Alpinistične novice 8/1998

Rinka čakala na prvi vzpon

Preplezan slap Rinka – Pri 1. poskusu dolg pa­dec, pri drugem se jim je podrla ogromna sveča

SLAP RINKA – Najtežji slap v porečju Savinje so prvi preplezali Andrej Grudnik, Cene Roban in Anton Pavlič. Na sliki prečnica proti izstopni sveči. Foto: Matevž Lenarčič

Ledni plezalci iz Savinjske doline so 5. 2. preplezali znani slap Rinka. Od znanih slovenskih slapov kot so tudi Boka, Peričnik, Savica, je Rinka najdlje čakala na prvi ledni vzpon.
Andrej Grudnik, Jernej Gru­dnik, Anton Pavlič in Cene Roban so prvič vstopili 3. februarja. Naj­prej so splezali na leden stožec, ki se je naredil pod slapom, potem pa jih je čakala težka in tvegana prečnica proti desni navzgor, ven iz vpadnice slapu. Preplezali so jo po ledenih gobah, prilepljenih na drobljivo rdečo skalo. Varovanje je bilo precej slabo, ledna orodja pa so za led bolj zatikali kot za­bijali. Na koncu prečke so uredili stojišče na lednih vijakih.
Zadnjega raztežaja se je lotil Jernej Grudnik. Začel je proti levi navzgor po nalepljenih gobicah do sveče, ki visi z vrha slapu. Pod njo je zavrtal ledni vijak in zataknil zatič, potem pa celo svečo plezal brez varovanja. Ko je že gledal čez rob, je zaradi zdrsa noge padel in poletel 20 metrov glo­boko, zadržal pa ga je vijak pod svečo.
Čez dva dni so se vrnili An­drej Grudnik, Cene Roban in An­ton Pavlič. Na stojišče na koncu prečke so se povzpeli po vrveh, ki so jih pustili po prvem poskusu. Pod svečo so uredili dodatno stoji­šče, nato pa je Andreju Grudniku uspelo preplezati svečo. Sledil mu je Roban, kot zadnji pa je plezal Pavlič. Ko je ledna orodja že zapičil nad 25 metrov visoko svečo, se je le-ta porušila in več ton ledu je – s stojiščem pod svečo vred zgrmelo v globino. Obvisel je na lednih orodjih in se s pomočjo vrvi rešil iz nerodnega položaja.
Tehnično težavnost smeri so ocenili 6+/7-, in ji dodali oznako XX, ki pomeni skrajno nevarnost porušitve slapu. Za konec so jim neznanci odnesli dve ledni orodji znamke Charlet Moser, ki so jih pozabili v snegu. Poštene najdite­lje prosijo, da jih vrnejo Jerneju Grudniku (tel. 063 841 060).

Tretji vzpon čez Bastillo
Uroš Perko je 7. febru­arja opravil tretji vzpon čez Bastillo, eno izmed najdaljših smeri v Mišji peči. Prvi vzpon je lani pomladi opra­vil Marko Lukič, drugega pa jeseni Aljoša Grom. Točne ocene težavnosti ni povedal nihče od njiju, v najnovejšem plezalnem vodniku za Osp Toma Česna pa je zapisana ocena 8b+.
Perko je povedal, da se mu zdi bistveno težja od smeri Kaj ti je deklica, ki ima potrjeno oceno 8b+, zato za Bastillo predlaga oceno 8b+/c. Po nje­govem mnenju sodi Bastilla med tri ali štiri najtežje smeri v Mišji peči, med katere lahko štejemo še dve neponovljeni smeri Tadeja Slabeta Za staro kolo in majhnega psa (8c+) in Sanjski par (8c), ter smer Talk is Cheap. Slednjo smer je prvi preplezal prav Perko in jo oce­nil 8c, za njim pa sta jo pono­vila Stanko Židan, ki ocene ni komentiral in Jure Golob, ki meni, da bi bila primernejša ocena 8b+.

Odlične razmere v Beli grapi
Belo grapo v severni steni Pla­njave sta prva preplezala Franček Knez in Jože Zupan leta 1977. Prvi ponavljalci so levo od ori­ginala potegnili novo Šaleško iz­stopno varianto, po kateri so bile opravljene vse naslednje ponovi­tve.
Snežne razmere v smeri so (bile) letos odlične. Prvo leto­šnjo ponovitev 1000 metrov vi­soke smeri so opravili Jernej Gru­dnik, Tone Pavlič, Andrej Grudnik in Cene Roban 28. 1., dan za njimi pa so jo preplezali še Dušan Debelak, Tomaž Žerovnik, Viki Mlinar in Aco Pepevnik. 31. 1. so Andrej Štremfelj, Marko Čar in Mirko Kranjc za vzpon porabili 5 ur. Po Štremfljevih besedah je smer malo težja kot, je v dobrih razmerah Grapa med Šitami in Travnikom.
V nedeljo 1. 2. sta Marko Prezelj in Janez Kešnar preplezala spodnji del smeri, na mestu, kjer zavije Šaleška varianta proti levi, pa sta nadaljevala naravnost proti robu stene. Prvi del variante je verjetno prvenstven, saj bi bil v slabih razmerah zelo težaven, zgoraj pa svet postane lažji in je možno, da so ga plezali tudi že pred njima.
Kasneje so Belo grapo preple­zale še naveze Vlado Fras – Blaž Navršnik, Tomaž Jakofčič – Tina di Batista in Primož Štular – Tone Golnar.

Dobra udeležba na turnosmučarskem rallvju
Na Jezerskem je bil 31. januarja turnosmučarski rally, ki je bil posve­čen spominu na tragično preminula gorska reševalca z Jezerskega Luka Karničarja in Rada Markiča. V le­pem sončnem vremenu se ga je ude­ležilo 53 ekip. Tudi letos so bili naj­hitrejši domačini, ki so zasedli prvo in drugo mesto. Tretja je bila celjska ekipa, ki se tako kot Jezerjani na­črtno pripravlja na turnosmučarske rallyje. Tekmovanje na Jezerskem je bilo že tretje leto zapored. Letos bo­sta pri nas še dva rallyja. 21. febru­arja bo tekma na Zelenici, v začetku marca pa bo rally na Pokljuki.
Rezultati: 1. Jezersko III (Tone in Drejc Karničar) 0 kazenskih točk, 2. Jezersko IV (Davo Karničar, Franc Zadnikar) 44, 3. GRS Celje I (Marko Lihteneker, Grega Justin) 61, 4. Vrh II (Tomaž Soklič, Janko Meglič) 105, 5. Jezersko V (Brane Žagar, Janez Smrtnik) 105.

Od Tolmina do Maribora
Urban Golob je včeraj, 15. 2., za­čel z zimskim prečenjem slovenskih Alp od Tolmina do Maribora. Celo pot namerava opraviti peš oziroma na smučeh, nekaj dolgih dolin pa bo v primeru pomanjkanja snega pre­vozil tudi s kolesom. S svojim po­hodom namerava opozoriti na de­lovanje Sklada za otroke, obolele za rakom in krvnimi boleznimi, ki zbira sredstva za olajšanje zdravlje­nja in čim boljše počutje težko bol­nih otrok in njihovih staršev, skrbi pa tudi za dodatno izobraževanje zdravstvenih in pedagoških delav­cev. Če bo Urbanu Golobu vreme naklonjeno, bo pot opravil v štirinaj­stih dneh, drugače pa se lahko vse skupaj za kakšen dan zavleče. Ak­cijo so podprli Mobitel, Elan, Anapurna, K2 Alpinist, Iglu, Dumo, Val 202, oddaja Gore in ljudje, Dia stu­dio Klemenc, Kodiak, Šport servis Gorazd Mlakar, Slovenska vojska in Grif.

Pustna tekma
AO Lj.-Matica organizira na pu­stni ponedeljek 23. t. m. ob 18. uri tekmo pustnih mask v športnem plezanju na umetni steni v Novih Jar­šah. Tekmujejo lahko samo pustne maske, za uvrstitev pa sta odločilna umetniški vtis in dosežena višina. Prijave pri Vitu Čehovinu (Bilečanska 4, Ljubljana, tel. (061) 441 713).

Dobre razmere v Chamonixu
Naši alpinisti, ki so ta čas v Cha­monixu, so sporočili, da so razmere v gorah zelo dobre. Opravili so že nekaj vzponov – Andrej Štremfelj in Matjaž Wiegele sta v Aig. Sans Nom preplezala smer Boivin – Vallencan (led V, 5+, 1000 m, 12 h) in izstopila po Angleški smeri (led V, 5). Marko Prezelj je s Thierryjem Schmitterjem ponovil smer Gabbarrou – Silvy (spodaj skala VII-, A2, zgoraj lažje) v istem hribu.

Miha Peternel

Gore in ljudje
Naša edina redna televizijska od­daja »Gore in ljudje« bo odslej na sporedu vsak predzadnji ponede­ljek. Danes ob 21.20. V današnji, že 67. oddaji, ki je, tako kot vse dose­danje, nastala pod vodstvom Mar­jete Keršič Svetel, bo predstavljen smučarski izlet na Dovško Babo, mi­mogrede pa še priročnik za smuča­nje izven nadelanih smučišč, kate­rega vsebina je vedno bolj aktualna. Nadaljevanje oddaje pa bo name­njeno športnemu plezanju, od zgo­dovinskih prikazov, do Lukičevega izjemnega vzpona v Ameriki in dr­žavnega prvenstva.
Marca – to sedaj že lahko izdamo – pa se nam obeta nekaj izjemnega: rešeni kadri iz na novo najdene film­ske zapuščine Stanka Tominška. Od­kritih je bilo namreč nekaj kolutov neuporabljenega gradiva za film Tri­glavske strmine in strokovnjakom slovenske TV je uspelo, da so ga do­bro restavrirali.

PD dr. Gorazd Zavrnik
Planinsko društvo dr. Gorazd Zavrnik, ki je bilo ustanovljeno leta 1983, deluje na Medicin­ski fakulteti v Ljubljani. Pred dnevi so se pojavili tudi na spletnih straneh: http://www2.mf.uni-lj.si/~gore/index.html.

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja