VSEBINA

53 Umrl je pozabljeni pionir Johann Baptist Vinatzer
54 Plezalno orodje
55 Mali intervju z Markom Čarom
56 Razglednica z roba
59 Pet dni v steni Kumbhakarne
61 Novembrska pustolovščina
64 Padalo nad golo goro
66 Go West!
68 Sanetsch
73 Ganehs Himal Expedition 94 – Slovenija
78 Annapurna IV, september – oktober 1994
79 Prehrana v nahrbtniku za gornike in popotnike
80 Skalno plezanje
84 Varovanje z zatiči
85 Razlaga ameriških ocen
85 Led in sneg po dolgem in počez
88 Ženska za darilo
89 Argentinski GV in Slovenci
89 Kanada … In Himalaja extrem
90 Iz kartoteke prvenstvenih vzponov
91 Huda mravljica
92 Peklenski ementalec
93 Smer dveh stebrov, da o kaminu niti ne govorimo
94 Kača
95 Peklenska pomaranča
96 Četrt stoletja
97 Perspektivni alpinisti v Centralnih Alpah
98 Predlog kategoriziranih alpinistov za leto 1995
99 Tekmovanje v lednem plezanju – Bohinj 1995
101 Kronika smrtnih nesreč v gorah
ČEZ DAN BO OBLAČNO S PADAVINAMI
Delaj po svojih najboljših močeh; in potem odpri svoj stari dežnik, da ti dež kritike ne bo kapljal za vrat.
Abraham Lincoln
V nekakšni prednovoletni ihti oziroma hitenju, da bi prvo ponovoletno številko Razgledov čim prej spravil pod streho, je marsikaj šlo narobe in se je nabralo kar nekaj velikih napak. Culpa mea. Zato umestno kritiko na moj račun brez kakršnihkoli izgovorov v celoti sprejemam. Čeravno so danes taki časi, da nihče več ne sprejme opravičila, ker je to menda homo sapiens že »presegel«, da o homo alpinusu ne govorim, se bom kljub temu opravičil Petru Podgorniku (neavtoriziran intervju) in Urbanu Golobu (pomešani shemi prvenstvenih smeri).
Glede dveh avtorjev, ki sta poslala isti povzetek, pa lahko pripomnim le to, da sem doma tajno žrebal (šest listkov). Bilo je 2:1 za Kovača in Krevsovo. Tu menda nisem storil nobene napake, ker nisem mogel vedeti, da dva hkrati povzemata članek iz Rotpunkta.
Polega tega bi nase posul še nekaj pepela: Na tretji strani sem pozabil napisati, da sta se pri novi naslovnici ustvarjalno izkazala diplomirana arhitektka Urša Komac in absolvent arhitekture Miha Kajzelj – še enkrat HVALA!
Da to, kar se je zgodilo, nekoliko pojasnim, ker je za eno samo številko le malce prveč. Že sklenjene Razglede sem (točneje sva) po vsebinski plati zadnje dni decembra in prvi teden v januarju kar trikrat razdiral, vmes pa tik pred zdajci uvrstil še nekaj člankov. Pri treh stolpcih je tako početje precej zapletena stvar, ker se vsebinski »zadek« in risbice v trenutku sesujejo. Potem pa bog pomagaj.
Vzrokov za nastanek različnih napak je običajno več, in tisti, ki se ne ubada z namiznim založništvom, bo takoj pripomnil: saj na računalniškem zaslonu in pri preverjanju izpisov vidiš vse. To je res, a ne vedno. Pokvari se tiskalnik, naenkrat delaš po deset stvari, malo to, malo ono, včasih si utrujen in sit vsega … ob pol treh zjutraj v očiščeno shemo vneseš popravljeno in urejeno besedilo z napačnega papirja … potem nekaj ur pozneje daš posneto disketo drugemu, da ti iztiska vsebino. Zgodi se, da vse skupaj pregledaš bolj površno (sheme niti ne pogledaš), kajti mudi se ti k tiskarju, ki ga že tako »nateguješ« štirinajst dni, itn. Če bi ob vsej tej kalvariji čakal še na jezikovnega »tesarja«, bi Razgledi izšli šele marca ali pa tudi tedaj ne. Zdaj je, pobožno upam, tudi ta problem rešen. Nisem pa povsem prepričan.
Potem je tu nekakšna celostna podoba Razgledov, ki terja dober
mesec dela, če se človek na te stvari ne spozna. Razgledi naj bi se sicer preoblikovali, vendar se bo to zgodilo polagoma in premišljeno, korak za korakom. Seveda bo ta ali oni spet zajamral ali celo zagodrnjal nad brezglavim »eksperimentiranjem«, a drugače ne gre. Vsi smo pač amaterji, čeprav je, priznam, tudi to bolj slab izgovor.
Je pa medtem padlo tudi nekaj vprašanj, ki zadevajo kakovost papirja, morebitno uvrščanje črno-belih fotografij, avtorske članke, povzetke in prevode, honorarčke ter bolj sproščeno prodajo. Poudaril bi rad, da za te stvari kar se da zavzeto delam(o?), dasiravno se vse začne in konča pri – verjetno ni težko uganiti. Osnovni problem tiči v naši majhni nakladi. S tem pa ni rečeno, da v bodoče ne bomo vsebinsko, oblikovno in še kako drugače boljši, kot smo bili do sedaj.
Tik preden sem sklenil ta uvodnik, sem bil po telefonu zelo resno opozorjen še na en problem, ki ga že lep čas tudi sam zaznavam. Gre za posojanje in začasno hranjenje diasov. Vsi diasi, ki mi jih alpinisti ali športni plezalci posodijo za izdelavo platnic, naj bi bili vrnjeni lastnikom v prvotni, se pravi neoporečni obliki – nič novih prask, nobenih madežev in nobenih prstnih odtisov. O tem nemajhnem problemu sem razmišljal nekaj dni in sem se odločil naslednje: vsak izbrani dias bom takoj odnesel solidnemu fotografu, ki mi bo izdelal kopijo. Kopijo bom posodil tiskarju, ko pa jo bom dobil nazaj, jo bom dal avtorju (na njegovo željo mu lahko dam tudi fotolite velikega formata). Tako se bom izognil vsemu tistemu, kar sem pravkar prestal. Seveda ne bom ničesar naredil brez dovoljenja lastnika diasa, le stroške bom poravnal iz svojega žepa. Upam, da mi vsaj to zadnje ne bo zameril.
Urednik
Naslovna stran: V SZ steni Ama Dablama (1993). Foto: Štefan Mlinarič
Interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.
To številko so uredili člani uredništva AR:
Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač
Računalniški prelom: Nada Mlač
Člani: Milenko Arnejšek, Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik, France Malešič, Mojmir Štangelj in Miro Štebe;
In drugi sodelavci: Silvo Babič, Stane Belak-Šrauf, Sandi Blažina, Andrej Brvar, Miroslav Činč, Simon Čopi, Tadej Golob, Urban Golob, Vili Guček, Miha Kajzelj, Grega Kresal, Miha Peternel, Žiga Petrič, Bojan Počkar, Marko Prezelj, Franci Savenc, Alenka – Monika Simčič, Tadej Slabe, Simon Slejko Branko Strmšek, Tone Škarja, Martin Šolar in Matjaž Wiegele.
Tiskarna: miGraf Grafične storitve Parmova 33 Ljubljana