Iz Pakistana brez uspeha
Že pred dobrim tednom se je iz Pakistana vrnila štiričlanska odprava, ki je načrtovala novo smer v zahodni steni velikega Trango Towerja. Igor Jamnikar, Miha Praprotnik (oba AO Matica), Marko Lukič (AO TAM Maribor) in Matjaž Ivnik (AO Tržič) so v Pakistan odšli še pred našo odpravo na K2. Garantno pismo, na osnovi katerega naj bi naša ambasada v Islamabadu dala kritje (vendar samo do prihoda odprave K2), je bilo za predstavnike naše države premalo. Tako obveznega pologa 4000 dolarjev fantje niso mogli plačati. Zato so svoj cilj spremenili in se odločili za vrh, ki ni višji od 6000 metrov, za katerega pa v Pakistanu tudi ni treba dovoljenja. Bublimo Ting, ki so si ga izbrali, leži nasproti Rakapošija, je še vedno neosvojen. Gre pravzaprav za veliko skalno iglo, podobno francoskemu Druju. Stena je visoka od 800 do 900 metrov. Naši štirje alpinisti so bili pod goro 25 dni in prav vsak dan je snežilo. Bazo so si postavili 4500 metrov visoko. Sneženju so se seveda pridružili plazovi. Pod steno so bili dvakrat, vendar so se morali vsakič zaradi vremena vrniti. Tako so se žal morali iz Pakistana vrniti brez uspeha.
Ekstremni spusti naših v Andih
Med drugim so presmučali južni steni Artensoraja in Chacraraja
Sredi meseca maja je četverica naših alpinistov in ekstremnih smučarjev odpotovala v južnoameriške Ande. Borut Černivec, Dejan Ogrinec, Andrej Terčelj (vsi AO Črnuče) in Andrej Zorčič (AAO) so se zdaj vrnili z nekaj dobrimi dosežki v strmih stenah Cordilere Blance.
Med temi je treba posebej omeniti dva spusta. Južna stena Artensoraja (6025 m) velja po mnenju tujih strokovnjakov za najlepšega med najtežjimi spusti. Prvega junija so to steno presmučali Černivec, Ogrinec in Terčelj in tako opravili tretji spust po tej steni, ki jo je prvi že leta 1978 presmučal znani francoski alpinist Patrick Vallecant. Povprečni naklon smeri je 52 stopinj, maksimalni pa 55 stopinj. Ocena spusta je S6,VI-,700 metrov. Druga stvar pa je južna stena vzhodnega Chacraraja (6001 m), pod katero sta se 12. junija utaborila Ogrinec in Zorčič. Odločila sta se, da presmučata ameriško smer, ki ponuja še največ tovrstnih možnosti. V drugem poskusu sta 16. junija smučala 100 metrov izpod grebena, saj je bilo nemogoče spust izvesti povsem z vrha. Spust sta ocenila S5 +, IV+, 90 metrov.
Poleg teh dveh so fantje opravili še nekaj »lažjih« spustov. Tako sta Černivec in Terčelj smučala z južnega Palcarja (6070 metrov), Ogrinec in Zorčič pa sta spust začela 300 metrov nižje pod južno steno. Ocena mest je S4+, IV-, 100 metrov. Iz severnega vrha Nevado Piramide (5700 m) je sam smučal Zorčič, in sicer v odličnih razmerah. Ocena spusta pa je S5-, I-II+,900 metrov.
Razmere so bile ves čas enake, nekoliko težje za vzpone, skoraj odlične pa za smučanje. Pri realizaciji načrtov naših ekstremnih smučarjev so pomagali: Salomon, Alpina Žiri, Elan, Dynamic-Skis, Zora Bled, Best-servis Ljubljana, Igor-Šport Ljubljana, Lek, Adria-Airways, Slovenijales, Belinka, Kemoservis-Fotomaterial.
Manj vzponov v visokih stenah
Že skoraj sredi julija smo, vendar pa vzponov v visokih stenah ni veliko, posebno še ekstremnih. Morda lahko upamo, da bo preostali del poletja prinesel boljše rezultate kot posledica pospešenega treninga v kratkih smereh. Darko Podgornik in Jože Šerbec (oba Soški AO) sta 11.-12. junija opravila tretjo ponovitev Orlove smeri v Krnu, ki sodi med najzahtevnejše v tem delu Julijskih Alp. V spodnjem delu smeri sta imela skalo mokro, Janko Humar (Soški AO) in Marija Štremfelj (AO Kranj) pa sta 30. junija nad Tamarjem prosto ponovila (VI+) smer JLA v severni steni Šit.
Dvakrat v Anić kuku
Boris Čujić in Dragan Rogič sta vi 11 urah ponovila Spomin, Čujič pa je s Srečkom Meičem vstopil v smer Čas atomov. Praktično je to bila prva ponovitev, čeprav sta v zgornjem delu zavila v Mosoraško smer in tako izpustila zadnja dva raztežaja.
Srečo Rehberger pri nas prvi splezal čisto desetko
Z vzponom v smeri Sortilege (8b) se je povsem približal svetovnemu vrhu – Njemu in Slabetu se je v deseti stopnji pridružil Vili Guček
V stenah Cimai, enem od največjih francoskih središč športnega plezanja, je sedaj splezanih okoli 160 smeri. Med njimi je deset najtežjih. Tri so namreč ocenjene 8a, tri 8a+, tri 8b in ena 8b+. Ena izmed teh je tudi smer Sortilege (8b), ki zdaj predstavlja najboljši rezultat našega športnega plezanja, dosegel pa ga je Srečo Rehberger (AO Kranj).
Dosežek je bil pravzaprav pričakovan, saj je Rehberger smer naštudiral že ob svojem prvem obisku tega centra. Po drugi strani pa najbrž tudi že potreben za naše športno plezanje, saj gredo v tujini nezadržno naprej. Čeprav so se že pojavile smeri z oceno 8c, pa po besedah nekaterih najboljših svetovnih plezalcev (Edlinger, Güllich) za sedaj še ni tako zahtevne smeri nikjer. Tudi Les specialistes ima zdaj 8b+, to pa so tudi največje težave, ki jih človek ta čas lahko premaga. Na svetu je za sedaj okoli 10 do 15 smeri, ki imajo oceno 8b+ (X+), deset od teh smeri imajo oceno tudi potrjeno. Tako rezultat našega plezalca z oceno 8b najbrž govori sam za sebe. Z Rehbergerjem je bila v Cimai tudi Nuša Romih, ki je v teh stenah splezala smer L’echo des Savanes z oceno 6c+ (VIIII-) in pa Squater, ki je ocenjena 7a (VIII). Slednja predstavlja tudi najboljši rezultat naših deklet v tujini in pravzaprav tudi prvo »osmico«. Mozartove kroglice pa so, kot je povedala Romihova, na vsak način težje.
Doslej sta se ob vzponih desete stopnje pri nas pojavljala le dve imeni: Rehberger in Slabe. Zdaj se jima je pridružil še Vili Guček (AO Trbovlje), ki je na Zgornjem Avstrijskem splezal svojo prvo smer z oceno 8a (IX+X-). To je bila smer Focus v Nixlochu, Guček pa je opravil šele peti vzpon. Morda še večje priznanje pa je Guček dobil pred dnevi. Iz Arca so mu namreč poslali povabilo na tekmovanje Rock Master, ki bo septembra. Nanj je namreč povabljeno le 22 plezalcev z vsega sveta. V Avstriji sta bila z Gučkom še Uroš Grilc in Aljoša Hribar (oba AO Črnuče -PD Špik). Grilc je preplezal Komet z oceno IX in smer Affenschaukl varianta (IX-). To smer je splezal tudi še Guček. Hribar pa je bil uspešen v Ribikonu (VIII), poleg tega pa je splezal še nekaj lažjih smeri. V Arcu sta bili splezani dve težki smeri. V Colodriju je 27. junija Tomo Česen ponovil Daphne z oceno 7b (IX-), V Toblinu pa so smer 007 ponovili Dorian Šuc, Metod Škarja in Andrej Jaklič. Ocena smeri je 7b+ oz. IX.
Veliko novih stvari je tudi v Dolžanovi. Šesti vzpon v Hofmanu (IX/ IX+) je 25. junija opravil Nejc Zaplotnik. Dve novi smeri je naredil in splezal Miha Kuhar. Desno od Živčka je splezal Dojenčka (10 metrov, dva svedrovca). Smer ima dva kratka, vendar zahtevna detajla. Drugi vzpon je za njim opravil Tomo Česen. Ocena nove smeri je VIII+, spodnji steni pa je Kuhar dodal Še eno težko.
Imenuje se Drobne nežnosti (10 m, 2 svedrovca), ocena pa je IX. Gre za zelo zahtevno plezanje po minimalnih oprimkih v drugi polovici smeri. Kuhar je 5. t. m. kot osmi plezalec splezal Bogove (IX), na Močilniku pri Vrhniki pa je prvi ponovil Krvavo pričo, za katero meni, da so težave najmanj VIII+. Soleo v Dolžanki so ponovili Andrej Kokalj in Mirko Kranjc, Luka Zaplotnik pa je poleg Soleje splezal še Disco vertikal (IX-). V Mozartovih pa je bil, lahko bi rekli, dosežen nov rekord. Smer sta splezala mlada tržiška plezalca Aljaž Anderle in Klemen Premrl, ki je s svojimi 14 leti zdaj naj mlajši z uspehom v tej smeri.
V Ospu je bila Poročna noč (IX) ponovljena še dvakrat. Četrti vzpon je opravil Srečo Rehberger še pred svojim odhodom v Francijo, peti vzpon pa ima Dorian Šuc, ki je smer preplezal zadnjega dne v juniju. V Paklenici je Boris Čujič ponovil smer E. T. (VI II/VIII+) in Barbaro (VIII-) na Pokojcu pa je splezal novo smer. La Bamba je visoka 18 metrov, ocena pa VIII.
Tomo Česen