30. obletnica prve zimske ponovitve Čopovega stebra
Prva zimska ponovitev je leta 1968 trajali celih osem dni – Čez steno v snežnem viharju
VREMENSKI PREOBRAT – V prvih urah sneženja pleza Aleš Kunaver raztežaj pod rdečo votlino v Čopovem stebru. Foto: Tone Sazonov – Tonač.
Pred tridesetimi leti je bil opravljen eden izmed najbolj legendarnih zimskih vzponov v Julijskih Alpah. Stane Belak – Šrauf, Aleš Kunaver in Tone Sazonov – Tonač so 31. januarja 1968 vstopili v Čopov steber v Severni Triglavski steni in po osmih dneh 7. februarja 1968 tudi srečno priplezali na rob stene.
Prvi del vzpona je potekal po načrtu, četrti dan pa jih je pod najtežjim delom smeri zajelo snežno neurje. Tega dne so s težavo priplezali do rdeče votline, v kateri so čakali cel peti dan, da bi se vreme uneslo. Zaradi obilnega sneženja je bil umik nemogoč, saj bi jih med sestopom zagotovo odnesli plazovi. V nemogočih razmerah in v opremi, ki jo z današnjo sploh ne moremo primerjati, so se še tri dni prebijali do roba stene.
Prvo zimsko ponovitev Čopovega stebra so poskušali opraviti tudi alpinisti iz Vzhodne Nemčije in Češkoslovaške, tako da so naši alpinisti s tem vzponom dokazali, da so se sposobni kosati s tujci. Zimski Čop je bil eden izmed korakov, ki so slovenski alpinizem v sedemdesetih in osemdesetih letih postavila ob bok alpinistično najuspešnejšim narodom. Vsi trije akterji vzpona so sodelovali na prvih jugoslovanskih himalajskih odpravah. Tone Sazonov – Tonač je bil eden najmočnejših članov prve odprave na Kangbačen in vodja uspešne odprave na Trisul, Aleš Kunaver je vodil odmevni odpravi v južni steni Makaluja in Lotseja, Stane Belak – Šrauf pa je vrhunec več kot tridesetletne alpinistične kariere dosegel s prvenstvenim vzponom čez južno steno Daulagirija.
Žal Kunaverja in Belaka danes ni več med nami. Prvi je umrl v helikopterski nesreči leta 1984, drugega pa je pokopal plaz na Mojstrovki med božičnimi prazniki leta 1995.
Dve novi grapi
Viktor Relja, Primož Umek in Janez Velikanje so v zahodni steni Grintovca 11. januarja preplezali dve lahki grapi, ki potekata po že iz doline vidni poševni gredini. Gor so plezali po Prvi grapi (3, 65 st./30-40 st., 300 m), dol pa po Grapafruit (3-, 65st./30-40st., 300m).
Predavanje Nuptse ’97
Člani odprave na Pumori in Nuptse bodo v četrtek, 12. t. m., ob 19. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma predstavili dogajanja na uspešni odpravi, ki pa se je tragično končala. Izkupiček od prodaje vstopnic bodo namenili družini izginulega Janeza Jegliča.
Srečanje v Avstriji
V Mallnitzu v Avstriji bo od 13. do 15. t. m. srečanje lednih plezalcev Slovenije, Avstrije in Italije. Podnevi bodo udeleženci plezali po številnih zaledenelih slapovih v okolici, večeri pa bodo namenjeni predavanjem in debatam. Sedaj so razmere dobre, obstajajo pa tudi možnosti za prvenstvene vzpone. Področje sta to zimo že obiskala Aljaž Anderle in Klemen Premrl, ki sta preplezala enega izmed slapov (5, 150 m). Srečanje naj bi postalo tradicionalno, saj bodo naslednje leto gostitelji Italijani, čez dve leti pa bo srečanje v Sloveniji. Stroški hrane, prenočišč in prevozov do slapov znašajo 950 ATS. Prijave in podrobnejše informacije pri Gregorju Kresalu, tel. (061) 140 65 22.
Alpinistično predavanje
Alpinistični odsek SPD Trst organizira predavanje, na katerem bo Silvo Karo predstavil svoja alpinistična doživetja in odprave v Severno Ameriko, Yosemite, Grenlandijo in Aljasko. Predavanje bo v četrtek, 12. t. m., ob 20.30 uri v novem slovenskem domu v Briščkih (blizu nekdanje trgovine Papi-športa) pri Opčinah.
Zimska tečaja
Podkomisija za vzgojo in izobraževanje organizira nadaljevalni in začetniški zimski alpinistični tečaj. Nadaljevalni, ki ga organizirajo v sodelovanju z AK Vertikala, bo v Logarski dolini od 26. 2. do 1. 3. t. 1. Poleg plezanja v ledu in snegu sta na programu še dva načrtovana bivaka s spalno vrečo v šotoru in nenačrtovan bivak brez spalne vreče v snežni luknji. Prijave je potrebno poslati na PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana do 18. februarja. Podrobnejše informacije pri Matjažu Ferjančiču. tel. (061) 577 636.
Začetniški zimski tečaj, na katerem bodo spali v Koči na Komni, pa bo 22. 3. do 28. 3. 1998. Prijave tečajnikov in inštruktorjev zbirajo na PZS do 6. marca.
Predavanje o Šraufu
V Cankarjevemu domu bo 3. marca predavanje o Stanetu Belaku – Šraufu. Ob diapozitivih bodo o njem govorili njegovi soplezalci, zavrteli pa bodo tudi filmske in zvočne posnetke.
V Karavankah in Julijcih
Aljaž Anderle je 18. 1. v Velikem vrhu v dobrih razmerah sam preplezal smer Bero (led III/4, 400 m). Z Gašperjem Korenom sta se vrnila 24. 1. in ponovila Mejaško smer. Ključno mesto je predstavljal kamin, ki je tudi poleti ocenjen nekje s peto oz. šesto stopnjo. Tokrat je bilo v njem pol metra pršiča, ki sta ga odkopala in potem zatikala ledna orodja v skalne razčlembe.
Anderle in Klemen Premrl sta 28.1. plezala nad Belopeškimi jezeri. Naletela sta na idealne razmere in v dobrih treh urah nenavezana ponovila 850 metrov visoko Osrednjo grapo v Zadnji Ponci.
Anderle in Premrl sta 3. 2. prišla pod steno Velikega vrha in v dobrih razmerah preplezala Ipsilon (led 5-).
Slapovi zmrzujejo
Zaradi hladnega vremena je večina klasičnih slapov že zamrznila. Pavle Kozjek je 31.1. v dobrih razmerah soliral Slap nad votlino, Centralnega in Slap nad potjo (brez zadnje sveče) v Tamarju. Razmere so bile dobre. Aljaž Anderle in Klemen Premrl sta 5. 2. opravila verjetno prvo letošnjo ponovitev Luciferja. V Logarski dolini so narejeni slapovi, ki imajo dosti vode – Sušica, Ivovci.
Diskusija o razmerah v gorah
V okviru domače strani Planinske zveze Slovenije na Internetu je pred dobrimi desetimi dnevi začela delovati diskusija na temo razmer v gorah. Že v prvih dneh se je na njej pojavilo kar nekaj poročil o sedanjih snežnih razmerah v naših gorah in stenah. Vse skupaj lahko najdete na naslovu http://www.pzs.si/razmere.html.
Miha Peternel