25 izbranih za Everest
Vodja naše doslej največje alpinistične odprave Everest 79 Tone Škarja je na temelju 3. selekcije in dodatnih preverjanj izbral 24 članov, ki naj bi prihodnjo spomlad skupaj z njim skušali preplezati Zahodni greben najvišje gore sveta. Izbrani so bili: Zvone Andrejčič (Radovljica), Stane Belak (Matica), Borut Bergant (Tržič), Stipe Božić (Split), Muhamed Gafić (Sarajevo), Viktor Grošelj (Maticn), Tomaž Jamnik (Kranj), Stane Klemenc (Domžale), Franček Knez (Celje), Ivč Kotnik (SAO), Marjan Manfreda (Matica), Štefan Marenče, Vanja Matijevec (oba Šmarna gora), Vladimir Mesarić (Zagreb), Dušan Podbevšek, Bojan Pollak (oba Kamnik), Roman Robas (Šmarna gora), Muhamed Šisić (Sarajevo) Andrej in Marko Štremfelj (oba Kranj), Igor Tekavčič (AAO), Evgen Bergant (Matica), Nejc Zaplotnik (Kranj) in Jože Zupan (Celje). Izbranim se bodo lahko priključili še zastopniki JLA, snemalec in novinar, radioamater in drugi strokovni sodelavci, vendarle naj bi bilo vseh največ pet. Prvi sestanek izbranih bo v četrtek 13. t. m. ob 16. uri prostorih PZS.
Kako formirati odpravo Kavkaz 78?
Čeprav manjka do odhoda letošnje alpinistične odprave v Kavkaz praktično le še tri tedne, se vedno ni znano, kdo bo nosilec naloge, kateri bodo udeleženci in kdo vodja. Vzrokov za to je več, ne najmanj pomembno je finansiranje. Da bi se pogovorili o vsem, je vodja slovenske KOTG Aleš Kunaver za ponedeljek, 10. t. m., ob 17. uri v prostorih PZS sklical sestanek vseh zainteresiranih.
Zbor na Korošici
V soboto, 22. 1. m., ob 14. uri bo Kocbekovem domu na Korošici delovni zbor načelnikov postaj in instruktorjev GRS. Obravnavali bodo planinske nesreče, in sicer s treh vidikov: analiza s poudarkom na najznačilnejših, uporaba tipizirane opreme in umetnost improvizacije ter priprava formularjev za avtomatsko obdelavo podatkov o nesrečah. Pregledali bodo tudi finančno problematiko, podelili častne znake za 25-letno delo, dobili pa jih bodo: P. Keše, J. Koren, M. Lavtižar, J. Perus, E. Sirk, B. Vengust in L. Vidali.
Zadnje meje
V ediciji Mladinske knjige Zadnje meje je nanizanih nekaj osnovnih in najbolj zanimivih podatkov ter zgodbe o tem, kako je potekalo raziskovanje Arktike in Antarktike, osvajanje najvišjih vrhov (Streha sveta) ter prodiranje v globine morja (Skrivnosti morja). Knjiga velikega formata s 485 stranmi, zajetnim stvarnim kazalom in obilico barvnih ilustracij je izšla v zbirki Odkritja in raziskovanja in je pravzaprav prevod (s kratkim dodatkom Jugoslovani v tujih gorah) angleške The Last Frontierss, ki je izšla pri založbi Aldus Books London. Knjiga je te naprodaj v naših knjigarnah.
Prehrana v gorah
V planinski založbi je izšla nova brošura Prehrana v gorah, ki so jo pripravili Dražigost Pokorn, Kazimir Drašler in France Malešič. Fotografijo naslovne strani je prispeval Stane Klemenc, ilustracije pa je narisal Miro Oman. Tem imenom naj dodamo se pregledovalce: Bine Mlač, Bojan Pollak in Peter Soklič ter Meto Rotovnik Tavčar, ki je opravila jezikovni pregled. Skupno ima brošura 126 strani (s stvarnim kazalom), 15 ilustracij in 15 tabel, izdana pa je bila v nakladi 6000 izvodov. Tej ediciji, ki smo jo pri usmerjanju planinske planinske vzgoje že dolgo pogrešali, bosta v kratkem sledili še dve: Vremenoslovje za planince, katere avtor je dr. France Bernot in je že v tiskarni ter Nevarnosti v gorah, ki jo je pripravil Pavle Šegula.
Moja hoja na Triglav
Moja hoja na Triglave Janeza Mencingerja je prvič izšla leta 1897, ta izdaja ter tista iz leta 1928 sta bili tudi osnova najnovejše, ki jo je za mariborsko založbo Obzorja pripravil France Vodnik. To je že 14. edicija iz zbirke Domače in tuje gore, podobna po opremi, z barvnimi fotografijami Janka Ravnika in posvetilom: Izdano v počastitev 200-letnice prvega vzpona na Triglav. Še letos bo pri isti založbi izšlo še več za planince izredno zanimivih del: S prijatelji pod macesni (Matjaž Kmecl), Odsevi in odličja (Ravnik-M. Lipovšek), Vrh nad vrhovi (zbir zapisov o Triglavu), Moje steze (Pavel Kunaver) in Čongma je hodil spredaj (Danilo Cedilnik Den).
Vzponi AO Kozjak
Spremenljivo vreme ne dovoljuje, da bi se razmahnila, plezalska aktivnost. Od vzponov v zadnjem obdobju smo dobili le kratko poročilo AO Kozjak iz Maribora. Inko Bajde in Boro Jerabek sta v 10 urah ponovila Ceklinovo smer (672) S steni Vršaca. Zvone Koklič, Hotimir Selič, Zdenka Svenšek ter Marko in Rika Šubic pa so (vsi so plezali v ponedeljek 3. t. m.) opravili verjetno prvo ponovitev smeri KIK v Ravenski Kočni. Franci Gselman (Kranj) in Marjan Koren pa sta preplezala novo smer Za vogalom (III-IV. 700 m) v skrajno desnem delu ostenja ob Velikem kupu.
Mala bratska transverzala
V soboto, 22. t. m., ob 10. uri bo na Knežcu pri Rogaški Slatini proslava 10-letnice štajersko-zagorske poti, ki jo pripravlja PD Rogaška Slatina. Prireditelji še posebej vabijo vse nosilce spominskega znaka in vse, ki bodo pot do tedaj še prehodili. Vsem bodo podelili posebne spominske plakete.
Mala bratska transverzala kot jo nekateri imenujejo, ker povezuje planince dveh sosednjih narodov, je vse premalo poznana, čeprav je zelo lepa in vodi po zanimivih predelih Hrvaškega Zagorja ter po okolici Rogaške Slatine, na Boč, Donačko goro. Knežec, kjer bo proslava, je prva kontrolna točka Štajersko-zagorske poti, vabi pa tudi na novo odprti muzej v rojstni hiši Franca in Borisa Kidriča. Do Knežca je mogoče priti z železniške ali avtobusne postaje Rogaška Slatina po Kidričevi in Sotelski cesti. Peš je le 20 minut.
20 taborov za 13.000 alpinistov
Junija se je pričela alpinistična sezona tudi v Sovjetski zvezi. 20 alpinističnih taborov Profsojuzove t. j. popularna kratica za njihovo zvezo sindikalnih društev) bo prek leta sprejelo okoli 13.000 udeležencev, za katere bo skrbelo okoli 1000 inštruktorjev. Na sezono so se primerno pripravili tudi voditelji taborov, za katere so podmoskovski športni bazi pripravili poseben seminar.