
Razstava z naslovom GRS Tolmin – 70 let zgod in nezgod gorskega reševanja, ki smo je bili Tolminci deležni ob visokem jubileju Postaje GRS Tolmin pred šestimi leti, tokrat gostuje v Galeriji Rika Debenjaka. Njen organizator je Prosvetno društvo »Soča« v Kanalu ob Soči.
Odprtje je tudi tokrat, v četrtek 24. oktobra, pospremilo avtorjevo predavanje z video projekcijo.
Res je, da se morda nekatere zgodbe ponavljajo, a človeško življenje je polno ponavljajočih napak iz katerih se bolj ali manj uspešno učimo. Nesreče nas neprestano opominjajo nanje.

Zato ima tak način posredovanja važno preventivno poslanstvo, ki ga Miljko kot gorski reševalec in fotograf uspešno izvaja, ko se seli iz kraja v kraj. Če bi sledili njegovi poti in izvajanjem pred občinstvom, bi ugotovili, da je vsak njegov nastop enkraten in se kljub na videz enaki tematiki ne ponavlja. Predavateljska rutina mu dopušča, da ob prikazu slik tudi improvizira in to na tak način, da včasih tudi bolj resni podatki, dejstva in opozorila občinstvu le-tega ne utrujajo ali dolgočasijo. Enkrat je njegova pripoved o raznovrstnih nesrečah, ki iz domačega udobja potegnejo reševalce v surove reševalne akcije, resna in zveni kot opomin, drugič bolj hudomušna. Živa beseda torej valovi iz ene situacije v drugo. Saj so reševalci vendarle ljudje, ki morajo iz žalostnih dogodkov črpati tudi nujni optimizem za svoje nadaljnje humano delo, kar jim pomaga premostiti tudi bolj tragične izide reševanja. Tako je bilo tudi tokrat iz predavanja razumeti prav vse: željo po življenju in njegovih radostih, obenem pa upanje na čim manjše število posredovanj ob nesrečah. Ponavljanje teh zgodb tudi tokrat ni bilo odveč, saj njihovo humanitarno sporočilo nikoli ne zastari, ostaja isto. Tako smo sprejeli četrtkov večer tudi vsi, ki smo se udeležili Miljkovega gostovanja v Kanalu. Oglejte si tudi razstavo pod istim naslovom, ki poleg omenjenega podaja še avtorjev fotografski pogled na eno najbolj človekoljubnih dejavnosti, pomoč sočloveku v gorskih nesrečah, ki že davno niso več samo to. Delo gorskih reševalcev se namreč skozi desetletja razširja na številne pore našega življenja in je beseda »gorski« velikokrat samo še zgodovinski in za današnje stanje preozek termin. Kako v eni besedi zaobjeti vso današnjo širino delovanja GRS, pa je lahko tudi bodoče vprašanje za jezikoslovce.
Žarko Rovšček