Alpinistične novice 23/1975

Akcije KA PZS
Od 13. do 16. junija bodo v Vratih, v Aljaževem domu, izpiti kandidatov za gorske vodnike in alpinistične in­štruktorje. Vsi, ki so prijav­ljeni, bodo pripuščeni k iz­pitom le, če bodo pravočasno izpolnili vse predpisane obveznosti.
Od 6. do 18. julija bo v Zgornji Krmi letni alpinistični tabor. Odseki morajo svoje člane (toda le samostojne na­veze) prijaviti do 20. t. m. komisiji za alpinizem. KA je razpisala tudi mesto vodje ta­bora.
Od 17. do vključno 27. ju­lija bo v Vratih začetniški al­pinistični tečaj KA PZS. Vod­ja bo Stane Kofler, inštruk­torji pa bodo iz raznih AO. Tečajnike (prednost bodo ime­li tisti člani PD, pri katerih še ne deluje AO oziroma AS), bodo morali prispevati tretji­no stroškov (550 do 600 din), tretjino AO oziroma PD, tre­tjino pa bo krila KA PZS.

Hrvatski alpinisti vabijo
KA PZ Hrvatske bo imela alpinistični tabor v Vratih med 11. in 20. julijem. Na njem bodo prvič po dolgem času sodelovali začetniki iz vseh AO in AS Hrvatske, saj računajo, da se ga bo ude­ležilo prek 30 tečajnikov. Da bi okrepili sodelovanje in na­vezali tudi osebne stike, vabi komisija za alpinizem PZH ter AO Željezničar iz Zagre­ba, ki bo tabor organiziral, alpiniste iz Slovenije, da jih obiščejo in da po možnosti z njihovimi člani opravijo tu­di kako skupno turo. O po­drobnem programu bomo še poročali.

»Hindukuš 75« na Nošak
Po najnovejših informacijah se je morala desetčlanska od­prava splitskih alpinistov II. SAE »Hindukuš 75« preorientirati na Nošak. Čeprav so nekaj dni pred odhodom do­bili vizume za Pakistan in do­voljenje za vzpon na zahodni vrh Tirič Mira, so jim zad­nji trenutek odpovedali go­stoljubje v pakistanskem Hin­dukušu. Morda zaradi tega, ker so dobili dovoljenje tudi Poljaki pod vodstvom Wale?

Alpinistične šole
Akademski AO obvešča vse udeležence letošnje šole, da je končan spomladanski del vzgojnih predavanj in da bo­do poslej na sporedu le raz­na predvajanja diapozitivov, danes ob 20. uri pa bo Rudi Rajar zavrtel svoj film o tur­nem smuku z Grossglocknerja.
AO Ljubljana-matica vabi danes zvečer ob 18.30 na pre­davanje dr. Damjana Meška o prvi pomoči pri nesrečah v gorah.
AO Kranj je pripravil za danes predavanje Tomaža Jamnika o fiziologiji, prehra­ni in treningu, ki bo kot obi­čajno v društvenih prostorih.

Odprava v Ande
V nedeljo, 16. t. m., pozno popoldne bo z ljubljanskega letališča odpotovala naša dru­ga alpinistična odprava v An­de, ki jo je pripravil Aka­demski alpinistični odsek. De­setčlanski odpravi pod vod­stvom Sandija Blažine se bo v Limi (Peru) pridružil Bo­ris Kambič, ki začasno živi v Buenos Airesu in skupaj bodo dober mesec dni delo­vali v Cordilleri Blanki, v skupini Huascaran. O odpravi bomo obširneje poročali v ponedeljek.

Ponovitve
Minulo soboto in nedeljo je imel AO Celje »šolski« tabor v Savinjskih Alpah. Zaradi slabega vremena so plezali lahko le v soboto, toda kljub temu so opravili 27 ponovitev, Čanžek in Palir sta preple­zala Perčičev steber v Veži­ci, Vodišek je v navezi z Mar­jano Šah preplezal »Desno« v Dedcu, plezali pa so še Juž­ni greben Ojstrice ter Lukmanovo v Vršičih.
Gselman (AO Kranj) in Šturm (AO Impol) sta v so­boto opravila prvi ponovitvi »Miniature« (III+) in Smeri skozi okno (IV) v Škarjah. V nedeljo pa sta zaradi megle morala iz Nemške smeri v Ojstrici zaviti na Škarje, po isti smeri sta tudi sestopila.
Filip Štucin in Jure Ulčar (oba AO Črnuče) sta v nede­ljo ponovila Perčičev steber v Vežici. Dež ju je motil šele med sestopom.
Brata Štremfelj sta v ne­deljo kljub slabemu vremenu (dež s sodro) v dobrih treh urah opravila prvo ponovitev smeri Perčiča in Zaplotnika v steni Nad Šitom glave (1973, IV-V).

Brez prave podpore
Franjo Krpač, do nedavna načelnik mladinske komisije PZS, absolvent Visoke šole za telesno kulturo v Ljubljani, že dalj časa zbira gradivo za svojo diplomsko nalogo, ki naj bi (poenostavljeno reče­no) pokazala primerjavo med fizičnimi sposobnostmi ter dosežki alpinistov. Žal pa pri tem nima prave podpore med posameznimi alpinisti in tudi vodstva AO ter KA mu daje­jo podporo bolj na papirju. Delo, ki bi bilo lahko za ra­zumevanje našega alpinizma izredno pomembno, je zato v nevarnosti, saj z zaključkom študijskih, obveznosti nihče dolgo ne žali odlašati.

Sedaj trije odseki
AO Kamnik je nekdaj združeval tudi alpiniste iz bliž­njih krajev, potem pa so ustanovili AS Domžale. Njen načelnik Stane Klemenc je bil precej časa celo načelnik AO, potem pa še AS Men­geš. Sedaj so vsi trije kolek­tivi samostojni, imajo pa tu­di nova vodstva. AO Kamnik vodi Cene Kramar, AO Dom­žale Matjaž Veselko in AO Mengeš Janez Šuštaršič.

Na Visoki Oltar
Jeseničani organizirajo v nedeljo, 8. t. m., množični izlet na Visoki Oltar – seve­da če bo primerno vreme. Vsi bivaki (I-IV), ki bodo iz­hodiščne točke za to turo, bodo odprti že v soboto zve­čer.

Pomembna obletnica
Pred 25 leti, 3. junija 1950, sta M. Herzog in L. Lachenal stopila na teme 8078 me­trov visoke Anapurne, prvega osemtisočaka, ki ga je osvo­jil človek. Razmaha ekspedicionizma, kakršnega smo pri­ča zadnja leta, si tedaj nih­če še predstavljal ni, kaj še­le popotovanj (trekkingov) turistično-planinskih skupin, katerih cilji so tudi vedno težji.

Francozi predlagajo
FFM (Federation Francaise de la Montagne) je predla­gala mednarodni organizaciji za gorsko reševalno službo IKAR, naj bi vsak alpinist nosil s seboj (morda tako kot prvo pomoč v posebni vreč­ki) piščalko, zrcalce in rde­čo zastavico z belim kolo­barjem, ki bi naj bila hkra­ti tudi vreča za bivak in znamenje za označitev lege ponesrečenca, oziroma kraja za pristanek helikopterja. Francozi so predlagali tudi uvedbo vrvice (lavinske) z ba­lonom, ki ga lastnik napolni iz posebne ampule s helijem, če »začuti« nevarnost. Vrvica se v takem primeru prav go­tovo ne bo zapletla, pa tudi opazna bo takoj.

Vaja gorskih reševalcev
Avstrijski GV in reševalci bodo od 13. do 15. t. m. v plezalnem vrtcu na Kancijanskih skalah pri Mauščicah or­ganizirali veliko demonstraci­jo sodobnega reševanja (pa­dalci, helikopterji itd.).

Makalu – cilj mnogih
Kot je znano se naša VI. JAHO pripravlja, da avgusta odpotuje v Nepal s ciljem, da prepleza južno steno Makaluja. Toda ta vrh je cilj tudi številnih drugih. Za spo­mladi 1976 so najprej kandi­dirali Amerikanci, toda po zadnjih novicah so dovolje­nje dobili alpinisti ČSSR. Realizirati nameravajo smer iz leta 1973 in Japonski gre­ben iz leta 1970 (čeprav ne­uradno govore, da bo paralel­na smer »Jugoslovanska smer«). Za jeseni pa se po­tegujejo sovjetski alpinisti, morda se bosta dva celo pri­ključila spomladanski češko­slovaški odpravi.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja