VSEBINA
4 Miro ŠTEBE In vendar se giblje
5 Bine MLAČ Pionirji alpinizma – G. LEUCHS
9 Matej ŠURC Peronspora, ki uničuje predsodke
14 prevedel Aleš LIPNIK R. CASSIN
17 prevedel Matjaž WIEGELE Chamonix 1990
19 prevedel Dare JUHANT J. M. BOIVIN
20 Alenka SIMČIČ Utrinek
21 prevedel Matjaž WIEGELE Meja je nebo
22 Alenka JAMNIK Trenutki odločitve na Anapurni I.
24 Miha PRAPROTNIK Minuta modrosti –
27 Marija FRANTAR Odprava Nanga Parbat 90
29 Aleš LIPNIK Prenosne UKV radijske postaje
30 Bine MLAČ Še nekaj opozoril pred hudo uro
31 Viki GROŠELJ Pisanju Aleša Rotarja na rob
32 Luka KARNIČAR Gorsko vodništvo (I. in II. del)
33 Murphy za AR
34 Roman ROBAS Gorski vodniki
35 Milenko ARNEJŠEK-PRLE Primeri avstrijske vrhunske kakovosti
36 Bojan ZUPET Gorsko izrazje
40 France MALEŠIČ Kronika nesreč
44 Brane ŽORŽ Iz Komisije za alpinizem
IN VENDAR SE GIBLJE
Eppur se muove – in vendar se giblje! Razgledi spet izhajajo! Pred vami je 36. številka alpinističnega glasila in kot kaže, boste prejemali tudi naslednje. Ko smo ob izidu 34. številke ugotavljali, da zaradi finančnih težav, premajhne podpore s strani vodstva PZS in KA ter zaradi preobremenjenosti večine članov uredništva, Razgledi ne bodo več izhajali, si nismo hoteli delati utvar, da se bomo ob tej reviji še kdaj zbrali. Toda kot kaže, je kot pri reklami za Kovinotehno tudi v našem alpinizmu nemogoče mogoče.
Pri nastajanju sedanjih AR sodeluje večina nekdanjih članov uredništva, pridružili pa so se nam še novi. Delovne sile in idej nam ne manjka, čeprav se nikoli nismo (in se verjetno tudi ne bomo) otepali novih pobud in takih, ki so pripravljeni poprijeti za pero ali drugo delo pri glasilu.
Ko so Razgledi prenehali izhajati, so nas prijatelji in znanci pogosto spraševali, če mislimo resno in kdaj lahko pričakujejo novo številko. Zatrjevali so nam, da so jim Razgledi prirasli k srcu, da so njihovo čtivo in da so sploh tisto nekaj za našo alpinistično srenjo. Tako smo slišali na njihov račun več komplimentov kot pa takrat, ko smo se z njimi na vso moč trudili. Navsezadnje se je izkazalo, da smo tudi sami globoko pri sebi prepričani v potrebnost Razgledov in da smo pripravljeni še kaj postoriti za njihovo izhajanje.
Podobno kot prejšnji uredniki želi tudi sedanje vodstvo izdajati kar se le da dobre, zanimive, privlačne in pestre Razglede. Tako kot v prejšnji zasedbi se tudi zdaj srečujemo z vrsto neznank in nedorečenosti – še zlasti na finančnem in organizacijskem področju. Lepo je bilo slišati nedavno izjavo načelnika KOTG Toneta Škarje, da zbiranje denarja za odprave ni več tako težavna naloga kot pred časom, vendar je pomanjkanje denarja za našo dejavnost še vedno prisotno. Vrhunski alpinisti zdaj lažje potrkajo na vrata sponzorjev tudi v tujini, običajni smrtniki pa moramo trkati na vrata raznih ustanov, da se odprejo mošnjički. Resno vprašanje je, kako bo v prihodnje, saj o agoniji gospodarstva čebljajo že otroci v vrtcih, o zmanjševanju proračunov in dodanih varčevalnih ukrepih pa v časopisju beremo cele grozljivke. Ste se že zamislili ob tistem predlogu dodatnih varčevalnih ukrepov v zdravstvu, po katerem naj bi alpinisti kot osebe, ki se izpostavljajo posebnemu tveganju, plačevali dodatno zdravstveno zavarovanje?
No, pa ni vse tako črno! Od PZS smo ob izidu 35. številke AR dobili celo zagonska sredstva, čeprav še ni jasno, ali je šlo za darilo ali pa posojilo. Ob izhajanju te številke nam še ni znano, kakšno bo naše nadaljnje razmerje s PZS in do kam segajo meje svobode razpolaganja s sredstvi AR – ali lahko z njimi plačujemo le stroške tiskanja ali pa bi lahko celo razmišljali o simboličnih avtorskih honorarjih sodelavcev. Sploh nam še ni jasno, kdo n.pr. odloča o ceni glasila (PZS, KA ali uredništvo AR). Precej odprtih vprašanj je tudi glede razpošiljanja in prodaje naše revije.
Za zdaj je jasno le, da bo tudi naslednja številka izšla, da smo pripravljeni delati, da imamo ideje in tudi podporo pri bralcih. Za ureditev drugih vprašanj, še zlasti rednega dotoka sredstev, pa bo treba še precej dogovorov, usklajevanja, energije in potrpežljivosti. Pa saj smo vsi alpinisti in plezalci vajeni premagovati težave, čeprav so nam zdi to v skalah in naravi precej lažjo kot pa v zakajenih sobah.
Miro ŠTEBE
Ovitek:
Na naslovnici: V steni Nesthorna (Vališke Alpe, Švica), foto Vanja FURLAN. Notranja stran: perorisba Nesthorna (Vanja Furlan).
Predzadnja stran: smer Jeglič-Karo v Zahodni steni Bhagirathija.
Zadnja stran: varna stojišča, risba in besedilo Bojan Pollak.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.
Naročnina plačljiva od številke do številke na žiro račun 50101 – 678 – 47046 s pripisom za Alpinistične razglede.
To številko so pripravili člani uredništva Alpinističnih razgledov: Milenko Arnejšek – Prle, Breda Činč, Marija Frantar, Vanja Furlan, Viki Grošelj, Alenka Jamnik, Janez Jeglič, Dare Juhant, Luka Karničar, Aleš Lipnik, France Malešič, Bine Mlač (v začasni vlogi glavnega in odgovornega urednika), Bojan Pollak, Miha Praprotnik, Roman Robas, Alenka Simčič, Mojmir Štangelj (DTP), Miro Štebe, Matej Šurc, Borut Tome, Bojan Zupet in Matjaž Wiegele.
Fotoliti: MK – Tiskarna, Ljubljana.
Tisk: Tiskarna POVŠE, Ljubljana
Na podlagi odloka o spremembah odloka o soglasju k zakonu o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev /Ur. list SFRJ, št. 4/91 – Ur. list RS, št. 7/91, daje Republiški sekretariat za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Ljubljana, Dvoržakova 9, z dne 26.2.1991 MNENJE, da štejejo Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med grafične izdelke, za katere se ne plačuje temeljni davek od prometa proizvodov.