Pomanjkljive ocene pri višinah smeri
Vsi dosedanji plezalni vodniki in večina opisov prvenstvenih smeri so imeli podatek o višini smeri le po oceni. Plezalci so si pomagali na razne načine: šteli so preplezane dolžine vrvi, pomagali so si s podatki na kartah in podobnim. Da je to zelo nezanesljiv način smo že večkrat ugotovili in nemalokrat se je pokazalo, da so višine močno precenjene. Odkar pa so se tudi pri nas pojavili višinomeri, se položaj popravlja. Kamniški plezalci so pričeli načrtno meriti višine »svojih« sten in tudi drugim je višinomer stalni spremljevalec na turah.
Toda vse to je premalo in predolgo bi morali čakati, da bi lahko korigirali vsaj višine najbolj znanih smeri.
V. lavinska konferenca
Prihodnji petek se bo na Bledu pričelo veliko mednarodno srečanje gorskih reševalcev posvečeno proučevanju plazov. V petek bo seja komisije za plazove, v soboto in nedeljo dopoldan V. mednarodna konferenca o plazovih, popoldan in v ponedeljek pa zasedanje mednarodne reševalne organizacije IKAR.
Na sestankih, ki bodo v hotelu Golf, bo sodelovalo več kot 100 domačih in tujih reševalcev, ki si bodo ob tej priložnosti lahko ogledali tudi razstavo o delu naše GRS, ki prihodnje leto slavi 60. letnico.
Sprejem v AAO
V akademskem alpinističnem odseku iz Ljubljane imajo že od leta 1956 lepo navado, da vsako leto sprejmejo nove člane na posebni prireditvi. Letošnji sprejem bo v soboto v planinskem domu Tamar, sprejeli pa bodo le enega, morda dva nova člana. Vzrok ni v upadanju zanimanja, temveč v strožjih kriterijih, saj mora kandidat poleg primerne aktivnosti v stenah opraviti še poseben izpit iz tehnike plezanja.
Visoka starost
Postaja GRS Jesenice je ena najstarejših in tudi najmočnejših pri nas. Toda na žalost vedno znova ugotavljajo, da je povprečna starost članov skoraj 45 let.
Mladi prihajajo v glavnem iz vrst alpinističnega odseka, toda žal prepočasi.
Obisk Mt. Kenye
Vse kaže, da bo v kratkem tudi Mt. Kenya (5199 m – Afrika) doživel obisk iz Slovenije. Tone Fornezzi, Tone Jeglič, Tone Sazonov in dr. Evgen Vavken se namreč nameravajo konec meseca priključiti čarterskem poletu v Nairobi, od koder bodo z avtomobilom skušali doseči vznožje gore in se nanjo tudi povzpeti. Razen vzpona na vrh imajo v načrtu posneti tudi kolekcijo diapozitivov, ki bodo dobrodošli eventualnim prihodnjim alpinističnim odpravam. Vračali se bodo prek Mombase.
Helikopter tudi na Kavkazu
Čeprav so tudi že doslej v Kavkazu nekajkrat posredovali s helikopterjem ob alpinističnih nesrečah, so šele letošnje leto uvedli pravo helikoptersko službo. V taboru Adil-Su so imeli poseben seminar za vodje reševalnih postaj in inštruktorje, v Nalčiku pa je obveščevalna postaja, ki vodi in koordinira tovrstne akcije. V najkrajšem času bodo zgradili tudi petnajst ploščadi za pristajanje in označili mesta, od koder helikopter lahko pobere ponesrečence.
Pravna odgovornost v alpinizmu
Področje, ki ga v zadnjih letih vedno pogosteje načenjajo – pravna odgovornost vseh udeležencev alpinistične dejavnosti, je pri nas skoraj neobdelano. Prispevek, ki ga je napisal Dragan Šafer v zadnji številki Naših planina (glasilo PZ Hrvatske ter Bosne in Hercegovine), je zato prav gotovo zanimiv tudi za naše alpiniste in ne bi bilo odveč, če bi se o njem pogovorili tudi na enem od sestankov alpinističnega odseka.
Skrb za preventivo
Slovaška gorska služba, ki skrbi za češkoslovaški del Visokih Tater, posveča preventivi veliko skrb. Samo v prvem četrtletju letošnjega leta so imeli 203 predavanja, ki jih je skupno poslušalo več kot 10.000 ljubiteljev gora. Kot gorski vodniki so sodelovali na 100 izletih (4806 udeležencev), razen tega pa so imeli še 666 dežurstev na najbolj obiskanih smučarskih terenih, 134 pa na raznih prireditvah. Seveda pa je pri tem potrebno poudariti, da je med njimi precej profesionalcev.
Čeprav letos niso imeli toliko nesreč kot prejšnja leta, so morali vseeno kar 356-krat posredovati. Med ponesrečenci je bilo pet mrtvih, 19 težje poškodovanih in 230 lažje.