog in glede na časovne možno­sti se dogovarjamo. Upam, da bo kmalu prišlo v naš odsek še kakš­no dekle, da ne bom sama. Vča­sih grem na turo še s kolegom iz Idrije, včasih pa z bratom.«

Marija je Obraz Sfinge plezala skupaj s Petrom Poljancem iz Idrije, tretjo ponovitev Mansarde v Planji pa z Markom Bricljem, to­varišem iz matičnega odseka. Prav za to smer, ki je ocenjena z A l, VI, IV-V, sta bila Marija in Marko mnenja, da je ocenjena previsoko. Po njunem mnenju je smer za celo stopnjo lažja.

Kljub temu pa nas je zanimalo, kaj sogovornica, ki ima še raz­meroma kratek plezalni staž, me­ni o padcih.
»Večkrat sem pomislila tudi na tako možnost. Po svoji krivdi sem tudi že doživela, da mi je soplezalec, kot drugi, zdrsnil in se poškodoval. Takrat sem bila vsa iz sebe, baje sem celo rekla, da ne bom več plezala, ampak te­ga se res ne spominjam. Povedali so mi drugi. V težjih smereh, ob primernem varovanju, padec ni posebno nevaren, sicer pa v težjih smereh sploh ne mislim na kaj takega. Moje načelo je, da je treba težavno mesto pač za vsako ceno zlesti.«

O nadarjenosti mlade alpinistke pove tudi podatek, da se za vzpo­ne posebej ne pripravlja. Včasih je rada igrala košarko, sedaj pa tudi za to ni več časa: »Letos sem v hribih preživela približno sto dvajset dni. Novembra se bo nabralo še nekaj dni v Paklenici. Dan v tednu porabim še za obisk na klubu, sicer pa lovim čas za izpite. Tu in tam pretečem kilo­meter ali dva, sicer pa nič po­sebnega.«

Marija bi si rada letos nabrala nekaj izkušenj tudi v ledu, če bo priložnost, bi rada skočila kdaj pozneje tudi v Francijo ali kam drugam v Centralne Alpe, ne bi se branila povabila na kakšno od­pravo, čeprav, kot meni, take možnosti nikjer ne vidi. Potova­nja, še posebno, če so povezana s hribi, so njena velika želja.

Sogovornica je sproščeno govo­rila o smereh, ki se jih je lotila, kot bi šlo za običajne izlete. Nič razburljivega ni bilo slišati, niti besede trema, čeprav je najbrž kdaj pa kdaj že čutila kaj take­ga … Ni izdala slabega trenut­ka v steni. Na vprašanje, katere izmed smeri ne bi hotela ponav­ljati, pa je povedala: »Aschenbrennerja. Ta pa me je res utrudila. Dozdevalo se mi je, da je ne bo nikoli konec.«

Danes je Marija Sabolek šele prvi dan alpinistka. Prav gotovo je z nasmehom, kot je pripove­dovala o hribih, preživela tudi nedeljski krst z vrvjo … Ni kaj reči, odlična pripravnica …

NIKO SLANA

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja