V hudi stiski – gorski reševalci v akciji

br.de: Od julija v bavarskih Alpah poteka snemanje nove dokumentarne serije In höchster Not – Bergretter im Einsatz (V skrajni stiski – Gorski reševalci v akciji), ki jo produkcija BR pripravlja za mediateko ARD. Serija natančno spremlja vsakdanje življenje gorskih reševalcev iz Ramsaua in Grainaua. Spektakularni posnetki prikazujejo filmsko resnične, včasih nevarne reševalne akcije v dih jemajočem ozadju alpskih gora, vedno iz perspektive prostovoljnih reševalcev. Snemanje se bo nadaljevalo do marca, osemdelna serija pa bo na ogled v mediateki ARD od pomladi 2025.

Gorska reševalna služba
v akciji na jubilejnem grebenu Zugspitze
Foto: BR / Max Reichel

Dokumentarna serija ponuja vpogled v svet gorskega reševanja in prikazuje raznolike izzive, s katerimi se soočajo reševalci. Bavarske Alpe kljub svoji lepoti skrivajo številne nevarnosti, kot so napačno načrtovanje ture, precenjene lastne zmožnosti ali podcenjevanje narave. Strma pobočja, nestabilne vremenske razmere, snežni plazovi in nepredvidljivi naravni dogodki pomenijo tveganje za planinsko, pohodniško in alpinistično dejavnost.

Spekter delovanja reševalcev sega od oskrbe izčrpanih pohodnikov in iskanja pogrešanih v oddaljenih gorskih predelih do letalskega reševanja s helikopterji in zahtevnega reševanja hudo poškodovanih ali celo smrtnih nesreč. Serija prinaša informacije o zahtevnem delu gorske reševalne službe, ki temelji na timskem delu, predanosti in tesni povezanosti z naravo. V hudi stiski – gorski reševalci v akciji se pridružuje priljubljenim formatom Reševalci v medijski knjižnici ARD.

Iris Mayerhofer, vodja razvedrilnega in domačega programa pri BR, pravi, da so hvaležni, da lahko spremljajo reševalce bavarske gorske reševalne službe. Čeprav je gorski svet v Alpah neverjetno lep, se marsikateri izlet lahko konča v težkih okoliščinah. Vrhunska uspešnost reševalcev močno vpliva na druge ljudi. Pomoči v nevarnih situacijah ni mogoče dovolj ceniti. Zato je za tako pomembno, da ima gorska reševalna ekipa svoj format reševanja, ki daje nove, tudi (še) nevidene vpoglede v to izjemno delo.

Michael Renner, vodja gorskih reševalnih operacij v Ramsauu, dodaja, da operativna območja okoli Zugspitze in Watzmanna ponujajo točno to, kar si človek predstavlja, ko gre za reševanje v gorah: strma pobočja, visoke stene in zahtevne poti. Vse večje število turistov v Bavarskih Alpah od gorskih reševalcev zahteva, da so operativni 24 ur na dan. Veseli ga, da lahko svoje delo kot prostovoljni reševalci predstavijo širši publiki v dokumentarni seriji.

Gorska reševalna služba Ramsau deluje skupaj z gorsko reševalno službo Berchtesgaden na območju nacionalnega parka Berchtesgaden, ki vključuje Watzmann, Hochkalter, Blaueisgletscher in Reiteralpe. Območje delovanja gorske reševalne službe Grainau zajema regijo okoli Zugspitze, najvišje gore v Nemčiji, ki je na končni višini 2.962 metrov. Skupaj z gorsko reševalno službo Garmisch-Partenkirchna so odgovorni za tamkajšnje reševanje.

V hudi stiski – gorski reševalci v akciji je produkcija TIMELINE PRODUCTION (Mountain Friends – Crossing the Alps, Deep in the Rock – Survival on Untersberg) v imenu Bayerischer Rundfunk. Snemanje je izziv za izkušeno snemalno ekipo: hitro in varno delovanje v visokogorju zahteva veliko izkušenj na gori. Tesno sodelovanje med snemalno ekipo in reševalci zagotavlja, da snemanje ne vpliva na reševalne akcije.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja