Alpinistične novice – 4/1973

Tečaj v Bistrici

V torek so alpinisti dokončno sklenili, da bo letošnji zimska začetniški tabor v Kamniški Bistrici. Vodil ga bo Tone Sazonov, pričel pa se bo 4. februarja ob 16 uri. Štirinajst tečajnikov bo vodilo sedem inštruktorjev, ki bodo v kratkem dobili podrobna pismena navodila.

Vabijo na Demavend
Skupina gorskih vodnikov, ki je do sedaj delovala samostojno v okviru PD Ljubljana-matica, bo letos organizirala težje planinske izlete le še v okviru za gorsko vodništvo in v sodelovanju s komisijo za planinski turizem. Vsekakor najbolj privlačen bo izlet na najvišji vrh Perzije, na 5671 m visoki Demavend; izlet bo od 4. do 25. avgusta. Za približno 9000 km dolgo potovanje, vodstvo in vse oglede bo potrebno odšteti približno 3.500 dinarjev (dokončna cena bo odvisna od cene za avtobus). V to ceno bo vključena tudi tura za trening na Gross Venediger (3674 m), ki bo 21. in 22. julija in za katero bodo morali drugi udeleženci plačati po 380 din. V programu pa imajo tudi izlet v Wališke Alpe, z vzponom na enega najvišjih evropskih vrhov – 4545 m visoki Dom (11. – 5. julija, približno 800 din). Za vse informacije, sprejemanje prijav in dogovarjanje za vodniške ture pa bodo predvidoma že februarja vpeljali posebno dežurno službo, ki bo vsak četrtek med 16. in 19. uro v prostorih doma slovenskih planincev »Zlatorog« – Dvoržakova 9.

Šola turnega smučanja
V domu na Komni bo od 3. do 10. marca odprta šola turnega smučanja, ki jo bo v sodelovanju z gorskimi vodniki vodil Peter Janežič. Prijave sprejema pisarna PZS (312-553) do 25. februarja, cena pa je 704 dinarje. V programu šole so ture na Srednji vrh, Lanževico, Bogatin in Podrto goro, za konec pa še Komna -Triglavska jezera – Velo polje – Krma – Mojstrana.

Kdo pojde na Poljsko?
Koordinacijska komisija za alpinizem PZJ bo samo še do 10. februarja sprejemala prijave za udeležbo na mednarodnem zimskem taboru pri Morskie oko v Tatrah (Poljska). Razpis s pogoji kandidiranja so dobili vsi načelniki AO Jugoslavije, ki morajo tudi potrditi, da kandidati izpolnjujejo predpisane osnovne norme.

Pomen in razvoj alpinizma
Kulturno-literarna komisija PZS je uspela odkupiti 200 izvodov naše edine izvirne filozofske knjige o alpinizmu »Pomen in razvoj alpinizma« – dr. Henrik Tuma, ki je še zmeraj aktualna in bi jo moral pravzaprav poznati vsak alpinist če že ne planinec. Knjige (25 din) je mogoče naročiti na Planinski zvezi Slovenije Ljubljana, Dvoržakova 9.

Angleži na Fitz Royu
Saint Loup je v knjigi »Montagnes du Pacific« zapisal – za tiste čase smelo trditev: »Fitz Roy je treba gledati pol ure iz doline, pa ugotoviš, da je preplezljiv. Ves problem se omejuje na 400 m stene s sedla do vrhnjega grebena.« Toda potrebno je bilo precej naporov da so to trditev dokazali. Na goro vodijo sedaj tri smeri.
Zadnjo smer so preplezali Angleži poteka pa med francosko (bila je prva in verjetno najtežja) in argentinsko. Odprava, ki so jo sestavljali: Dave Nicol, Ian Wade, Eddie Birch, Mo Anthoine, Guy Lee in Larry Derby (slednji je iz ZDA) je konec novembra lani v dveh lepih dneh opremila z vrvmi spodnji del stene. Potem so 16 dni čakali v slabem vremenu, da so nato 11. decembra v enem lepem dnevu opravili vzpon in sestop. S predzadnjo smerjo pa so se (1965) v to steno zapisali domačini in jo imenovali »Supercanaleta«. Preplezala sta jo Fonrouge in Comesana v 2000 metrski zahodni steni, tam kjer so jo leta 1949 načrtovali Avstrijci (Zechner, Lantschner, Matzi, Dangl).

AO Črnuče
Le redki vedo za AO Črnuče, kar pa ni niti čudno, saj delajo komaj eno leto. Toda začetne težave so odlično prebrodili in sedaj štejejo že 7 članov in 17 pripravnikov. Kljub temu, da so se vsi šele učili in zbirali, pa tudi vzponov lani niso opravili malo – 34 plezalnih vseh težavnostnih stopenj in 28 zimskih pristopov. Vodili so tudi že na Grossglockner in si ob društveni podpori nabavili nekaj osnovne alpinistične opreme. Njihova letošnja planinska šola traja že od novembra, končali pa jo bodo šele maja, vsako sredo pa se redno dobivajo v društveni pisarni, da se pogovorijo o novostih in turah.

Kje naj gnezdijo?
Ker so po daljših študijah ugotovili, da v Tatrah planinske ujede izumirajo tudi zato, ker nimajo več primernih gnezdišč, resno razmišljajo, da bi v nekaterih stenah alpinistom prepovedali plezanje in v njih uredili rezervate za ptiče.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja