Alpinistične novice 24/1971

Letni alpinistični tečaj

Komisija za alpinizem PZS je razpisala letni alpinistični tečaj za začetnike, ki bo od 3. do 12. julija v Vratih. Rok za prijave, ki so nepreklicne in finančno vezane, je 20. junij, ker bo že dva dni kasneje seja KA. Kandidati se lahko prijavijo le za celoten tečaj, ob začetku pa bodo morali plačati 250.- din za organizacijo, vodstvo in prenočišče. Tečaj bo poleg plezalnih vzponov v navezi z inštruktorji obsegal tudi predavanja.

Podpora navezam
Komisija za alpinizem PZS poziva naveze, ki računajo na kvalitetne vzpone v tujih gorah, da jih prijavijo vsaj do 21. t. m. Izbranim navezam bo KA plačala prispevek v sklad za reševanje v tujih gorah, po končani sezoni pa bo najuspešnejšim navezam povrnila del stroškov.

Izpiti za gorske vodnike
Izpitna komisija združenja gorskih vodnikov Slovenije je pripravila vse potrebno za izpite, ki bodo od 25. do 27. t. m. na Vršiču. Določene so tudi že izpitne komisije, ki bodo preverile znanje kandidatov o planinski organizaciji, zgodovini, orientaciji, tehniki reševanja, prvi pomoči, turnem smučanju, varstvu narave, poznavanju terena, tehniki vodenja in seveda tudi o obvladanju tujih jezikov. V petek popoldan bodo teoretični izpiti, v soboto reševalne vaje, v nedeljo pa preverjanje tehnike vodenja

Srečanje skalašev
V nedeljo so se na Vršiču sestali nekdanji člani Turistovskega kluba Skala. Največ, okoli 50, jih je bilo z Jesenic, več kot 30 pa jih je prišlo tudi iz Ljubljane. Svojim tovarišem, ki se srečanja ob 50-letnici TK Skala zaradi starosti ali bolezni niso mogli udeležiti, so poslali pozdravna pisma, sklenili pa so tudi, da naj bi tudi v prihodnje pripravili podobna srečanja, če ne preje vsaj ob 60-letnici.

Nakup klinov
Komisija za alpinizem PZS je dobila zagotovilo, da bo še pred koncem meseca na razpolago 10300 plezalnih klinov. Precejšen del te količine so AO že naročili, preostale pa bodo lahko kupili tudi posamezniki.

Taborišča na Everestu
Novice in podrobnosti v zvezi z neuspelim poskusom mednarodne odprave na Mt. Everest vse bolj pronicajo v svet. Bazni tabor so imeli na višini, 5350 m, tabor I, ki je bil obenem pomožna baza, v Zahodni globeli na višini okoli 6400 m, tabor 2 pa v vznožju jugozahodne stene (6614 m). Drugi tabori so bili že v steni – T 4 na višini 7620 m, T 5 na višini 8077 m in zadnji tabor na višini 8230 m.
Znana je tudi tretja naveza, ki je sodelovala v zaključni fazi. Bila sta to Wolfgang Axt in Leo Schlömmer. Tudi brez plazov niso bili. Eden izmed plazov je odnesel šotor z vso opremo v T 4, v katerem na srečo tedaj ni bilo alpinistov. Važna pa je predvsem ugotovitev, da zadnjih 618 m, kolikor jih je še ločilo do vrha, ne predstavlja tehničnih težav.

Znamke s planinskimi motivi
Skoraj po vseh državah, kjer planinstvo nekaj pomeni, uprave PTT občasno izdajajo znamke s planinskimi motivi. Češkoslovaški alpinisti so ob 50-letnici dobili znamko s plezalskimi simboli, pri nas pa smo izpustili obletnico TK Skala, ki je podobnega pomena.
Prihodnje leto bo v Himalajo odšla četrta jugoslovanska alpinistična odprava, ki sicer ni jubilejna, toda njen cilj – Zahodne Kangčendzönga z neosvojenimi 8420 m, je vsekakor vreden te pozornosti. Ne bi pa smeli pozabiti tudi na 80-letnico organiziranega planinstva (1873), če smo že prešli tri četrt stoletno tradicijo.

Pomembno mesto naših rojakov v Argentini
Alpinizem v Argentini je močno pod vplivom tujih plezalcev, med katerimi imajo in so imeli vidno vlogo tudi naši rojaki. Blizu Bariloch se dviga Slovenski stolp, v pogorje Catedral vodi »slovenska steza«, tam je tudi jezerce Tonček (imenovano po Tončku Pangercu, ki ga je plaz zasul pod Cerro Paine) in slovenska koča »Pod skalco« (stara je lani pogorela, toda že postavljajo novo). Pa tudi drugod po Južnih Andih so slovenska imena (Cerro Pangarc, Pico Bojan, …). Naši rojaki pa so sodelovali tudi v številnih odpravah, Dinko Bertoncelj celo v prvi argentinski v Himalajo (Dhaulagiri – 1954). Največji uspeh, ki ga poznavalci štejejo celo za največjega v argentinskem alpinizmu zadnjih treh let, pa sta dosegla brata Jure in Peter Skvarča, ki sta po številnih poskusih lani dosegla vrh Cerro Norie.

Podpora IV. JAHO
V ponedeljek sta predsednik komisije za odprave v tuja gorstva inž. Pavle Šegula in vodja IV. jugoslovanske alpinistične odprave v Himalajo Aleš Kunaver, obiskala kabinet predsednika republike in sekretariat za zunanje zadeve. Povsod so jima obljubili vso pomoč in ju obenem obvestili o številnih korakih, ki so jih že storili, da odprava, ki naj bi prihodnje leto poskušala priti na Zahodno Kangcendzöngo (8420 m), ne bi imela težav.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja