Mitja Filipič: Navrtane smeri in stare klasike
Izbor suhih smeri se počasi veča, a večjih sprememb in izstopajočih vzponov ni bilo. Na Primorskem so bile pogosto obiskane stene nad Vipavsko dolino. Plezalo se je v stenah Nanosa, Gradiške ture in Čavna. Na Kraškem robu se sezona plezanja zaključuje, gnezdenje sokolov pa je v polnem teku. Kot opozorilo – pod steno v Črnem Kalu je bil opažen mladič sokola selca, ki je padel iz gnezda. Starši nadaljujejo s hranjenjem, sokolček pa se je odločil seliti po plezališču. S staro plezalno zgodbo iz bližnjega Ospa je postregel Boris Sedej (AO Idrija). Leta 1981 je s kolegi iz odseka plezal Staro smer (8b+, 130 m), Gobo (7c, 140 m) in Medota (5c, 110 m). Prvi dve takrat še tehnično. Zanimiva je ocena smeri Medo na Sedejevem seznamu tur.
V stenah nad Vršičem se je kot vedno pogosto plezalo. Večkrat je bila preplezana Jeseniška (V+/IV-V, 150 m), pa tudi Steber ob Kamenkovem kaminu (V/IV, 150 m). Doroteja Brgant (AO Jesenice) je pisala o vzponu v delno navrtani Pokljuški smeri (V+/IV, 120 m)… Člani AO Jesenice o kombinirali smeri Vita, Osa, Jeseniška in Kranjska … V Rušici je več znanih vzponov v Kuštrasti smeri (V/IV+, 250 m) …
V Planjavi je bilo več znanih vzponov opravljenih v smereh Humar-Škarja (V-/IV, 270 m) in Kratkohlača (V-/IV, 310 m). Člani AO Kranj so plezali SZ raz (V+/IV+, 220 m) Vežice. Sašo Sotlar in Marko Mavri (oba AO Celje Matica) sta preplezala Levo smer (VI-/V, 145 m) in Centralni steber (VI+/V, 140 m) v Lučkem Dedcu. Leva smer ima navrtana stojišča, Centralni steber pa je bogato naježen s klini, tako da jima je zmanjkovalo kompletov vponk na pasu. Kakovosti klinov sicer nista komentirala. Slavko Rožič in Janez Ambrož (oba AO Tržič) sta iskala kompromis med plezališčem in velikimi stenami ter se odločila za Veliki vrh nad Kokro. Preplezala sta kombinacijo smeri Sanje neke gospodinje in Mama Korzika, nato pa še smer Popek in smer Pomol. Pogosto se je plezalo tudi v Kozjeku.
Alpinistično smučanje
Sezona alpinističnega smučanja v naših gorah se počasi zaključuje. Ostalo je le še nekaj redkih ciljev, ki skoraj vsako pomlad omogočajo spuste še pozno v maju in tudi junija. Pretekli teden je izstopal spust po Tumovi smeri v Velikem Špičju. Smer je bila večinoma še normalno smučljiva, suh prehod je čakal v spodnjem delu smeri. 21. maja jo je presmučal Primož Vrhovnik. Presmučani sta bili tudi Slovenska grapa v Mangartu in Vzhodna stena Prestreljenika.
Srečno!