Sestanek načelnikov
V torek je bil v Ljubljani sestanek načelnikov, ki se ga je udeležilo 31 predstavnikov AO in članov komisije za alpinizem. Po uvodnem poročilu Staneta Belaka in Romana Robasa se je vnela živahna in pestra razprava, ki bo lahko dobrodošlo vodilo novemu vodstvu slovenskega alpinizma, na čelu katerega bo po skupščini PZS Tone Sazonov.
Sestanek načelnikov je med drugim sprejel sklep, da bo potrebno v prihodnje posvetiti večjo skrb turnemu – visokogorskemu smučanju in AO Mojstrana je prevzel dolžnost, da pripravi vse potrebno za naš prvi alpinistični rally. Verjetno pa bi bilo prav, da bi še v večji meri poskrbeli za »dežurne« na najbolj frekventiranih izhodiščih, ki bi vodili obiskovalce na turne smuke (lep primer letošnja akcija na Komni).
Komisija za alpinizem bo ponovno pripravila (tretjo popravljeno izdajo) »alpinistično skripto« v nakladi okoli 250 izvodov (cena 20 do 30 din), ki je teoretično vodilo za alpinistično vzgojo.
Še naprej bo ostalo odprto, zakaj je bila na nekaterih vzgojnih akcijah v zadnjem času tako majhna udeležba (npr. zimski tečaj), čeprav je anketa pokazala veliko zanimanje za tovrstne akcije. So termini neprimerni, morda tečaji trajajo predolgo (veljalo bi razmisliti tudi o »vikend-tečajih«) ali pa morda tudi razpisi niso primerni in dostopni vsem.
Specifično je vprašanje inštruktorskega kadra (GV). Čeprav so vsi sedaj aktivni gorski vodniki (38) včlanjeni v vsega 12 PD (od 133) in je bilo prijav kandidatov na začetku kar 80, jih je bilo na zimskem seminarju komaj četrtina. Po drugi strani pa tisti, ki so aktivni vodijo večino najbolj zahtevnih akcij. Novo je sedaj to, da je pripravljen še nov profil – planinski vodnik (po starem GV za nadelana pota), ki bo posebno v veliko pomoč PD, ki pripravljajo izlete in nimajo AO.
Na koncu je sestanek načelnikov sprejel predlog, da naj bo Tone Sazonov mandatar za (osem članski) izvršilni odbor, ki bo izpeljal tudi formiranje področnih delegacij in s tem tudi komisije za alpinizem. Sprejeta je bila namreč nova organizacijska shema (predlog KKA) delovanja, na osnovi katere bo korigiran ter dopolnjen tudi predlagani pravilnik.
AŠ vabijo
Akademski AO vabi na predavanje Tineta Miheliča »V naših stenah«, ki ga bo imel v društvenih prostorih – Trg revolucije 1/56 – danes zvečer ob 20. uri. Obenem sporoča vodstvo AŠ, da so plezalne vaje vsak torek od 15.30 dalje na šmarnogorskem Turncu.
AO Matica sporoča, da predavanje AŠ danes zvečer odpade, ker je sklican redni društveni občni zbor (ob 19. uri na Miklošičevi 24). Prihodnji teden bo predaval Jure Senegačnik o nevarnostih v gorah.
AO Medvode ima danes ob 19.30 na programu predavanje »GRS – predavanje iz sten«. Predaval bo Roman Robas in sicer v društveni pisarni.
AO Kranj ima teoretični del AŠ med sestanki AO, praktični del pa ob ponedeljkih in petkih na šmarnogorskem Turncu. Danes zvečer bo predaval Nejc Zaplotnik o letni plezalni tehniki. Pri praktičnih vajah pa bo na sporedu prosto plezanje (kamin, poč, zajeda …).
AS Ilirska Bistrica sporoča, da so začeli s prvo alpinistično šolo v njihovem kraju. Prvi dve predavanji – uvod v alpinizem ter zgodovina planinstva ter alpinizma – je imel zadnjo soboto Viki Grošelj, član AO Matica, ki je tudi pokrovitelj sekcije.
Boljše razmere
Večina tistih, ki so se konec preteklega tedna mudili visoko v gorah, je bila zadovoljna z razmerami. Posebno nad Bohinjem so razmere za turno smučanje že zopet skoraj idealne in tudi plazovi ne groze več tako hudo.
Alpinizem v Sarajevu
Čeprav v Bosni in Hercegovini žal že dolgo časa nimajo komisije za alpinizem, se ta dejavnost lepo razvija. Poleg matičnega AO Sarajevo, katerega člani so lani opravili 212 vzponov (41 v zimi), od tega 11 prvenstvenih, na jesen pa so se pomnožili z 12 novimi pripravniki, absolventi AŠ, je v mestu se AS Željezničar, v Zenici pa AS Tajan, obe ustanovljeni komaj lansko leto na pobudo matičnih društev. Člani AS Željezničar so lani že opravili 70 vzponov, imeli so redne sestanke s predavanji, alpinistično šolo je zaključilo pet planincev, prvi trije njihovi člani pa so dobili naziv »alpinist«. V kolikor bodo tudi alpinisti v BiH kmalu dobili KA in delavnega načelnika, lahko upravičeno pričakujemo, da bodo pokazali še mnogo več.
Izlet v Glinščico
AO Ljubljana-matica pripravlja izlet v Glinščico, znani tržaški plezalni vrtec, in sicer v nedeljo, 27. t. m. Odhod bo ob 6. uri s Trga revolucije s posebnim avtobusom (okvirna cena 50 din). Na razpolago je še nekaj prostih mest (prijave sprejemajo v društveni pisarni, Miklošičeva 17).
Zbor gorskih reševalcev
V soboto ob 9. uri se bodo v planinskem domu v Kamniški Bistrici (in ne v Kranju, kot je bilo prvotno javljeno) sestali predstavniki 15 postaj GRS, ki vključujejo 248 članov, 146 pripravnikov, 20 inštruktorjev, 30 zdravnikov, 17 vodnikov z lavinskimi psi in 9 letalskih pomočnikov-reševalcev. In še nekaj velja poudariti – GRS spada sedaj tudi uradno (Ur. L. SRS 12/74 – Zakon o zdravstvenem varstvu občana) med ustanove, ki pomagajo zdravstveni službi pri izvajanju zdravstvenega varstva občanov. Samo lani so člani GRS npr. pomagali pri 35 gorskih nesrečah, v dolino so morali prenesti 11 mrtvih, razen tega pa so imeli še 12 iskalnih akcij in 470 intervencij na organiziranih smučiščih – na srečo je bilo vsega manj kot 1973.
Smučarski tekmovanji
Štuparjev memorial, ki ga organizira AO Kamnik in ki je druga tekma za slovensko alpinistično prvenstvo, bo v nedeljo, 27. t. m., na Kamniškem sedlu. Ekipno in posamično tekmovanje, veleslalom, prijave sprejemajo v domu na Kamniškem sedlu še v soboto do 19. ure.
III. memorial Zvoneta Koflerja bo v nedeljo, 4. maja, v Vratih, organizira pa ga postaja GRS v Mojstrani. Značilnost – smuk na neurejenem terenu, pravico nastopa pa imajo vsi registrirani pripadniki GRS.
Hrvatje v skupini Aconcague
Šele iz preliminarnega poročila odprave »Andi 1974/75« lahko uradno razberemo, kaj vse je osemčlanska odprava dosegla v skupini Aconcagua. Najprej so se vsi povzpeli do višine 5200 m, potem so štirje stopili na Cerro Catedral (5300 m), drugi pa odšli po preostalo opremo v Puente del Inca. Zatem je sledil drugi vzpon na Catedral, pri čemer sta Mesarič in Čepelak opravila prvenstveni vzpon. V nadaljevanju pa je peterica dosegla vrh Aconcague, dvojica je prečila pod južno steno Aconcague in si jo temeljito ogledala za eventuelne prihodnje načrte in še vzpon na Manšo – to je bilanca, ki pa bi bila lahko mnogo bolj pestra ter bogata, če ne bi bili poklicani na pomoč pri reševanju dveh Japoncev, ki sta obnemogla nekako na višini 5700 m.