Nevarno utrjevanje imunskega sistema: v gore hodijo v kopalkah

Slovenske novice, 15. februar 2023

NOV TREND

Gorski reševalci opozarjajo, da gre za neodgovorno početje, in svetujejo primerno opremo

Wolfpack Expedition Slovenija na poti
na Dovško Babo. Foto: FB

Zima v dolinah se za zdaj poslavlja, medtem ko v visokogorju še kar vztraja debela snežna odeja in na obiskovalce gora še kar naprej prežijo številne nevarnosti. Kljub temu bomo v prihodnjih dneh v gorah lahko videvali prav posebne obiskovalce, kakršnih doslej nismo bili vajeni. Gre za ljudi samo v kopalkah oziroma kratkih hlačah, ki sledijo metodi v Sloveniji zelo dobro znanega Wima Hofa, guruja ledenih potopov in utrjevanja imunskega sistema v ekstremno nizkih temperaturah s posebno dihalno tehniko, ki človeku omogoča nadzor nad vsemi telesnimi procesi. A medtem ko je ta metoda dobesedno obnorela Slovenijo in v rečnih tolmunih in jezerih poleti in pozimi lahko videvamo vse več navdušencev, so se nekateri odločili storiti še korak višje.

Tako lahko na svetovnem spletu in družabnih omrežjih pogosto naletimo na različne objave, ki vabijo na pohode na zimske vršace v kopalkah. Ena od njih je, na primer, tridnevna zimska delavnica za moške s pohodom na Snežnik, ki se bo odvijala ta konec tedna, druga je tako imenovana Wolfpack Expedition Slovenija, ki organizira ledene potope in pohode v kopalkah na visoke vršace, od Dovške Babe do Male Mojstrovke.

Ne gre za brezglavost

Organizator nedeljskega pohoda za moške na 1796 metrov visoki Snežnik, ki je te dni odet v debelo snežno odejo, Aljaž Valenčaknam je pred napovedanim podvigom povedal, da delavnica ni namenjena javnemu izpostavljanju, ampak poglobitvi vase.

»Cilj zimske delavnice je, da pokažemo in dokažemo udeležencem, kako se poglobiti vase in česa vse so sami sposobni. Pokazal jim bom, kako zakurimo svoj notranji ogenj in presežemo omejitve uma, prepričanja in svoje strahove,« je povedal osebni trener, svetovalec za osebno rast in duhovni iskalec, ki ima za seboj 10-tedenski tečaj po metodi Wima Hofa. Poudaril je še, da ne gre za brezglavo rinjenje v nevarnosti, ampak da bodo za varnost poskrbeli tako z vso zimsko opremo v nahrbtnikih kot tudi s spremstvom dveh gorskih vodnikov, domačinov, poleg tega je tudi navdušen gornik in pot na Snežnik zelo dobro pozna.

Delo na sebi

Organizator volčje odprave Wolfpack Expedition Slovenija je Mariborčan Jernej Babij. Poprosimo ga, naj nam opiše, s kakšnim namenom hodijo napol goli v gore, in pove nam, da gre za združevanje ljudi, ki delajo na sebi, v naravi, z naravo. »Z vsakodnevnim zavestnim izvajanjem različnih dihalnih in gibalnih vaj, ki dokazano umirijo um, in s povezovanjem z naravo v obliki pohodov in potopov se znižuje hitro valovanje možganov, za kar je znano, da pripelje do bolezni. Wolfpack Expedition se plača, je investicija vsakega posameznika v sebe. Gre za povečanje kreativnosti, produktivnosti in splošne uspešnosti posameznika,« razloži in doda, da s pohodi v gore v najkrajšem času dosežejo največje rezultate za psihofizično zdravje. »Gre za bližnjico, zato jo moramo izvajati varno in vodeno. Vsekakor ne priporočam, da to počnejo ljudje sami, saj je brez predhodne priprave lahko tudi nevarno.«

Kaj organizator pohoda pravi na opozorila gorniških organizacij, kot sta PZS in GRZS, da gre za neodgovorno početje? »Ne gre za pohod v kopalkah, temveč v kratkih hlačah. Nujni sta primerna obutev in zaščita vitalnih predelov telesa, kot so glava, vrat in dlani. Vsi udeleženci v primeru snega nosijo dereze, v nahrbtniku vedno nosimo topla oblačila. V primeru poslabšanja razmer pohod tudi prekinemo. Na tak način to početje ni neodgovorno,« pove Jernej Babij, ki zatrdi tudi, da odvisno od razmer vedno izbira varne vrhove. Tako so nedavno namesto na Malo Mojstrovko krenili na Dovško Babo, osvojili pa so že tudi Vitranc.

Gore so neusmiljene

Gorniške organizacije, ki ves čas opozarjajo, da je za visokogorje pozimi treba imeti mnogo izkušenj in dobro opremo, nad novim trendom niso najbolj navdušene. Za komentar smo prosili predsednika Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) Gregorja Dolinarja, ki nam je povedal: »Gore so izjemno lepe, a lahko hitro pokažejo tudi svojo neusmiljeno naravo, kar dokazuje 667 intervencij gorskih reševalcev v lanskem letu, 33 oseb je lani v gorah tudi izgubilo življenje. Treba se je zavedati, da se razmere v gorah lahko hitro spremenijo. Lepo uhojena pot je lahko poledenela samo na nekaj izpostavljenih metrih, pa je to lahko dovolj za tragičen zdrs. Tudi vreme se v gorah zelo hitro spremeni. Če se pohodniku brez primerne opreme in oblačil kaj zgodi, še posebno v zimskem času, se lahko že navaden zvin gležnja zelo slabo konča. Gorski reševalci se trudimo priti čim hitreje na kraj nesreče, a dostop še vedno zahteva svoj čas, sploh če helikopter zaradi poslabšanja vremena ne more poleteti, in pri ponesrečencu brez ustrezne opreme lahko pride do hude podhladitve, preprosta poškodba pa postane velika težava.«

Gorska reševalna zveza Slovenije vsem, ki zahajajo v hribe in gore, svetuje, da uporabljajo ustrezno opremo, primerno letnemu času. Poleti opremo primerno letnim razmeram, pozimi pa za zimske razmere, vključno s toplimi in rezervnimi oblačili. Pri tem tudi ni dovolj, da opremo samo imamo, treba jo je znati tudi uporabljati.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja