Alpinistične novice 45/1971

Prva ponovitev raza Sfinge

Mojstrančana Janez Dolžan in Miha Smolej sta 30. oktobra ponovila smer »Mojstranških veveric« v Sfingi. Plezala sta 16 ur, bivakirala pa sta pri vstopu in na vrhu stene. Bila je to prva ponovitev najtežje smeri v Sfingi, ki sta jo opravila v spomin na prijatelja in avtorja smeri Zvoneta Koflerja, ki bi 2. t. m. praznoval rojstni dan.

Skala UIAA
V soboto in nedeljo je bil na sedežu Nemške planinske zveze v Münchnu sestanek komisije za ocenjevanje plezalskih težav. Sodelovali so najvidnejši alpinisti iz Švice, Italije, Avstrije in Nemčije, našo organizacijo pa je zastopal inž. Peter Ščetinin.
Pod predsedstvom. Fritza Wiessnerja so sprejeli skalo UIAA s primeri znanih smeri v granitu, apnencu in dolomitu, in sicer ločeno za tehnično in prosto plezanje. Pripravili pa so tudi dva vzorčna opisa (smer Solda v Marmoladi in normalna na Campanile Basso-Giulia di Brenta), ki naj bi služile kot primer pri sestavljanju vodnikov.
Pripomniti je potrebno še, da je nam že znano tolmačenje ocenjevanja (glej PLEZALNE VZPONE) poleti doživelo manjšo spremembo. Vpeljali so še oceno »AO« za tista mesta, kjer so zabiti tehnični klini, pa jih vendar ni toliko, da bi lahko dali oceno A1. Osvojen je tudi enoten tolmač znakov za skice, ki bo v kratkem izšel v biltenu UIAA.

Zbor alpinistov
Zbor alpinistov, ki bo v soboto v dvorani doma Franca Rozmana-Staneta v Martuljku, se bo pričel ob 16. uri. Na programu bodo poročila o dejavnostih in diskusija ter predvajanje diapozitivov in filmov lanske in letošnje sezone.

Film »Tri spominske smeri v Vežici«
Janez Kosec in Bojan Polak (AO Kamnik) sta pripravila polurni film (super 8 mm) o plezanju prvenstvenih smeri (Hunikine, Perčičeve in Lahove) v Vežici. Na običajni 8 mm filmski trak pa sta posnela »predfilm« o plezanju strehe v Perčičevi smeri. Do sobote, ko bosta filma prikazala na zboru alpinistov, bosta poskušala urediti tudi zvočni zapis.

Prvenstvena smer v Tolminskem Migovcu
Danilo Gorjan in Silvo Kragelj sta 31. oktobra preplezala južno steno Tolminskega Migovca. Smer je visoka okoli 200 m, plezala sta jo 2 uri, težave pa sta ocenila na IV stopnjo. V bližini smeri, ki sta jo imenovala »Srednji raz«, so možne še razne variante in tudi samostojne smeri.

Ponovitev v Kamniških Alpah
Jane Volkar in Marjan Schnabl sta opravila četrto ponovitev »Raza želja« v Čmaževskem turnu = Zob (IV/V-). Lojze Jerman in Cene Kramar sta prva ponovila »Centralno smer« v Malem Grintovcu (prva plezala Tone Trobevšek in Berto Ribič 10. oktobra 1971 – ocena IV-V). Aco Berlec in Franc Malešič pa sta opravila prvo ponovitev smeri »B-B« (prva plezala Aco Berlec in Franc Bauman 1970) v severovzhodni steni Čmaževskega turna = Zoba ob Kalški gori (ocena V).

Razstava ob 60-letnici GRS
Konec tedna bodo posebni transparenti na blejskem hotelu Golf oznanjali, da je na Bledu sestanek IKAR in IV konference o plazovih, obenem pa tudi razstava ob 60-letnici slovenske gorske reševalne službe v vitrinah je zbrano različno dokumentarno gradivo s podpisi v slovenščini, francoščini in nemščini. Gradivo so ob tej priložnosti tudi evidentirali, kar bo zelo dobrodošlo, ko bodo stekle priprave za planinski muzej, saj so veliko gradiva prispevali tudi posamezniki.

Dvakrat na osemtisočaku
Le malo je alpinistov, ki so se doslej povzeli na vrh katerega od osemtisočakov, še manj pa jih je seveda tistih, ki so to storili dvakrat – trikrat ni namreč to uspelo še nikomur.
Na prvem mestu je potrebno omeniti Šerpe Pasang Dava Lama je bil dvakrat na Co Oju (8153 m). Prvič mu je to uspelo ob prvopristopu z odpravo dr. Tichyja, drugič pa z indijsko odpravo (1958), ki jo je vodil njegov tovariš v navezi Sonan Giatso. Tudi drugi Šerpa je bil dvakrat (1963 in 1965) na isti gori, le da je bila Comolungma – Mt. Everest, njegovo ime pa je Navang Gombu. Edini živi alpinist, ki ima za seboj že dva osemtisočaka, je Kurt Diemberger, ki se je leta 1957 povzpel na Broad Peak (8051 m), tri leta nato pa še na Dhaulagiri (8172 m). Prvi, ki mu je to uspelo, pa je bil legendarni Herman Buhl, ki se je leta 1957 ponesrečil na Chogolisi. Prvič je bil na osemtisočaku sam, in sicer leta 1953 na Nanga Parbatu (8125 m), drugič pa leta 1957 (skupaj s še tremi tovariši, med katerimi je bil tudi K. Diemberger) na Broad Peaku (8051 m).

Program konference o plazovih
Konferenca se bo začela v soboto ob 9. uri, ko bo udeležence pozdravil predsednik PZJ dr. Marijan Brecelj, nato pa še predsednik IKAR E. Friedli. Prvi referat bo imel M. Schild – »Reševalna dejavnost v zadnjih dveh sezonah«. Za ilustracijo bo opisal nesrečo pod plazom pri Reckingenu (Švica), dopolnil pa ga bo R. Adamle z opisom nesreče v pogorju Tristkopf. Po odmoru bodo predstavniki iz ČSSR, Avstrije, Italije in Švice opisali opazovanja plazov in reševalno službo v svojih deželah, J. Kaufman pa bo na splošno orisal potek reševalne akcije pri nesrečah pod plazom.
V soboto popoldne bodo na pozdravu častnega predsednika IKAR. dr. R Campella, obravnavali nesrečo v Val d’Iseru (10. februarja 1970), nesreče v gorah ČSSR v sezoni 1970/71, Piz Corvatsch (22. marca 1971) in v pogorju Hochschwabgebiet (27. marca 1971) na programu pa bosta tudi dva referata: letalska pomoč pri nesrečah pod plazovi (F. Bühler) in snežne razmere in varnostni ukrepi na žičnici Zelenica (M. Salberger).
Tudi v nedeljo dopoldan bodo obravnavali najbolj značilne lavinske nesreče: Meeralpen (21. marca 1971), Steehelberg (25. maja 1971), Firstalm (27. februarja 1971) in Pizol (27. decembra 1970). V samostojnih referatih bodo obdelali: prva pomoč pri nesrečah pod plazom (prof. dr. G. Hössli), razvoj tehničnih sredstev za iskanje ponesrečencev v plazu (M. Schild) in odkrivanje zasutega v plazu z radarjem in zaznamovanjem telesnega sevanja (prof. dr. W. Futzsche).

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja