Obračun alpinistov TAM
V Mariboru so se 5. t. m. zbrali alpinisti AO TAM, da bi že desetič zapored pregledali svoje delo, s katerim so upravičeno lahko zadovoljni. V letošnjih dveh sezonah so opravili 266 vzponov, imajo svojo alpinistično šolo, njihov član Marjan Prelog je dosegel tretje mesto med alpinisti-smučarji, prva naveza, ki je letos ponovila Aschenbrennerjevo smer v Travniku, je bila iz njihovega odseka, bili pa so tudi v Tatrah, skupini Mt. Blanca in Paklenici, kjer so postavili spominsko obeležje Mihcu Robniku, ki se je ponesrečil med lanskimi prvomajskimi prazniki pri vstopu v Mosoraško smer.
Slovaki v Alpah
Letošnje poletje je odprava IAMES – slovaške alpinistične zveze dosegla v Alpah nekaj lepih uspehov. Ponovili so smer bratov Rusconi v SV steni Piz Badile (VI+, A 3). V južni steni Marmolade (desno od Castiglionijeve) so preplezali novo smer (VI-, A 3) in jo imenovali »via Slovakia« ter ponovili Messnerjevo in še Soldovo smer v Marmoladi.
2400 žičnic
Letos med zimsko sezono bo v Avstriji obratovalo več kot 2400 raznih žičnic (kabinskih, sedežnic, vlečnic) na 355 krajih. Zanimivo je, da je le 15 od teh centrov nad višino 1500 metrov in da imajo centri na razpolago kar 350 pokritih bazenov.
V soboto na zbor
V soboto ob 16.30 bo v planinskem domu Tamar letni zbor slovenskih alpinistov, ki ga organizira komisija za alpinizem PZS. Načelnik komisije Stane Belak bo zbor seznanil z glavnimi letošnjimi dogodki. Podelili bodo nagrade in priznanja za najvidnejše dosežke ter razčlenili glavne probleme ter naloge. Zbor naj bi sprejel tudi osnovne smernice dolgoročnega načrta.
Zimska odprava
Koroški alpinistični odsek se pripravlja, da bo v februarju s sodelovanjem poljskih alpinistov, uresničil zimsko odpravo v Prokletije. Ker bo to ena redkih zimskih odprav, so k sodelovanju povabili tudi člane drugih odsekov. Za prevoz opreme imajo že zagotovljen tovornjak, za pokroviteljstvo pa so v dogovoru z mariborskem Večerom. Največji problem pa je še zimska oprema.
Dudh Kosi
Poročali smo že o prvi češkoslovaški kanuistični odpravi v Himalajo, ki je prva realizirala spust po zgornjem toku reke Dudh Kosi (z višine 4240 m). Med akcijo so posneli obilo zanimivega barvnega televizijskega materiala, preizkusili pa so tudi svoje alpinistične sposobnosti. V načrtu so imeli preplezati novo smer v južni steni Piten Peaka (6186 m), žal pa so se zaradi slabih razmer morali ustaviti že na višini 5800 m.
Nesreči Poljakov
Letošnje leto poljski alpinisti niso zabeležili le nekaj odličnih vzponov v domačih in tujih gorah, temveč tudi nekaj tragičnih dogodkov. Samo v domačih Tatrah so se smrtno ponesrečili štirje alpinisti. Med njimi je bil tudi Tadeusz Gibinski, eden najuspešnejših plezalcev mlade generacije, ki je znan tudi našim alpinistom, saj je sodeloval pri zimskem vzponu v Špiku leta 1972. Skupaj z njim sta našla smrt še dva tovariša, vzrok pa je bil – vsaj tako kaže analiza – v slabem varovanju.
Zdravniki v posebni sekciji
Že na ustanovnem sestanku ekspedicijskega kluba je bilo sklenjeno, da bodo zdravniki delovali v posebni sekciji in da so k sodelovanju vabljeni vsi, ki so se ekspedicij že udeležili, pa tudi vsi, ki jih zanima tovrstna problematika. Sedaj lahko že govorimo o njihovem načrtu dela, ki obsega predvsem strokovno delo med pripravo ter izmenjavo izkušenj. Pred sekcijo pa so tudi že prve naloge, saj bodo priprave na V. JAHO morale potekati kar najhitreje.
Sestanek zdravnikov
V petek, soboto in nedeljo bo v Zagrebu sestanek zdravnikov-reševalcev iz vse Jugoslavije. Na sestanku, ki ga je pripravila koordinacijska komisija, bodo z referati nastopili tudi predstavniki iz Slovenije.
Tudi v praktične namene
Že dolgo je znano, da alpinisti svoje izkušnje, pridobljene v stenah, lahko s pridom uporabljajo tudi v bolj praktične namene. Tudi iz naše preteklosti so znani primeri, ko so edinole alpinisti lahko omogočili različna geodetskega merjenja, da so očistili snega ogrožene strehe, spoprijeli pa so se tudi že s čiščenjem velikih oken na visokih zgradbah. Sedaj se s takimi nalogami spoprijemajo alpinisti iz Beograda in zbirajo denar za svojo samostojno odpravo, katere cilj naj bi bila Severna Amerika.
Planinstvo in alpinizem
PD »Ravna gora« iz Varaždina je pred dnevi uradno napovedalo, da bo knjiga inž. Zlatka Smerketa »Planinarstvo i alpinizam« izšla že maja prihodnjega leta. Knjiga, ki bo imela format 23 x 16 cm bo obsegala 400 strani, naročiti pa jo je mogoče, z vplačilom 50 dinarjev na žiro račun društva: 34800-678-895 (na hrbtni strani seveda ne pozabite napisati namen in svoj naslov).
Zlatko Smerke, ki ga dobro poznamo po knjigi »Alpinistični vodič«, se je odločil za kompleksno delo, podobno ediciji »Kros visoke planine«, ki sta jo leta 1952 izdala Zgaga in Gropuzzo. O knjigi, ki bo bogato ilustrirana s skicami in fotografijami, bomo v kratkem še poročali.