Po sneženih in ledeniških strminah vselej navezan
Mednarodna komisija za reševanje v gorah je članicam razposlala napotke iz zbornika »Varnost v gorah« – Padec je lahko usoden
LJUBLJANA – Mednarodna komisija za reševanje v gorah – IU- IKAR je vsem svojim članicam posredovala napotke iz zbornika »Varnost v snegu in ledu«, ki ga je izdalo DAV. Posebej opozarja na potrebo pravilnega navezovanja za hojo po snežnih in ledeniških strminah, seveda pa velja zahteva po pravilnem navezovanju tudi za plezalce v kopni skali.
Iz smernic, ki jih je pripravil inž. Pit Schubert sledi: Prihaja čas, ko bo v stenah vse več navez, čedalje več teh pa bo odhajalo v svet tri – in štiritisočakov ter še više, kjer je vsak vzpon povezan s hojo in plezanjem po snegu in ledu ter seveda s hojo po ledenikih. Za člane naših planinskih društev je slednje še posebej pomembno, saj ni malo skupin navdušenih planincev, ki z vodniki odhajajo v Zahodne in Centralne Alpe, Visoke Ture in še drugam po svetu.
Na ledeniku je treba vedno hoditi navezan ter pri tem upoštevati pravila pravilnega navezovanja. To pomeni, da je vsak član skupine navezan s plezalnim pasom ali enakovrednim pripomočkom iz plezalne vrvi, ki ob padcu v ledeniško razpoko zagotovi padlemu, da se pritisk zaradi teže telesa razporedi na bedra in prsni koš ter s tem prepreči visenje v vrvi, kakršno nastane, če se navežemo samo okrog pasu. Slednje je bilo pri nas tudi med alpinisti v rabi desetletja, šele nekaj več kot petnajst let pa je znano, da je smrtno nevarno.
Če omahne plezalec ali planinec, navezan samo krog pasu, v globino tako, da prosto obvisi na vrvi, povzroči pritisk lastne teže že po 10 do 15 minutah omrtvičenje obeh rok ter s tem onemogoči, da bi si prizadeti lahko sam pomagal.
Če padli tako obvisi v vrvi, po dveh urah praktično nima več možnosti, da preživi. Vzrok je ortostatični šok: kri se med visenjem nakopiči v spodnjih delih telesa, gornji del telesa dobi premalo krvi, kar se pozna zlasti srcu, ki zaradi tega dobiva premalo kisika.
Tudi ponesrečenci, ki jih po dveh urah dobe še žive, skoraj nimajo nobenega upanja, da prežive, saj se jim zaradi visenja bistveno poškodujejo ledvice in jetra, tako da ne pomaga niti intenzivna nega v specializirani zdravstveni ustanovi.
Kot omenjeno, pomaga le navezovanje s plezalnim pasom, ki ima sedežni in prsni del. V tem primeru prevzame breme visenja pretežno zadnjica in le v mnogo manjši meri prsni del telesa ter tako omogoči, da padli prebije daljši čas visenja na vrvi brez smrtnih posledic.
Podatki reševalnih služb sosednjih alpskih dežel navajajo številne smrtne primere zavoljo omenjene nepravilnosti. Opozarjajo pa tudi še na tele napake:
– veliko planincev se sprehaja po ledenikih nenavezanih, v takem primeru je padec v razpoko praviloma usoden in padlemu ni več pomoči, saj so razpoke globoke tudi po 100 m in več;
– člani navez so sicer navezani, vendar preblizu drug drugemu, da ne morejo ob padcu enega izmed članov naveze izvesti ustreznih ukrepov, zadržati padec in preprečiti, da bi še sami zdrsnili v globino;
– že tako nedopustno navezovanje okrog pasu oziroma prsi izvajajo s pomožno vrvico debeline 5-6 mm, kar posledice in škodo še poveča.
V naših razmerah bi naštete misli morali upoštevati v temle smislu:
1. alpinisti naj se dosledno navezujejo z dvodelnim sedežnim in prsnim plezalnim pasom, najsi plezajo in hodijo v kopni steni ali v ledu in snegu. Navezovanje okrog pasu ali prsi je tudi iz drugih razlogov smrtno nevarno;
2. vodniki, ki vodijo v tuje ledeniške gore enega ali več varovancev ali celo skupin, naj te navežejo pravilno in po vseh predpisih, nikakor pa ne samo okrog pasu ali prsi;
3. jasno je, da mora vsak navezani poznati osnove samopomoči in reševanja padlega tovariša iz razpoke.
PAVLE ŠEGULA
Program srečanja v Bilčovsu
13. srečanje slovenskih planincev treh dežel, ki bo letos 10. junija v Bilčovsu, se bo začelo že ob 7.30 ko naj bi se vsi avtobusi z udeleženci srečanja zbrali v Vrbi(Velden) ob Vrbskem jezeru, od koder bodo skupaj odpeljali do izhodišča – 8 km oddaljenega kraja Na Gori (Rupertiberg). Ob 8.00 bo začetek pohoda (2 uri in pol), ob 11. uri v Bilčovsu kulturni del srečanja pred gostilno Miklavž. Nastopili bodo pevci SPD Bilka in SPD Jepa-Bačko jezero, dekliški tercet, otroška folklorna skupina iz Železne Kaple ter gostujoče skupine.
Tretjič na Paškem Kozjaku
PD Vitanje je razvilo svoj društveni prapor – 500 udeležencev
VITANJE – PD Vitanje je pripravilo na planoti pod Basališčem (1293 m) na Paškem Kozjaku III. planinsko srečanje. Združili so ga z razvitjem društvenega prapora, deseto obletnico obstoja društva in otvoritvijo poti XIV. divizije. Sešlo se je kar 500 planincev iz celjske regije in Maribora, povzpeli pa so se iz treh smeri – iz Vitanja, Dobrne in Pake pri Velenju.
V slavnostnem govoru je predsednik PD Vitanje Jože Jakop orisal delo društva, spregovoril pa je tudi o bojih XIV. divizije na Paškem Kozjaku. Tajnik PZS Jože Dobnik, je med drugim nakazal tudi željo, da srečanje preraste regijske meje, podelil pa je tudi 14 priznanj najbolj zaslužnim za desetletno delo društva. Sledilo je razvijanje prapora, na katerega so predstavniki pokrovitelja DO Unior Zreče in drugih organizacij pripeli spominske trakove. Kratek, a planinsko prisrčen kulturni program, so prispevali učenci OŠ Vitanje. Popoldne so zaključili s pesmijo, igrami in sproščenim pogovorom.
Vsi udeleženci srečanja so prejeli posebne izkaznice (v njih je prostor za vpise naslednjih udeležb) in spominsko značko. Vsi, še posebno pa tisti, ki so bili na srečanju prvič, so bili na prireditvijo izredno navdušeni.
J. D.
Triglavski dom pridobitev tudi za turne smučarje
S Kredarice bi bilo mogoče prirejati turne smuke skozi vso sezono – Zanimanje je povsod veliko
MOJSTRANA — Odkar so 17. septembra lani odprli povečan in posodobljen Triglavski dom na Kredarici z veliko zimsko sobo, v kateri je mogoče udobno prespati tudi kadar dom ni oskrbovan, so se možnosti za turno smučanje v Triglavskem pogorju bistveno izboljšale. Vprašanje pa je, če jih bomo znali primemo izkoristiti?
PD Ljubljana-Matica je 6. maja letos že priredilo turni smuk s Kredarice. V soboto je bilo sicer slabo vreme in nekaj zmešnjave je bilo tudi zaradi zamenjave s tradicionalnim »Triglavskim turnim smukom,« toda led je prebit. Včeraj so člani AO Matica organizirali še smuk (prav tako s Kredarice) Za Cmirom v Vrata. Ugotovitev, da bi bilo tod živahno skozi vso visokogorsko smučarsko sezono, če bi le pravilno zastavili, vedno bolj pridobiva na veljavi. Razen že omenjenih smukov so namreč še drugi, čeprav res nekoliko težji. Prav bi tudi bilo, če bi jih ponavljali vsaj vsak konec tedna. S primemo propagando bi se odzvali tudi tujci. Poskrbeti pa bi seveda morali, da bi bilo vedno na voljo dobro vodstvo (čeprav tudi primerne markacije najbrž ne bi bile odveč), pa za hiter (helikopterski) transport, če bi prišlo do nesreče. V Krmi bi morda lahko uredili tudi, da bi turni smučarji dobili tople napitke. In če bi k temu dodali še avtobusni prevoz, za odziv najbrž ne bi bilo treba dolgo čakati. Samo na tradicionalnem triglavskem turnem smuku, ki ga vsako leto prirejajo PD Zgornje Savske doline, je bilo v zadnjih petnajstih letih 3070 udeležencev, koliko jih je bilo ob teh še neorganiziranih in v manjših skupinah, pa je celo oceniti težko, kaj pomeni tradicija (in dobra organizacija) pa kaže dejstvo, da je bilo na zadnjem triglavskem smuku (20. maja) kar 230 udeležencev, od tega le 68 prvič (Zvone Cvet, ki se je doslej udeležil vseh smukov, pa je kot prvi dobil srebrno plaketo).
OD TOD IN TAM
Trojno slavje na Uršlji
PREVALJE – Planinsko društvo Prevalje vabi 17. t. m. na Uršljo goro, kjer bodo odprli novo kočo. S prireditvijo, ki se bo začela ob 11. uri. žele počastiti tudi 65-letnico društva, obenem pa bo to tudi že četrto srečanje koroških planincev. Po proslavi s kulturnim sporedom bo ogled koče in planinsko rajanje.
Karavanke in pot XIV. divizije
LJUBLJANA – Planinska založba pri PZS že razpošilja drugo izdajo planinske karte Karavanke 1:50.000 (250 din). Izdajo je pripravil kartografski oddelek Geodetskega zavoda SRS, natisnilo pa ČGP Delo. Karta je zelo pregledna, vnesene so (skoraj) vse spremembe in upoštevali so številne pripombe poznavalcev. Na njej je vrisana tudi že »Geološka transverzala«. Te dni pričakuje založba še dvoje novih kartografskih izdaj – Bohinj in Triglav v merilu 1:20.000. V prodaji je tudi že vodnik (200) in dnevnik (30 din) za »Planinsko pot XIV. divizije«.
7. fruškogorski maraton
NOVI SAD – Na sedmem fruškogorskem maratonu »25. maj«, ki so tudi letos izredno zavzeto pripravili vojvodinski planinci, je sodelovalo kar 2.911 planincev iz 127 krajev. Veliki maraton (88 km) je opravilo 1066 planincev, malega pa so prehodili vsi.
ALPINISTIČNE NOVICE
Paklenica očiščena
»Bilo je lepo zamišljeno, organizacija pa ni bila posrečeno izpeljana,« to so kratke ugotovitve udeležencev akcije »Za čisto Paklenico«. Iz Zagreba so takorekoč zadnji trenutek sporočili, da jih v Paklenico ne bo, čeprav je prav pri njih vznikla ta zamisel. Za udeležence iz Slovenije, ki so se 25. maja zbirali pred Domom slovenskih planincev »Zlatorog«, je bilo potem potrebno hitro nakupiti vsaj vreče za smeti. Vse nadaljevanje pa je bilo več ali manj stihijsko. Na srečo je vsaj akcija čiščenja v Paklenici hitro stekla. Ker pa ni bilo pripravljenega kontejnerja, so vreče za smeti zmetali v jamo in jih prekrili z vejami in kamenjem.
Preostali čas so alpinisti izkoristili za plezanje in opravili so tudi nekaj lepih vzponov. Najpomembnejšega (popolnega pregleda nad aktivnostjo namreč ni) Tomo Česen, ki je v navezi z Janezom Trilerjem (oba AO Kranj) opravil 7. PP. Klina v Aniča kuku. Tržiška naveza Bence-Bergant je ponovila Raz Klina.
Kolčnove police
Marko Jamnik in Ivan Štornik sta 27. maja v JV steni Kordeževe glave (Peca, Karavanke) preplezala novo smer, ki sto jo posvetila Milanu Kolarju-Kolčnu, ki je pred smrtjo v francoskih Alpah pogosto zahajal tudi v to ostenje. Kolčnove police, kot sta imenovala novo smer, povezuje le-te in vodi prek vse stene (in seka najmanj sedem smeri). Ocenila sta novo smer v V/III-IV in tudi II, dolžine okoli 350 m, plezala pa sta 4 ure.
Z vodniki na Mt. Blanc
Podkomisija za gorsko vodništvo PZS in turistična agencija Alpetour pripravljata planinski izlet na Mont Blanc z odhodom 3. julija in povratkom 9. julija. Organizatorji zagotavljajo avtobusni prevoz, gorske vodnike (po enega na tri udeležence) in zavarovanje. Cena je sicer dokaj visoka (11 .400 din), toda za marsikoga bo letos to ena redkih, če ne celo edina možnost, da se povzpne na najvišji vrh. Prijave sprejemajo vse turistične poslovalnice Alpetoura.
Spominski tabor
Čeprav tudi letos v uradnem koledarju ni spominskega tabora (za Tamaro Likar in Pavla Podgornika) pod Malim Koritniškim Mangrtom, AO Nova Gorica sporoča, da bo vse pripravljeno. Tabor bo zadnji teden v avgustu (25. avgusta do 2. septembra). Do tedaj bodo že nekaj časa na voljo tudi plezalski vodnički. Prav te dni je namreč Tine Mihelič končal z opisovanjem, sheme pa je Igor Mezgec pripravil že lansko leto. Opisi, ki sta jih zbrala in s podatki opremila Peter Podgornik in Franci Savenc, so tudi že napisani. Vodniček bo izšel že prihodnji mesec, skupaj s podobnim za italijansko skupino Sella (delo T. Miheliča).
V Savinjskih Alpah
Iz celjskega AO poročajo, da so pretekli mesec precej plezali tudi že v »domačih« stenah. Franc Čanžek in Aco Pepevnik sta opravila (19.5.) prvo ponovitev Leve variante Igličeve v Mali Rinki. Ta dva sta preplezala tudi originalno smer, ki so jo ponovili tudi navezi Brane Povše – Bojan Šrot in Igor Izlakar – Niko Rožanski. Zadnja dva (in naveza Ivakič – Povše) sta preplezala še Direktno v Mrzli gori, Iztok Ivakič in Smiljan Smodič Cicovo varianto Igličeve, Vzhodno v Mali Rinki pa sta tudi preplezali dve navezi: Zlata Centrih in Grudnik iz Zgornje savinjske AS ter Izlakar – Rajšter.
Srbija: dva nova alpinista
Na zadnji seji komisije za alpinizem PZ Srbije so med alpiniste sprejeli dva člana AO Bor – Zvonka Golika in Aleksandra Vandigerja. To sta 55. in 56. alpinist, odkar podeljujejo ta naziv. Računajo tudi, da bodo kmalu dobili prvega alpinističnega inštruktorja.
Karakorum vse bližji
Odkar je Karakorum spet normalno odprt za alpiniste, tudi pri nas narašča zanimanje za to azijsko gorstvo. Toda tuje literature je pri nas vse manj in težko je dobiti celo osnovne podatke, zato naštejmo vsaj nekatere. Pakistan ima v Beogradu (Bulevar oktobrske revolucije 62) ambasado, ki lahko marsikaj posreduje. Sicer pa so mejo za »treking« vrhove dvignili na višino 6000 m in za posamezne predele dovoljenje celo ni potrebno. Odprte cone so npr. Revalpindi, Mansekra, Kolistan, Dir, Sevat in Diamir, za Čitral Gilgit in Skardu je menda vse potrebno mogoče dobiti v 24-urah, če se le najaviš vsaj dva meseca vnaprej Turist Division, Pakistan Tourism Development Corporation (177-A, Sanvar Road – Rawalpidi. Zvezni oficir je potreben le za odprave in dovoljenje (za vrhove nad 600 m) je potrebno plačati (7.000 do 20.000 Rs, za K 2 pa menda celo 30.000).
Domžalski planinci združeni
DOMŽALE – Predstavniki vseh treh planinskih društev domžalske občine (PD Domžale, PD Janez Trdina — Mengeš in PD Onger – Trzin) so ustanovili koordinacijski odbor, ki bo usklajeval delo in skrbel za skupen nastop pri ZTKO, v meddruštvenem odboru in PZS. Društva si bodo skušala zagotoviti tudi svoj kotiček v domžalskem občinskem vestniku.
Ob 90-letnici
LUČE – Pred 90 leti je bilo v Lučah veliko planinsko slavje (sprejem SPD). Da bi to obletnico kar najlepše proslavili, se je PD Luče povezalo s PD Celje in Savinjskim MDO za skupne akcije. Tako bo 17. t. m. v Lučah budnica ob 9. uri in v parku pred gasilskim domom zbor planincev s kulturnim programom in odkritjem spominske plošče.
Dom pod Donačko goro
STRAŽA – Planinsko društvo Sloga bo 23. t. m. odprlo planinski dom pod Donačko goro (na višini 625 m). Otvoritev se bo pričela ob 10. uri, parkirni prostori bodo 45 minut hoda pod kočo, do katere bo mogoče priti tudi iz Rogatca (1.30 h) ali iz Stoperc (1.45 h).
Spominsko tekmovanje v Vratih
VRATA – Člani postaje GRS Mojstrana so v nedeljo pod Severno stene v Vratih priredili 12. tradicionalne smučarsko tekmovanje v spomin mojstranškega alpinista in gorskega reševalca Zvoneta Koflerja. Nastopilo je 60 tekmovalcev postaj GRS iz Italije Avstrije in Slovenije. Ekipno so bil najboljši gostitelji, saj so njihove ekipe zasedle vsa tri prva mesta, med posamezniki pa sta bila najboljša – d- 35 let Urbas, nad 35 let pa F. Rabič (oba Mojstrana). J. R.
Sedemnajsti zbor planincev PTT Slovenije
LJUBLJANA – Planinsko društvo PTT Ljubljana prireja 10. t. m. XVII. zbor planincev PTT iz vse Slovenije. Zbor bo ob 11. uri pri domu na Kureščku, pokrovitelj pa je podjetje za PTT promet Ljubljana, ki vsestransko širi planinsko dejavnost med PTT. Kulturni program bodo godba na pihala, mešani pevski zbor, folklorna skupina KUD Poštar iz Ljubljane in dijaki srednješolskega PTT centra Ljubljana.
Po kulturnem programu bo planinska zabava s plesom, srečelovom in družabnimi igrami. Na prireditvenem prostoru bo tudi izpostava pošte Ig, na voljo pa bosta spominski ovitek in priložnostni žig. Na stojnici bodo naprodaj planinski zemljevidi, značke, vodniki in druga planinska literatura.
Iz Ljubljane bodo udeležence odpeljali posebni avtobusi ob 8. uri do Želimelj.
JOŽE DOBNIK