VSEBINA

04 FRI-FRI 1. prosta ponovitev Obraza Sfinge
06 ODPRAVA Hiunčuli
10 INTERVJU Elizabeth Hawley
12 FRI-FRI Pikova dama
14 ODPRAVA Huandoy
18 PREDSTAVLJAMO Amerika
24 TEHNO El Capitan – Sea of Dreams, Winds of Change, Twilight Zone
28 NOVICE
30 OPREMA, PISMA 30
32 INTERVJU Lidija Painkiher https://gore-ljudje.net/novosti/lidija-painkiher/
34 TEKMOVANJA Državno prvenstvo, svetovni pokal
40 TREKING Podori
41 TREKING Orinoko
48 JAMARSTVO Vandima
50 TREKING 5Kam pozimi
Fotografija na naslovnici: Igor Kalan v smeri Pikova dama, Mišja peč Foto: Matej Mejovšek, Fuji
UVODNIK
… like a rolling stone…
Letošnjo jesen se je podrl Mangrt. No, ni se ravno podrl, le del ga je odletel v dolino, tolikšen del, da je prebudil ljudi, ki so mislili, da gre za potres. Še preden se je plazni prah polegel, so bili novinarji že pri geologih, geografih, zgodovinarjih … in jih gnjavili, zakaj, kako, kdaj … se podirajo slovenski hribi. (Tudi mi, razumljivo, nismo bili izjema, glej strani od 40-43.) Pomirjeni so (smo) zapisali, da se naši “bregi” podirajo zaradi slabe kamenine, zmrzali, odjuge in tako naprej, da so to počeli od zmeraj in da tudi v prihodnosti ne nameravajo odnehati.
Na žalost si noben uporabnik slovenskih gora s tako fatalistično razlago ne more nič pomagati. (Še najmanj pisec uvodnikov.) Če se je kamenje kotalilo že v preteklosti in se bo še kdaj tudi v prihodnosti -kdo nam potem lahko zagotovi, da se ne bo prav takrat, ko bomo “tam” mi? In kaj lahko ukrenemo proti temu? Ne, ne, treba bo poiskati boljše pojasnilo.
Zakaj se torej ruši Mangrt? Recimo, ker, kot naši bralci prav gotovo veste, gre za obmejno goro, ki je del po nekakšnem naključju in zgodovinski smoli stoji na italijanski strani meje. Kot tudi veste, so odnosi med Italijo in Slovenijo v zadnjem času nekoliko ohlajeni in morda se je del tega velikanskega mejnega kamna podrl prav zato.
Morda je vzrok hitre erozije bolj malenkostne narave, kot pa so meddržavni odnosi. Mogoče je gora preprosto opozorila, da se ne strinja s posiljevanjem jezikoslovcev, ki so njenemu častitljivemu imenu dodali še en glas in “staroslavni Mangrt prekrstili v bojda bolj blagoglasno zveneči Mangart.” (T. Mihelič, Julijske Alpe) Kdo bi vedel.
Ali pa je treba jemati podor v Mangrtu samo kot del opozorila naših gora proti uničevanju njene narave. Kot opozorilo tistemu bedniku, ki na Nanosu ropa sokolja gnezda, ali verskim, političnim in narodnozabavnim procesijam, ki masovno tlačijo predvsem Triglav in njegovo bližnjo okolico, črnograditeljem, ki svoje hiške najraje postavijo prav na jase, livade in obronke edinega slovenskega narodnega parka.
Ali pa gre pri kotaljenju kamenja v Koritnico zgolj za glasbeno vprašanje. (Ta razlaga se mi glede na način izražanja protesta zdi še najbolj logična.) “Uradne” melodije slovenskega visokogorstva so, odkar pomnim, vezane na tričetrtinski takt polke, njih vokalna spremljava pa na slovensko inačico švicarskoavstrijskega jodlanja. Nič ne rečem, morda je ta glasba res še primerna za sredogorje – in zato je treba občudovati subtilnost družine Avsenik, ki je napisala “Na Roblek gor bom šel”, (cca. 1700m), ni pa silila višje na Begunjščico – toda za gore nad 2000 metri pride v poštev nekaj povsem drugega. Kdor je v Alpah kdaj doživel nevihto, nenačrtovan bivak ali plazove katerekoli vrste, že ve, za kakšno glasbeno zvrst gre. Za rock’n’roll, seveda.
Tadej Golob
IMPRESSUM
Izdajatelj in založnik: Mythos d.o.o.
Direktor: Tomaž Drozg
revija Grif:
glavni in odgovorni urednik: Tadej Golob
urednik fotografije: Matej Mejovšek
redaktor: Dušan Lukič
uredništvo: Tomo Česen (tekmovanja), Boštjan Gomboc (voda), Urban Golob, Boris Strmšek (Maribor prestolnica), Maja Čonč
lektorica: Brigita Vuga
fotografi: Aleš Fevžer, Bor Dobrin
tehnično urejanje: Urban Simončič, Tomaž Jeras-Jirži
Izdajatelski svet: Miran Ališič, predsednik
Naslov uredništva: Grif (Mythos d.o.o.) Komenskega 11, 61000 LJUBLJANA
tel.; +386 61 314 946 fax: +386 61 1314 323
Priprava za tisk: PRestige, Ljubljana
Izdelava filmov: Cortec d.o.o., Ljubljana
Tisk: Birotisk d.o.o., Grosuplje
Oglasno trženje: Agencija PRestige, Komenskega 11, 61000 LJUBLJANA
tel.:386 61 328 070 fax: 386 61 1314 323
Nenaročenih rokopisov in fotografij ne vračamo. Vse avtorske pravice si pridržuje izdajatelj.
Po mnenju Ministrstva za informiranje Republike Slovenije sodi edicija med proizvode informativnega značaja, za katere se plačuje petodstotni prometni davek.
Letna naročnina: 3150 SIT
Oblikovanje naslovnice: Tomaž Jeras