Odisejada Daulagiri 7.

Slovenska himalajska odprava v južno steno Daulagirija 1981

Dnevnik
Piše: Stane Belak – Šrauf

Divjaško podiranje v steni zaradi izredne odjuge je bilo le uvod v 75-urno vztrajno deževje, ki je zalilo srednji pa tudi vzhodni Nepal. Bil sem presenečen, ko 27. septembra dež ni ponehal, ampak se je celo okrepil. Nameravani po­novni vzpon na odkrito sedlo, da bi si steno še bolj ogledali, smo morali opustiti.
Ves dan je lilo in z nočjo so po vseh žlebovih in grapah okoliških gora že drli hudour­niki in polnili soteskin poži­ralnik, skozi katerega smo se s tako težavo prebili sem na pašnike na Jabugi.

Temno sivi oblačni strop je visel prav do vznožja stene, iz katere se je le sem in tja zasli­šalo grmenje velikega plazu. V steni je močno snežilo! Ob takem se je ogromna južna stena spremenila v nešteto večjih in manjših lijakov, ki so bruhali velikanske curke snega. Od daleč, če se je megla včasih dvignila, je bilo videti, kot bi med črnimi po­bočji teklo mleko. Navzdol po dolini v smeri Daulagirijevega požiralnika so viseli hu­dourni oblaki, ki so deželo za­vijali v nedoločno sivino.
Primorani čepeti pod šoto­ri, smo vneto pisali pisma in poročila na razne konce o po­teku naše odprave. Poštar je odlagal odhod, čim bolj se je zemlja nacejala ogromnih zalog vode. Kmalu je po sicer suhih pobočjih mimo šotorov bučalo nešteto potokov, ki so se združevali v kalen hudour­nik.

PESIMISTIČNO RAZPOLOŽENJE
Tisti, ki niso ustrezno po­stavili šotorov, so morali sedaj v dežju kopati odtočne jarke. Če se je megla le malce dvignila, smo opazovali vse nižje segajočo snežno mejo. Če nam zasuje bazo, bomo imeli malo možnosti, da še karkoli ukrenemo.
Čepeli smo vsega siti po šo­torih in v ostajanju časa premlevali svoj položaj. Ta hrib nam ne bo dal dihati! V bre­zupnem deževju in snegu, ki je zasipal naš cilj, sem napisal Tonetu Škarji skrajno pesimi­stično pisarijo. V takem bi pomenilo že približati se steni gladek konec! Plazni stožci snega ob vznožju stene so tretji dan, ko je še vedno lilo v bazi in snežilo na gori, dosegli orjaške dimenzije. Pričenjal sem verjeti, da tu pač nikoli več kot en dan ali dva ni lepega vremena. To za odpravo ni nič! Je pa ravno dovolj, da zlezeš v past in nato ob po­novnem poslabšanju gladko crkneš nekje v hribu.
Zvezni oficir, ki si je v sil­nem dolgočasju izposodil Cenetov tranzistor, je zvečer tretjega potopnega dne prišel z novico, da so v spodnjem Nepalu izbruhnile katastro­falne poplave. V mestu Bajrava je menda okoli 1000 mrtvih! Povoden ogroža tudi katmandujsko kotlino – 350 mrtvih. Cestne povezave med Pokharo in Katmandujem so v celoti prekinjene. Živ obup! Po vsem tem nam je tukaj v bazi z marsičem prizanešeno. Naglo sem odgnal bežno misel, ki me je ob teh novicah prešinila in sem pomislil, kaj bi bilo, če bi nas to neurje za­jelo še spodaj v soteski.

LEVA VARIANTA ODPADE
Čas je tekel silno počasi. Ozračje je že tretji dan na­polnjevalo bučanje vode, ki je vse povsod drla po pobočjih in grmenje plazov v steni. Verjel sem, da vode ne bo ni­koli več zmanjkalo, ko so se pozno popoldne 29. septem­bra nenadoma pričele megle trgati. Eno modro nebesno okence je rodilo drugega in z nočjo so se med razkrajajočimi meglami prikazale prve zvezde. Mora se je umikala novim upom.
Že naslednji dan zadnjega septembra smo nekateri zopet drveli do sedla nad bazo. Sneg, ki je zapadel, je nadel goram zimsko podobo in do prihodnje pomladi ne bo več skopnel. Žalostno so na snežni meji kukale skozi le­deno skorjo planike in druge zakasnele cvetlice. Mraz je uklenil tudi steno, ki je bila tisti dan neverjetno mirna. Megla pa je po pravilu poskr­bela, da tudi to pot nismo vi­deli preveč. Toliko pa le, da sem ugotovil, da leva varianta za vzpon vse bolj izgublja svoj pomen. Od pomladi sem so se seraki, ki v dveh ravneh vise nad pobočjem, močno preve­sili naprej in so sedaj grozili s svojim uničujočim pohodom v dolino. Vse več možnosti za naše načrte pa je z razgledišča kazal desni del stene. Tudi vsi ostali člani odprave so se vedno bolj ogrevali zanjo.
Toda do dejanja je bilo še daleč. Vsaj toliko moramo najti možnosti, da se nekje preiskusimo v višinskih ra­zmerah. Zaradi pomanjkanja časa tudi tega nismo mogli predhodno preveriti. Jože Zupan-Juš, ki je bil tudi na Everestu in Cene Berčič z vzhodnega vrha Tirič Mira v Hindukušu, sta bila poleg mene edina, ki sta že okusila višino nad 7500 metrov. Rok Kolar in Emil Tratnik pa sta plezala na višinah pod 7000 metrov, medtem ko Janez Sabolek ni imel prav nobenih vi­šinskih izkušenj.

PRVI CILJ MANAPATI
Edina možnost za privaja­nje višini so bili okoliški vrho­vi, ki pa na žalost niso prese­gali 5400 metrov. To pa je za plezanje na osemtisočak daleč premalo! Vendar druge pomoči ni bilo, in je bilo to edino, kar nam je nudila na­rava. Pa še to je bilo odvisno od posebnega dovoljenja na­šega zveznega oficirja, ki je edini lahko odločal o takih rečeh, kot je plezanje na vr­hove, ki niso napisani v našem ekspedicijskem dovoljenju.
Torej sem se previdno lotil kočljive teme in bil prijetno presenečen, ko sem dovolje­nje pri priči dobil. Tako smo že zadnjega septembra pri­pravili nahrbtnike. Naš cilje je bil najvišji vrh poleg Daulagirja v okolici – 6380 metrov visoki Manapati, kate­rega snegovi in ledeniki so se vsako jutro takoj za Daulagirjem zableščali v soncu. Za vrh, ki je sicer na seznamu ekspedicijskih ciljev, bi morali vložiti posebno prošnjo na tu­ristično ministrstvo, zato sem bil odločitve našega zveznika še toliko bolj vesel.
Iz tistih koncev sem si obe­tal tudi dokončen odgovor na nekaj vprašanj, saj bomo lahko proučili našo steno tudi iz drugega zornega kota in videli tudi drugo plat medalje.

VSEGA DOVOLJ
Očitno je zadnje deževje izčrpalo monsunske vodne zaloge, saj je s 1. oktobrom izbruhnilo lepo vreme potem, ko smo pokopavali že vse upe na tak preobrat.
V kristalno jasni in mrzli noči, ki se je umikala jutru 1. oktobra, je kompletno moš­tvo zapuščalo bazo. V veli­kanskih nahrbtnikih je bilo natlačeno vse potrebno za prihodnje štiri dni, pa še nekaj rezerve povrhu. Za­mude v času pa brez naše krivde, smo pridelali že za 13 dni! To pa je pomenilo pri ce­lotnem planu bivanja pod goro kar eno tretjino časa. Torej je veljalo pohiteti s končno odločitvijo.

Brez večjih težav smo pre­koračili z debelo plastjo peska in skal posuti južni Daulagirijev ledenik, ki je zato videti kot ogromna gramoznica. Potem smo na drugi strani za­kopali v strme posipajoče se morene, da smo prišli na dosti zložna travnata pobočja pod velikim ledenikom, ki ga z ledovjem napajajo Manapatijeva pobočja.
Suha travnata strmina se je kmalu umaknila zaplatam zmrznjenega snega, te pa str­njeni snežni odeji, ki jo je namedlo v zadnjem deževju. Zmrznjeni sneg, ki je držal stopinjo, je veljalo izkoristiti, zato smo skušali hiteti kar se je dalo. Svoje je pridalo še sonce, ki na teh pobočjih ma­lone v trenutku zakuha z vso močjo. Zaradi visokega Anapurinega grebena, ki meče sence na Daulagiri v pozno jutro, je vzhod tako rekoč tre­nuten, brez tistega blagega prehoda iz sence v svetlobo.

Zato smo se kmalu kuhali v puhteči vročini in silni blešča­vi, da je jemalo vid. Tudi sneg ni dolgo zdržal sončnih žar­kov in začelo se je odurno vdi­rati. Tako so se počasi priče­njale tegobe, značilne za vi­soke hribe. Ko smo se pribli­žali višini petih tisočakov, smo imeli že vsega dovolj. Fantje so hodili napol goli pod težkimi nahrbtniki, megla, ki je zabrisala okolico, pa je svetlobni učinek še stopnjevala. Mala četica se je razvlekla na celo urno razdaljo.
Ker je bila to naša prva daljša odsotnost, smo seveda izkoristili priliko, da smo preizkusili naše radijske po­staje, za katere nismo vedeli, kako se bodo obnašale. Vsako uro sem se pogovarjal z zveznim oficirjem, ki je bil ves vesel, da se je pričelo nekaj dogajati. Medtem, ko bodo sahibi osvajali Manapati, bodo Kazi in oba bazna nosača v soteski ponovno zgra­dili mostove, ki jih je odnesla povodenj ne glede na to, da bo voda ob našem povratku bistveno nižja.

KOT PRESTRELJENI
Popačena perspektiva ti­pičnega ledeniškega vrha, kot je iz smeri našega vzpona vi­deti Manapati, nas je vedno znova prevarala. Grbini sledi položnejši del gore, potem pa zopet nova grbina. Tako se nizajo prevare druga za drugo in dajejo takemu vzponu pečat neskončnosti. Tako smo se popoldne 1. oktobra, zdelani od vročine in malo že tudi od višine, privlekli na malo ploščad 5100 metrov vi­soko. Zaradi goste in bleščeče megle, skozi katero je neu­smiljeno žgalo sonce, smo sklenili postaviti šotor kar tam in naslednje jutro še po­noči odriniti naprej.

Dalje

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja