Izšel je nov vodnik
V soboto so na zboru alpinistov v Tamarju predstavniki AO Kamnik ponudili prve izvode vodnika plezalnih vzponov v okolici Korošice, ki so ga izdali ob 80-letnici društva. Pripravil ga je Bojan Pollak s sodelavci, razmnožil pa Mitja Jesenovec iz Kamnika.
Novega vodnika ne smemo ocenjevati z grafičnega stališča, saj so se izdajatelji poslužili preproste tehnike razmnoževanja rokopisa, zaradi česar so posebno fotografije manj razločne kot bi si želeli. Zato pa je v vsebinskem pogledu vodnik toliko bogatejši. Vse zajete smeri, in teh je kar 42 v ostenjih Zeleniških špic, Planjave, Lučke Brane-Babe, Škarij, Ojstrice, Dedca, Vršičev in Vežice so namreč prikazane s tekstualnim opisom in še posebej s skico. In prav zaradi teh je dobil vodnik nekakšen mednarodni pomen, saj ga lahko uporablja vsak, ne glede na jezik, če le pozna simbole UIAA (v knjižici pa je tudi tolmač s slovenskimi, srbohrvatskimi in nemškimi izrazi). Pomembna prednost vodnika je tudi v tem, da so višine smeri realne, saj so bile vse izmerjene z višinomerom, da je v njem še dovolj prostora za dopisovanje novih smeri, da je v njem opisanih veliko smeri, katerih opisi doslej še nikjer niso bili objavljeni itd. Na vsak način – to je vodnik, ki je povsem uspel, napori izdajatelja pa naj bi bili vzgled, ki bi mu lahko sledili še mnogi odseki.
Vodnik je mogoče naročiti pri PD Kamnik – 61240 Kamnik Tomšičeva 1 in sicer kar po povzetju. Cena je le 15 dinarjev, naklada pa 1000 izvodov.
Odprava AAO v Hoggar
V četrtek, 27. t. m., bo iz Ljubljane odšla naša prva alpinistična odprava v Hoggar. Vodil jo bo Franc Jeromen, sestavljali pa jo bodo člani Akademskega AO: Drago Bole, Janez Gradišar, Igor Herzog, Marjan Osterman Rudi Rajer, Janez Rupar in Marko Zuccata. Na poti bodo ostali mesec dni in samo po Afriki bodo prevozili s kombijem okoli 5000 kilometrov.
Najprej se bodo ustavili v predelu Mouydir, ki leži kakih 350 km severno od Tamanrasseta. Ta predel je sicer nekoliko nižji od centralnega Hoggarja, je pa po izjavah članov italijanske odprave iz lanskega leta izredno zanimiv in zelo malo raziskan. Iz te skupine bodo nadaljevali proti jugu v področje Atakor, ki je alpinistično najbolj zanimivo, zato pa seveda tudi najbolj raziskano. Od tu bodo skušali nadaljevati pot proti Djanetu, kjer so slikoviti kanjoni ter stolpi in jame s predzgodovinskimi slikarijami (Tassili n’Ajjer) in še naprej do morja. Če pa njihov kombi (ki je vozil tudi že III. JAHO) slabih poti ne bo zmogel, se bodo vrnili po isti poti.
Odprava, ki so jo podprli APD, PZS ter razna podjetja, bo na svoji poti posnela tudi obilo slikovnega gradiva, dva filma za televizijo, zbrala nekaj etnografskega gradiva, Rudi Rajer pa bo po naročilu katedre za regulacijo in melioracijo na gradbenem oddelku proučil tudi oazo palm, ki leži kakih 60 km severno od Tougourja in ima nadvse zanimive namakalne naprave.
Ali Ratni Tibba
Sedemčlanska britanska odprava je preplezala 1200-metrsko zahodno steno vrha Ali Ratni Tibba (5494 m) v skupini Kulu Himalaja. Štirje plezalci so v steni dvakrat bivakirali pri vzponu, enkrat pa še med sestopom po zahodnem grebenu. Smer so ocenili s V+, A 1. Kasneje so posamezne naveze v okolici preplezale še nekaj smeri, poskus v vzhodnem grebenu Indrasana pa ni uspel.
Spet na Everest
Niso še povsem znani vsi podatki o jesenski odpravi Japoncev na Everest (mi bomo o njej več poročali prihodnji teden) že se ljudje po svetu sprašujejo, s kakšnimi »rekordi« nam bodo postregle prihodnje. Spomladi vemo, da bodo poskusili Španci, jeseni pa Francozi. Po številu in stroških najbrž ne bodo dosegli Italijanov, kot presenečenje ostane verjetno torej lahko le »Stena«.
Poleti v Kavkaz
Med 13. julijem in 1. avgustom prihodnje leto bo 15 jugoslovanskih alpinistov obiskalo Kavkaz – skupino Elbrus, v zamene pa bo avgusta k nam pripotovala enako velika skupna alpinistov iz Uzbekistana. Stroški na enega našega udeleženca bodo predvidoma 5500-6000 din in jih bodo morali kriti udeleženci sami oziroma njih osnovne organizacije.
Zbor alpinistov
V soboto je bil v planinskem domu Tamar letni zbor alpinistov, na katerem je komisija za alpinizem razdelila 53 nagrad in priznanj letos najbolj uspešnim navezam in posameznikom. Udeleženci najuspešnejših vzponov so svoja dejanja orisali z diapozitivi, določili pa so tudi osnovne smernice za delo v prihodnjih letih.
Planinski fotografi
Foto-kino klub PZS bo v sredo, 26. t. m., ob 19. uri pripravil v knjižnici doma slovenskih planincev »Zlatorog« tovariško srečanje ob zaključku letošnjega, nadvse uspešnega leta.