Nov prometni režim: po Vratih bodo zaprli tudi Vršič!

Ogorčenje in tudi peticija zaradi prometnega režima v alpski dolini. Poleti mastne parkirnine, potem pade zapornica za šest mesecev.

RT-908, Mojstrana – Vrata
RT-908, Mojstrana – Vrata, popolna zapora v zimskem času, do 15. 3. 2025.

Slovenske novice – 14. december 2024

Tina Horvat: Nov prometni režim v dolini Vrata je že poleti in zgodaj jeseni sprožil veliko ogorčenja med obiskovalci gora. Zaradi zapornice in visokih cen parkirnin – 25 evrov na dan, 4 na uro, občini očitajo oderuštvo.

»Trenutna prometna ureditev celo spodbuja kratkotrajne turistične obiske in je z njo množični turizem še najmanj prizadet. Vsem je jasno, da en avtomobil povzroči enako količino hrupa in izpustov, če turist pride v dolino samo na kavo za eno uro ali če gornik preživi v gorah tri dni. Po trenutni ureditvi bi prvi plačal 4, drugi pa 60 evrov (letos poleti celo 75 evrov, op. p.), kar vzbuja dvome o iskrenosti občine, ko govori zgolj o želji po zmanjšanju prometa in onesnaževanja,« je o ukrepu konec oktobra dejal alpinist Alpinističnega odseka (AO) Kranj Matic Jezeršek.

To, da se za pol leta kar zapre državno cesto, je nesprejemljivo, še posebno če kot razlog navedejo zimske razmere, ki jih tam sploh ni.

Kot je občina obljubljala v svojih obvestilih, naj bi bilo parkiranje v Vratih brezplačno vsaj v obdobju od 16. novembra do 15. marca, vstop v dolino pa naj bi bil mogoč do dopustnega števila (195) motornih vozil in dokler vzdrževalec ceste zaradi zimskih razmer ne bo zaprl. Toda na dan, ko bi začel veljati brezplačen prometni režim, so se obiskovalci Vrat znašli pred spuščenimi zapornicami. Z občine Kranjska Gora so sporočili, da je cesta zaprta zaradi zimskih razmer. Toda razmere še zdaleč niso bile zimske. In še vedno niso.

Popolna zapora ceste, pod pretvezo, da gre za zimske razmere, je tako razburila gornike in alpiniste, da so se množično začeli podpisovati pod peticijo proti zaračunavanju cestnin in parkirnin na državnih cestah v gorskem svetu, katere avtor je alpinist Alpinističnega odseka (AO) Kranj Ivan Bohnec. Poleg tega, da je peticijo z več kot 5000 zbranimi podpisi oddal na ministrstvu za infrastrukturo skupaj z zahtevo, da umaknejo »vse sporne inštalacije za nezakonito inkasantstvo na državni cesti v Vrata ter da se vzdrži vzpostavljanja takih sistemov na drugih gorskih državnih cestah,« je zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic zoper odgovorno osebo Direkcijo za infrastrukturo (DRSI), ki je naprave inštalirala, podal prijavo na policijo.

Nedostopni Triglav
»To, da se za pol leta kar zapre državno cesto, je nesprejemljivo, še posebno če kot razlog navedejo zimske razmere, ki jih tam sploh ni. Že 100 let se po tej cesti tudi pozimi, seveda kadar ni snega, vozijo gorniki in alpinisti. Poleg tega je bilo s spletne kamere in v živo jasno razvidno, da je bila cesta očiščena in da na njej ni bilo snega, kar pomeni, da jo vzdržujejo. To ni katera koli cesta, ampak je cesta pod naš nacionalni simbol Triglav in njegovo Severno steno.

5000 podpisov na peticiji proti zapori

V njej so nastajale največje zgodbe slovenskega zimskega alpinizma, poleg tega jo takrat, kadar v dolini ni več snega, uporabljajo tudi turni smučarji in planinci. Da bi pozimi peš hodili iz Mojstrane pod Steno, to ne gre. Ne moreš se iti alpinizma iz 19. stoletja v 21. stoletju. Prav grozljivo je, da so cesto zaprli takoj po koncu plačljive sezone, ko jim odiranje ne prinese več bajnih zaslužkov, kar samo kaže, da jim gre le za to, da bi izželi čim več denarja,« je jezen Bohnec. In poudari, da imajo povsod v Alpah težave s prometom, ponekod je tudi desetkrat več avtomobilov kot v Vratih, a vendar ga tam obvladujejo drugače kot z ožemanjem gornikov in alpinistov.

»Nikoli prej si oblast še ni drznila nezakonito poseči v javno dobro in na državni gorski cesti postaviti zapornice, s katero v korist občine izsiljuje cestnino in še več, pozimi tudi preprečuje promet. Pri tem ne gre le za brezobzirno dušenje gorniških dejavnosti, ampak tudi za nezakonito uporabo javnega dobra v pridobitne namene. In to s strani tiste oblasti, ki od ljudi pričakuje, da bodo spoštovali zakone, in jih za kršitve kaznuje, sama pa zakone brezsramno in samopašno krši. Zdaj se je to zgodilo na državni cesti Mojstrana–Vrata, na vrsti pa so že naslednje, na primer gorska cesta čez prelaz Vršič,« je še dejal.

Ni snega, cesta zaprta
Direkcijo za infrastrukturo smo poprosili za pojasnilo, zakaj so z zapornico zaprli cesto zaradi zimskih razmer, ki jih sploh ni (bilo). Odgovorili so nam, da je cesta Mojstrana–Vrata vedno zaprta v zimskem obdobju, ki traja od 15. novembra do 15. marca, pa tudi takrat, ko se pojavijo zimske razmere zunaj tega obdobja.

»Cesta se nikoli ni plužila, niti posipala proti poledici. Slednje je prepovedano tudi z naravovarstvenim odlokom. Do letos je bila zapora označena s prometno signalizacijo, vendar je vozniki pogosto niso upoštevali, kar pomeni kršitev cestnoprometnih predpisov. Obvestil vozniki niso upoštevali niti poleti, vozila so bila parkirana vzdolž ceste tako, da je bil onemogočen prehod avtobusa in tudi sicer je bila ogrožena prometna varnost,« so zapisali in potrdili, da se podobna ureditev pripravlja na prelazu Vršič.

Ob podnebnih spremembah, zelenih zimah in vedno višjih temperaturah je stališče države, da je cesta, na kateri so morda nekajkrat v zimi zimske razmere, zaprta, navadno sprenevedanje in nagajanje gornikom. Zato bodo Ivan Bohnec in podpisniki še naprej vztrajali, da država in občina prometni režim uredita prijazneje do ljubiteljev gora. 

2 komentarja

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

  1. Se popolnoma strinjam z zgoraj omenjenima članoma AO Kranj. To je nadaljevanje inkasantske politike občin in odvzemanje javnega dobrega državljanom. Organizacija, ki naj bi delovala v dobro svojih članov – gornikov in alpinistov pa komaj kaj. Očitno ima nekdo zasebni interes.
    Ne se pustiti, ljudje. Zdaj se plačuje članarina za naslednje leto, morda je za razmisliti.