Alpinistične novice 44/1980

Šesterica alpinistov mednarodnega razreda

Po predlogu za kategorizacijo komisije za alpinizem dvajset alpinistov v zveznem razredu – Predlog sprejeli skoraj brez pripomb
LJUBLJANA – Sestanek komisije za alpinizem PZS je bil dobro obiskan, udeležili so se ga tudi predstavniki vodstva PZS, zanimivo pa je, da je bil seznam alpinistov, ki naj bi bili kategorizirani za dosežke v obdobju 1979/80, sprejet takorekoč brez pripomb.
Čeprav bo moralo o seznamu katego­riziranih pred uradno objavo razprav­ljati še predsedstvo PZS (že jutri in pojutrišnjem bo o njem najbrž raz­pravljala posebna komisija ZTKJ), so imena znana. Za mednarodni je predlog šest alpinistov: Stane Belak (Mati­ca), Borut Bergant (Tržič), Rok Ko­vač (Akademski AO), Dušan Podbevšek in Bojan Pollak (oba Kamnik) ter Andrej Štremfelj (Kranj). Torej dva z vrha Everesta, trije, ki so na njegovem grebenu prešli višino 7500 m, in le eden (Kovač), ki si je ta razred izboril po najbolj kompleksni varianti. Med vso šesterico ima na­mreč poleg Štremflja daleč največje število (upoštevanih) tur, točk pa da­leč najmanj! Ugotovitve, da so dosežki na odpravah najbrž previsoko vre­dnoteni, so tako še naprej umestne. To potrjuje tudi dejstvo, da je Knez, zadnji čas prav gotovo naš najuspeš­nejši plezalec, le v zveznem razredu. Na Everestu se namreč ni povzpel dovolj visoko. Zato ne izpolnjuje po­goje druge alineje, za prvo pa je ena od njegovih letnih tur za stopnjo prelahka. V vsem drugem namreč da­leč prekaša večino tovarišev.
Med dvajseterico uvrščenih v zvez­ni razred so: Zvone Andrejčič (Ra­dovljica), Janez Benkovič (Kamnik), Tomo Česen (Kranj), Viki Grošelj (Matica), Janko Humar (Bohinj): Franček Knez (Impol), Ivč Kotnik (Šaleški AO), Matej Kranjc (Kranj), Marjan Kregar (Kamnik), Matjaž Lenassi (Postojna), Tamara Likar (Nova Gorica), Marjan Manfreda (Matica) Vanja Matijevec (Rašica), Željko Perko (Tržič), Janko Plevel (Kamnik), Peter Poljanec (Idrija), Janez Sabolek (Akademski AO), Marko Štremfelj (Kranj), Iztok Tomazini (Tržič) in Jernej Zaplotnik (Kranj).
Tudi ta seznam bo morda koga pre­senetil, ko bo v njem zaman iskal nekatera imena. Povedati pa je po­trebno, da so bile upoštevane le ture opravljene v času od 1. maja 1979 do letošnjega 30. aprila.
Podkomisija za kvalitetni alpinizem pri KA PZS, ki je tudi strokovno telo koordinacijske komisije pri PZJ, pa je pripravila tudi seznam republiško se­lekcijo. V njej je 42 alpinistov, kate­rih večina javnosti ni več neznana. Med njimi je npr. tudi Marija Frantar (Sabolek) s kar 7303 točkami za opravljene ture, kar je »absolutni re­kord« preteklega obdobja. Toda pozi­mi ni bila več aktivna, tako da ji za potrditev najvišjega razreda manjka le zimska »trojka«. Toda ne glede na anomalije, ki jih je še opaziti in jih bo potrebno na kak način čimprej odpraviti, je bilo na tem področju vendarle opaziti velik na­predek. Leta 1977 je npr. poslalo po­datke za kategorizacijo le 13 odsekov. Leto kasneje že 24, toliko kot letos, le imen je bilo več kot dvakrat manj. Komisije za alpinizem iz drugih repu­blik ter pokrajin pa se žal letos niso vključile, čeprav po neuradnih podat­kih vemo, da niso tudi brez alpinistov, ki bi se lahko uvrstili v naj višji razred.
Če bo šlo vse po načrtih in bodo organi ZTKJ to jesen kategorizacijo alpinistov-športnikov končno le priz­nali, lahko pričakujemo, da bo težav z dokazovanjem kvalitete (in financira­nja le-te) v prihodnje precej manj. Lažje bodo zaživele selekcije, smeleje se bodo lotili nekaterih akcij in pone­kod si obetajo, da bi se sčasoma lahko uvrstili celo v drugo občinsko priorite­to. Pred tem pa bo morda potrebno nekoliko prilagoditi še organiziranost, predvsem povezavo med AO ter AS znotraj občinskih meja.

FRANCI SAVENC

Vršni del Stene
Do previsnih gmot Male in Velike Črne stene je mogoče priti po več smereh: Zlatorogovih policah (15), pod Malo tudi po Slovenski (17) ali Nemški (18), pod Veliko pa po Gorenjski (23), smer označena s 24 pa je Čopov steber. Prvo smer v Mali Črni steni sta preplezala Janez Dovžan in Marjan Manfreda (B), Franček Knez in Janez Sabolek pa sta letos dodala še Steber. V Veliki Črni steni pa sta prvo plezala Stane Belak in Manfreda (C), ki ima edini med temi že eno ponovitev. Sledila je Smer prijateljev (D) Kneza ter Jožeta Zupana. Zadnja sta v njem »zaorala« pred kratkim Knez in Sabolek – Črni obraz (E).

Nekaj podatkov o reliefu Slovenije
Računalnik lahko tudi geografu ponudi zelo veliko pomembnih podatkov. Le-ti pa so lahko zani­mivi tudi za širšo javnost. Tak primer je bil pred leti, ko so na­tančno izračunali dolžino sloven­ske morske obale.
Tokrat pa lahko postrežemo z nekaj podatki o reliefu, ki bodo zanimivi za planince.
Povprečna nadmorska višina Slovenije je 570 m. Če pa pogle­damo podatke, ki so bili izračuna­ni iz digitalnega modela reliefa (gostote 500 m), vidimo, da je vendarle kar 62% površine pod 600 m nadmorske višine. Toda 12% jo sega nad 1000 m, 2,6% nad 1500 m in 0.5% celo nad 2000 m.

Izvrstna režija in kamera
Film o odpravi na Božje oko je bil nadvse zanimiv ne le za alpiniste

LJUBLJANA – Polurno prikazo­vanje »ekspedicijskega« filma Mekaa Hooverja iz New Yorka, ki smo ga bili deležni v četrtek popoldan, je bilo prav gotovo prijetna osvežitev: džun­gla z vso barvitostjo, alpinizem, duho­viti dialogi, predvsem pa odlična reži­ja ter kamera. Večina sploh ne more doumeti, kako so snemali film. Iz heli­kopterja, ali pa je bila poleg še poseb­na snemalna ekipa, ki pa bi morala tudi plezati in biti ves čas v steni. Škoda le, da je bilo na nekaterih me­stih tudi tokrat opaziti, da se prevaja­lec ni prav posebej posvetoval s kakim poznavalcem alpinizma. In prav bi bi­lo, če bi TV, lahko pa tudi kranjski festival športnih in turističnih filmov, ki je dobil ta film, pripravila kak raz­govor pred predvajanjem ali po njem, da bi bolj osvetlili ta film.
V četrtek ob 17.05 pa bo na spore­du ljubljanske TV drugi film iz tega ciklusa »Razgaljeni Everest«. Tega naslova sicer ni na tiskanem programu festivala, glede na ime in dolžino, pa bi lahko sodili, da gre za znani angle­ški film »Brez maske na Everest«, ki so ga posneli ob vzponu Messnerja in Habelerja.

F. S.

Jesenski odtenki PV
Deseta številka Planinskega vestnika je izšla v času, ko se počasi steka planinska sezona — Ponudbe za izboljšavo planinskega glasila

LJUBLJANA – Deseta letošnja številka jubilejnega letnika Planin­skega vestnika je prišla iz tiskarne v dnevih, ko se je z začetkom slabega vremena v glavnem končala letošnja planinska sezona. Se­veda bodo še prišli lepi dnevi. Še bo dovolj priložnosti za izlete in ture v gore. Toda večina planincev se bo držala sredogorja, snežaki pa bodo rezervirani za najbolj izkušene in dobro opremljene. Zato je tudi vsebina številke taka, da čutimo, kako izzveneva letošnje planin­stvo.
Doživeto je napisan uvodnik Daše Maretič (Simfonija jeseni), doživeto in zrelo. Avtorica sodi v tisto skupino ljubiteljev narave, v katerih je umrla želja po osvajanju vrhov, po tekmi s časom in načrtnem plezanju. Takorekoč čez noč je spregledala in zdaj vidi naravo in gore čisto drugače. Zdaj ji tudi manj »ugledni« cilji prinašajo notranje bogastvo in zadovoljstvo.
Ing. Josip Teržan je prispeval zapis, ki bogati zgodovino slovenskega pla­ninstva; kmalu bo minilo 80 let, odkar je bilo Podravje vključeno v organizi­rano planinstvo.
Ko prebirate vrstice prispevka Po­dobe z gora (Slobodan Žalica), ste z mislimi kmalu pri svojih doživetjih s kake nočne hoje. Kajti dolgotrajna hoja naredi iz človeka misleca in filo­zofa. Slobodanove misli so svojske, kot je svojsko in slovenskim planin­cem manj znano okolje Treskavice.
Prvi jugoslovanski alpinistični od­pravi v Novo Zelandijo so posvečeni kar štirje prispevki! Vodja odprave, Tomaž Jamnik, poroča o opremi in hrani ter izkušnjah in uspe­hih. Janez Benkovič popisuje svoje vtise in doživetja ob vzponih, nesrečni Luka Karničar z dokajšnjo mero hu­domušnosti pripoveduje o grenkem mavcu, ki ga je dobil na Novi Zelandi­ji. Lado Vidmar pa je prispeval kratek zapis »Nora milja« o prehodu prek 300 m širokega labirinta v snegu in ledu. Ciril Zupanc je prispeval novo razmišljanje o veznih poteh.
Brane Dolinar je v štirih etapah lanske jeseni in letošnje spomladi pre­hodil Planinsko trimsko pot občine Sevnica. Ta in druge podobne poti so prav primerne za jesenske dni, ki se podaljšujejo v zimo, če v nižinah še ni snega.
Miša Felle je popisala, kako so bri­gadirji letos v Bavščici dokončno ure­dili vzgojnoizobraževalni center Pla­ninske zveze Slovenije. Ciril Praček se je tokrat v črtici »Ledena roža, kamniti cvet« preskusil z opisom najglob­ljih doživetij v zasneženi Spodnji Krmi. Milan Rebula s prispevkom Na Campanaroi (4002 m), nadaljeva­njem o vzponih v Južni Ameriki kon­čuje prvi del nove številke PV.
Redne rubrike spet prinašajo obili­co gradiva. Prijatelji se poslavljajo od Slavka Martija in Greti Čučulovič, PD Dol je obnovilo dom v Gorah, spoz­namo dve novi planinski poti (Grebengrad-Čevo ter v pogorju Kanina), zvemo za novi most prek Lobnice in za novo postojanko PD Tabor na po­bočju Kisovca. Nada Praprotnik nam predstavlja »Zelence«, zvezek iz zbir­ke vodnikov o naravnih spomenikih Slovenije, F. Vogelnik pa Fickov Vo­dnik po gorah SV Slovenije in Fotoalbum o Kronockem. France Avčin je prispeval Navodila UIAA za opis ple­zalnih vzponov in označevanje težav­nosti ter poročilo o delovanju komisi je za varnost UIAA.
Zelo zanimivo je povzetek polemič­nega članka nemškega alpinista Han­sa Diefenbacha »Zagovor športnega plezalstva«.
Posebej naj opozorim na Prilogo v pričujoči številki PV. Namenjena je vsem planincem, bralcem PV, naroč­nikom PV in vsem tistim, ki jim je planinstvo pri srcu. Gre za nekakšno anketo, ki naj bi pomagala priti do zaokrožene ocene dosedanjega Pla­ninskega vestnika, hkrati pa dati po­bude za izboljšave.

STANE UREK

ALPINISTIČNE NOVICE

Zanimanje za našo literaturo
Iz Žiline, kjer je zelo močan AO, se je oglasil Ivan Raffaj, predsednik ko­misije za vzgojo in izobraževanje pri Slovaški zvezi alpinistov. Naletel je namreč na naše Alpinistične razglede in takoj so se odločili, da predlagajo zamenjavo. Sporoča, da je precej za­nimanja za izmenjavo publikacij ter literature tudi med njihovimi člani.

V Srbiji računajo na Kavkaz
V Beogradu se je nekako pred dve­ma letoma oblikovala skupina mladih v AO dr. Rastko Stojanovič, ki je zelo aktivna in računa tudi na uresničenje kakih težjih ciljev. Lani so bili na Mt. Blancu, letos na Mt. Rosi in Matter- hornu, ena naveza ga je celo prečila. Aktivni pa so tudi v domačih gorah. Letos so bili med drugim osem dni tudi v Rastkovem bivaku na Durmi­torju in marljivo plezali pod vodstvom Zvoneta Blažine.
Ker bo konec decembra letos mini­lo 30 let, odkar so v Beogradu usta­novili alpinistični odsek, so se sedaj odločili, da za prihodnje leto organizi­rajo odpravo v Kavkaz (Bezengi). Odločili se bodo najverjetneje za »va­lutni tabor«, kjer je za goste dobro preskrbljeno v vsem, kljub temu pa že temeljito študirajo vso dosegljivo lite­raturo ter se tudi kondicijsko pripravljajo.
Lepe načrte pa imajo tudi za zimo. Konec meseca so namenjeni v masiv Karanfila, da bi še enkrat preučili možnosti zimskih vzponov. Še poseb­no jih mika Južni vrh, saj je najvišji med tistimi, ki pozimi še niso bili osvojeni. V načrtu za to zimo imajo tudi prečenje Komova, ki je bilo do­slej opravljeno le enkrat (Blažina-Močilnik), Ciljev pa ne manjka tudi v Durmitorju, kjer se sploh pogo­steje mudijo, ker opravljajo nekatera dela za zavarovanje poti.

V ospredju je Šiša Pangma
Letos jeseni (8. septembra) je z Dunaja odpotovala prva avstrijska ti­betanska odprava. Osem članov vodi Theo Doubenk, njihov predračun je 2,4 milijona šilingov, tako da bo mo­ral tudi vsak udeleženec prispevati po 80.000. Njihov cilj je Šiša Pangma (8012 m), najnižji osemtisočak, vrh tega še na do nedavnega prepoveda­nem Tibetu in – na njem so bili doslej šele dvakrat: leta 1964 Kitajci in letos Nemci.
Šiša Pangma pa je menda (kljub visokim cenam) oddana še kar za ne­kaj sezon naprej. Znano je tudi, da bo že prihodnjo spomlad poskušal priti na ta vrh Reinhold Messner. Vodil naj bi sedemčlansko italijansko odpravo.

Poljaki na Dunagiriju
Poljska študentska odprava je opravila tretji vzpon (prvi je bil leta 1939) na Dunagiri (7066 m) v Garvalski Himalaji. Grzegorz Benke, fi­zik iz Varšave, in Andrzej Hartman iz Katowic sta dosegla vrh po novi zelo težki smeri – Zahodnem grebenu, ki ga »krasi« precejšnja previsna stena. Zanimivo pri vsem tem pa je še, da je 12-članska odprava delala v času monsuna! Njihov cilj je bil raziskati možnosti tudi v tem času (potem ko so njihovi tovariši že odprli zimsko sezo­no z vzponom na Everest) in tudi v nekoliko nižjih gorah. Ker pa jih je v tem na nek način prehitel že Messner (s svojim drugim vzponom na Eve­rest), pa le potrjujejo: za dobro ekipo s primemo opremo in ob odlični organizaciji skorajda ni časovnih omejitev tudi v Himalaji.

Še ena smer v Vežici
Čeprav nekateri mislijo, da je v ste­ni Vežice (nad Kamniško Bistrico) že več smeri ter variant, kot je prostora, sta v četrtek, 23. t.m. Milenko Arnejšek (Akademski AO) in Zoran Radetič (Črnuče) preplezala še eno novo. Ogledalo, kot sta jo imenovala, ocenila pa s VI/V+ (štiri raztežaje sta plezala nekaj več kot štiri ure), poteka nad veliko votlino na severni (zgornji) strani stene med S razom in Neznano. Plezala sta prosto, za varovanje pa poleg zatičev uporabila tudi nekaj kli­nov, ki pa sta jih za seboj vse izbila.

Novo v steni nad Ospom
V soboto, 18. t.m. sta Lojze Cajzek (Celje) in Franček Knez (Impol) ponovila Gobo in varianto Medo, nato pa preplezala še novo smer po zajedi v levem delu stene. To je izrazita poč, ki sta jo imenovala Žaga, ocenila pa s IV+, 120 m (zabila sta tri kline, upo­rabljala pa tudi zatiče). Smer so men­da že skušali preplezati naši in tržaški plezalci.
V nedeljo sta ista plezalca opravila še Prečenje stene (IV+). Vstopila sta po varianti Medo, plezala do vrha lu­ske, zatem pa v Staro smer, ki sta jo dosegla pod strehami. Po njej sta na­daljevala za en raztežaj, potem pa prečila levo do roba stene, izstopila sta dolžino vrvi pod izstopom smeri Goba. Kaže, da so ta del pred njima že plezali (umik iz Gobe), saj sta v njem našla zagozdo pa tudi vponko. Zanimivo je še, da sta našla sledove (tri nove Cassinove kline) tudi na za­četku prečenja in – da je bilo prečenje menda še isti dan ponovljeno, le imen plezalcev doslej še nismo izvedeli.

Čihulova smer
Čihulovo smer v Široki peči sta 4. t.m. ponovila tudi Biščak in Škamper­le, člana AO Postojna. Smer, ki je nekdaj veljala skoraj za pojem »ne­mogočega« in katero je legendarni piskar (plezalec v češkem peščenjaku) Jožef Čihula leta 1965 s tovarišem plezal kar 34 ur (dva bivaka), ponav­ljajo sedaj v nekako šestih urah.

Šola v Novi Gorici
Alpinistični odsek pri PD Nova Go­rica začenja 6. novembra (ob 19. uri v prostorih EGŠC na Cankarjevi 10) s šesto alpinistično šolo. Uvodno pre­davanje bo o planinski organizaciji, njenem pomenu ter zgodovini. V na­daljevanju pa imajo v načrtu še 12 tem, ki so predvidene tudi z načrtom osnovne AŠ. Praktične vaje pa bodo imeli v plezalnih vrtcih (največ na Čavnu) ter na turah v gore. Vodja šole je Peter Podgornik.

Solisti tudi v Splitu
Boko Jasen, član AO Mosor iz Spli­ta, je pred dnevi sam preplezal Klin v Aniča kuku (Paklenica), Edo Retelj pa je soliral Lastin smer (VI) v Mosoru ter Direktno (V) v Kozjaku.
Sicer pa so tudi v Splitu že začeli z alpinistično šolo. Prijavilo se je kar 60 mladih, med njimi zelo veliko deklet. Vodi jo E. Retelj.

Sarajevska šola alpinizma
V Sarajevu so letos pričeli z vsako­letno SŠA – Sarajevsko šolo alpini­zma, in sicer 8. t.m. V prostorih Pla­ninske zveze sta predavala Drago Božja in sin. Prvi vikend pa so udele­ženci SŠA, ki letos izjemoma ni na­menjena začetnikom, temveč priprav­nikom (torej nadaljevalna AŠ), prebi­li na Prenju, kjer so imeli praktične vaje, pa tudi predavanja. Žal pa zara­di slabega vremena niso mogli opravi­ti niti enega vzpona.

Seminar za načelnike MO
MK PZS je razpisala v skladu s svojim letnim programom dela seminar za načelnike MO, ki bo od 7. do 9. novembra v Mladin­skem domu v Bohinju. Na semi­narju bo največ tem posvečenih vzgoji in izobraževanju ob teren­skem delu, posebno predavanje pa bo posvečeno mladinskim pla­ninskim brigadam. Zadnji dan se­minarja bo skupni pohod. Prijave za seminar sprejema MK PZS, Dvoržakova 9. Ljubljana do 4. novembra. MK hkrati opozarja PD na svojo okrožnico v zvezi z računalniškim vodenjem eviden­ce udeležencev tečajev MK.

Zdrsnil na mokrem listju
JESENICE, 27. oktobra – Včeraj popoldne se je pod Mežakljo smrtno ponesrečil 13-letni Igor Režek z Jesenic, Cesta I. maja 13. Igor je odšel popoldne s prijateljema na Mežakljo z jese­niške smeri in medtem ko sta prijatelja hodila ob strugi hu­dournika, je Igor hodil po strugi. Na mokrem listju mu je spodr­snilo in drsel je še 20 metrov po kamenju. Pri tem se je tako hudo ranil, da je takoj umrl.

M. K.

Na Ermanovcu pod streho pred zimo
Člani PD Sovodenj so opravili na planinski po­stojanki veliko dela

SOVODENJ – Člani PD Sovodenj iz Poljanske doline so se že pred ča­som odločili, da na 1026 metrov viso­kem Ermanovcu zgradijo primerno pla­ninsko postojanko. Gradnja sicer v zadnjem času zaradi stabilizacijskih ukrepov ne napreduje tako kot so ra­čunali, vendarle pa upajo, da bo zgradba še pred zimo pod streho. Za to pa imajo veliko zaslug marljivi čla­ni, ki so opravili že prek 3500 prosto­voljnih delovnih ur. Predvsem so se izkazali pri gradnji skoraj 1300 me­trov dolgega vodovoda. Novo posto­janko bi slovesno odprli prihodnje le­to ob praznovanju krajevnega prazni­ka, ki je oktobra, poimenovali pa ga bodo po Triglavski udarni diviziji.

Zaradi gradnje doma pa prav nič ne trpi druga društvena dejavnost. Še po­sebno so v zadnjem času aktivni naj- mlajši – pionirji. Vsi učenci sovodenjske osnovne šole, prve celodnevne v škofjeloški občini, so člani planinske­ga društva. Zato so jih ob dnevu pio­nirjev vse popeljali v Titov rojstni kraj Kumrovec. Pred pričetkom zime pa načrtuje sekcija, ki jo vodi učitelj Franc Pintar, še nekaj akcij

J. G.

Novo zavetišče pod Špičkom
Nova planinska postojan­ka, ki jo gradi PD Jesenice, bo nared že prihodnje leto

JESENICE – Zavetišče pod Špičko, postavljeno na višini 2010 m, je idealno izhodišče za vzpon na Jalovec, še posebno za tiste planince, ki se nanj žele povzpeti z Vršiča. Toda v vodni­kih še piše: »Stoji ob robu značilnega srpastega melišča sredi vzhodne strani skalnate ostrice, imenovane Špiček.« Dejansko pa so ga Jeseničani že podr­li in na tem mestu sedaj grade novo postojanko.
Postavili so že leseno konstrukcijo, streha in zunanje stene so obite, pri­pravljeno je tudi že vse za sidranje (nova postojanka bo namreč »prive­zana« z jeklenicami), toplotno izolaci­jo sten, postavitev cisterne za vodo itd. Če bo šlo vse po sreči, bo posto­janka dograjena že prihodnje leto.

To pa ni edini objekt, ki ga gradi PD Jesenice. Tudi na Golici so na­mreč že začeli, in sicer najprej z grad­njo žičnice. Le-ta bo omogočila, da bo gradnja postojanke prihodnje leto lažja, predvsem pa hitrejša in cenejša. Žičnica pa bo lahko služila kasneje za oskrbo. Kot je znano, sedaj na Golici ni nobene prave planinske postojan­ke, pred drugo vojno pa sta bili celo dve.

Trdne vezi planincev
Na Gorjancih so odprli »bratsko planinsko pot« od Ljubljane do Zagreba – Pot vodi skozi zgodovinske kraje narodnoosvobodilnega boja

GORJANCI, 19. oktobra – Deževni, v meglo zaviti, vendar s pisanimi jesenskimi barvami pobarvani Gorjanci niso mogli skaliti prijetnega planinskega razpoloženja slovenskih in hrvaških planincev, ki so se v tem lepem kotičku Dolenjske zbrali ob otvoritvi 153 kilometra dolge bratske poti Ljubljana-Zagreb. Nekaj po 12. uri so se pri Domu Vinka Paderšiča-Batreje pri Gospodični zgrnile množice planincev, ki so v zgodnjih jutranjih urah krenile na pohod po obronkih slikovitih Gorjancev. Ko sta predsednika meddruštvenih odborov Ljubljane in Zagreba Peter Lavrič in Zdravko Ceraj simbolične prerezala vrvico, sta si ti dve planinski organizaciji še trdneje podali roko bratskega sodelovanja, ki je že tradicionalno.
Zbrane planince, med temi so bili tudi član predsedstva SRS Tone Bole, častni predsednik PZS dr. Miha Potočnik, pod­predsednik PZS Marjan Oblak, podpredsednik PZ Hrvaške dr. Željko Poljak in drugi, je poz­dravil podpredsednik IS skupšči­ne mesta Ljubljana, Janez Želez­nik, ki je med drugim dejal, da je ta planinska transverzala, ki vodi skozi zgodovinske kraje, izre­dnega pomena za obujanje spo­minov na narodnoosvobodilni boj, hkrati pa utrjuje bratske ve­zi med dvema planinskima orga­nizacijama. Poudaril je, da je v planinski organizaciji v naši re­publiki več kot 100.000 članov, ki ne živijo samo od tehničnih dosežkov današnje civilizacije, ampak se vedno bolj vračajo k prirodi in jo tudi spoštujejo.
Predsednik MDO PD ljubljan­skega območja Peter Lavrič je v svojem govoru med drugim de­jal: »Pred trinajstimi leti smo na tem mestu skupaj z novomeškim: planinci odpirali sedaj vsem zna­no Trdinovo turistično pot z na­menom prikazati delovnemu člo­veku lepote dolenjske pokrajine, vse njene značilnosti in kulturno­zgodovinske spomenike. Zdaj se je tej pridružila še bratska pla­ninska pot, ki ni pomembna sa­mo s planinskega stališča, temveč odpira široke možnosti spozna­vanja širšega območja dveh re­publik, saj teče od Ljubljane do Zagreba po dolini reke Krke čez Dolenjsko gričevje in Gorjance, seveda pa simbolizira trajna bratsko povezanost planincev obeh republik in glavnih mest re­publik Ljubljane in Zagreba .«
V lično izdelanem vodniku, napisan je v dveh jezikih, so organizatorji bratske planinske poti zapisali: »Med­društveni odbor PD ljubljanskega ob­močja in planinska zveza Zagreba ste po treh letih skupnih priprav odprle bratsko planinsko pot, s katero ozna­čujemo simbolično povezanost dveh največjih jugoslovanskih planinskih središč. Prijateljske vezi ljubljanskih in zagrebških planincev izhajajo še iz prvih začetkov organiziranega planinstva na jugoslovanskih tleh. Nekdanja spontana srečanja v gorah so po osvoboditvi prerasla v organizirane shode. Plod in vrhunec takšnega sodelovanji je bratska planinska pot, v kateri ji veliko ljubezni in opravljenega dela. Z njo želimo seznaniti obiskovalce : najlepšimi planinskimi področji med našima mestoma, hkrati pa bo pa simbol sodelovanja in trajne povezanosti ljubljanskih in zagrebških planincev.
Slavje na Gorjancih so sklenili kulturnim programom, ki so ga pri­pravili kulturni delavci iz Novega mesta in Samobora.

SLAVKO DOKL

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja