Odprave vsepovsod
Od vsepovsod prihajajo novice o številnih odpravah, ki so ali že na poti ali tik pred odhodom, še več pa je načrtov. Za primer vzemimo Poljsko, ki v alpinizmu danes pomeni veliko. Po zadnjih podatkih imajo letos samo v Hindukušu pet in v Karakorumu dve odpravi, da ne naštevamo drugih nižjih gorstev. Ženska alpinistična odprava pod vodstvom Vande Rutkevič si je za cilj izbrala doslej še neosvojeni »skoraj osemtisočak« Gašerbrum III (7952 m). V sestavu te odprave je tudi Silva Kisilkova iz ČSSR, odpravo pa so pripravile v počastitev leta žena. Tudi druga poljska alpinistična odprava v Karakorum (še do nedavna za to gorstvo odprave praktično niso mogle dobiti dovoljenja) je izredno zanimiva. Izbrala si je za cilj Broad Peak (8047 m), oziroma njegov srednji vrh, na katerega doslej še ni stopila človeška noga in je bil tudi eden od zaprošenih ciljev kranjske odprave v Pakistan, ki je potem odšla na Istor-o-Nal. Na glavni vrh so po številnih poskusih prvič in edinokrat doslej stopili 9. junija 1957 štirje člani avstrijske mini odprave pod vodstvom Schmucka.
Iz ČSSR v Mongolijo
V začetku junija je prek Moskve odletela v Mongolijo sedemčlanska češkoslovaška odprava pod vodstvom Ivana Dieške. Odpravo so organizirali na osnovi mongolskega vabila na mednarodno alpiniado, njihov cilj pa je skupina Harhira v Altaju.
Akcija na Piku Lenina
Društvo Spartak iz Moskve je sestavilo posebno 25-člansko ekipo, katere naloga je, da z vrha Pika Lenina odnese v dolino trupla lansko leto umrlih alpinistk. Kakor je znano je lani 7. avgusta malo pod vrhom, na višini 6950 m, zaradi hudega neurja umrlo vseh osem članic sovjetske ženske odprave, potem ko so že bile na vrhu. Odpravo, ki so ji poverili to žalostno nalogo, vodi Vladimir Šatajev, mož pokojne Elvire Šatajeve, ki je vodila žensko odpravo.
Prečenje Mt McKinleya s smučmi
Štirje nemški alpinisti so s smučmi prečili celoten masiv najvišjega vrha Severne Amerike, 6194 m visokega Mt. McKinleya. Letalo jih je pripeljalo na ledenik Kahiltna, potem pa so s smučmi opravili kar 180 kilometrov dolgo prečenje vrha in sicer od jugozahoda proti severovzhodu.
Na osamljenem otoku
V bližini Antarktike leži otok Kergelen, ki se dviga 1850 metrov visoko z najvišjim vrhom Mont Ross. Vzpon na ta vrh ne bi bil nič posebnega, če njegova absolutna višina ne bi bila tudi relativna in če ne bi bilo na otoku stalno slabo vreme. Tako pa so nizke temperature in snežni meteži vse do letos preprečevali vzpon. Prvi pristop je opravila francoska odprava pod vodstvom dr. J. Rivolea.
Organiziranje KA PSH
Tudi komisija za alpinizem PZ Hrvatske se pripravlja, da bo v prihodnje organizirala delo po vzoru slovenske. V komisiji bodo člani, odgovorni za posamezne naloge in predstavniki – delegati posameznih AO in AS (teh je sedaj že devet). Tako organizirana KA bo prek predsednika vezana na IO PSH, po drugi strani pa tudi na koordinacijsko komisijo za alpinizem PSJ ter zvezno komisijo za odprave v tuja gorstva (ta še ni ustanovljena!). Novi vodja KA bo Miroslav Pleško.
Zaprta koča na Menini
Planinsko društvo Gornji grad nam je sporočilo, da bo planinski dom na Menini planini vso sezono, oziroma do nadaljnjega zaprt, ker morajo opraviti nujna sanacijska dela.
Korošci v Vratih
AO Ravne in AS Prevalje sta imela od 1. do 6. t. m. v Vratih letni alpinistični tabor, ki ga je vodil Branko Vrbole. Udeleženci med njimi je bilo največ mladih pripravnikov, so plezali: Slovensko, Dolgo nemško in Nemško smer, Jugov steber ter JV raz Dolkove špice. Dva dni za njimi so prišli v Vrata še člani AS Mežica, ki so prav tako plezali v Steni in opravili več ponovitev Slovenske, Nemške in Bavarske smeri.
Ponovitve
V ponedeljek, 7. t. m., sta Gita Vuga (AO Črnuče) in Igor Gruden (AO Železničar) preplezala Schinkovo smer v Frdamanih palicah, kar je verjetno prva ženska ponovitev. Gruden pa je tri dni za tem v navezi z Jožetom Žumrom (AAO) ponovil še zajedo spominov v Stenarju. V tem času je bilo tudi nekaj ponovitev Peternelove smeri v Triglavu, Bohinjske (tudi avstrijska naveza) in Jugovega stebra. Razmere v stenah so že skoraj povsem normalne, le soparno je bilompreveč.
Vodniška miniatura
Robert Gaberšček, član AO Kranj ima posebno veselje z zbiranjem opisov plezalnih vzponov in pripravo vodnikov. Za začetek, še brez posebnih izkušenj, je za sebe in prijatelje pripravil mini vodnik smeri nad Češko kočo in vse kaže (še posebno, če ne bo kmalu prišlo do realizacije plezalnega vodnika po Kamniških in Savinjskih Alpah), da ga bo ob pomoči tovarišev tudi razmnožil. Pred dnevi pa je prijatelje presenetil še z eno miniaturo, vodnikom v velikosti 7,5 x 10,5 cm, ki zajema le steno Kogla nad Kamniško Bistrico. Kratek uvod, opis dostopa in sestopov ter skice in opisi vseh smeri. Vsekakor posnemanja vreden primer.
Vsi na Grossglocknerju
Izlet, ki ga je na Grossglokner organizirala vodniška sekcija pri PD Ljubljana-matica, je v celoti uspel. V soboto so imeli sicer slabo vreme in vodniki so lahko na vrh popeljali le slabo tretjino udeležencev, zato pa se je v nedeljo popravilo in so odšli na vrh vsi, tudi tisti, ki so bili na njem dan poprej v megli. Razen tega so alpinistični inštruktorji za 11 mlajših pripravnikov na ledeniku Pasterza organizirali tudi osnovni ledeniški tečaj. Vseh udeležencev je bilo 42, uspeli izlet pa je vodil Tone Sazonov.
Tečaji v Vratih
Od petka je v Vratih tečaj hrvatskih alpinistov, ki ga je organiziral AO Željezničar iz Zagreba. Od danes dalje (od 17. t. m.) pa je v Vratih še tečaj v organizaciji KA PZS.
Slabe razmere
Iz Alp še nadalje prihajajo sporočila o slabih razmerah, o obilici snega in celo zaprtih postojankah, o slabih možnostih za vzpone itd. Za alpiniste najbolj čislana tura v Grossglocknerju, Pallavicinijev žleb, je npr. ves snežen, Pasterza pa še skoraj v celoti prekrita s snegom. Tudi v Švici ni nič bolje. Gizner Hütte pod Hochalm Spitze je odnesel plaz, razmere za vzpone pa so naravnost obupne. Bianco greben, klasična tura, ki ima navadno vsakodnevne obiskovalce, je letos še brez ponovitev itd.