Alpinistične novice 9/1998

Nova težka ledna smer v Stenarju

Za 1100 m visoko smer plezalca porabila 17 ur efektivnega plezanja – Bivak na sredi smeri

NA KONICAH DEREZ – Alpinista iz Novega mesta sta v Stenarju preplezala prvenstveno ledno-snežno smer. (Foto: Andrej Markovič)

Andrej Markovič in Jure Juhasz (oba AO Novo mesto) sta po najbolj levi grapi v vzhodni steni Stenarja potegnila novo smer, ki sta jo v celoti preplezala v ledu in snegu. Razmere so bile dobre, le na nekaterih mestih sta imela opravka z zmrznjeno travo, navpič­nim pršičem in na skalo nalepljenimi votlimi svečami. Presenetile so ju nenavadne ledne formacije, kot na primer previsni-strehasti odlomi, ledni kamini, opasti, …
Ker sta mislila, da bosta smer zmogla v enem dnevu, sta vsto­pila brez hrane in pijače, za vsak primer pa sta vzela s se­boj eno spalno vrečo. Ta jima je prišla še kako prav, saj ju je noč s 24. na 25. januar ujela že na sredini smeri. Bivak sta uredila v snežno-skalni luknji. Čez noč sta dobila tudi idejo za ime smeri: Enosmerna ulica lakote. Drugi dan sta izstopila po osmih urah plezanja. Dobr­šen del smeri sta preplezala brez varovanja, med drugim tudi le­dni odlom z naklonino 100 sto­pinj. Ker pa so bile ponekod raz­mere tudi slabše, sta varovala 13 raztežajev. V smeri sta pustila štiri kline. Kompleksno zahtev­nost smeri sta ocenila IV-V, tehnično težavnost pa 5+. Za 1100 metrov visoko smer sta porabila 17 ur efektivnega plezanja.

Dva dni v Loški steni
Tadej Golob in Dušan Polenik sta 7. in 8. februarja preplezala prven­stveno ledno-snežno smer v ostenju Loške stene nad dolino Koritnice. Potegnila sta jo po plaznici, ki pada s sedelca med Votlim vrhom in Morežem.
Spodnji del sta preplezala po odprtih ploščah z naklonino med 70 in 80 stopinjami, po katerih sta iskala nalepljene ledne trakove. V srednjem delu sta štiri dolge raztežaje plezala po strmem kaminu. V njem sta nale­tela tudi na najtežji raztežaj, v katerem je bila naklonina vseh 60 metrov 80 stopinj. V kaminu ju je ujela noč, zato sta skopala snežno luknjo in v njej preživela neudoben bivak, med katerim so ju ves čas zasipali pršni plazovi. Zjutraj sta popolnoma mokra nadaljevala in izstopila na sedelce med Votlim vrhom in Morežem. Zaradi krhke opasti sta s težavo splezala na bližnji vrh Moreža, potem pa v uri in pol po lahkih južnih pobočjih sestopila v dolino.
Novo smer sta imenovala Ovca (kompleksna zahtevnost V, tehnična 5+, 900 m, pribl. 18 ur efektivnega plezanja). Varovanje v njej je bilo bolj slabo, urejala pa sta ga z navadnimi klini in v dveh raztežajih tudi z lednimi vijaki. Tadej Golob je po vzponu povedal, da je bilo v vsakem raztežaju kakšno mesto čudno ter da so bile razmere daleč od idealnih.

Dve slovenski navezi na Fitz Royu
Na vrh Fitz Roya (3441 m), težko goro v viharni Patagoniji, sta 14. februarja 1998 stopili dve slovenski navezi. Klemen Mali (AO Kamnik) in Monika Kambič (AO Mengeš) sta za vzpon po Francosko – argentin­ski smeri (skala do VII-, A1, led do 90 st.) porabila 10 ur in pol, Sandi Kelnerič in Boštjan Šterbal (oba AO Kozjak) pa sta za isto smer porabila dobri dve uri več. S to četverico je do sedaj na vrhu Fitz Roya stalo osem na­ših alpinistov, Kambičeva pa je prva Slovenka, ki ji je uspel ta podvig.
Kambičeva in Mali sta bila v Patagoniji že lani, vendar za­radi zelo slabega vremena na Fitz Royu nista opravila niti re­snega poskusa. Letos sta prvič poskusila 3. 2., ko sta bivakirala 3 raztežaje pod vrhom in zaradi poslabšanja vremena že sredi noči začela sestopati. Očitno pa sta imela letos več sreče z vre­menom in v drugem poskusu dosegla svoj cilj.
Naši navezi sta preplezali še dve smeri v nekoliko nižjih so­sedih Fitz Roya. Mali in Kambi­čeva sta ponovila Williamsovo smer (VI, IV-V, 65 st./55 st., 700 m, 7.30 h) v Poincenotu (3036 m), Kelnerič in Šterbal pa Levi ozebnik (65 st./V, 450 m, 4.30 h) v Guillametu.

Lepa bera vzponov v francoskih Alpah
Razmere za ledne vzpone v stenah nad Chamonixom so letošnjo zimo zelo ugodne. Nekaj naših dobro pripravljenih alpinistov jih je izkoristilo in opravilo več kvalitetnih vzponov.
Tržačana Erik Švab in Giovanni Bazo sta 15.2. preplezala Superkuloar v Mt. Blanc du Taculu. Noč pred vzponom sta prespala v neoskrbovanem bivaku Abri Simond v bližini zelo drage koče Cosmiques. Vstopila sta že ob štirih zjutraj. Ker je bil led v direktnem vstopu že razbit, sta se odločila za vstop po Gervasuttijevem stebru, potem pa prečila levo v kuloar. Po njem sta plezala do konca težav v ledu, potem pa se po vrvi spustila nazaj pod steno. Za vzpon in sestop sta porabila 7 ur.
Dosti boljše vzpone pa so opravili Marko Prezelj, Andrej Štremfelj in Matjaž Wiegele, ki so odšli v Chamonix za dva tedna. Podrobneje bomo o njihovih vzponih poročali, ko se vrnejo domov, za enkrat pa povejmo, da je Prezelj z Nizozemcem Schmitterjem preplezal smer Cecchinel – Nomine (V, 5, 900 m, 8 h) v Grand Pilier d’Angle, naslednji dan pa še Freneysie Pascale (VI, 6, 700 m, 8 h) v Freneyskih stebrih. Štremfelj in Wiegele sta v dveh dneh ponovila Britansko v Grandes Jorasses, za Direktno varianto Lagardovega ozebnika (IV, 5,1000 m) pa sta porabila 7 ur.

Srečanje v Avstriji
Od 13. do 15. februarja je bilo v Mallnitzu srečanje lednih plezalcev treh dežel, ki sta se ga udeležila tudi naša predstav­nika Kresal in Rupret. Srečanje je bilo zelo dobro organizirano, vendar razmere za plezanje za­radi odjuge niso bile najboljše. V okolici Mallnitza je ogromno slapov, obstajajo pa tudi možno­sti za prvenstvene vzpone. Sre­čanje bo prihodnje leto v Italiji, leta 2000 pa bo gostiteljica Slo­venija.

Alpinistična šola
Alpinistična šola Akademskega AO se bo začela 26. februarja. Vse, ki bi se je želeli udeležiti, vabijo, da se zberejo ob 19.30 uri v avli Filozofske fakultete.

Tečaja gorništva
Izletniški odsek PD Lj.-Matica organizira začetni in nadaljevalni tečaj gorništva v snežnih razmerah. Zače­tni, ki ga bo vodil Drago Metljak, bo od 28. 2. do 1. 3. na Vršiču, nadaljevalni, ki ga bo vodil Matjaž Ferjančič (tel. 577-636),pa bo teden dni kasneje prav tako na Vršiču. Prijave za oba tečaja sprejemajo v društveni pisarni na Miklošičevi 17. v Ljubljani.

Proti zaledenelim slapovom v Kanadi
Aljaž Anderle (Mammut) in Klemen Premrl (oba AO Tržič) danes odhajata v Kanado, kjer nameravata preplezati čim več zahtevnih ledenih slapov in primerjati ocene naših slapov s kanadskimi.
Čeprav letošnja zima za priprave v le­nem plezanju ni najbolj ugodna, jima je uspelo preplezati nekaj lednih in snežnih smeri. Tako sta pred odhodom 11. 2. ponovila zahteven slap Psihoanaliza (6) v Koritnici, čez kate­ro je že pošteno tekla voda. Dan prej pa sta plezala v Velikem vrhu, kjer sta potegnila novo smer Martinček (kombinirano plezanje M4, 40 st. – 70 st., 350 m). Smer poteka vzporedno z Desnim ipsilonom. Najtežji je prvi raztežaj, ki ponuja delikatno plezanje po skali, travi in ledu.

Prečenje slovenskih gora
Urban Golob dobro napreduje na turnosmučarskem prečenju od Tol­mina do Maribora, s katerim želi opozoriti na Sklad za pomoč otro­kom z rakom in krvnimi boleznimi. Čeprav je v torek, ko je prišel na vrh Triglava, veter pihal v sunkih do 130 km/h, podobne razmere pa so bile tudi dan prej, poteka prečenje popol­noma po načrtu. S Triglava je sesto­pil v Krmo, potem pa se z gorskim kolesom odpeljal skozi Radovno do vznožja Stola. Na najvišjem vrhu Ka­ravank je bil v sredo, naslednji dan pa je prišel do Jezerskega in se v petek lotil najtežjega dela poti – vzpona prek severne stene Grintovca.

Tekmovanja in srečanja lednih plezalcev
Tradicionalnega tekmovanja v le­dnem plezanju v Chourchevelu, ki je bilo v začetku januarja, sta se ude­ležili tudi dve naši plezalki, Jasna Pečjak in Alenka Jerala. Lani je na tem tekmovanju Janez Jeglič zmagal v težavnostni in hitrostni preizkušnji, letos pa med moškimi nismo imeli svojega predstavnika. Prvo mesto je tokrat osvojil Kanadčan Will Gadd.
Naši plezalki sta nastop solidno opravili. Na 30 metrov visok stolp sta po previsni smeri plezali dvakrat, za uvrstitev pa je štel seštevek negativ­nih točk obeh plezanj. Alenka Jerala je svoj drugi nastop dobro opravila in v skupni razvrstitvi zasedla peto mesto, Pečjakova pa je končala na šestem mestu.
Andrej in Jasna Pečjak sta se konec januarja udeležila še srečanja Ice Total v Rudolfshutte v Avstriji. Na srečanju je bilo 300 plezalcev iz Avstrije, Nemčije, Francije in Slove­nije. V okolici koče je množica lednih slapov. Ob zaključku srečanja je bilo organizirano hitrostno tekmovanje z enim cepinom na umetno zaledenelem jezu akumulacijskega jezera. Andrej Pečjak je z nekaj desetinkami prednosti osvojil prvo mesto, Jasna Pečjak pa je bila šesta.

Belo upanje
Urban Ažman in Tanja Rajgelj ter Niko Šumnik in Andrej Kohn so 31. januarja preplezali smer, ki so ji dali ime Belo upanje (sneg 4+, 90 st./80-60 st., skala 4+, 700 m, cela stena 1000 m, 9 h). Potegnili so jo čez osrednji del stene med Vahico in Tomazinovo smerjo, kateri so se pri­ključili v zgornjem delu. Zaradi po­manjkanja snega in požlejene skale razmere niso bile najboljše. Aprila lani sta Andrej Markovič in Jure Ju­hasz v istem predelu stene preple­zala prvenstveno smer Ledna zasvo­jenost, vendar ni znano, če se smeri med seboj prekrivata.

Slapovi
Ledeni slapovi so letos začeli po­šteno zmrzovati šele v mrazu, ki je pritisnil konec januarja. Vendar pa je čez dobrih deset dni nenavadno močna odjuga poskrbela, da se je led tudi hitro podrl. Tako je bila bera vzponov letos precej pičla.
Centralni slap pod Prisojnikom (5+) sta ponovila Urban Ažman in Matej Ražem. Luciferja sta v ne najboljših razmerah ponovili navezi Marjan Kovač – Miran Martinjak in Matija Klanjšček – Andrej Mesner.
Matej Meglič je soliral Centralnega in Slap nad votlino v Tamarju. Sose­dnjo Svečo sta ponovila Matej Mejovšek in Tanja Rajgelj.
Vikijevo svečo nad Jezerskim sta preplezala Andrej Mesner in Borut Mežnarič in naletela na dober led.
Frenk Horvat in Bine Javernik sta v gozdnatih pobočjih Dobrovelj pre­plezala prvenstven Binetov slap (70 st./50 st., 60 m), pri Golteh pa prav tako nov Slap pod gondolo (65 st./50 st.,50 m).

Tržiški vzponi
Janko Meglič in Janez Gramc sta 8. 1. v ne najboljših razmerah pono­vila AGT (65 st./80 st., V-, 400 m) v Begunjščici. 24. januarja je Meglič s Simonom Elerjem ponovil Viharnika (45 st./80 st., V-VI, 800 m) v Zadnji Ponci. Tako sta prva v celoti ponovila smer, ki sta jo lani potegnila Filip Bence in Peter Podgornik.

Zimski vzponi v Kamniških
Matej Brajnik in Borut Čadež (oba AO Kranj) sta zadnji januar­ski dan opravila 1. ponovitev smeri Zlati dež (90 st./45-65 st., skala III, IV, 350 m) v zahodni steni Grintavca. Po skali sta plezala tri raztežaje, vse drugo pa v ledu.
Tone Škarja je 10. 2. sam preplezal Desno grapo (60 st./45 st.) v Kočni z izstopom po Pallaviciniju (60 st., mestoma 80 st.), potem pa nadaljeval turo po SZ grebenu na Grintovec, s katerega je sestopil po JV grebenu. Matej Mejovšek in Robi Pritežnik sta v začetku januarja v štirih urah preplezala Celjsko smer v Mali Rinki.

Miha Peternel

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja