Carter vabi v ZDA
H. Adams Carter, urednik American Alpine Journala, ki je v tej reviji že večkrat poročal tudi o uspehih naših alpinistov, je pred nekaj dnevi obvestil Aleša Kunaverja, da je na zadnjem sestanku sveta American Alpine Cluba predlagal zamenjavo s slovenskimi alpinisti, kar je bilo načelno tudi sprejeto. Do zamenjave naj bi prišlo v letu 1978, zajela pa naj bi po dva zastopnika naših in ameriških alpinistov.
Začetniški tečaj na Vršiču
Komisija za alpinizem PZS bo od 30. januarja do 6. februarja letos v Erjavčevi koči na Vršiču organizirala zimski alpinistični začetniški tečaj za udeležence AŠ in pripravnike AO ter za člane tistih PD, ki še nimajo organiziranih alpinističnih odsekov ali sekcij. Tečaj se bo začel v nedeljo, zbor do 18. ure v Erjavčevi koči, prijave pa sprejema PZS do vključno 27 t. m. Tečajniki bodo morali prispevati po 550 din, prav toliko pa še PD oziroma AO, ostalo do 1650 din, kolikor bodo predvidoma znašali stroški na enega udeleženca, pa bo krila KA PZS. Ta znesek je predviden za kritje stroškov bivanja (spanje, obilen zajtrk in večerja) ter vodstvo (en inštruktor na dva tečajnika). Podrobnosti o tem, kaj morajo prinesti udeleženci tečaja s seboj, so razvidne iz razpisa, ki je bil poslan na vse AO in AS v Sloveniji.
Iz pisma Cirila Pračka
V petek so se Maks Medja, prof. dr. France Novak in Ciril Praček zopet odpravili v Triglavsko pogorje na oglede. Pot v Zgornjo Radovno je bila plužena, naprej pa je vodila le smučina, ki pa jih je še držala. Toda v petek zvečer je začelo snežiti in ni nehalo vse do 16. ure v soboto, torej več ko 20 ur. V tem času je v Spodnji Krmi zapadlo okoli 80 centimetrov novega snega.
Ko so v soboto zjutraj okoli 8.30 skušali nadaljevati pot iz Spodnje Krme proti Zgornji Krmi, so kmalu ugotovili, da bi bil ves trud zaman. Za povratek do garaže v Spodnji Krmi (Krmarice) do Kurje vasi so potrebovali kar sedem ur. Med potjo so opazili plaz (tega zadnja leta ni bilo!), ki je skoraj dosegel ravnino na začetku Zasipske planine nasproti Kovinarske koče! Stanje v Krmi je sedaj tako: Krmarica meter in pol snega, Tnala meter in Kurja vas okoli 70 centimetrov. Nevarnost za plazove pa bo trajala pri tej masi novega snega še najmanj teden dni. Cesta v Krmo je plužena do Kurje vasi.
Alpinistična šola
Akademski AO vabi drevi ob 20. uri na predavanje Andreja Stritarja o nevarnosti v gorah. Predavanje, ki ga je pripravilo vodstvo AS, bo v društvenih prostorih na Trgu osvoboditve 1, soba 56 v prvem nadstropju. Vse udeležence alpinističnih šol in druge planince pa opozarjamo tudi na oddajo drugega programa ljubljanskega radia (Odmevi z gora) jutri ob 17.40 o snegu in plazovih. Tekst je pripravil inž. Pavle Šegula, ki je tudi napisal prispevek »Poučno srečanje«, objavljen v Delu 17. t m. in pri katerem je podpis pomotoma izostal, za kar se opravičujemo avtorju in bralcem.
Vloga nepalske planinske organizacije
Nepal Mountaineering Association, ki ima sedež v Kathmanduju, je prek zavoda za mednarodno sodelovanje (ZAMTES) poslal naši planinski organizaciji ponudbo za organizacijo enkratne šole za gorske vodnike. Ponudba, ki jo je podpisal sekretar njihove organizacije Pokharel, navaja v nadaljevanju tudi zamisel o izgradnji stalne šole (verjetno v Lukli, kjer je letališča za Mount Everest, v okolici pa dovolj zanimivih gora).
Prve razgovore o taki obliki pomoči Nepalu so imeli naši alpinisti s predstavniki nepalske zveze že leta 1975, vendarle je uradna ponudba, ki jo je sprejela v svoj protokol medtem tudi že mednarodna planinska unija UIAA zaradi različnih zapletov (nepravilni naslovi itd.), prišla šele sedaj. Kolikor bi prišlo do realizacije, bo to prav gotovo enkratna možnost za afirmacijo našega alpinizma in naše države kot celote v prijateljskem Nepalu in v svetu sploh.
Japonci in Makalu
28-letni japonski alpinist Sayoši Nara in Šerpa Lakta Norby (27) sta v lanski pomonsunski sezoni stopila na vrh Makaluja II (Kangčungtse, 7640 m). To pa je bilo le zaključno dejanje sedemčlanske japonske odprave pod vodstvom Šuži Vasukave, tridesetletnega arhitekta iz Kanagave, ki je plezala severozahodno steno, ki do tedaj še ni bila osvojena. Zadnji tabor so imeli na višini 7800 metrov.
AO Železničar v letu 1976
Alpinistični odsek PD Železničar iz Ljubljane je lani štel 27 aktivnih članov, ki so opravili povprečno po 9 vzponov (skupno 248). Med njimi je tudi šest prvenstvenih smeri (v Paklenici, Rokavih, Srebrnjaku in Zadnjem Prisojniku). Sodelovali so na zboru jugoslovanskih alpinistov v Paklenici, na zboru alpinistov-železničarjev na Mosorju in drugih akcijah.
Alpinisti iz Domžal
Lani je bilo v AO Domžale registriranih 5 alpinistov ter 7 pripravnikov, skupno pa so opravili 250 vzponov (od tega je bilo 52 zimskih). Razen v Kamniških in Julijskih Alpah so plezali še v Paklenici, Durmitorju ter v avstrijskih in italijanskih gorah. Njih član Slavko Šikonja pa se je, udeležil YU-PL odprave v Hindukuš ter stopil na teme 7492 metrov visokega Nošaka. Skupaj z AO Mengeš pa so konec lanskega leta organizirali tudi alpinistično šolo, ki jo obiskuje 12 tečajnikov. Zaključni izpiti bodo predvidoma marca letos.
»Svetovni rekord«
Prosto letenje (letenje zmaji, deltaplani . . .) in alpinizem imata – kot kaže – veliko skupnega. Tako vsaj bi si lahko sklepali po dogodkih zadnjih dveh, treh let.
Wolfgang Nairtz, znan avstrijski gorski vodnik, ki je vodil tudi južnotirolsko odpravo v južno steno Makaluja, je lani vodil v Hindukuš odpravo, ki je ponesla s seboj tudi letalne aparate. Avgusta so se Horst Bergmann, Rupert Geisswinkler in Nairtz za poskušnjo spustili z višine 5700 m (Korpušte Jaki) in srečno pristali v baznem taboru (4500 m). Potem so začeli z vzponom na Nošak 7492 m). Zaradi lažjih omrzlin je Nairtz zaključil vzpon že na višini 6600 m in se 22. avgusta z deltaplanom z višine 6200 m (tabor 2) spustil v bazo. Geisswinkler in Bergmann pa sta vzpon nadaljevala do vrha in »sestopila« v mirnem letu iz tabora 3 (6900 m). Če lahko verjamemo avstrijskim kronistom, le to zopet nov svetovni rekord. In to po lanskem letu s Kilimandžara (5985 m), o katerem smo poročali in z Mount McKinleya (6190 m), ki ga je opravil nek Američan.
VŠTK – pet novih
Med študenti Visoke šole za telesno kulturo v Ljubljani se je oblikovala druga skupin? (v prvi so bili: Krpač, Burnik, Joža Mihelič in Šurc) študentov, ki si je za usmerjanje izbrala planinstvo z alpinizmom in turnim smučanjem. V tej skupini so: Slava Mrežar (3. letnik), Štremfelj in Zaplotnik (2. letnik) ter Grošelj in Moštrokol (1. letnik). Ker so vsi že oblikovan alpinisti z večletnimi izkušnjami, bo njih usmerjanje potekalo v glavnem v obliki seminarskega dela. Spomladi bo na vrsti turno smučanje (vodi France Zupan), potem do poletja planinstvo ter alpinizem (Franci Savenc), jeseni ter prihodnje leto pa še planinska ideologija (Tine Orel) ter zaostale teme.