Pomembni sestanki
Danes ob 14.30 bo v prostorih PZS sestanek selekcijske komisije za izbor (tretji in zadnji) kandidatov za »Everest 79«. V torek ob 15. uri bo sestanek komisije za alpinizem PZS in ob 18.30 zbor načelnikov AO ter AS Slovenije. V soboto 10. t. m. pa bo – prav tako v domu slovenskih planincev »Zlatorog« v Ljubljani – še sestanek koordinacijske komisije za alpinizem PZ Jugoslavije.
Povsod katedre za planinstvo
V okviru naših rubrik smo že nekajkrat poročali o katedrah za planinstvo (alpinizem, turno smučanje), ki jih imajo v tujini na univerzah in visokih šolah za telesno kulturo, študentje VŠTK, ki so bili na ekskurziji v SSSR so nam npr. povedali, da so se seznanili kar s štirimi takimi: v Erevanu imajo katedro za alpinizem in smučanje, v Tbilisiju za turizem in alpinizem, v Kijevu in Moskvi pa prav posebej za alpinizem. Vemo tudi, da imajo samostojno katedro za alpinizem v Bolgariji, da je urejen visokošolski študij te smeri v vseh alpskih deželah, pri nas – čeprav je nekaj časa že kazalo na izboljšanje – smo še vedno na začetku.
Odpotovali so v Ande
V torek smo napovedali včerajšnji odhod I. celjske alpinistične odprave, ki so jo pod pokroviteljstvom občinske skupščine organizirali ob 30-letnici alpinizma v Celju.
Vodja odprave je Franc Čanžek (31), udeleženec lanske odprave v Karakorum in načelnik AO, ki ima za seboj že 320 vzponov. Zdravnik je primarij splošne bolnišnice v Celju dr. Jože Četina (51). Janez Črepinšek (53, 100 vzponov) in Jože Zupan (23, 140), ki je namestnik vodje, sta odpotovala teden pred drugimi, da bi v Peruju pripravila vse za nemoten transport. Mišo Čulk (23, 110) je edini član Šaleškega AO. Franček Knez (22, 250) je najmlajši, toda najbolj poznan in z najbogatejšim seznamom vzponov. Janko Lesjak (23, 100) in Aco Pepelnik (23, 60) pa spadata v mlajšo generacijo celjskih alpinistov.
Uspehi strokovne komisije za alpinizem
ZTKO Ravne ima že dolgo časa posebno komisijo, ki povezuje AO in AS v dolini in skrbi za njih najtesnejšo povezavo z drugimi telesnokulturnimi organizacijami. Uspehi niso izostali, številnim akcijam, o katerih smo že poročali, so aprila dodali še začetno alpinistično šolo, ki so jo organizirali na Peci (vodja Viktor Povsod), udeležilo pa se jo je 25 tečajnikov iz AO Črna, Mežica, Ravne in AS Prevalje. Za tečajnike načrtujejo sedaj še nadaljevalno šolo na Ledinah, medtem ko bodo za izkušenejše poleti priredili tabor v Chamonixu. Sredstva za ta tabor jim je odobrila ZTKO, nekaj pa jih bodo zbrali še s prostovoljnim delom. Tabor bo vodil Milan Kolar.
Izid »Stijen« se je zavlekel
Avtor serije treh plezalnih vodnikov s skupnim naslovom »Stijene Jugoslavije«, Zlatko Smerke iz Varaždina, nam je sporočil, da se je izid druge in tretje knjige nekoliko zavlekel v glavnem zaradi težav s tiskarno. Druga knjiga, ki zajema tudi Durmitor ter področje Komova, bo zato dotiskana šele julija, tretja pa jeseni.
Novomeščani v Prokletije
AS Novo mesto bo letos avgusta priredilo odpravo v črnogorske Prokletije. Pripravljajo jo že od marca, udeležilo pa se jo bo 10 članov.
Priznanje SAO
Občinska konferenca ZSMS Tolmin je ob dnevu mladosti podelila posebno priznanje Soškemu AO iz Bovca za uspešno delo in vzgojo mladih. Za kolektiv, ki je postal odsek šele lansko leto, je to vsekakor lepa vzpodbuda.
Serija značk
AO planinskega društva Jesenice je izdal lično serijo štirih enobarvnih značk – posvečenih bivakom 1, 2, 3 in 4. Značke so relijefne v bakreni barvi in ponazarjajo posamezne postojanke ter njih ozadje.
Ponovitve
»Črnolaska« v Vežici je doživela v zadnjem času tri ponovitve. Pred 10 dnevi sta jo ponovila Rok Kovač in Tine Mihelič (AAO), v soboto Tržičana Dušan Markič in Slavko Frantar, v nedeljo pa brata Štremfelj (Kranj). Ocena ponavljalcev je IV-V, oz. III-IV, dve mesti V, vstopajo pa po smeri (ena dolžina) Geršak – Grčar. V nedeljo 21. maja sta Andrej Štremfelj in Marija Perčič ponovila Zajedo usmiljenja (IV+, V+, 6 ur) v Vežici, 27. maja pa Marta Jelovčan in Marko Štremfelj Neznano smer (izstop po Geršak – Grčar). Ivo Avberšek (ŠAO) in Milan Vošank (Ravne) sta v soboto ponovila Akademsko smer v Vežici, plezali pa so tudi Rumeno zajedo (Čulk – Lesjak, Ivnik – Perko) in še nekatere smeri, toda v glavnem le v Kamniških Alpah.
Vzponi v Kleku
Tudi 20. in 21. maja je bilo v ostenju Kleka opravljenih več vzponov. Avberšek in Vovk sta ponovila Žoharjev steber, Kotnik in Lihteneger Tajanstveno smer, Mesarič in Prelog Brankovo, Avberšek in Kotnik Železničarsko itd. Sedem članov ŠAO je opravilo skupno kar 23 vzponov. Zagrebčanka Duška Bebič je v navezi z dvema tovarišema ponovila Dragmanovo smer, Ognjančevič je z Vondrom ponovil Brankovo smer …
Prvič letos Pallaviccinijev žleb
V soboto sta Viki Grošelj in Tone Sazonov (oba Matica) verjetno kot prva letos ponovila Pallaviccinijev žleb. Spodaj so bile razmere odlične in v poldrugi uri sta bila že dve dolžini pod škrbino, do katere pa sta potem potrebovala še enkrat toliko. Koča pod vrhom je še zaprta (ima pa zimsko sobo) in v petek je bila zaprta tudi cesta (zaradi plazov). V nedeljo pa sta v družbi s številnimi Slovenci sodelovala na Glocknerskem smučarskem teku. Vseh udeležencev je bilo več kot 1000, proga pa je bila dolga 29,5 km in je imela 300 m višinske razlike (čas zmagovalca okoli 58 minut).
Predavanja
Akademski AO vabi drevi ob 20. url na predavanje Tineta Miheliča o naših stenah, AO Ljubljana-matica pa ob 19.30 na predavanje Slave Mrežar o treningu alpinistov. To sta zadnji predavanji, sklepne ture pa bodo konec meseca.
60 tekmovalcev na VTK memorialu
Sklepno tekmovanje za smučarsko prvenstvo slovenskih alpinistov na plazu pod Jalovcem je sicer nekoliko motilo vreme, vendar je bilo tekmovanje uspešno. Med alpinisti sta se najbolje odrezala Luka Karničar (Jezersko) in Franc Rabič (Mojstrana), tretji je bil Jože Rozman (Tržič). Med ekipami so zmagali Mojstrančani (Rabič, Kotnik, Šmid), pred Jezerjani (Luka in Tone Karničar, Tomaž Košir) in drugo ekipo AO Mojstrana (Smodiš, Martinjak, Lukas). Pri dekletih pa je bila najboljša Irma Karničar (Jezersko) pred Danico Černic in Ivano Žerovnik (obe Šmarna gora), Lučko Sodja (Jesenice) in Tino Jakofčič (Mojstrana), ki so vse dosegle enak čas. Ekipno so bile najboljše članice AO Šmarna gora. Za tekmovanje je bilo sicer prijavljenih 94 tekmovalcev (za vse je bila enaka proga), udeležencev pa je bilo nekaj več kot 60 iz 16 AO.