Slabo vreme v Tatrah
V soboto sta se z mednarodnega zimskega alpinističnega tabora v poljskih Tatrah razočarana vrnila Erjavec in Rebula. Vsega skupaj sta imela le dva lepa dneva (od štirinajstih) in še tedaj niso mogli nikamor, ker je bilo preveč novega snega. Nihče izmed udeležencev, bili pa so navzoči tudi zastopniki vzhodne Nemčije, Bolgarije, ČSSR, Madžarske in seveda Poljske, ni opravil niti enega plezalnega vzpona! Uspela sta se povzpeti le na Mnich in Zadnji Mnich, v varianti »R« pa sta priplezala le malo nad vstop, potem sta morala obrniti zaradi sneženja. Organizatorji so povedali, da tako slabega vremena v tem času skoraj ne pomnijo, saj so si udeleženci zbora komaj lahko od daleč ogledali vrhove nad jezerom Morskije oko.
Haute – Route
Turno smučanje postaja po svetu prava moda in v Evropi vsako leto »odpro« kako novo velikopotezno smučarsko transverzalo, za katere se je že uveljavilo ime »HAUTE-ROUTE«. Prednjačijo seveda alpinisti, ker je na njih potrebno na nekaterih mestih poprijeti tudi za cepin in si navezati dereze. Lansko leto so jo tudi v Tatrah izpeljali trije češkoslovaški alpinisti. V treh dneh so prečili na smučeh (160 km) od Tatranske Lomnice do Krivanja. In kako je pri nas? Triglavska smučarska magistrala (z Vogla v Mojstrano) ima naraven priključek s Soriške planine, kar pa naenkrat ni menda presmučal še nihče, bilo bi pa povsem izvedljivo – trdijo poznavalci.
Poljske odprave
Konec januarja je bil v Varšavi plenum centralnega komiteja Kluba Wisokohorsky, na katerem so spregovorili tudi o letošnjih odpravah. Decembra je odpotovala v Hindukuš prva zimska odprava, ki ima v načrtu opraviti prvi zimski vzpon na Nošak (7492 m). Februarja in marca sta se dve skupini njihovih alpinistov mudili v Dolomitih in Zahodnih Alpah. Pred kratkim pa sta odšli na pot še dve odpravi v Peruanske Ande. Odprava iz Zakopanov (vodja Rihard Šafirski) in Toruma (Vojcieh Šimanski), rojstnega kraja velikega astronoma Kopernika.
Čez Kitajsko na Everest
Vse bolj pogosto se slišijo glasovi, da so se Francozi pod vodstvom Pierra Mazeuda odločili, da kot prvi Evropejci po drugi svetovni vojni poskusijo vzpon na Mt. Everest iz Tibeta. Vprašanje je le, kaj bodo sklenili Kitajci, ki so se doslej vzdržali komentarja. Sicer pa imajo Francozi za vsak slučaj rezerviran vzpon prek Nepala jeseni 1974.
Spličani na Svalbard
Kot vse kaze so si alpinisti AO Split kljub vsemu zagotovili vse potrebno za letošnjo alpinistično odpravo na Svalbard (Spitzberg). Potem, ko so že mislili prekiniti priprave, imeli so vrsto težav, so dobili vso potrebno dokumentacijo. Zagotovljeno imajo opremo in precejšen del sredstev, tiskane so tudi že pozdravne razglednice in kupljen kombi. Zbrati morajo le še nekaj sredstev.
Koroški AO
V nedeljo so imeli Korošci kondicijski pohod na Peco, ki so ga opravili po SV žlebu. Vmes so imeli tudi vaje varovanja, govorili pa so tudi o nevarnosti plazov in podobno, kar je pomembno za vzgojo pripravnikov. Sicer pa to ni bil prvi letošnji skupni izlet, kar najlepše kaže bilanca: 87 zimskih pristopov in vzponov imajo člani KAO že za seboj. In iz množičnosti raste kvaliteta.
24. in 25. t. m. bo KAO organiziral turni smuk z Raduhe na Smrekovec. Zbor bo v soboto zvečer na Grohatu.
Kranj: Makalu 72
V sredo bo v dvorani skupščine občine Kranj predavanje o naši lanski alpinistični odpravi v Himalajo. O vzponu prek južne stene Makaluja bo ob 19. uri predaval vodja IV. JAHO Aleš Kunaver.
Izlet na Demevend
Priprave na avtobusni izlet v Perzijo združen z vzponom na Demavend (5772 m), letos poleti, ki ga načrtujejo slovenski gorski vodniki dobro potekajo. Med uradnimi urami, ki jih imajo v domu slovenskih planincev »Zlatorog« (Dvoržakova 9 – tel.: 312-553) vsak četrtek od 16. do 19. ure se oglaša vedno več kandidatov. Da bi dobili končno sliko o številu potencialnih udeležencev, sklicujejo v petek, 30. t. m. ob 17.30 sestanek vseh interesentov.
V nedeljo Kramarjev smuk
V nedeljo ob 9. uri bo pod Storžičem start prvih udeležencev letošnjega Kramarjevega smuka, ki šteje tudi za prvenstvo alpinistov. Tekmovalci bodo razdeljeni v dve skupini: na alpiniste in alpinistke, ki so registrirani pri KA ter na planince in planinke. Najboljša ekipa alpinistov (3 člani) bo prejela prehodni pokal, spominske diplome pa bodo dobili prvi trije iz vsake skupine. Prijaviti se je moč tudi še v soboto zvečer do 20. ure. Dom pod Storžičem bo oskrbovan, prenočišča za tekmovalce pa so zagotovljena.
Še o tekmi GRS
V soboto je bilo na Krvavcu I. državno prvenstvo v vožnji s čolni akia. Sedaj pa še nekaj tehničnih podatkov. Proga je bila dolga okoli 2000 m, imela je 35 vratic, višinska razlika pa 450 m. Start je bil na vrhu Krvavca, cilj pa pri zgornji postaj: (Gospinc) dostopne žičnice. Povprečni čas vožnje je bil 8 minut najhitrejša pa sta potrebovala komaj 3 minute in 45 sekund. Dosegla ga je ekipa domačinov s št. 18 (Franci Ekar – Tomaž Jamnik), ki je zbrala tudi največ točk.
Izlet na Severni tečaj
Turizem je preplavil že ves svet in skorajda že ni točke, kamor se ne bi mogel podati dovolj petičen turist. Lani smo poročali o izletih z ladjo na Antarktiko, sedaj pa smo dobili podatke o izletih na sam Severni pol. Lani so pričeli z letališča Resolute na otoku Cornwalis v kanadskem arktičnem arhipelagu (okoli 1700 km od tečaja) organizirati prevoze z letali. Tisti, ki ga to veseli se torej sedaj lahko zapelje na Severni pol, se tam malo sprehodi in hitro vrne nazaj v topel hotel.
Konec zimske sezone
V torek se je uradno končala letošnja zimska alpinistična sezona v kateri je bilo obilo lepih dni, toda žal ne tudi primernih razmer v stenah, zaradi česar je zopet ostalo veliko načrtov neuresničenih. Koliko je bilo vseh vzponov še ne vemo, v zadnjih dneh je znan le eden. Janez Gradišar je z Metko Blažič in Jelko Štrosar preplezal v soboto grapo na Stador (250 m, 3 ure, eno mesto IV), z JV grebenom (II-III), v nedeljo pa so prečili od Stadorja prek Škrbine nad Prestreljenikom do Prestreljenika. Razmere so bile dobre, saj v zadnjem času v trentskih gorah ni snežilo.