Stena je visoka 1385 m
Roman Novšak in Stašo Vešligaj sta 25 dni na terenu »merila« Triglavsko Steno in po njunih prvih izračunih je maksimalna višina Stene – merila sta vstop Prusikove smeri in izstop Dolge Nemške na Kugyjevo polico – 1030 m. K temu pa lahko seveda prištejemo še 355 m, kolikor znaša relativna višina vršne gmote. Višina Slovenskega stebra je 777, Jugovega pa 868 m. Zanimiv je tudi profil Osrednjega stebra. Do Gorenjskega turnca (2015 m) ima povprečno naklonimo 74, naprej pa 62 stopinj.
Terminološki besednjak
Stanislav Gilič z Reke se s planinsko terminologijo ukvarja od leta 1968 in je doslej objavil že več tolmačenj ter besednjakov. Najobsežnejši doslej je izšel letos aprila pri pedagoški akademiji na Reki, kjer je zaposlen, pred dnevi pa ga je ponatisnil občinski planinarski savez (Korzo nar. revolucije 40-51000 Rijeka), kjer ga planinci lahko tudi naroče (25 din).
Besednjak (format 17×11,5 cm, 48 strani) vsebuje kar 655 terminoloških pojmov, ki označujejo vse poglavitne pojave ter oblike v gorski naravi, ilustrirajo planinsko dejavnost ter osnovno opremo in tehnična sredstva. Besednjak je pripravljen v petih jezikih: hrvatskem, angleškem, francoskem, nemškem in italijanskem, z željo – kot pravi avtor v uvodnem zapisu – da bi bil osnova za nadaljnjo širitev in obdelavo še v drugih jezikih.
Preskus brez počitka
Viki Grošelj (Matica) je v nedeljo opravil lep preskus telesne vzdržljivosti. Ob 2.30 ponoči je »startal« v Tamarju in ob 19.30 je bil na Rudnem polju. Vmes pa je preplezal smer po grapi v Slemenovi špici, SV greben Nad šitom glave, JZ smer v Dovškem Gamzovcu, Prevčevo smer v Stenarju, Slovensko v Steni in Zimsko v Trapezu. Seštevek višin preplezanih smeri znaša kar 2600 m, vseh vzponov in sestopov pa je bilo za 9100 m in zračne razdalje 18 km. Pa še en podatek – pri tem je shujšal kar za štiri kilograme.
Ponovila sta Črni prt
Marjan Manfreda (Matica) je prvi, ki je preplezaj vse štiri smeri v Sfingi. V nedeljo je namreč z Borutom Bergantom (Tržič) v 13 urah opravil še 1. ponovitev Črnega prta (Celjske smeri). Izjavil je, da je ta smer težja kot druge tri, še posebno, ker je v njej sedaj šele 5 svedrovcev in 15 navadnih klinov. Ocena ponavljalcev: VI/V, A 1-2, e, skala dobra.
Rimska direttissima
Franček Knez in Jože Zupan (oba Celje) sta v soboto, 19. t. m. v sedmih urah in pol preplezala novo smer v Špiku in ker sta oba doma v Rimskih Toplicah, sta jo imenovala kar Rimska direttissima. Vstop je isti kot za Dibonovo smer, potem pa sta nadaljevala naravnost navzgor, med Direktno in Skalaško smerjo. Ocena: IV.
Knez je naslednji dan s Franjo Krevsel preplezal novo smer še v kotu med Špikom in sosednjim Vršičem. Ocena: III-IV, 5 ur, 300 m, ponekod krušljivo.
Odpravi v Prokletije
Med 28. julijem in 10. avgustom letos so Novomeščani organizirali prvo »mini odpravo« v Prokletije. Prtljago so prepeljali s tovornjakom, ki jim ga je dalo na voljo podjetje Gorjanci, člani pa so potovali z vlakom. Bazo (delovati so namreč skušali kot »prava« odprava) so si uredili v Grbaji, višinski tabor pa so imeli v naravnem zavetišču Pečurka, en šotor pa so postavili tudi v Komovih. V zadnjih dveh so se naveze menjavale vsake tri dni. Bolj kot to, da so skupno opravili 54 vzponov, med temi 12 prvenstvenih (II-V) in precej oglednih tur, bodo verjetno koristne izkušnje, ki so si jih pridobili. In še nekaj – že pred odhodom so izdali priročno brošuro o Prokletijah, sedaj pa so se odločili, da skupaj z Brankom Kotlajičem iz Beograda izdajo še mini vodnik za Komove, ker je dosedanja literatura o tem predelu povsem neustrezna. In še manjšo brošuro o rezultatih odprave pripravljajo. Oboje bo izšlo že letos oktobra.
V Grbaji so bili tudi Mariborčani (AO Kozjak). 12 plezalcev je opravilo 72 vzponov. Prav tako kot prvi so se pritoževali nad opisi, pravijo pa tudi, da jih je pestila huda vročina in nič kaj jim niso bile všeč travnate vesine v stenah. Ponovili pa so praktično vse smeri po Smerkejevem vodniku, razen Koplja in Polske.
Korošci v Alpah
Tri alpinistke in štirje alpinisti s Koroške so v gorah nad Chamonixom opravili 17 vzponov in prečenje Mt. Blanca. 3. avgusta sta bila Milan Kolar in Franci Pušnik ponovila smer Merkl-Welzenbach s Heckmeierjevim vstopom v Gr. Charmosu. Razmere sta imela dobre, le v vršnem ozebniku je bil led. Plezala sta 14 ur in bivakirala nekaj metrov pod Škrbino med glavnim in stranskim vrhom. Kolar, Irena Komprej, Janeta Kodrin, Irena Krivograd, Andrej Špiler in Milan Vošank so dva dni za tem preplezali še S steno Tour Ronde. Nato so zaradi spremenljivega vremena opravili samo nekaj manj pomembnih ponovitev.
Alpinisti podzemlja
Po nekaj letih iskanja prehodov so jamarji Društva za raziskovanje jam iz Ljubljane in Jamarskega društva Dimnice iz Kozine v začetku tega meseca v Breznu pod gamsovo glavico (masiv Pršivca) dosegli globino 580 m, kar objekt uvršča na prvo mesto med brezni v Jugoslaviji, obenem pa je drugi najglobji speleološki objekt v državi (za Pološko jamo, ki ima denivelacijo 715 m). V doseženi globini jih je zaustavil močan vodni curek (v smeri proti Planini Jezero), nad katerim pa so odkrili nekaj dvoran. Največja med njimi ima obseg 30 x 40 m, stropa pa niso mogli ugledati. Določeni znaki kažejo, da bi v prihodnosti prav v raziskovanem breznu lahko dosegli celo globino prek 1000 m, kar bi ga uvrstilo na vrh svetovne lestvice.
V Dolomitih in Zahodnih Julijcih
Danilo Cedilnik in Slavko Švegelj (oba Matica) ter Tine Mihelič, Marija Sabolek, Janez Skok in Jože Žumer (vsi AAO) so med 3. in 7. t. m. v skupini Brenta preplezali 10 lepih smeri v Punta Margeriti, Brenta Alta, Campanile Alto, Campanile Basso in Orozzon di Brenta (Smer vodnikov V+ in Francoski steber VI, obe sta ponovila Mihelič ter Žumer itd.).
Marko Košir in Rok Kovač (oba AAO) sta 15. t. m. ponovila Cozzolinovo smer v Malem Koritniškem Mangartu (10 ur). Mihelič in Žumer sta v Vevnici preplezala novo smer, ki sta -jo posvetila Barbari Kamušič. Ocenila sta jo IV-V, 400 m, 7 ur, poteka med obema Piussijevima in izstopi v Snežno krnico (Catino nevoso). Menijo, da je s tem Vevnica dokončno obdelana. Skok in Žumer pa sta 12. t. m. ponovila še Gilbertijevo smer v Malem Koritniškem Mangartu z daljšo varianto levo od originalne smeri.
Ponovitve vsepovsod
Zoran Bešlin in Janez Marinčič (oba Matica) sta 20. in 21. t. m. opravila 2. ponovitev (16 ur) Šlosarske smeri v Steni. Bivakirala sta na razu, domnevata pa, da sta v vstopnem delu opravila tri dolžine (tehnične) variante. Predlagata nekoliko višjo oceno: VI/V+, A 1-2. Leo Svetličič in Milan Černilogar (oba Idrija) sta 12. t. m. ponovila smer Belač-Zupan v Šitah, 30. t. m. pa Dularjevo zajedo (5 ur) v Jalovcu. Andrej Dernikovič in David Savnik (oba Matica) sta 19. t. m. opravila eno prvih ponovitev smeri »S« v V steni Kalškega grebena. Nerodnemu prestopu algaste plošče (V+) sta našla boljšo zamenjavo čez krušljiv stebriček (IV). Hansel, Koren, Selič in Škerbinek (vsi Kozjak – MB) so v soboto ponovili smer Debeljak-Veninšek v Ojstrici, dve navezi njihovih tovarišev pa Herletovo smer v isti steni. V nedeljo so plezali še Ogrinovo smer ter Modec-Režek v Škarjah. Marko Bricelj in Miran Gabršček (oba AAO) sta 11. t. m. ponovila Zajedo Šit. Bojan Pollak in Violeta Potočar (oba Kamnik) pa sta v Švici 10. t. m. preplezala Lovski greben na Jägerhorn (3970 m): III, 1400 m, 12 ur. Edvin Alikafič iz Zagreba je v nedeljo sam preplezal Skalaško smer z Ladjo. Dubravko Licitar in Branko Ognjančevič-Djuzepe pa sta ponovila Prusikovo smer v Steni.