Alpinistične novice 35/2024

Dmitrij Golovčenko in Sergej Nilov na podelitvi nagrad Piolets d’Or 2013 Foto: Anna Piunova

Usodni dnevi na Gašerbrumu IV
Anna Piunova: 31. avgusta 2023 je pri poskusu prvega vzpona po jugovzhodnem grebenu Gašerbruma IV umrl eden najboljših ruskih plezalcev svoje generacije Dmitrij Golovčenko. S šotorom vred je zdrsnil s police.
Njegov soplezalec Sergej Nilov, ki je ostal sam, brez šotora in toplih oblačil, brez spalne vreče in brez vložkov za višinske čevlje, se je boril z mrazom ter noč preživel na polici. Ob zori se je Sergej spustil za približno 15 vrvnih dolžin vzdolž črte, kjer je šotor padel na planoto. Našel Dmitrijevo truplo in ga s šotorom in odvlekel bližje lednemu prelomu. Prijatelja je zapustil tam.
Sam, brez hrane in pijače, se je Sergej spustil, prenočeval v snežnih luknjah, padal v razpoke in trmasto hodil navzdol z zlomljenimi rebri in ozeblinami. Spust v bazni tabor je trajal pet dni. Gora ga je spustila.

“Serjoža in jaz nimava pravice do smrti; imava sedem otrok,” je dejal Dmitrij Golovčenko. Imajo torej alpinisti pravico, da …?

Poskus repatriacije
Poleti 2024 se je na pobudo očeta in brata Dmitrija Golovčenka organizirala odprava za spust trupla z ledenika. Odpravo so financirali zasebniki. Zbrala se je ekipa alpinistov v sestavi: Sergej Nilov (mag. alpinizma, najizkušenejši udeleženec, dvakratni dobitnik Zlatih cepinov v letih 2013 in 2017 in štirikratni dobitnik priznanja Zlati cepin Rusije), Jevgenij Jablokov (brez izkušenj z višino, Aleksey Bautin (vodja moskovske regionalne alpinistične zveze, Sergej Mironov (Snežni leopard) in Mihail Mironov (brez višinskih izkušenj).

Na fotografiji: E. Jablokov, A. Bautin, S. Mironov,
M. Mironov, S. Nilov

31. julija so odšli iz Islamabada in 11. avgusta dosegli bazni tabor. Skupina Romanenka, ki je že zapustila območje, jim je pustila sporočilo, v katerem so jim zapisali, da je ledeni slap, nad katerim leži Dima Golovčenko v primerjavi z lansko fotografijo postal zahtevnejši in ne izgleda varen. Zgornji sprednji del ledenika se je zrušil. Trupla, zavitega v šotor, niso opazili nikjer.
Tudi Tom Livingstone in Aleš Česen, ki sta pustila svoj šotor v prvem taboru na 6000 m in dovolila, da so v njem prenočili, sta še dodala, da Dmitrijevega trupla nista videla.
15. avgusta so fantje pregledali ledenik in prespali na 5500 m. Aleksej Bautin in Jevgenij Jablokov sta ostala v ABC na 6100 zaradi simptomov višinske bolezni.
17. avgusta okoli desetih zjutraj po lokalnem času se na nadmorski višini 6400 zrušil velik leden kos, velik približno 20 krat 30 metrov, in odnese Sergeja Nilova.
Prva poročila o stanju Mironovih (nista sorodnika) so bila zaskrbljujoča: Sergej je hudo poškodovan, njegovo stanje je kritično, težko diha in verjetno ima zlom kolka. Mihaila praktično ni prizadelo.
Vreme je bilo dobro. Še istega dne pakistanski piloti opravijo svoj prvi polet. Mironova vidita helikopter in mu mahata. S koordinatorjem odprave in Bautinom sta v nenehni glasovni komunikaciji preko satelitskega telefona. Helikopter je ne more pobrati, naredi prelet in odpelje Jablokova in Bautina v Skardu. Mironova prebijeta noč na 6400 brez šotora ali spalnih vreč.
18. avgust. Vreme se slabša. Helikopter se ne more dvigniti do Mironovih. Opazili so nepremično truplo Sergeja Nilova. Popoldne se Mironova spustita sto metrov nižje do svojih nahrbtnikov, v katerih je vse, kar potrebujejo za ponovno noč na gori: spalne vreče, plin, hrana, komplet prve pomoči. V Nilovem nahrbtniku najdeta šotor.
19. avgusta Jablokov in štirje pakistanski reševalci odletijo na kraj nesreče in se dvignejo na ABC ob 6100. Mironova sta slišala helikopter in se opogumila. Ostaneta v šotoru in čakata na reševalce (tretja noč na gori).
20. avgust. Reševalci splezajo do Mironovih in ju začnejo spuščati. Sneži, zato je napredovanje počasno. Mihail ne potrebuje pomoči.
Sergej pa sestopa ob pomoči spremljevalcev. Vreme je slabo. Prenočijo v ABC ob 6100.
21. avgusta so Mironove evakuirali v Skardu. Izkazalo se je, da so Sergejeve poškodbe lažje (po nepotrjenih podatkih ni zloma kolka). Brez ozeblin. Zaradi velike količine snega je bilo odločeno, da se iskanje Sergeja Nilova ustavi.

Namesto epiloga
Sergej Nilov do zadnjega ni želel iti na to odpravo, doma je imel ogromno dela s hišo. Ko pa so se našli denar in udeleženci, je popravila odložil do vrnitve in se odzval z besedami: “Brez mene ga zagotovo ne bodo našli.”
Sergej Nilov, domač, prijeten, nežen, skrben, ljubeč in ljubljen, je (za)pustil Nastjo, ki je ostala sama s petimi otroki v naročju. Andrjuša, Petja, Sonja, Vanja in Iriška so ostali sami z mamo sami, s kopico problemov, ki jih je treba rešiti danes. S praznino, ki bo zdaj vedno z njimi.
Pri ruskih alpinistih je (tudi) navada, da sami zbirajo denar za svoje. Denar je najmanj, kar lahko naredijo. Sergeja ne bodo mogli vrniti, lahko pa spremenijo kakovost življenja otrok.

DOMAČE NOVICE

Samotni jezdec
Andraž Egart, ki zna prikazati svoje plezalno doživetje tudi drugim, se je tokrat (kot ponavadi spet sam) podal v smer Katedrala (6a, 350 m) – Debeli vrh.

V Debeli peči, Vežici, Dolomitih
Eva Dana Vidmar in Katja Mesarič sta prvem avgustovskem tednu plezali Skriti izziv ( IX- 300 m) v Trapezu Debele peči. Katja je nato odšla v Dolomite v 2. stolp Selle, kjer je s soplezalcem Petrom plezala najprej Messnerjevo smer (V+/V, 250 m), in potem še Kasnapoff (V-, 250 m). Marmolada in njena stena pa jima nista bili sojeni.
Eva Dana je plezanje nadaljevala s tečajnikoma AO Matica, in sicer v Vežici v Akademski smeri (VII- 250 m), nekoč zelo popularni in že kar zgodovinski smeri nad spodnjim delom Šraj peskov.

V Križevniku
Jan Slapšak se je naveza z Jakobom … in plezala sta Svobodo v Predostenju Križevnika. Pravita, da ime smeri pove veliko, če ne celo vse. Občutki ob plezanju sovpadajo s tem. Smer ima odlično skalo in mnogo možnosti za postavljanja premičnih varoval. Noben raztežaj pa ni prav lahek, zato se v relativno kratki steni kar napleza. Verjetno se je Frančku ob prvem vzponu smejalo in vriskalo vsaj toliko kot Janu in Jakobu.

Ženska odprava Lalung
22. avgusta so na pot odšle: Anja Petek (Zgornjesavinjski AK Rinka), Patricija Verdev (AO PD Celje Matica), Ana Baumgartner (AO PD Ljubljana Matica) in Urša Kešar (AO PD Kranj). Predviden povratek je 26. september 2024. Pot jih bo vodila v gorski skupini Lalung in Chiling ter njene sosednje doline v regiji Ladak v Indijski Himalaji, ki se stikajo na tromeji s Kishtwarjem, Surujem in Zanskarjem, Alpinistke si želijo vzpona v severni steni neosvojenega Lalunga I (6243 m) ter tudi severne stene neimenovanega ter še neosvojenega vrha 6048 m.

Vzhodni steber Široke peči
Primož Blaha je s prijatelji plezal v Široki peči, ki, kot sam pravi, že na pogled ena najbolj strašljivih gora pri nas – in ta videz vsekakor upraviči tudi od blizu. Prvi vzpon na vrh so opravili šele leta 1928, kar kaže, da gre za resnično odročno in težko dostopno goro.
Namesto običajnega vzpona so na glavni vrh splezali po vzhodnem stebru, kjer poteka smer Ogrin-Župančič (IV, 600 m). Smer poteka v strmi steni in se med iskanjem prehodov v zmernih težavah povzpne na mogočen stolp v osrčju veličastnega martuljskega okolja. Je pa tudi na račun manjše obljudenosti precej krušljivosti. Posledično je vzpon bolj resen in napredovanje počasnejše, kot so računali.

V alpinistično šolo
Alpinistični odsek Tržič vabi v alpinistično šolo 2024/25. Vpis bo potekal na uvodnem sestanku 19. septembra 2024 v prostorih društva PD Tržič, (Balos 4, Tržič – 2. nadstropje).
Pogoj za vpis v alpinistično šolo je dopolnjena starost 18 let oziroma 16 let s podpisom starša ali skrbnika ter opravljena uvodna tura, ki bo v soboto, 28. septembra 2024!

Razpis za tabor v Možnici
Komisija za alpinizem PZS organizira alpinistični tabor, ki bo potekal od petka, 20. do nedelje, 22. septembra 2024. Tabor bo vodil Luka Lindič s pomočnikom Gregorjem Šeglom.

NA TUJEM

Radovljičani v Tien Šanu
Med 12. in 28. julijem 2024 so: Grega Vida, Nejc Marčič, Ivana Potočnik, Luka Šturm, Peter Borič, Veronika Jakopič, Martina Jakopič, Aleš Albreht, Sebastijan Horvat, Benjamin Zupan, Ožbej Resman gostovali in plezali v gorah nad Ala Arčo.
Opravljeni vzponi:
– Boks (4240 m), Vida, Albreht, Potočnik, Horvat, Zupan (normalen pristop, sestop po isti smeri)
– vzpon po Z grebenu (III/II) Učitelja (4530 m), Marčič, Šturm (aklimatizacija, sestop po normalki)
– Učitelj (4530 m), Jakopič M. & V. (normalen pristop, sestop po isti smeri)
– Kamenček sreče (M7/V, 685 m) v Teke Tor (4479 m), Resman, Borič (prvenstvena smer)
– Zahodni kuloar, Iljušenko, 5A, Bajčečekej (4515 m), Marčič, Šturm (sestop po SZ grapi proti smeri vstopa)
– Zahodna stena ledni ozebnik smer Iljušenko (5A), Bajčečekej (4515 m), Jakopič V., Zupan (vrh spustila)
– Plotnikov, severna ledna stena (4A, 400 m), Korona 1 (cca. 4300 m), Vida, Albreht (spust po smeri)
– Varianta Z. greben, Gavrilova (4A) v Koroni (4860 m), Marčič, Šturm, (sestop po normalki)
– Učitelj (4530 m), Horvat, Potočnik, Jakopič V. (normalen pristop, sestop po isti smeri)
– Korona (4860 m), Resman, Borič, Zupan (normalen pristop, sestop po isti smeri)
– Zahodna stena ledni ozebnik smer Iljušenko (5A 550 m), Bajčečekej (4515 m), Horvat, Albreht (+ pristop na vrh, sestop po ledeniku Učitelj)
– Centralni steber, zahodna stena, smer Popov (5A), Bajčečekej (4515 m), Marčič, Šturm (sestop po normalki brez vrha)
– smer G. Andreev (AI4+/V, 670 m) Svobodna Koreja, Resman, Borič (po grebenu dosegla še vrh)
– smer Gavrilov, Z greben (4A, 980 m) Korona 1 (cca. 4300 m), Jakopič V., Potočnik (sestop po ledeniku Aksai)
– Greben, 2B, Pik Raceka (3900 m), Albreht, Jakopič M. (po grebenu dosegla še vrh)
– Iljusčenko, zahodna stena ledni ozebnik (5A, 550 m, Bajčečekej (4515 m), Vida, Potočnik (+ pristop na vrh, sestop po ledeniku Uchitel)
– varianta Gavrilov ledni ozebnik (4A, 900 m ) Korona 1 (cca. 4300 m), Horvat, Albreht (dosegla še vrh, sestop po ledeniku Aksai)
– Varianta Z. greben, Gavrilov (4A) Korona (4860 m), Marčič, Šturm (sestop po normalki)
– Učitelj (4530 m), Resman, Zupan (normalen pristop, sestop po isti smeri)

Poljaki v Pamiro-Alaju
Alpinisti Wojciech Mazik, Piotr Ro Zek in Tomasz Kujawski so se pravkar vrnili iz Karavšina.
Plezalci so ponovili redko plezano Vedernikovo smer na Pik Odessi (4810 m. ). Smer iz leta 1989 ima na ruski težavnostni lestvici oceno 6A. Poteka vzdolž vzhodne stene in našteje 1350 metrov (približno 1100 metrov višine). Eno noč so previseli v steni. Ocene težavnosti 7a (francosko) so po njihovem precej pretirane in ne presegajo stopnje 6b+.Poleg tega so Wojtek, Piotrek in Tomek splezali še:
Pierestroika crack v steni pik Slesova (800m 7a/b 1xA0)
Prava pot – Petite Tour (350 m 6c, TD+
La Bolla (300 m 6b) v stebru Centralne piramide
Gre za drugi izlet te ekipe v gore Kirgizistana. Po lanskem izletu v dolino Ala Arče v Tien Šanu jim očitno področje leži …

OD TOD IN TAM

Uspešna v Walkerju
Dejan in Rajko Popović sta preplezala Walkerjev steber (1200 m, VI, A0, 6+, ED1, 21 ur) v S steni Grandess Jorasses …

Everest 1989
Hrvaški alpinisti se spominjajo odprave na Everest leta 1989 v kateri so bili tudi: Slavko Svetičič iz Idrije, Aco Pepelnik iz Šentjurja, Milan Romih in Danilo Tič iz Slovenske Bistrice ter Marjan Kregar in Janez Benkovič iz Kamnika. Prvo sporočilo Benija

alpinisticnenovice@gmail.com

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja