Začetniški tečaj
Od 25. julija do 1. t. m. je bil v Vratih letni začetniški tečaj, ki ga je organizirala slovenska KA, vodila pa Tone Sazonov in Sandi Blažina. Na tečaju se je zbralo 26 mladih iz 13 slovenskih PD, trije so prišli iz Srbije, eden pa iz SPD Celovec. Za vodstvo na vzponih ter teoretična predavanja je skrbelo 17 GV in alpinističnih inštruktorjev. Skupno je bilo 18 ur različnih predavanj in 12 ur praktičnih vaj na bližnjih vežbališčih. Plezali pa so v stenah ter po grebenih Cmira, Triglava, Pihavca. Bovškega Gamsovca, Dolkove špice in Škrlatice (skupno 74 vzponov).
Povratek iz ENSA
Janez Ažman in Cene Kramar (oba AO Kamnik), ki sta nas zastopala na velikem mednarodnem alpinističnem taboru v Chamonixu (od 19. julija do 5. t. m.), sta se pred dnevi vrnila domov. Povedala sta, da sta bila z vsem, razen z vremenom in razmerami, zelo zadovoljna. Razen ponovitve smeri Dufour-Frehel, to je bil najtežji vzpon v ledu, kar so jih opravili udeleženci tabora, sta 4. t. m. ponovila še Gervasutijevozebnik v Taculu, v Aigille du Peigne pa sta se morala po 300 metrih spustiti iz stene, ker sta zaradi slabe skice zašla. Poskusila sta tudi v drujevem ozebniku (29. julija), toda krajne poči ni bilo mogoče preplezati (4. in 5. t. m. sta končno uspela dva Francoza, potem ko se je porušila 25-metrska ledena pregrada). Slabe razmere so jih zavrnile tudi pri vstopu v smeri Cecchinel- Nomine.
Libereška smer
V nedeljo sta Stane Belak in Viki Grošelj (oba Matica) v 11 urah opravila četrto ponovitev Libereške smeri v severni steni Frdamanih polic. Kaže, da je tudi ta smer v zgornjem delu napačno vrisana, je pa tehnično zahtevna (A 3). V kaminih poteka že skoraj po Schinkovismeri.
Ponovitve
Sandi Blažina in Janez Rupar (oba AAO) sta 10. julija preplezala Severni razTrbiške Krniške špice (Cima del Vallone, 2368 m), ki sta jo prva preplezala F. Krobath in H. Metzger leta 1933. Po lepoti in odlični skali to smer primerjajo s slavnim »Razom tenčice« v Palah in drznim Demuth razom v Zahodni Cini. Še danes je ocenjena s V (600 m).
Neva Blažina (AAO) in Milan Rebula (Matica) sta 18 julija ponovila »Direktno« v Špiku, ki jo je prva preplezala (pred 50 leti) Mira Marko-Debelakova, v navezi s Stanetom Tominškom. Bil je to nedvomno največji dosežek razvojne dobe našega alpinizma, smer pa še danes zasluži oceno V+.
Rado Fabjan in Bojan Kranjc (oba AS Postojna) sta v soboto, 7. t. m. ponovila Aschenbrennerjevo smer v Travniku, prvič v kombinaciji z varianto Jurca Mesarič. To sta preplezala 3. julija 1958 (250 m, V+), poteka pa z začetka »Rampe« naravnost navzgor.
V soboto so člani AAO v dveh navezah (Tine Mihelič – Vlado Schlamberger in Franc Jeromen – Janez Rupar) ponovili Gilbertijevo smer v Mangartu. Bivakirali so na vrhu.
Brojanu Gregorčičeva plaketa
Gregorčičevo plaketo, ki je najvišje priznanje športnim delavcem v jeseniški občini, so letos dali tudi Mojstrančanu Janezu Brojanu (70) za njegovo plodno vzgojiteljsko in organizacijsko delo, predvsem pa za številne odlična vzpone v Julijskih Alpah.
V Prenj in Čvrsnico
V petek, 20. t. m., bo od potovala v bosansko-hercegovske gore večja skupina alpinistov (organizator AO Matica) pod vodstvom Vikija Grošlja Njihov cilj so stene v Čvrsnici in Prenju, ki jih naši alpinisti že nekaj let niso obiskali. Računajo, da bi se jim v Sarajevu priključilo še nekaj tamkajšnjih alpinistov, morda pa pridejo tudi s Hrvatske.
Prokletije 76
V Ropojani (črnogorske Prokletije) se že od 1. t. m. mudi 10 članov AO Ravne na Koroškem, ki jih vodi Engelbert Vravnik. Prvi vzponi so že za njimi (ostanejo do 18 t. m.), sporočajo pa, da so le redke stene visoke manj kot 1000 m in da jih hude moti vreme.
Idrijski tabor
AO Idrija je organiziral (6. do 8. t. m.) alpinistični tabor na planini Zapotok v Zgornji Trenti. Vreme so imeli ugodno in opravili (bilo jih je 12) so 46 vzponov. Sedej in Svetličič sta preplezala novo smer v Zapotoškem vrhu (III-IV) Obžalovati gre, da se tabora niso udeležili letošnji tečajniki (večina udeležencev namreč že ima vse pogoje za alpinističnega pripravnika).
Alpinistični adresar 76
Pisarna PZS je končno razposlala že dolgo napovedovani jugoslovanski alpinistični adresar, ki ga je v imenu koordinacijske komisije za alpinizem pripravil njen predsednik Franci Savenc. Adresar ni le zbirka naslovov PD, v katerih delujejo alpinistični kolektivi, pač pa je tudi nekakšna »inventura« alpinistične organiziranosti v Jugoslaviji.
Sedaj že lahko trdimo, da pri nas ni več republike, niti pokrajine, ki ne bi imela alpinistične dejavnosti vsaj v zametku. Največ AO oziroma AS ima seveda Slovenija (43), sledita Hrvatska in Srbija (po 9), Bosna in Hercegovina (5), Vojvodina (3), Orna gora (2) in Kosovo (1). Za Makedonijo pa ni uradnih podatkov (neuradno 9 AS).
Alpinisti iz SZ pri nas
Včeraj so v Slovenijo pripotovali alpinisti iz Petropavlovskega na Kamčatki, ki bodo kakšne tri tedne gostje Mariborčanov, ki so v zameno letos obiskali Kavkaz. Do 17. t. m. se bodo zadrževali v Vratih, potem bodo 10 dni bivali v taboru TVD Partizan Železničar pri Pulju, obisk v Jugoslaviji pa bodo zaključili s srečanjem na Kozjaku.
Zapoznelo vabilo
Bolgarska federacija za alpinizem je 2. junija razposlala vabila za udeležbo na njihovem tradicionalnem mednarodnem taboru (Maljovica 76). Žal pa so to vabilo na PZ Jugoslavije založili in KKA je šele v torek lahko razposlala razpis za tri alpiniste in vodjo. Tabor v Rili bo od 18. do 23. t. m. kandidati pa morajo svoje prijave poslati na Planinsko zvezo Hrvatske — Kozarčeva 22 , 41000 Zagreb. Stroške bivanja v Bolgariji plačajo organizatorji, zagotoviti si je treba le povratno vozovnico do Sofije.