Alpinistične novice 13/2025

Uraden konec zime in obilica stenskega dogajanja v prvem delu marca

Nietzsche postavlja voljo do moči za prvo identitetno točko človeka, ki se (že) zaveda samega sebe in tega, kar ga ovira v blatu moralizma, ideologij, žrtev ter egocentričnosti …

Preden se pregleda nekaj izbranih iz obširnega izbora novih prvenstvenih velja skočiti čez lužo (ne ljubi se nam iskati podatke pri naših alpinističnih podpornikih) v svetovno velesilo, ki na vse možne načine kaže zelo visoko stopnjo problematičnega početja. Koliko namenijo za alpinizem? Zneski in izbranci “štipendije” Cutting Edge Grants, ki jih podeljujeta American Alpine Club in Black Diamond, da spodbujajo najboljše odprave v alpskem slogu, ki jih izvajajo plezalci iz ZDA, so objavljeni. Leta 2025 se bo pet izbranih odprav(ic) odpravilo v Kishtwar, Shivling in Latok III v Indiji; Ultar Sar in Rimo III v Karakorumu ter Dorje Lhakpa v Nepalu. 120 let star American Alpine Club bo za podpore porabil skupaj 25.000 dolarjev za krepitev raziskovalnega alpinizma na oddaljenih območjih, z neraziskanimi gorskimi verigami, nepreplezanimi vrhovi, težkimi novimi smermi, prvimi prostimi vzponi ali podobnimi iskanji svetovnega razreda. Če gledamo te zneske, je morda res jasno, da se večina alpinistov (število alpinistov in pripravnikov je verjetno daleč največje v vsem obdobju dejavnosti – množičnost pa ne pomeni nujno tudi kvalitete) zelo hitro in raje odloči za prehod k od države zelo dobro podprtim, normativno (precej) preštevilčnim in (samo?) javnomnen(j)sko uspešnim podzvrstem alpinizma, kot so npr. gorski vodniki, vse bolj množične reševalne sile …

OD TOD IN TAM

Tom Livingstone: Napad morskega psa
Med 4. in 6. marcem sta britanska alpinista Tom Livingstone in Robert Smith z dvema bivakoma v steni uspešno opravila prvi direktni vzpon na Dent du Requin, 3422 m visok vrh, ki v Aiguilles de Chamonix. Smer sta poimenovala Shark Attack. Ostra igla je velikokrat pritegnila Tomovo pozornost in slej ko prej se je moral zgoditi vzpon. Uspelo jima je preplezati vse poči, izpostavil pa je “staro šolo” 6b, ki sta se je morala lotiti s plezalnimi čevlji. Shark Attack meri 650 metrov in ima oceno M7+/6b.
To območje za Livingstona ni novo. Leta 2023 sta s Symonom Welfringerjem splezala La Croisade (600 m M7 A2 5+) na bližnjem Aiguille des Pélerins. Leta 2002 sta s Christophejem Dumarestom splezala Changing Corners na Pointe Adolphe Rey.

Dve novi mešani smeri v SV steni Monte Gallinola
3. marca sta na severovzhodni steni gore Gallinola (gorovje Matese Apenini) suvereni gorski vodnik Riccardo Quaranta (rojen leta 1979), iz Campobassa in alpinist Agnese Flavi splezala mešani smeri Remember Tomorrow in Drifter. O smereh in …

Veter žvižga
Hud vzpon na Kraljico Orobi(j)e po severovzhodni steni Presolana del Prato, po novi plezalni liniji, so podpisali Parimbelli, Piccardi in Semperboni. Presolana velja za kraljico oroškega loka zaradi svojega trdnega in mogočnega, skoraj dolomitskega videza. Po njenih stenah so speljane številne alpinistične smeri, tako skalne kot mešane. Nekatere od njih so zelo obiskane, druge so zelo težke in imajo malo ponovitev. Tu so svoj pečat pustila nekatera najpomembnejša imena italijanskega alpinizma. Jurij Parimbelli, gorski vodnik in vizionar, je eden tistih, ki so odraščali pod Presolano. Navajen je gledati, videti linije vzpona, kjer drugi ne vidijo. Prav on je februarja poklical svojega prijatelja vodnika Mattea Piccardija in ga povabil v Presolano, kjer je videl možnost za novo smer. Da bi videl določene stvari, jih moraš najprej imeti v sebi, in Parimbelli je verjetno imel to že v sebi, še preden jo je videl. Tako se je februarja začela Fischia il vento in 5. marca dobila zaključek s prijateljem, prav tako alpinistom in vodnikom Simonejem Semperbonijem …

Poljska naveza uspešna v Kirgiziji
Kirgiška gorska veriga, tj. severna skupina Tien Šana ponuja številne odlične priložnosti za alpiniste, ki iščejo avanture in izzive. Tokrat je tja prispela trojica znanih poljskih alpinistov, da bi splezala (kako) novo resno smer v stenah nad dolino reke Ala Arče. Opazovali so 4.777 metrov visok vrh Svobodne Koreje. Maciej Kimel si je med drugim aklimatizacijskim vzponom padel in si zlomil nogo. Tako sta ostala Maciej Bedrejczuk in Tomasz Klimczak, ki sta 13. marca z 95-urnim vzponom uspela splezati čez severno steno vrha Svobodne Koreje. Stena meri 700 metrov, težavnost je ruska 5B, alpska TD+. Poimenovala sta jo Barber (Brivec). Če je prvenstvena ali ni, pa bo najbrž težje ugotoviti, ker je bilo vzponov tam kar precej, dokumentacija pa razpršena, kar se le da … Vsekakor pa velja opozoriti, da spremenjene vremenske (podnebne) razmere delajo zimske vzpone v lednih stenah morda še varnejše, …

Alpinizem je strast, nevarno početje, kjer so pomembne zadeve tudi: zgodovina, način priprave in raziskave, …

Heckmajerjeva v Eigerju …

Način je bil vedno pomemben, tudi pri plezanju …

Karl Egloff in višinske priprave …

Varnost pri plezanju je ključnega pomena! Trenutno poteka Analiza poškodb med plezanjem na Češkem in Slovaškem, ki (jim) bo pripomogla k boljšemu razumevanju njihovih vzrokov in prispevala k preprečevanju v tem športu. Z veseljem podpiramo to pobudo in upamo, da jo boste tudi vi. Pridružite se lahko vsi, ki se ukvarjate s plezanjem – ne glede na to, ali ste bili kdaj poškodovani ali ne. Vsak odgovor je dragocen in bo pomagal pri pridobivanju najbolj točnih podatkov. Izpolnitev vprašalnika Vam vzame le nekaj minut, v zahvalo za vaš čas pa bo nekdo izmed tistih, ki bo pomagal z anketo, dobil vrv. Samo pravilno uganite odgovor na vprašanje. Vprašalnik lahko izpolnite na: https://1url.cz/N1AZq Hvala za pomoč pri izboljšanju varnosti pri plezanju!

DOMAČA SCENA

Marko Prezelj in Aljoša Škapin sta plezala v zahodni steni Col du Requin, smer Sorenson- Eastman (IV, 5+ 500 m), in v severni steni Midija smer Carli Chassagne (III 4, 1000 m).

Gašper Pintar je splezal na Planjavo na morda najbolj eleganten način: po Wisiakovi grapi, grapi za Rdečim kupom, in SZ grebenu na Zahodni vrh. Po Zelenicah in grapi Za vrati se je spustil na smučeh. Prav tako je smučal z Brane na Jermanova vrata in z Grintavca Čez Jame.

Spominska smer Miran Čerin (V 120 m) in Avrikelj (V+ 120 m), na Ratitovcu …

Usposabljanja v tem času
Na področju vzgoje, ki jo za potrebe alpinizma nudijo alpinistične šole (o katerih smo v zadnjem času brali mnenja) in nekateri zasebni ponudniki, se lahko bere nekam nasprotujoča se pojasnila. Tako na primer, Gregor Bratož komentira: Da ne govorim, na kakšnem nivoju se izvajajo določeni tečaji in potem se ti ljudje kar enakovredijo z nekom, ki hodi pol leta ali več na alpinistično šolo. In ja, včasih so sankcije nekaj zalegle, zdaj te pa pošlje v tri pi… se prepiše v drugo društvo in ravno tako pleza.
Damjan Urankar pa je za AO Kamnik (alpinistično šolo 2025/2026 bodo z uvodnim sestankom začeli 27. marca 2025 ob 19:00) povzel pomen in potek (novodobne) alpinistične šole, ki je odlična priložnost za vse, ki želijo pridobiti znanje in izkušnje v gorah. Po uvodnih korakih v ostenju Brane je junija, kot vsako leto, napočil čas za večdnevno avanturo na Petkovih njivah – tako imenovano Pipo miru. Gre za edinstven dogodek, kjer se prepletata tradicija in strast do alpinizma. Udeleženci se preizkusijo v različnih alpinističnih izzivih, hkrati pa uživajo v skupinskem duhu in nepozabnih trenutkih v gorah.
Ne glede na to, ali si začetnik ali že izkušen plezalec, je Pipa miru priložnost za povezovanje, učenje in ustvarjanje nepozabnih spominov v osrčju gorskega sveta!
Pomlad in poletje sta čas za individualne ture v naših hribih, pa tudi za obisk vsakoletne Paklenice – pravega plezalskega raja. Jeseni sledijo intenzivne vaje, ki jih kronajo izpiti iz letne tehnike. Po uspešno opravljenih izpitih se znanje nadgradi še z orientacijo, spozna delovanje gorske reševalne službe, izvede vajo zatikanja premičnih varoval ter se preizkusi v dry toolingu – orodnem plezanju, ki je prava preizkušnja moči in tehnike.
Vsaka sezona prinese nove izzive, nova znanja in nepozabne trenutke v gorah. Si pripravljen/a, da se pridružiš na tej poti?
Zimska tehnika se praviloma začne januarja, saj so zime v zadnjih letih manj radodarne s snegom v predhodnih mesecih. Uvod v tečaj zimske tehnike dvodnevna tura na Kamniškem sedlu, kjer se združi prijetno s koristnim. Večer ob navdihujoči predstavitvi plezalnih podvigov Žige Oražma, ki s svojim predavanjem obogati druženje.
V okviru zimske tehnike se nauči: uporabe lavinskega trojčka (žolna sonda, lopata) ustavljanja s cepinom, varovanja in spuščanja na primernem sidrišču, izdelanem s cepini nahrbtnikom ali smučmi, plezanja lednih slapov in grap, zimskega bivakiranja v snežni luknji in bivaku, plezanja v zimskih grapah in osnov turnega smučanja. Šolanje se zaključi s turnim smučanjem, ki se nepričakovano podaljša v nepozabno zabavo na enem izmed italijanskih smučišč. Zimska sezona tako postreže s številnimi izzivi, adrenalinskimi vzponi in nepozabnimi trenutki, ki ostanejo še dolgo v spominu.

alpinisticnenovice@gmail.com

ID

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja