S SPDT oktobra na tritedenski trekking v Nepal do baznega tabora pod Everestom
Primorski dnevnik, 29. maj 1990

Nepal mistična dežela pod obronki najvišjega pogorja na svetu, Himalaje, nevzdržno vabi ljubitelje lepih dogodivščin, predvsem sem tiste, ki se ne ustrašijo dolgih pohodov v predele tja do visokih gora v višini okrog 6000 metrov.
SPDT ima že svoje izkušnje glede priprav in organiziranja trekkinga. Po uspelem pohodu okrog Anapurn leta 1985, prireja SPDT v letošnjem letu ponovni odhod in sicer sredi oktobra, ko je najbolj primeren čas po letnem monsumu. Pripravili bomo pohod do baznega pod Everestom, na katerega se bodo v tem času vzpenjali izbrani alpinisti v sklopu odprave Alpe Adria Sagarmatha expedition 1990.
Trekking bo trajal tri tedne in v tem času bomo prehodili področja severovzhodnega, Nepala in prišli skoraj do meje s Tibetom, do vznožja najvišje gore sveta, Everesta, ali Chomolunge, kot mu pravijo Nepalci, kar pomeni »boginja, mati sveta«. V tej pokrajini živijo sherpe, znani po svoji telesni moči in vztrajnosti, zaradi katerih so postali najboljši nosači raznih alpinističnih odprav.
Obstaja Nepal, ki ga poznajo turisti, in Nepal, ki je pravzaprav še neznan, nedotaknjen, ki čaka na odkritja. Tja, v tiste nedotaknjene kraje, lahko prideš le peš in postopoma spoznavaš lepoto narave, ki te obkroža. In za naš trekking smo letos izbrali prav to pot, na kateri bomo prehodili divje steze in imeli enkratna doživetja v stiku z domačini v najbolj zakotnih zaselkih pod visokimi himalajskimi vršaci. Brez velikih težav se bomo sprehajali po gozdovih, ob rečnih strugah, med riževimi polji v terasah, med rododendri in ledeniki, tja do višine približno 6000 metrov. Stike bomo imeli z različnimi etničnimi skupinami z Mongoli, Tibetanci in drugimi in spoznali domačine s področja Khumbuja. Njihova prirojena gostoljubnost, ki izvira iz neizprosne narave, sili te ljudi, da si med seboj nesebično pomagajo.
Svet je resnično pravljično mističen. Življenje človeka je tu prepojeno z vernostjo, kar je popolnoma razumljivo v teh zakotnih krajih in v takem prostoru, kjer gospodujejo neizprosne naravne sile. Po poti bomo imeli priložnost srečevati budistične templje, v katerih živijo menihi, velike skale z vklesanimi izreki: »Om mane padme hum«, razne viseče trakove in zastavice, ki plapolajo v vetru kot molitve za priprošnjo bogov, da uslišijo prošnje svojih vernikov. Ta simfonija občutkov, ki se spleta med ljudmi, naravo in njihovo mističnostjo, nas bo spremljala vse do cilja. Še dolgo nam bo v ušesih odmeval njihov pozdrav »namaste«, ki je izraz topline in umirjenosti teh ljudi in pomeni: »Pozdravljam vse nebeške lastnosti, ki so v tebi!« Nepalski narod živi v izpopolnjeni harmoniji z vsemi svojimi bogovi: hinduističnimi, budističnimi in lamaističnimi. Hinduizem je sicer državna vera, vendar živijo vsi v najmirnejšem sožitju.

Poleg naravnih lepot v himalajski prostranosti, kjer imaš občutek, da se vrhovi spuščajo z neba na zemljo, si bomo med svojim tritedenskim bivanjem v Nepalu ogledali še nekaj drugih zanimivosti. Najprej mesto Kathmandu, ki šteje milijon prebivalcev in v katerem so nasprotja izredno velika, kjer v strogem središču živi več bogatašev, v ostalih predelih pa prevladuje revščina, ki pa jo prebivalci sprejemajo zelo fatalistično. Peljali se bomo na ogled v Bodnat, kjer stoji največja stupa v Nepalu, v srednjeveško mesto Badgaon in v Pashupatinat ob bregu svete reke, kjer sežigajo Nepalci svoje mrtve. Patan pa je mestece z značilno nepalsko arhitekturo in ga omenjajo že v tretjem stoletju. Danes spada Patan že v okvir glavnega nepalskega mesta. Tu si bomo ogledali razne zanimivosti, od bazarja Mangal, do svetišča božanstvu Krišni in budističnega samostana »Zlati tempelj«.
Trekking bo vodil in skrbel za dobro počutje udeležencev, dr. Ivan Simunič, ki ima za seboj že večkratne nepalske izkušnje. SPDT zato vabi vse tiste, ki se zanimajo in bi radi šli na to tritedensko nekoliko avanturistično pot v Nepal, da se javijo na ZSŠDI ali neposredno Lojzetu Abramu (tel. 415534) za vsa potrebna pojasnila. Kot omenjeno bo trekking trajal 21 dni, potovanje pa bo stalo približno dva milijona in 800 tisoč lir. Ob prijavi je treba vplačati predujem v znesku milijon lir. SPDT bo naknadno in pravočasno javilo vsem pripravljalcem točen datum odhoda (predvideno 12. oktobra) in jih seznanilo z vsemi potrebnimi navodili glede prehrane, opreme in obleke za tak dolgi pohod pod Himalajo.
Naj že sedaj povemo, da se bomo že tretji dan po prihodu v Kathmandu odpeljali z avtobusom do kraja Perko, kjer se bo začel trekking mimo Yarse, Lukle in Nanche Bazarja do Lobucheja in baznega tabora pod Everestom. Sledil bo povratek, 17. dan, do Lukle in od tam v Kathmandu. Na trekking sprejme SPDT od 15 do največ 20 udeležencev, ki bodo o vseh podrobnostih potovanja v Nepal pravočasno seznanjeni.
Vsem tistim, ki se nameravajo udeležiti trekkinga SPDT priporoča vztrajni trening, da bodo šli na pot fizično in duševno pripravljeni.
L. Abram