Najdaljše stensko prečenje opravljeno v enem dnevu
Knez je s Pečovnikom plezal od Hudičevega stebra do Škrlatice kar petnajst ur – Priprave na odpravo v južni steber Čo Oja
RIMSKE TOPLICE – Tisti, ki so mislili, da se je Franček Knez, član AO IMPOL iz Slovenske Bistrice in zadnja leta naš najuspešnejši alpinist, po desetih letih nenehnega plezanja utrudil, so se zmotili. V času priprav na odpravo, s katero bo odšel v južni steber Čo Oja, je namreč opravil dolgo serijo vzponov, večino prvenstvenih.
20. junija je sam prosto ponovil Simfonijo (VI + ) in pri tem ugotovil, da se vsi ponavljalci dosledno izogibajo srednjega (najbolj zoprnega dela) smeri. Tri dni kasneje je sam opravil prvenstveno prečenje Strelčeve peči (VI), z Andrejem Palirjem pa sta bila prva v Mrzli gori (Črna šalca, V-). Za smer pravi, da je naj lepša v ostenju. Z Milanom Romihom je 26. preteklega meseca preplezal novo smer (Mona Liza, V-, A2, 6h) v S steni Malega Draškega vrha desno od Direktne. Sestopila sta nekoliko desno od smeri Drofenik-Kajzelj, prav tako na novo (Ostržek, III-IV, 2h). Naslednji dan sta plezala prek belih plošč v levem delu Rjavine. Toda našla sta klin (čigav?). Da pa ne bi ostala brez nove smeri, sta odšla še v značilno poč, ki reže steno še bolj levo in novo smer poimenovala Roža. (IV-V, 2h). Nato sta se lotila Široke peči in levo od Direktne preplezala novo – Nevihta sta jo imenovala, ker je ves čas deževalo, zgoraj pa ju je presenetila celo sodra (ocena IV, 4h). Po dnevu počitka ter spet selitvi v Savinjske Alpe sta preplezala še prvenstveno v Turski gori. Z Bojanom Šrotom sta jo preplezala kar nenavezana (Sončna meglica, III—, levo od Smerketove). Za konec tega »obdobja« sta isti dan preplezala še dve: Sivi obraz (IV-V) skrajno levo iz Turskega žlebu in Komplikacijo (III-IV) ob Debelakovi varianti Igličeve, s katero se zgoraj tudi združi.
Vsekakor največ zanimanja pa je vzbudilo veliko prečenje, ki sta ga s Pečovnikom poimenovala »Večnost«. Saj je tudi trajalo kar 15 ur. Vstopila sta levo od grape pod Hudičevim stolpom, plezala po rebru v njo in po njej do vrha. Na drugi strani sta krenila kakih sto metrov navzdol, potem pa desno po policah in gredinah do smeri Po zgornji polici. Po tej sta plezala skoraj do dna, nadaljevala pa levo čez številne grape in skalne tvorbe čez Vrh žlebičev, Kriško steno in Dovški Gamsovec do Rogljice. Po Zahodnem stebru sta plezala do stolpa na začetku zgornje tretjine, od tu pa levo do smeri Belak-Cedilnik, pa pod zajedo levo in po policah do Škrlatičnih gred.
Prečenje, ki niti ni klasična (prvenstvena) smer, je prav gotovo najdaljša taka tura, opravljena pri nas doslej v enem dnevu. Po grobi oceni je je kar za 8-9 kilometrov, torej za troje Zlatorogovih polic v Steni.
FRANCI SAVENC
ALPINISTIČNE NOVICE
Za nove gorske vodnike
Izpitov za gorske vodnike že nekaj časa ni bilo. Le dva kandidata sta menda izpolnjevala vse zahteve, to pa je za zahtevno organizacijo le premalo. Zadnji čas pa se je za zanimanje za GV povečalo in podkomisija za gorske vodnike PZS se je odločila, da letos jeseni omogoči preizkus vsem kandidatom.
Obisk iz Nepala
Na poti po Evropi se je v Ljubljani ustavil Bobby Chettry, operativni vodja Mountain Travel iz Katmanduja, agencije, ki je največkrat doslej zastopala naše odprave v Nepalu. S predstavniki KOTG, ki so jo zastopali njen načelnik Tone Škarja, Tomaž Jamnik in Aleš Kunaver, se je domenil o tehničnih podrobnostih izvedbe nekaterih odprav – na Čo Oju, Jalun Kang in Gjačung Kang.
V ostenju Ravenske Kočne
Davo Karničar (AO Jezersko) je opravil več zanimivih solo ponovitev v ostenju Ravenske Kočne. Preplezal je Direktno v Škofovi kapi (IV-V, 250 m), Spominsko dr. Chodounskega (VI-, A2, 250 m), Kemperle – Murovec (V/III-IV, 1000 m) v Dolgem hrbtu, Tomažev steber (VI/V, 320 m, 1. SPP) v Grintavcu, Centralno (IV-V, 700 m, 1. SP) v Velikem kupu – Grintavec, Direktno varianto (VI-/V, 250 m, 1. SPP) v Babi, SZ greben, smer 75 (IV-V, 400 m, 1. SP) Kočne, Jezersko (IV, 300 m) v Dolgem hrbtu.
V spomin Luki Levsteku
Na taboru AO Železničar (Ljubljana), ki so ga imeli od 4. do 8. t. m. v Kotu, so opravili tudi dva prvenstvena vzpona. Bojan Pograjc in Mitja Praprotnik sta preplezala Jerico (VI-, Al/IV-V, 300 m, 7 h) v skrajno desnem razu »Turnov« (strma skalna pregrada med Macesnovcem in Dimniki). 7. t. m. pa sta navezi Praprotnik – Bojan Zupet in Bine Mlač – Pograjc preplezali še steber levo od Centralne v Macesnovcu. Smer so posvetili Luki Levsteku (Lukčev steber, Al, VI/III-IV, 300 m, 6 h), ki se je ponesrečil v Brani. Bojan Počkar, prav tako član AOŽ, pa je sporočil, da sta 10. t. m. z Andrejem Gradišnikom (AO Ravne) PP Zajedo v Šitah.
Pallavicinijev žleb
Tomaž Jamnik, Peter Markič (oba AO Kranj), Tone Škarja (AO Kamnik) in Miha Žumer (AO Gorje) so 8. t. m. preplezali Pallavicinijev žleb v ostenju Grossglocknerja. Razmere so bile (še) dobre, snega tudi na ledeniku še dovolj, tako da so se navezali le za zadnja dva raztežaja (požled) direktnega izstopa.
Po Slovenskem stebru
Peter Čižmek (Obalni AO) in Brane Pečar (AO Mojstrana) sta 4. t. m. preplezala izrazito zajedo (opazno šele pod steno) v Slovenskem stebru. Menita, da je vzpon prvenstven (Durak Sonja, VI+/IV, 300 m, 4 h). Sicer pa je v Vratih menda malo plezalcev. Od pomembnejših vzponov v Steni omenjajo le ponovitev Peternelove (naveza AO IMPOL Romih – Tič).
Prosta ponovitev Albatrosa
Srečo Rehberger je z Nušo Romih 30. junija PP Albatrosa (VII+, VI+), dva dni za tem pa poskušal še Klin. Toda – bila je že huda vročina – v plošči nad prvo streho se je moral prijeti za klin. Igor Kalan in Bine Šter (vsi AO Kranj) pa sta 1.1. m. ponovila Zajedo skozi okno, 7. t. m. smer S. Rihterja in dan kasneje še Rumeno diagonalo (vse nad Šitom glavi).
Cassin-Ratti v Z. Cini
Andrej Kokalj in Tadej Slabe (Akademski AO) sta v začetku meseca obiskala italijansko dolomitsko skupino Tri Cine. Slabe je prosto (1. JPP) ponovil smer Cassin-Ratti v Zahodni Cini, ki je v nemških vodnikih ocenjena z VIII-/VII. Ob tem sta opravila še tri proste ponovitve v južnem ostenju z ocenami VI in VII. Slabe sedaj načrtuje obisk nemških centrov za prosto plezanje.
Pred odhodom vChamonix
Neugodno vreme je črnjanskim alpinistom onemogočilo trening v Grossglocknerju. Pred odhodom v Chamonix so se pripravljali lahko le v domači Mali Raduhi, Ponovili so Desno in Levo od Plat, Edijev steber in Zagorčevo. Teodor Jelen in Milan Plesec sta 8. t. m. opravila prvo ponovitev (1. PP) Zdenkijeve smeri (VI-/V). Danes pa jih devet odhaja v Zahodne Alpe, kar bo njihova osrednja akcija ob 10-letnici AO Črna.
V Posočju marljivi
Marko Kogoj in Darko Podgornik sta 4. t. m. plezala v kamniških Vršičih. Klasično sta ponovila Kamniško smer, med ponavljanjem Rekrutske pa sta nad stikom v Preložnikovo, kakor kaže, krenila po svoje (VI-/V, 2R) kar naravnost navzgor. Kogoj in Žarko Trušnovec sta tri dni kasneje opravila 3. P Luske v S steni Vratc. Težka, izpostavljena smer; VI, A3/V, Al, 300 m, 7h. Klini, ki so ostali (v zadnjem težkem raztežaju) po zimski ponovitvi, so se pulili takorekoč že sami od sebe. Mitja Lo Duca in Robi Rot sta tega dne preplezala novo varianto (Mimo macesnov, V+/IV-V, 250 m) v Trentskem Pelcu. V zgornjem delu se varianta priključi smeri Krušič-Oman in za vso steno (550 m) sta potrebovala pet ur.
8. t. m., ko so pri Krnskih jezerih odprli novo postojanko (PD Nova Gorica) pa so bili še posebej aktivni. Alojz Fon-Huljo in Jože Šerbec sta opravila l. P Zajede v Levu (Z stena Krna). Ocena: VI, AO(3R)/V, 200 m, 5 h. Zajeda, ki je bila prvič preplezana leta 1974 in vodi kakih 400 m levo od Orlove smeri je bila izredno zahtevna, v vsej dolžini mokra in algasta. Skubin in Žagar sta opravila l. P Smeri za stare prijatelje (V, 250 m) v – S steni Vratc. Sonja Jeram in Kogojsta preplezala SZ steber Srebrnjaka, (V, 450 m), Rejc sam SV steber v isti steni (IV, 450 m), Bratovsko smer (V, 450 m) pa celo dve navezi: Rot-Lo Duca in Podgomik-Trušnovec (vsi Soški AO).
Hanzova pot neprehodna
Planinsko društvo Kranjska gora je zaprosilo Planinsko zvezo Slovenije za pomoč v obliki 200 metrske jeklene pletenice. Iz sporočila je razbrati, da jo nujno potrebuje za popravilo Hanzove poti na Prisojnik in poti čez Kriško steno, ki sta še vedno neprehodni zaradi obilice snega, populjeni pa so tudi klini in poškodovana jeklenica.
Takih primerov je v naših gorah najbrž še precej. Zato se velja pozanimati pri poznavalcih, kaj vse lahko na določeni poti pričakujete. Planinska društva pa naj bi ob začetku poti (spodaj in zgoraj) pritrdila opozorilne napise.
Prvi na 18 vrhovih
Sedemčlanska odprava na Grenland se je domov vrnila 8. t. m. Po nekaj težavah na začetku (v Kulusuku so morali čakati pet dni na ureditev formalnosti) so s helikopterjem poleteli na območje ledenika Kristians. V tednu lepega vremena so opravili večino od skupno 87 tur; bili so na 25 vrhovih (na 18 prvi). Zadnji teden pa je bilo za varno plezanje pretoplo. Razen vodje odprave Silva Jošta, člana Šaleškega AO, so sodelovali v odpravi še Andrej Grudnik, Ana Laznik, Tone Pavlič, Ludvik Petek in Marjana Skornšek (vsi Zgornjesavinjska AS).
Smrt s padalom
Ameriški padalec Carl Boenisch se je smrtno ponesrečil ob poskusu, da bi dosegel nov svetovni rekord v skoku s padalom. Skočil je z vrha 1800 m visoke norveške gore. S padalom je bile vse v redu, lepo se mu je odprlo, toda treščil je ob strmo steno in tragično končal.
Ledeniško izpopolnjevanje
LJUBLJANA – Mladinska komisija PZS razpisuje strokovno ledeniško izpopolnjevanje (za MV, mentorje in inštruktorje planinske vzgoje) v Zilertalskih Alpah (okolica Spannagelhaus, 2531 m). Izpopolnjevanje bo od 23. do 26. avgusta letos, rok za prijavo pa je do 10. avgusta. Podrobnosti je mogoče izvedeti pri PD ali na PZS (312-553).
Zdravilne rastline
LJUBLJANA — Prirodoslovni muzej Slovenije je ob pomoči Kulturne skupnosti Slovenije in Ljubljanske kulturne skupnosti izdal lično knjižico ZDRAVILNE RASTLINE, ki jo je pripravila Nada Praprotnik. Delo je bogato ilustrirano, z zanimivimi podatki, pomembno je tudi za nestrokovnjake in vse ljubitelje narave.
Dolgi hrbet in Kogel
Vili Guček in Andrej Kmet sta pred dnevi opravila proste ponovitev (originalne) Rumene zajede v Koglu, potem pa še smeri Šolar-Zajc. 9. t. m. pa je Guček z Acom Srdičem preplezal Jernejev steber in dan kasneje še Steber jutranje zarje – obe smeri V Dolgem hrbtu.
Vzponi Vipavcev
Marko Fabčič in Fabjan Furlan sta 7. in 8. t. m. opravila PP Leve in Pintarjeve v Dedcu, Fabčič pa še Desne smeri. Darko Hrovatin (vsi AO Vipava) je s Hermanom (AS Ajdovščina) 8. t. m. preplezal ZSZ v Srednju, Jurij Nabergoj in Boris Sever (oba AO Vipava) pa sta ponovila SZ raz Srebrnjaka.
Na planini Duplje se pase več kot 400 ovac
SOČA, 15. julija – Nedaleč od Krnskih jezer, ki sodijo med naša največja in najlepša visokogorska jezera, je 45 članov pašne skupnosti iz Soče uredilo sodobno ovčjo planino. Stare ovčerejske staje so nadomestili z novimi zgradbami, ki pa so ohranile vse značilnosti originalnih staj in pastirskih stanov. (Poznavalce nekoliko moti le pločevinasta streha, ki je močno vidna predvsem takrat, ko se vanjo upira sonce.) Pašna skupnost, iz Soče šteje 45 članov. Ti so za obnovo planine Duplje zbrali okoli osem milijonov dinarjev posojila in lastnih sredstev! Letos, ko visokogorska paša ni najboljša, so na pašnike pri Krnskih jezerih prignali več kot 400 ovac. Na planini pa naj bi naredili blizu dve toni najboljšega ovčjega sira.
OD TOD IN TAM
Na Mestnem vrhu
KOČEVJE – Na Mestnem vrhu, znani izletniški točki, ki je le 8 km oddaljena od Kočevja, so spet odprli prenovljeni dom. Planinci so ga s prostovoljnim delom in ob pomoči DO temeljito obnovili, tako da ima poleg zgledno urejenega gostinskega dela še 16 ležišč. Bistveno so izboljšali tudi ponudbo in ob domu uredili nekaj igrišč.
Brežiška planinska pot
BREŽICE – PD Brežice je maja letos odprlo krožno planinsko pot Brežice-Veliki Cirnik (630 m) – Stojdraga (519 m) – Brežice. Markirana je od starega mostu čez Krko, kjer je tudi tabla s skico poti, in je primerna predvsem za enodnevne izlete (4-5 ur). Od 20. julija bo po 40 din na voljo tudi dnevnik (v motelu Petrola na Čatežu ali Ivan Kostanjšek, frizerski salon, Černelčeva 1, Brežice). Na poti so tri kontrolne točke z žigi: motel, Veliki Cirnik, Stojdraga. V recepciji motela in v gostilni Stojdraga transverzalci lahko dobe tudi podpis.
Spominski dom »Glavica«
ZAGREB – Na slovesni otvoritvi (1. t. m.) obnovljenega planinskega (spominskega) doma na Glavici nad Zagrebom je sodelovalo tudi kakih 150 Slovenskih planincev iz Zasavja in PD Rašica (Ljubljana), ki je pobrateno s PD Sutjeska, ki dom upravlja. V starem delu so odprli lepo urejeno muzejsko sobo v spomin na predvojno delavsko društvo »Prijatelji prirode«. Kako napredno je bilo, lepo kaže podatek, da je iz njihovih vrst izšlo kar 18 narodnih herojev. Po kulturnem programu je bilo še planinsko slavje, ki se je zvečer nadaljevalo s tabornim ognjem.
Srečanje planincev Jugoslavije
TITOV DRVAR – Od 27. do 29. t. m. bo srečanje jugoslovanskih planincev posvečeno 40-letnici uničenja desanta na Drvar. Za udeležence pripravljajo organizatorji šotorišče, pripravili pa bodo tudi enodnevni pohod po planinski transverzali »Titove steze«, za katero imajo že dnevnik in značko.
Spominski vzpon
GORAŽDE – Tradicionalni spominski vzpon na Maglič, posvečen Branku Karišiku-Braci in Muhidinu Kuljuhu-Hiči, bo letos 28. in 29. t. m.
Organizatorji so iz PSD Malič (Goražde, pp 12) in UNIS »Pobeda« iz Goražda, ki bodo za pravočasno prijavljene oskrbeli tudi avtobusni prevoz.
Pohodni tabor
SEVNICA – Planinsko društvo Lisca pripravlja od 30. t. m. do 3. avgusta pohodni tabor. Začeli bodo na Tjentištu, potem pa obiskali še Trnovačko jezero, Volujak, Maglič, Veliko jezero in Veliki Vitan. Pripravljajo avtobusni prevoz, kogar zanima udeležba, pa mora pohiteti.
Akademska in Lahova
Silvo Karo je v navezi z Janezom Pirnatom (oba AO Domžale) 2. t. m. opravil PP Akademske in Lahove v Vežici. Obe smeri sta bili na ključnih mestih povsem mokri in moral se je pošteno potruditi.
Po Peruju, Čilu in Boliviji
Skupina planincev in alpinistov, ki je letos obiskala Ande, se je 5. t. m. srečno vrnila v domovino. Treking skupina je v petih tednih prepotovala 6500 km (s kombijem, džipom, avtobusom, prenapolnjenim vlakom, včasih celo na motorjih ali le s konji in peš). Osnovna smer njihovega popotovanja je bila: Lima (Peru) – Cusco in Macchu Picchu – dolina Coica – Accequipa -Tacua – Arica (Čile; po nekaj letih so imeli prvi dež) – narodni park Lanca, visoka planota (4000-4500 m) in vulkan Parma – La Paz (Bolivija) – Oruro in ogled gorske skupine Quimza Cruz, z avtom na 5100 m – La Paz – Tiwanaco – Chacaltaya (5389 m) – Yungas s subtropskim delom džungle – Copacabana – Sončni otok – Urus otoki – Arequiga (med potjo doživeli čelno trčenje s švicarskim džipom, ki je pripeljal po levi) – Nazca – Lima. Na vulkan Arequipo Misti (5821 m) sta se 27. junija povzpela Zagrebčanka Zlata Pavlinič in Janez Pretnar iz Radovljice, ki sta dva dni kasneje z Alešem Rotarjem in Janezom Zupancem pristopila še na Mururati (5900 m 1. JPR) na jugu Cordillere Real. Zadnja dva sta bila uspešna tudi alpinistično (Illimani, Huayna Potosi, Ullampu, Condorili), za kar pa žal nista pripravila pregleda. Odprava alpinistov z Reke na Alpamayu ni uspela, za kaj več pa, kakor kaže, potem niso imeli več volje.
Lepa bera za začetek
Alpinistična sekcija pri PD Tesnila Trebnje, ki deluje v sodelovanju z AO Novo mesto, je naš najmlajši alpinistični kolektiv, a ima kljub temu že lepo bero vzponov. Za prvomajske praznike jih je bilo sedem v Paklenici in opravili so 26 vzponov. Junija so trije obiskali Klek in opravili 11 vzponov (Stane Horvat in Zvone Ribič sta ponovila Vrijesnoko pločico). Od 4. do 8. t. m. pa so skupaj z Novomeščani plezali nad Korošico. Med 30 vzponi so tudi ponovitve Leve in Desne v Dedcu, Kamniške v Vršičih (Stane Horvat – Roman Mihelič) itd.
Knjiga Draga Šeferja
V Sarajevu v kratkem pričakujejo izid knjige Draga Šeferja, enega od ustanoviteljev prve AS v Bosni in Hercegovini (1935, pri društvu Prijatelj prirode v Sarajevu) in soavtorja prve v BiH preplezane alpinistične smeri (z Vojom Iličem leta 1929 v stenah Romanije). Literarne članke Draga Šeferja, ki je tudi lastnik alpinistične značke št. 1 (doslej jih je bilo podeljenih šele okoli 80), je uredil Drago Božja.
Celjani nad Logarsko dolino
Celjski alpinisti zadnji čas veliko plezajo zlasti nad Logarsko dolino. 30. preteklega meseca so Tanja Klajnšek, Rudi Podgornik in Urbanc iz Šaleškega AP preplezali novo smer (Iskana, IV/II-III) levo od Izstopne grape Direktne smeri v Mrzli gori. Dušan Golob in Ivan Zupanc ter Peter Petek in Leon Uratnik so ponovili Avrikelj v Mrzli gori in prva dva še Nad potjo v Brani, Boris Rajšter in Peter Petek Ipsilon v Mrzli gori ter Vzhodno v Mali Rinki, Slavko Cankar in Rajšter Cicovo v Mali Rinki, skupaj z Bojanom Šrotom pa še Celjsko v Planjavi, Robi Hostnik in Marijana Šah Vzhodno v Mali Rinki, Franc Čanžek in Aco Pepevnik Direktno v Štajerski Rinki, Jože Bornšek, Golob in Erika Venek Steber Štajerske Rinke.
Šest Rušanov z mopedi na Olimp Doslej že prekrižarili Evropo
Svoje 17. potovanje je zagnana skupina posvetila olimpijskemu letu – Zdaj že deležni tudi nekaj pomoči
RUŠE – »Sporočilo današnjih olimpijskih iger je tako močno in današnjemu svetu potrebno, da mora biti pravo doživetje prisostvovati prižiganju ognja, ki bo v času iger bdel nad športniki vsega sveta. Zato smo se tudi odločili, da svoje 17. popotovanje posvetimo olimpiskemu letu,« jedejalFranc Hribernik, vodja skupine šestih Smolničanov, članov Planinskega društva Ruše, ki se bodo te dni odpravili na 4600 kilometrov dolgo pot do Olimpa in potlej še dalje do Turčije ter Cipra.
Doslej so prekrižarili Evropo že po dolgem in počez, pa tudi v Maroku so že bili. Največ potujejo z mopedi, pa tudi s kolesi. »Takšno potovanje je vedno naj lepše. S kolesom gre sicer počasneje, a ni se ti treba bati, da bi motor odpovedal. Pa veliko več se pogovarjaš z ljudmi in dežela ti ostane bolj v spominu.«
S potovanj prinešene vtise zberejo v predavanja: »Osem ciklusov predavanj sem doslej opravil. Opremim jih z diapozitivi – kakšnih 4000 se jih je doslej že nabralo – in z glasbo dežele o kateri govorim. Po društvih, šolah, raznih proslavah in domovih upokojencev ljudje izredno radi prisluhnejo takšni pripovedi, včasih pa še potem sami gredo tja,« pripoveduje Franc Hribernik.
Za potovanja pa ne pripravljajo samo vozil in prtljage: »Še bolj pomembno je, da se za posamezno deželo pripravimo tudi sami.« Takorekoč dvakrat smo povsod – najprej po literaturi, potem še dejansko. Le malokatera znamenitost nam uide. Preštudiramo tudi zgodovino. Pa z ljudmi se radi pogovarjamo. Znamo sicer nemško, toda s priročnikom si za sprotno rabo lahko kar dosti pomagaš. Če srečaš prave ljudi, je jezik le majhna ovira.«
Prav stiki z ljudmi različnih dežel so jim ostali v najlepšem spominu: »Tisto leto sva bila s Hinkom sama. S kolesi sva lezla na 2000 metrov visoko Rilo v Bolgariji. Njihovo politično vodstvo je prav v tistem času najbolj klevetalo Jugoslavijo zaradi makedonskega vprašanja, med preprostimi ljudmi pa o naši deželi nisva slišala niti žal besede. Z njimi sva jedla po delavskih menzah.«
Na potovanjih, ki so bila v začetku izključno v lastni režiji, pa so se navadili tudi skromnosti: »Večino hrane vzamemo s seboj. Sami si kuhamo, spimo v šotorih. Največ denarja porabimo seveda za bencin, tudi filmi pridejo kar precej, ker veliko slikamo in tudi ogledati si želimo vse. Letošnja pot bo stala 240.000 dinarjev. Sedaj, ko smo že malo bolj znani potniki, nam tudi podjetja kaj primaknejo. To pot so prispevali denar poleg ruškega planinskega društva še TOZD Gozdarstvo, TOK Maribor, Jeklo Ruše in pa skupščina občine.«
Samo še 66. rojstni dan svojega najstarejšega člana Hinka Rebernika bodo praznovali, potem pa krenejo na pot.
M. S
V tednu dni na dveh osemtisočakih
Znani južnotirolski alpinist Reinhold Messner je z mladim Hansom Kammerlanderjem iz ZRN v pičlem tednu dni dosegel dva osemtisočaka v Karakorumu. S seboj sta nosila le po 15 kg najnujnejše opreme hrane. Po uspehu je Messner sporočil, da sta imela na poti eno samo resno težavo – veter, ki je divjal hitrostjo več kot 150 km na uro. Messner je računal, da bo zahtevno turo opravil v desetih dneh, vendar sta bila s tovarišem še hitrejša, »ko sva dosegla Gašerbrum I, sva se fizično počutila bolje kot na prvem vrhu,« je povedal Messner. Na to turo v Karakorumu se je Messner pripravljal več mesecev, poglavitne pa so bile, kakor pravi sam, psihične priprave. Pravi tudi da se za podobno dejanje ponujata Everest in Lotse. Če se kdo drug ne bo lotil tega, bo poskusil sam. Messner je zelo pohvalil svojega tovariša, ki je bil ves čas izreden. Nikoli ni psihično popustil, kar je bilo nadvse pomembno za končni uspeh odprave.
Alpinistični kotiček (12.7.84 )
Nestanovitno vreme in slabe razmere v visokogorju onemogočajo plezanje v Julijskih Alpah. Zato plezalci alpinističnega odseka Celje še vedno obiskujejo stene nad Okrešljem in tam izpopolnjujejo plezalsko tehniko ter nabirajo kondicijo.
16. 6. sta Igor Izlakar in Boris Rajšter preplezala Celjsko v Mrzli gori (IV/III), Franc Čanžek je z Maričko First (AO Mozirje) preplezal Vzhodno v Mali Rinki, ki je ocenjena s III+, popoldan pa z Marjano Šah ponovil Direktno v Mrzli gori (V). Istega dne sta Aco Pepevnik in Aleš Stopar opravila prvo ponovitev prečenja sten Križa, Štajerske in Male Rinke. Smer sta prva preplezala leta 1976 Franček Knez in Aco Pepevnik in je ocenjena s V/III/IV. Je orientacijsko precej zahtevna in naporna. Plezalca sta za ponovitev potrebovala 11 ur, saj sta morala preplezati kar 67 raztežajev.
17. 6. sta Smiljan Smodiš in Iztok Ivakič ponovila Direktno smer v Štajerski Rinki (V+), Čanžek in Pepevnik pa Jesensko v Mrzli gori, ki je ocenjena s V/III/IV.
28. 6. je naveza Rudi Podgoršek in Urbanc (AO Velenje) ponovila Direktno v Mrzli gori, 29. 6., naslednjega dne pa je Podgoršek soliral steber Štajerske Rinke (III). 30. 6. je Podgoršek s Tanjo Klajnšek in Urbancem preplezal prvenstveno v Mrzli gori, imenovano Iskana. Smer so ocenili s IV/II/III, poteka pa levo od izstopne grape iz Direktne smeri v Mrzli gori. Istega dne sta Iztok Izlakar in Niko Rožanski ponovila smeri: Avrikelj (IV) v Mrzli gori, Modec-Režek (-IV) v Turski gori in Dušanov steber v Mali Rinki (III).
4. 7. sta Franc Horvat in Robi Hostnik plezala v Klemenči peči in ponovila smer Drvarnica in Mimo zoba, Pepevnik in Čanžek pa sta v Mrzli gori ponovila Avrikelj.
Teden dni prej so alpinisti Celja organizirali čistilno akcijo na Okrešlju. Preko zime sneg sproti zakriva odpadke, spomladi pa pride na svetlo vsa nesnaga. Ker je Okrešelj lahko dostopna planinska točka se na planoti zbira precej planincev,bolje rečeno turistov, ki do okolja nimajo izoblikovanega ustreznega odnosa in za sabo na počivališčih puščajo vse mogoče.
Pohvalo zasluži oskrbnik okrešeljske koče, ki je popravil in zavaroval nekatera težko prehodna mesta na poti do Okrešlja.
CM
Izlet v Visoke Tatre( 13. 7. 84 )
PD Litostroj vabi planince na večdnevni izlet s posebnim avtobusom v Visoke Tatre na Češkoslovaškem. V Visokih Tatrah bodo v času od 28. t. m. do 5. avgusta opravili pet visokogorskih tur na najvišje vrhove. Cena avtobusnega prevoza in oskrbe le 11.000 din, na avtobusu pa je še nekaj prostih mest, zato sprejemajo prijave tudi od članov drugih PD. Prijavite se lahko po telefonu (061) 556-021, int. 204, vendar najkasneje do 19. t. m.
PISMA BRALCEV( 17. 7. 84 )
Izlet na Jof di Montasio
Presenetilo me je obvestilo v rubriki Planine in ljudje (Delo, 3. 6. 1984, str. 9), da PD Kranj organizira planinsko turo na italijanski vrh Jof di Montasio. Kakor mi je znano, gre za najvišji vrh Zahodnih Julijskih Alp, ki leži na razvodju med dolinami Reklanice, Dunje in Zajzere. V prvih dveh dolinah živi avtohtono furlansko prebivalstvo, Zajzera pa je stranska dolina Kanalske doline, kjer še danes živijo med germanskim in romanskim prebivalstvom tudi Slovenci. Za Jof di Montasio poznamo in uporabljamo celo več slovenskih imen, kot so Špik nad Policami (tudi v množinski obliki), Poliški Špik ali pa Montaž, kar naj bi bila izpeljanka iz furlanščine. Nemško ime za to goro je Montasch. Gorska skupina Poliškega Špika tvori etnično mejo oziroma predstavlja rob slovenskega etničnega ozemlja. Sprašujem se, čemu se razburjamo zaradi diskriminacije slovenskega jezika v Kanalski dolini, če nekateri med nami v naših sredstvih javnega obveščanja raje uporabljajo tuja imena za gore, ki imajo tudi pristna slovenska imena.
JURIJ SENEGAČNIK