Marjan Perko

Delo– Vlasto KopaÄ: Na tržiÅ¡kem pokopaliÅ¡Äu smo se v prvih dneh septembra poslovili od znanega alpinista, gorskega reÅ¡evalca, vodnika in planinskega oskrbnika Marjana Perka.

Kot mlad fant, rojen pod gorami, je s plezalnimi poskusi zaÄel v StoržiÄu. Komaj se je spoprijateljil s skalo in obvladal težavnejÅ¡e vzpone, se je zaÄela druga svetovna vojna. Nemci so ga mobilizirali in poslali na vzhodno fronto, ranjen se je vrnil domov na zdravljenje in odÅ¡el v partizane.

Po osvoboditvi leta 1945 se je Marjan kot alpinist in hribovec lotil dela v gorah in planinski organizaciji. Spet je plezal in pomagal pri obnavljanju planinskih postojank na Kofcah, na Å iji planini, Pod StoržiÄem, na Zelenici in na DobrÄi. Z Natkom Salbergerjem in Avgustom PrimožiÄem je leta 1947 v TržiÄu organiziral AlpinistiÄni odsek in mu potem naÄeloval veÄ let. S tržiÅ¡kimi alpinisti je postavil bivak v StoržiÄu, Dragu Koreniniju pa je pomagal pri obnavljanju jeseniÅ¡kih bivakov v Julijcih .

Leta 1949 je vodil prvi alpinistiÄni ta bor v Trenti in bil tehniÄni vodja zveznega alpinistiÄnega teÄaja na Prenju. Tega leta je pri PZS prevzel odgovorno delo alpinistiÄnega inÅ¡truktorja in posvetil vse svoje organizacijske sposobnosti in izkuÅ¡nje nadaljnjemu organiziranju in razvoju slovenskega alpinizma. V sodelovanju s Komisijo za alpinizem PZS je organiziral vrsto novih AO in kmalu je v Sloveniji delovalo 25 AO s skoraj 1000 alpinisti in pripravniki. Kot alpinistiÄni inÅ¡truktor je vodil vrsto alpinistiÄnih teÄajev in prve alpinistiÄne odprave na Prenj, ÄŒvrsnico, Prokletije, v Dolomite in v Centralne Alpe.

Marjan je v tistih “letih organiziral in vodil okoli 70 zveznih, republiÅ¡kih in druÅ¡tvenih alpinistiÄnih teÄajev in teÄajev GRS. Na mnogih je tudi predaval.

V naÅ¡ih gorah je opravil okoli 400 plezalnih vzponov, med njimi 32 prvenstvenih. Nekateri so Å¡e posebej zanimivi, kot: direktni vzpon v zahodni steni Zahodnega Prisanka, vzpona v Vodnikovem VrÅ¡acu in v Lepem Å piÄju, osrednja smer v Pelcu in TržiÅ¡ka v StoržiÄu. Omeniti je treba Å¡e njegov najtežji vzpon: 5. avgusta 1950 je s Cicem Debeljakom preplezal v severni steni Travnika razliÄico Aschenbrennerjeve smeri, kar je tedaj veljalo za najtežji plezalni vzpon v Julijcih.

Kot gorski reÅ¡evalec je sodeloval na okrog 300 reÅ¡evalnih akcijah, bil je tudi gorski vodnik in smuÄarski uÄitelj. Povzpel se je na glavne vrhove Centralnih Alp in se po letu 1949 udeležil veÄ visokogorskih alpinistiÄnih teÄajev v Å vici, kjer se je seznanil z delom in vzgojo lavinskih psov Å vicarske reÅ¡evalne službe. Leta 1951 je pri GRS organiziral odsek za vzgojo lavinskih psov in s sodelovanjem KinoloÅ¡ke zveze Slovenije organiziral veÄ zaÄetniÅ¡kih teÄajev za lavinske pse v Tamarju, pod StoržiÄem in na KoroÅ¡ici. S svojim lavincem Rigom je sodeloval na dveh teÄajih na Patscherkoflu v Avstriji, kjer je med 40 udeleženci in Avstrije, Italije in NemÄije zasedel prvo mesto. Bil pa je pesnik po rojstvu. ÄŒe mu je ob pogledu na gore zaigralo srce, se je rodila nova pesem in melodija, ena med mnogimi planinskimi, ki pojejo o gorah in alpinistih, o cvetju in ljubezni, o grobu, nezvestobi in smrti. Z leti se jih je nabralo za cel venec, od planinske poeme S triglavskega veter gorovja do Å¡aljive poskoÄnice Janez in Micka. Mnoge med njimi so že ponarodele.

Življenje in delo sta ga kovala in brusila, da je na zunaj kazal videz trdega, odrezavega hribovca, v resnici pa je bil Älovek z mehkim srcem in s pesniÅ¡ko duÅ¡o. Ko se je upokojil so ga gore potegnile v svoj objem, postal je oskrbnik planinskih postojank, leta 1969 pod StoržiÄem, potem na Zelenici, leta 1971 v Tamarju.

Leta 1982 je s Tonetom BuÄerjem organiziral v Logarski dolini prvo sreÄanje starejÅ¡ih alpinistov, ki so se potem vrstila leto za letom. Lani je kot 70-letnik vodil 15. sreÄanje alpinistov veteranov v KoÄi na Gozdu. Tedaj ni nihÄe med nami slutil, da ga Äez leto dni ne bo veÄ med nami. ÄŒeprav je odÅ¡el od nas tiho in brez slovesa, bo spomin na planinskega tovariÅ¡a Marjana Perka med naÅ¡o hribovsko druÅ¡Äino živel naprej.

Vlasto KopaÄ

Leave a Reply

VaÅ¡ e-naslov ne bo objavljen. * oznaÄuje zahtevana polja