Alpinistične novice 49/1973

Neugodne razmere
Kljub lepemu vremenu čez praz­nike v naših gorah v zadnjem času ni bilo težkih tur. Vsi obiskovalci gora so se pritoževali nad požledom in še posebno nad poledene­limi travnatimi vesinami, ki so botrovale celo nekaterim zdrsom. Obiskanih pa je bilo več vrhov, posebno v Kamniških Alpah.

Sestanek načelnikov AO
V torek popoldan je bil v domu slovenskih planincev Zlatorog ses­tanek načelnikov slovenskih alpini­stičnih odsekov. Udeležba je bila dobra (30 predstavnikov AO in ko­misije za alpinizem), v razpravi pa so načeli vse najvažnejše pro­bleme.

Dovoljenje za Kangbačen
V nedeljo se je iz Kathmanduja vrnil Aleš Kunaver, ki se je v Nepalu in Indiji dogovarjal o mo­žnostih naših prihodnjih odprav. Največji uspeh njegovega obiska je prav gotovo v tem, da je pri­nesel uradno dovoljenje za vzpon na Kangbačen (7902 m) v jeseni 1974. Upajmo torej, da bo vsaj naša peta himalajska odprava kre­nila na pot s točno določenim ci­ljem.
Med pogovori je Kunaver izve­del, da tudi japonski poskus na Kangbačenu letošnjo jesen ni us­pel. Prišli so le do višine med taboroma III in IV naše JAHO, potem ko so spodnji del vzpona opravili po stari »Švicarski« smeri. Seveda pa ostane še vedno odprto vprašanje, kakšen uspeh bo imela odprava Poljakov, ki ima dovolje­nje za spomlad 1974.
Tudi druge jesenske odprave ni­so imele sreče. Mednarodna odpra­va, ki se je po normalni smeri poskusila vzpeti na Makalu ni us­pela, imeli so celo smrtno žrtev. S smrtno žrtvijo se je končal tudi poskus na Dhaulagiri IV, italijan­ski na Anapurno I pa celo z dve­ma žrtvama, ker je prišlo do več­jega podora. Pod Everestom (Ja­ponci) pa sta umrla dva višinska nosača.
Za konec naj omenimo še to, da se je Kunaver načelno dogovarjal tudi o možnostih naslednjih odprav v Indijo in Nepal, ker je znano, da si v zadnjem času po­samezni organizatorji rezervirajo vrhove celo za pet in več let vna­prej. Na Everest ne moremo ra­čunati pred spomladjo 1979, o Makaluju se bo natančneje potrebno pogovarjati potem, ko bo znan us­peh spomladanske avstrijske od­prave, Indijci so obljubili, da bo­do ponovno proučili možnost odo­britve za prečenje Nanda Devi, na seznamu pa je ostala tudi zaznamba za Gauri Shangar in Mača Pučare.

Prvi koraki Madžarov
Septembra je v Afriko odpotova­la 16-članska madžarska alpinisti­čna odprava, katere cilj (ob 100-letnici njihove organizacije) je vzpon na Kilimandžaro. Prvotno so imeli sicer v načrtu enega iz­med himalajskih vrhov, toda orga­nizatorji niso uspeli, saj njihova organizacija za to niti nima potrebnih izkušenj. Na pot so odpo­tovali z dvema kamionoma, na ka­tera so naložili kar 18 ton hrane in opreme, ki so jo v veliki me­ni napravili kar sami. Vodja odprave Pal Orban je pred odhodom povedal, da imajo za seboj tudi soliden trening, vendar žal le v domačih stenah, Bolgariji in Tatrah ter da so se na odpravo pri­pravljali pet let.

Plezalni »vodniček«
Priprava malega plezalnega vod­nika za stene v okolici Korošice, pripomniti moramo, da bo vanj vloženega veliko amaterskega de­la, gredo h koncu. Bojan Pollak, ki je bil prvi pobudnik in ima tudi največji delež pri uresničitvi načrta, obljublja, da bodo prvi iz­vodi končani do 15. t. m., ko bo v Tamarju zbor alpinistov.

Revolucija v CABA
Mladi argentinski plezalci, ki so letos preplezali južno steno Aconcague in njihovi somišljeniki, so pred kratkim v argentinskem alpinističnem klubu izpeljali malo »revolucijo«. Iz vodstva so namreč izločili dolgoletnega predsednika Watzla, ki ima sicer velike zaslu­ge za njihove organizacije, toda v zadnjem času je s svojimi somi­šljeniki razvoj samo zaviral. Bo to vplivalo tudi, na drugačno za­snovo njihove druge odprave na Everest?

Sklepi KKA
Predzadnjo soboto je bil v Za­grebu sestanek jugoslovanske ko­ordinacijske komisije za alpinizem, čeprav so se sestanka udeležili le predstavniki treh republik (Srbije, Hrvatske in Slovenije), kaže, da bo sodelovanje morda vendarle zo­pet zaživelo. Med sklepi je tudi laskavo priznanje za našo rubriko – dogovorjeno je bilo namreč, da postane uraden vir alpinističnih novic za vso Jugoslavijo, komisije pa bodo zadolžile posebnega člana, ki bo redno izrezoval in arhiviral vse novosti. Hkrati pa so vse KA tudi obljubile, da bodo redno med seboj izmenjavale vsa obvestila, razpise in okrožnice. Na vse vzgoj­ne in večje akcije bodo vabljeni tudi alpinisti iz sosednjih repub­lik, seveda na lastne stroške, čim prej bo potrebno organizirati tudi izpite za inštruktorje alpinizma in sicer enotno za vso Jugoslavijo, nadaljevati pa je potrebno tudi priprave za organizacijo »kadrov­skih« odprav npr. v Kavkaz, na Pamir in v druga podobna gor­stva, tako da bi tudi manjši od­seki dobili kader, ki bi bil zmo­žen organizacije takih akcij.

Naposled vabilo na Kavkaz
Včeraj je iz Moskve naposled prišlo uradno obvestilo, da spreje­majo naš predlog o izmenjavi 15 alpinistov v letu 1974. Naši alpini­sti bodo v skupini Elbrus od 13. julija do 1. avgusta, sovjetski pa bodo za 20 dni pripotovali k nam med 10. in 16. avgustom. Izmenja­va bo opravljena z društvom »Spartak« iz Uzbekistanske republi­ke.

Alpinistična šola v Celju
Danes zvečer se bo v Celju pri­čela alpinistična šola, ki jo or­ganizira AO PD Celje. Vabijo vse, ki jih zanima alpinizem ali pa bi si radi vsaj razširili planinsko zna­nje. Vse informacije v društveni pisarni – Stanetova 1 (telefon 22-192).

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja