Nuša Romih – prva ženska v Mozartovih kroglicah
Daleč najboljši dosežek ženskega prostega plezanja pri nas – Uroš Grilc ponovil Jonagold, Miha Kuhar pa Polnočnega kavboja
S svojim zadnjim uspehom v Dolžanovi soteski, ko je preplezala Mozartove kroglice (VIII+), je Nuša Romih (AO Tržič) skokovito premaknila mejo najboljšega rezultata v ženskem športnem plezanju pri nas. Težave smeri, ki so jih naša dekleta splezala pred tem, so se namreč ustavile pri VIII-.
Če samo za hip skočimo leto dni nazaj, lahko ugotovimo, da Mozartove kroglice še niso imele ponovitve. Prve so se začele sredi junija, potem pa je bilo čedalje več uspešnih vzponov. Danes je vsaj že dvajset različnih plezalcev, ki so preplezali to popularno smer v Dolžanovi soteski. Nuša Romih je kot prva ženska uspela 17. t. m. in s tem nakazala pot navzgor. Ne samo svojo pot, ampak vzpon celotnega ženskega plezanja v Jugoslaviji. Vedno več je žensk, ki plezajo sedmo stopnjo in več, dosežki letošnjega leta pa so sploh pokazali strm vzpon splošne kvalitete, ki smo jo pri dekletih (razen seveda redkih posameznic) zadnja leta najbolj pogrešali.

PREMAKNILA TEŽAVNOSTNO STOPNJO – Nuša Romih. (Foto: T. Č.)
Morda je to priložnost, da si v strnjeni obliki ogledamo najpomembnejše dosežke naših plezalk v prostem plezanju. Za Mozartovimi kroglicami pridejo na vrsto smeri z oceno VIII-. Te so Licence to bolt v ameriškem Smith Rocku (plezala Nuša Romih), potem Roadrunner v Altmühltalu (vzpon Simone Škarje), isto oceno ima tudi Rubikon v Vipavi (ponovitev Petre Vencelj) in Shoggoth v Paklenici, ki ga je preplezala Ines Božič. Težave VII+/VIII- so v Jonatanu v Ospu (uspešne so bile Nuša Romih, Marija Štremfelj in Metka Lukančič) ter v Milki v Vipavi (edina doslej Petra Vencelj). Nekoliko več je uspeših vzponov z oceno VII+, kot so Tedy bear na Črnem kalu (Betka Galičič, Marija Štremfelj, Ines Božič), pa Santana v Paklenici (Simona Škarja, Maja Krajnik), Krokodil prav tako v Paklenici (Škarja), Soft rock na Črnem kalu (Ines Božič in morda še katera), Easy rider v Arcu (Romihova) itd. V to kategorijo spadajo seveda (čeprav gre za velike stene) tudi Šimenc- Škarja v Dolgem hrbtu (Božičeva in Jelka Tajnik) in pa smer Fidel Fiasco v Aig. Blaitiere, ki jo je Božičeva prosto ponovila kot prva ženska. Vzponov sedme stopnje je še precej več, morda omenimo še dve ponovitvi Romihove na pogled v francoskem Cimai z oceno 6b.
Letošnja sezona, kot sem že zapisal, bo pomenila velik splošni kakovostni napredek pri fantih, kot kaže pa so se tudi dekleta resno odločila, da tudi za njih ni meja. Morda se bo kdo vprašal, kdaj lahko pričakujemo kakšno žensko ponovitev smeri z oceno VIII+/IX-? Kaže, da bo to kar kmalu.
Dva odlična vzpona pa sta bila opravljena tudi v Ospu. Uroš Grilc je kot prvi za Rehbergerjem ponovil smer Jonagold (23 m, IX-/IX), v kateri gre za vzdržljivostni problem, saj se v smeri lahko počiva le enkrat in še to čisto na vrhu. Miha Kuhar pa je kot tretji (doslej Rehberger in Guček) doslej preplezal Polnočnega kavboja (IX-). Oba uspešna vzpona sta bila opravljena 14. t. m. Omeniti je treba še ponovitev smeri Solea (VIII+/ IX-, enajsti vzpon), ki jo je opravil Janez Kešnar, potem pa še ponovitev Tilije (VIII), ki sta jo preplezala Grilc in Aljoša Hribar. Grilc je ponovil tudi Sivo Tilijo (IX-) ter smer Owie- zowie (VIII+) na Costieri.

TUDI POROTEX PRI NAS – Oprema Kočevje TOZD Sintep je prva pri nas izdelana impregnirana tkanina z imenom Porotex. Lastnost tkanine je, da ne prepušča vode z notranje strani pa omogoča odvajanje telesne vlage. Tovarna zaščitne opreme IKA iz Ajdovščine je iz kočevskega Porotexa izdelala vetrne komplete za člane slovenske alpinistične odprave na drugi najvišji vrh na svetu, 8611 m visoki K2. Vetrovke in hlače modemih barv so odlično prilagodili zahtevam alpinistov. Na sliki: prevzem vetrnih kompletov v prostorih PZS. (Foto: S. K.)
Odprava na K2 v soboto na pot – vrnili se bodo čez tri mesece
Vodja odprave na drugo najvišjo goro sveta je Tomaž Jamnik – Radijska povezava odprave z domovino?
Jugoslovanska alpinistična odprava na drugi najvišji vrh na svetu, 8611 metrov visoki K2, odhaja na trimesečno pot v soboto, 28. t. m. Ob 9. uri bo v prostorih Planinske zveze Slovenije še tiskovna konferenca, ob 15.30 pa bodo že odleteli iz zagrebškega letališča. Takoj po prihodu v Islamabad bodo začeli še zadnje priprave (dokup hrane) za dokončen odhod pod goro. Celotnemu moštvu se bo v Pakistanu pridružil še zvezni oficir, s seboj pa bodo vzeli še kuharja ter poštarja.
V Skardu, zadnji večji kraj v osrčju Karakoruma, bodo prispeli predvidoma 6. junija, potem pa se bo začel štirinajstdnevni pristop ob reki Braldu ter po ledenikih Baltoro in Godwin Austin. Približno 25. junija načrtujejo postaviti bazni tabor, medtem ko bodo odločilni dnevi za naskok na vrh med 20. in 30. julijem.
Jugoslovanska odprava ima v načrtu JZ greben, ki spada med najtežje smeri, ki so do sedaj speljane v stenah K2. Poleg poštnih, se bo odprava poskušala povezati z domovino tudi preko radijskih zvez. Tako bomo lahko sproti spremljali napredovanje naših alpinistov. Povratek je predviden konec avgusta.
• Vodja jugoslovanske alpinistične odprave na K2 je Tomaž Jamnik, zdravnik je Damjan Meško, potem pa so tu še Filip Bence, Stane Belak, Rado Fabjan, Pavle Kozjek, Milan Romih, Slavko Svetičič, Andrej Štremfelj in Danilo Tič. Za povezavo z radijskimi zvezami bo skrbel Janez Majdič, najzanimivejše in najpomembnejše trenutke pa bo na filmskih trak posnel snemalec Matjaž Fistravec.
Novi oprimki v stari smeri?!
Ko je smer narejena, in ko jo je splezal prvi plezalec, potem za vse večne čase ostane takšna kakršna pač je – za majhne, za večje, za slabe, za dobre. Skratka, za vse enaka.
Jonatan Livingstone, 18 m visoka, previsna smer v Ospu, je že ob svojem nastanku obetala, da bo ena izmed najbolj popularnih smeri v Ospu. Lahko bi jo celo proglasili za testno smer. Danes je gotovo najbolj oblegana smer Ospa in poleg številnih moških vzponov so smer splezale že tri dekleta. Ena izmed njih je še posebno majhna, pa je kljub temu splezala do konca. Spodnji del smeri zahteva več gibanja in koordinacije gibov kot pa moči. Med prvim in drugim svedrovcem je luknja, z ene strani čisto gladka in oprijeti se je treba na drugi strani, malo dalje. Zdaj ni več tako. Nekdo izmed plezalskih prepotentnežev, ki mu je smer očitno delala prevelike preglavice, je na gladki strani luknje naredil dva oprimka. Si bo odslej taisti vsako smer malce priredil za svoje (ne)sposobnosti? Fantje bodo oprimka zagladili s cementom, da bo tako, kot je bilo od nekdaj. Tistemu, ki pa si je drznil narediti kaj takega, pa svetujemo, da si izbere kakšen enostavnejši šport, saj mu plezanje očitno ne leži. Če pa vendarle želi ostati pri skalah, potem naj se stvari loti drugače. Ob podobnem početju še naprej se mu namreč kaj hitro lahko zgodi, da bo nekdo tudi na njem naredil kakšen nov oprimek!
Dve dekleti presmučali steno Kočne
Katarina Černe in Katarina Trontelj (obe sta članici AAO) sta 1. maja v severni steni Kočne presmučali Desni žleb (S5-/S4,IV). Na najbolj strmem delu so bile precej slabe razmere, saj je bila na poledenelih skalah le še tanka plast mehkega snega.
Možnost trekinga v Nepal
Skupina naših alpinističnih inštruktorjev, ki bo vodila tečaj za nepalske gorske vodnike v Manangu, odide na pot predvidoma okoli 10. avgusta. Tako obstaja možnost, da se jim pridružijo tudi vsi tisti, ki jih zanima potovanje v Nepal. Interesenti naj pustijo svoje naslove na Planinski zvezi Slovenije. Podrobnejše informacije bodo dobili kasneje.
Pred časom najavljeni treking v Tibet pa zaradi notranjih razmer v Tibetu še ni gotov.
Jubilejno žensko srečanje bo v Švici
Od 21. do 28. avgusta bo v Švici (Goschener Aipen) jubilejno 20. srečanje alpinistk. Ker v Švici šotorjenje ni zaželeno, je vodstvo srečanja najelo kar celo hišo, kjer bo možnost kuhanja in umivanja. Področje Salbit, kjer bo to srečanje locirano, se lahko pohvali z granitom, ki po kvaliteti spada med najboljšega v Evropi. Možnosti plezanja je zares veliko, tako v krajših kot tudi v daljših granitnih stenah. Tovrstnega srečanja se zdaj že nekaj let zapored udeležujejo tudi najboljše naše alpinistke (enkrat je bilo srečanje tudi v Paklenici). Podrobne informacije (istočasno pa tudi okvirne prijave)lahko dobite pri Ines Božič, tel. (061) 344-000.
Predstavitev Cerro Torreja ob občinskem prazniku
Danes ob 20. uri bosta Janez Jeglič in Silvo Karo v novi domžalski kinodvorani predstavila svoj zadnji uspeh v južni steni Cerro Torreja. Barvne diapozitive bo dopolnil tudi kratki 16 mm film.
Bardonecchia 88 tudi z našimi
Organizatorji tekmovanja v športnem plezanju, ki bo od 15, do 17. julija v Bardonecchi, so k sodelovanju povabili tudi naše najboljše fante in dekleta.
Tomo Česen

Koristni strokovni članki
Majska številka Planinskega vestnika prinaša prispevka o varovanju na plezalnih poteh in o nevarnosti snežnih plazov
Zelo pohvalno je, da naše osrednje planinsko glasilo objavlja tudi strokovne zadeve, ki bodo gotovo nadvse dobrodošel pripomoček različnim kategorijam planincev. Tako se je skupina avtorjev (Malešič, Kordaš, Mašera, Stanovnik) spoprijela s problemom varovanja na plezalnih poteh. Najprej predstavijo značilnosti plezalnih poti (s stopnjo zahtevnosti), nato pa opišejo način varovanja, potrebno opremo in seveda, kar je najpomembnejše – potrebno znanje.
Miha Pavšek, študent geografije, je svoji seminarski nalogi dal naslov Ogroženost triglavskih dolin Vrata in Kot zaradi naravnih nesreč, v Vestniku pa je odlomek, ki govori o snežnih plazovih v omenjenih dveh dolinah. Naslednji prispevek Pavleta Šegule, priznanega strokovnjaka za plazove, pa služi kot dopolnilo prejšnjemu delu. Najprej poudari, kako pomembno je, da tovrstnim nevarnostim posvečajo pozornost tudi visokošolske ustanove, nato pa navede osebe, ki se ukvarjajo s snežnimi plazovi.
Uvodna prispevka polemizirata z dramo Draga Jančarja Klementov padec, ki je bila do nedavnega na odru Ljubljanskega mestnega gledališča. Igor Škamperle pravi, da pri Klementu Jugu ni šlo za samomor, temveč za neko temeljno vztrajanje, tveganje, kar je sam imenoval volja, šlo pa je tudi za etično dejanje. Drugi avtor (T. Banovec) pa razmišlja, da bi Jug utegnil biti tudi predstavnik elit, prenapetež, ki svoje ideale skuša doseči na radikalen in nedemokratičen način. (Sicer pa pravi, naj si dramo ogleda vsak sam in šele potem sodi o njej in o njenem junaku.) Kakorkoli že, Jančarjevo delo je vzbudilo precej nasprotujočih si mnenj, kakor je vedno bil tudi sam Klement Jug ena najbolj spornih osebnosti alpinizma. Vseeno pa je tedaj vplival na celo vrsto odličnih alpinistov in še danes (morda tudi nevede) njegovemu zgledu sledijo generacije izvrstnih plezalcev.
Sledi prispevek o alpinistični vrvi yucord, ki je delo reške tovarne. Zanimivo, da so vrv že javno zelo hvalili, vendar se je izkazalo, da vseeno še ni prešla vseh testov, kot to zahtevajo predpisi UIAA (mednarodne planinske organizacije). Piše, naj bi omenjeno vrv zdaj preizkusili v Münchnu kot to zahtevajo mednarodni normativi, to pa je povezano s precejšnjimi stroški. Zato bi bilo najbolje, da ustrezne meritve opravijo doma, vrv pa bi nesli v tujino šele potem, ko bo že bolj jasno, ali je vrv primerna za širšo uporabo.
Intervjuji z znanimi in še aktivnimi alpinisti v zadnjem času niso prepogosti, zato pa so toliko bolj dobrodošli, Dragica Manfreda nam v letošnji 5. številki Vestnika predstavi Tomaža Jamnika, zraven pa še cilj naše letošnje osrednje alpinistične odprave na K2. V prispevek pa se je vtaknil tudi škrat, saj piše, da je odprava krenila na pot že 17. maja, v resnici pa so še vsi doma in se bodo v Karakorum odpravili šele v soboto 28. tega meseca. Rafting, ki mu po slovensko pravimo spuščanje z gumijastimi čolni po divjih rekah, je bilo na straneh glasila že predstavljeno (PV 12/87), a so tam pisali o spuščanju po himalajski reki. Zdaj pa nam Uroš Sever to predstavi na domačih rekah Tari, Soči, Savi Bohinjki. Na koncu pa avtor postreže še z zelo koristnimi podatki o možnosti udeleževanja organiziranih spustov z gumenjaki po divjih vodah.
Kaj je murfologija? To je izraz za Murphyjev zakon, ki razlaga, zakaj gredo stvari narobe. Murfologija, zbirka neizprosnih naravnih zakonov, je zašla tudi v gore, vendar k nam verjetno še ne. Zato pa je tudi cela zbirka zakonov, prevedenih iz ameriškega Climbinga.
Ratimir Stefanovič nam predstavi izredno zanimivo pot s smučmi iz Sibirije prek severnega tečaja v Kanado, ki jo je opravila enajstčlanska sovjetsko-kanadska odprava. Lahko razberemo, da osvajanje Zemljinih tečajev še zdaleč ni tako enostavna zadeva, kot si nekateri (tudi pri nas) zamišljajo.
Pa tudi (vsaj) Kmeclove odlomke si preberite, če že ne utegnete kupiti celotnih »Slovenskih postnih premišljevanj«.
Matej Šurc