Župan Švab brzojavil Biasuttiju in Carboneju
Primorski dnevnik, 2. februar 1990
Dolinski župan Edvin Švab je uradno pozval predsednika deželnega odbora Adriana Biasuttija, naj podpiše ustrezni dekret za ustanovitev naravnega parka v Glinščici in zaščitnega območja v okolici Peska. Švab se je obrnil tudi na deželnega odbornika za prostorsko načrtovanje Gianfranca Carboneja, kateremu je naslovil brzojavko, v kateri izraža zaskrbljenost zaradi zamud pri formalnem priznanju parka v Glinščici in zaščitnega območja, ki se razprostira med Peskom in Gročano. Dolinski upravitelj je mnenja, da so zamude in zavlačevanja deželnih oblasti doslej preprečile celovito izvajanje tega pomembnega projekta, zato poziva Carboneja in Biasuttija, da vsestransko pospešita ves postopek za uradno priznanje parka in zaščitnega področja. Švab tudi zahteva, da bi ta dva načrta postala sestavni del bodočega naravnega parka na tržaškem in goriškem Krasu.
Zaščita Glinščice in področja na Pesku sodi že nekaj let med prvenstvene naloge dolinske občinske uprave, ki se je za oblikovanje tega projekta naslonila tudi na mnenja ter na strokovne predloge krajevnih in tudi tujih izvedencev. Temelje za to zaščito so postavili na mednarodnem seminarju o Glinščici, ki je bil leta 1981 in ki so se ga med drugim udeležili tudi strokovnjaki iz Slovenije ter iz raznih italijanskih krajev. Dežela FurlanijaJulijska krajina takrat še ni razpolagala z zakonskimi normativi in drugimi juridičnimi inštrumenti za ustanovitev parkov in zaščitenih območij, ki jih določa osrednji deželni urbanistični plan (PUR), kasneje pa je deželni svet odobril zakon, ki nudi občinskim upravam široke pristojnosti na tem področju. V Dolini so se takoj lotili dela, pripravili ustrezne načrte, ki jih je Dežela kmalu odobrila, parka v Glinščici in zaščitnega območja pri Pesku pa do danes še ni uradno priznala, čeprav je v ta namen tudi investirala precej finančnih sredstev.

Švab kot piše v brzojavki Biasuttiju in Carboneju ima za sabo pri tej zahtevi politično podporo občinskega sveta. Vsa zadeva pa je precej tesno povezana s problemom ustanovitve Kraškega parka, o katerem se govori že precej let, konkretnih dejstev pa je bilo doslej bolj malo. Deželno odborništvo za prostorsko načrtovanje je lani poverilo tržaški pokrajinski upravi nalogo, da končno izdela projekte za ustanovitev parka na območju tržaške in goriške pokrajine, pred kratkim pa je prišla vest, da je deželni odbor glede tega pripravil tudi posebni zakonski predlog. V njem med drugim piše, da bo načrtovani naravni park v prvi osebi upravljala Kraška gorska skupnost, kar je v skladu z zahtevami zainteresiranih občinskih uprav. Do majskih volitev v okoliških občinah pa se skoraj gotovo ne bo zgodilo ničesar, tako da bo o parku verjetno spet tekla beseda jeseni. Od tod tudi včerajšnji poziv dolinskih občinskih upraviteljev deželnim oblastem, naj v pričakovanju parka na Krasu pospešijo postopek za formalno priznanje parka v Glinščici in zaščitenega naravnega področja naPesku.
Na sliki (foto Križmančič) pogled na Glinščico proti Botaču.