Odhod v Tien Šan
V torek, 18. junija, je odšla na pot 10-članska meddruštvena odprava »Tien Šan 85«. katere vodja je Marička Frantar. V1500 m do 2000 m visokih stenah Svobodne Koreje, Baljan-Bači, Pik Simagina itd. bodo skušali opraviti čim več vrhunskih vzponov. Domov se bodo vrnili okoli 21. julija.
Srečanje prostih plezalcev
Od 5. do 7. julija bo v Italiji, v dolini Val Susa mednarodno srečanje prostih plesalcev. Od naših se bodo srečanja udeležili Vili Guček (AO Trbovlje), Cveto Jagodic in Metod Škarja (oba AO Mengeš). Če bo prijavljenih preveč (prek 60), bo 5. julija izbirno tekmovanje v smereh VIII. stopnje. Naslednji dan bo na vrsti plezanje treh smeri (težave VII-VIII, VIII+ in IX-). Točke se delijo za vsako smer posebej, časovni limit pa je 14 minut za eno. Če tekmovalec porabi za smer manj kot 14 minut, potem dobi vse možne točke, sicer pa ustrezno glede na čas. V nedeljo bo nato še hitrostni preizkus v smeri VII. stopnje. Posebej ocenjujejo tudi stil. Med sodniki bo tudi znani italijanski alpinist Ricardo Cassin.
Tudi letos tabor
Peter Podgornik je sporočil, da bo čudi letos spominski tabor Pavleta Podgornika in Tamare Likar pod severno steno M. Koritniškega Mangarta. To bo že četrti po vrsti. Uradno naj bi bil tabor pod okriljem komisije za alpinizem, toda Peter Podgornik bo, kot vedo, tudi letošnje leto tabor organiziral sam. Od KA namreč ni podpore in pomoči. Sporoča tudi, da bo na voljo vsa literatura, tudi kupiti jo bo mogoče. Sicer pa bo podrobnejše podatke še posredoval.
Dva razpisa KOTG
Prvi razpis se nanaša na republiško žepno odpravo na Daulagiri (8167 m), ki na bi odšla na pot avgusta letos. Vodja je Stane Belak. Ker bo odprava štela 4 člane, bodo pogoji precej ostri, osnovni pa je, da ima kandidat doseženo višino najmanj 8000 m. Ob sodelovanju KOTG bo potrebna tudi finančna soudeležba 350 USA $.
Komisija za odprave v tuja gorstva pri PZS poziva tudi vse kandidatke za udeležbo v 1. ženski jugoslovanski alpinistični himalajski odpravi na Gaerbrum I ali Južno Anapurno (Anapurna South) da do 31. julija pošljejo poimenske prijave na naslov: PZS, COTG – l. ŽJAHO, Dvoržakova 9, Ljubljana. Prijava mora vsebovati prijavni list, izpolnjen osebni list (2 fotografiji), seznam 20 najboljših zimskih in 20 najboljših letnih vzponov doma, seznam vseh vzponov v tujini, seznam vseh vzponov v zadnjih 3 letih. Selekcija bo samo ena. Kriteriji za izbor pa. so: za leto 1985 dosežen katerikoli kategorizacijski razred, oziroma na dan prijave izpolnjeni pogoji za katerikoli razred za leto 1986, najmanj 5 let plezalskega staža, do dneva prijave opravljenih najmanj 150 vzponov, od tega vsaj 30 zimskih oziroma v zimskih razmerah, z različnimi turami doseženo najmanj 60 točk z nadmorsko višino (8000 m – 60 točk, 7000 m – 30 očk, 6000 m – 20 točk, 5000 m – 15 očk in 4000 m – 10 točk), minimalna aktivnost v zadnjem letu, aktivnost v AO, znanje angleščine, odlično zdravstveno stanje in pozitivno mnenje komisije.
Izbrane bodo tiste kandidatke, ki bodo najbolj ustrezale kriterijem. Pri tem imajo prednost tiste, ki so bolj aktivne, ki imajo več izkušenj v visokih gorah, več zimskih in več dolgih smeri.
Američani brez uspeha
Ameriška odprava (6 članov), ki je imela skupni bazni tabor z našo ekspedicijo Yalung Kang 85, je imela za cilj vrh Kangčendzenge (8586 m). Vodil jih je znani John Roskelly. Ko so naši fantje stali na vrhu Yalung Kanga, so Američani bili na višini okoli 7000 m. Ponavljali so angleško smer. Po odhodu naših je bilo vreme slabo in imeli so veliko težav. Dokončno so odnehali, ko je eden od članov resno zbolel (menda pljučni edem).
Prva ženska na Nanga Parbat
Po Gašerbrumu II, ki ga je osvojila leta 1982, je francoska alpinistka Liliane Barrard skupaj z možem Mauricem 27. junija 1984 osvojila svoj drugi osem tisočak, Nanga Parbat (8125 m). To je bila prva ženska na tem vrhu. Oba sta se povzpela na vrh po Kinshoferjevi smeri, v srednjem delu sta naredila 400 m visoko varianto po ledenem ozebniku. Nanga Parbat je tako deseti osemtisočak, ki ga je osvojila ženska.
Liliane Barrard je ena od treh alpinistk, ki imajo osvojena po dva osemtisočaka. Junko Tabei (Japonska) je stala na vrhu Everesta in Šiša Pangme, Vera Komarkova (ZDA) pa na vrhu Anapurae in Čo Oju.
16 vrhov v Indiji
Kot vemo, je Indija odprla 16 vrhov v svojem delu Karakoruma. Razdelili so jih v tri dele in v vsakem je lahko le ena tuja ekspedicija na leto. Vrhovi v prvi skupini: Saser Kangri I (7672 m), Saser Kangri II (7513 m), in Saser Kangri III (7495 m). Druga skupina: Mamostong Kangri (7526 m), Rimo Peak (7385 m). Tretja skupina: Apsarasas I, II in III (7245 m, 7239 m, 7230 m) Teram Kangri, I, II in III (7465 m, 7406 m in 7381 m), Singhi Kangri (7202 m) Ghaint I in II (7401 m in 7343 m), Indira Col (5760 m) in Sia Kangri (7422 m). Več informacij se dobi na naslov: Indian Mountaineering Foundation, Benito Juarez Road, Anand Niketan, New Delhi 110021.
Ponovitev Zlatolaske v Široki peci
Rado Fabjan in Janez Skok sta 12. t. m. v severni steni Široke peči opravila 2. ponovitev Zlatolaske. Vreme sta imela slabo in megleno, zgornjih 200 m pa je bilo zasneženih. Za spodnji, težji del sta potrebovala 4 ure, zgoraj pa sta potem zaradi slabih razmer plezala še 3 ure. Plezala sta prosto in najbrž je to l. PP. Vzpon pa sta ocenila s VI.
Smer poteka levo od Čihulove in je kar precej krušljiva. Prvenstveni vzpon sta opravila leta 1979 Knez in Smodiš, dve leti zatem sta 1. ponovitev opravila Biščak in Škamperle.
Fabjan in Skok sta po povratku v bivaku Za Akom pozabila fotoaparat Olympus XA. Ko se je potem konec tedna eden od njiju vrnil nazaj, fotoaparata ni bilo več. Zato se priporočata zanj, če ga je kdo našel, da jima ga vrne.
Tomo Česen
1. P Julijine smeri
Duško Jovanovič, Željko Marič in Željko Rudan (vsi člani AOP PSD Bukovik), so opravili prvo ponovitev najtežje smeri v Izgorjeli Grudi na Prenju – Julijine. Smer, ki je ocenjena s VI, A2-3 in visoka 370 m, so plezali 30 ur, od 7. do 9. t. m.
Zimska sezona
Za Nepalom je (4. aprila T985) tudi pakistansko ministrstvo objavilo pravilnik o »zimski alpinistični sezoni« v njihovih gorah. Že v sezoni 1985/86 bodo dovolili nekaj odprav v severne predele. Toda plačilo za nosače bo dvojno, oprema višinskih nosačev bo morala biti primerna za temperaturo 35-40 stopinj pod ničlo itd.
Vzhodna stena Fleischbanka
Wolfgang Müller in Prem Darshano sta 20. in 21. oktobra 1984 preplezala smer Odiseja, ki sta jo poskušala že nekaj časa. Vstopi desno od smeri Rebitsch—Spiegl in od smeri Mythomania. Višina je 400 m, glavne težave pa so v 6 raztežajih. Ocenila sta jo IX-, sicer pa so raztežaji ocenjeni (Vili+, IX-, IV-, VII-, VI- in VIII-).
Cerro Torre – 10 vzponov
Na Cerro Torre (3128 m) v Patagoniji so se doslej povzpeli vsega desetkrat.
1. Cesare Maestri (Italija) in Toni Egger (Avstrija), SV stena, 1959; 2. Casimiri Ferrari, Giuseppe Negri, Daniele Chiappa, Mario Conti (Italija), Z stena 1974; 3. John Bragg, Dave Carman, Jew Wilson (ZDA), Z stena, 1977; 4. Jim Bridwel, Steve Brewer (ZDA), JV steber, 1979; 5. Mauricio, Giarolli, Ermanno Salvaterra (Italija), JV steber, 1983; 6. Daniel Anker, Thomas Wüschner (Švica), JV steber, 1983; 7. Elio Orlandi, Livio Regatti (Italija), JV steber, 1984; 8. Beda Fuster (Švica), Allan Kearney (ZDA), JV steber, 1985; 9. Hans Bärnthaler, Manfred Lorenz (Avstrija), JV steber, 1985; 10. Harmuth Münchenbach, Karl Schrag (Nemčija), JV steber, 1985.
Prva Eskimka pri nas
V plezalnem vrtcu v Vipavi je bilo 9. t. m. verjetno prvič mednarodno zastopstvo. Janko Humar in Peter Podgornik sta plezala z nekaterimi člani mednarodne odprave na Grenland lansko leto. Preživeli so lep dan v uživaškem plezanju, saj je v vrtcu zares dobro urejeno in poskrbljeno za varno plezanje. Najbolj opažen obiskovalec je bila Ana Kuitse, prva Eskimka, ki je plezala pri nas. Tudi italijanski plezalci so bili navdušeni nad vrtcem in vsi po vrsti so obljubili, da se bodo še oglasili.
Škandal »Anapurna«
Jožef Nyka, urednik Taternika, glasila poljske federacije alpinistov in jamarjev, poroča o nejasnostih v sporočilu o prvem zimskem pristopu na Anapurno (8091 m).
Sredi decembra so sporočili, da se je 7. decembra 1984 južnokorejska alpinistka Jung-Ja Kim v spremstvu četverice šerp, od katerih sta se dva med sestopom smrtno ponesrečila, kot prva pozimi povzpela na Anapurno. Odprava naj bi bazni tabor postavila konec novembra. T1 1. decembra in T 4 6. decembra.
Neznana južnokorejska alpinistka in prva pozimi na osemtisočaku? Vzpon brez aklimatizacije v vsega šestih dneh? Taka in podobna vprašanja so si začeli zastavljati vsi, ki kaj vedo o tovrstni dejavnosti. Pred nedavnim, so se pojavile še nove vesti. Na začetku decembra je bila namreč pod severnimi vesinami Anapurne tudi močna francoska odprava. Poročajo o sila neugodnih razmerah in o tem, da so videli »korejsko« navezo hudo nizko in vzhodno od glavnega vrha, tako da bi lahko dosegla vrh — v ugodnih razmerah — kvečjemu v dveh urah. Ob tem pa še trdijo, da so Korejci postavili bazo in pritrdili vrvi že pred začetkom sezone, celo tabor 4 naj bi bil opremljen že 28. ah 29. novembra. Neuradno pa je slišati, da so dobili šerpe dobro plačilo, da bi podprli južnokorejske trditve. Nekateri pa naj bi kljub temu menda priznali – med drugim tudi, da glavni vrh ni bil dosežen.
Alpinistični dosežki se registrirajo v največji meri brez materialnih dokazov, zato bi lahko nastala huda kriza, če ne bi bilo več zaupanja.
Težavnostne skupine za poti
Komisija za pota PZS je prevzela, pobudo markacistov PD Ljubljana – Matica za enotno ocenjevanje težavnosti planinskih poti, ki naj bi služilo za opozarjanje. Poti naj bi bile razvrščene v tri težavnostne skupine: lahke, zahtevne in zavarovane (plezalne) poti. Oznako lahko pot naj bi imele tiste, kjer varovalne naprave niso potrebne, npr. pot od Savice na Komno, pot iz Kamniške Bistrice na Kamniško sedlo itd. Zahtevne poti vodijo prek težjih mest, morebitne varovalne naprave pa še niso nujno potrebne (npr. pot prek Komarče). Predlagajo namestitev opozoril »Zahtevna pot«. V zadnjo skupino poti, za katere naj bi pripravili opozorila »Zavarovana plezalna pot« pa bi vodile tiste, ki so brez varoval za večino neprehodne, npr. Tominškova pot iz Vrat na Kredarico, Kremžarjeva itd.
OD TOD IN TAM
Zagrebška smer v Huandoyu
Vodja 2. zagrebške odprave Darko Berljak je podrobneje razložil lep uspeh, ki so ga dosegli v peruanskih Andih.
V Peru so prišli po 14 dneh deževja in sneženja in doživeli deset dni čudovitega vremena, takega, kot ga menda ne pomnijo zadnjih 50 let. Ko so se po aklimatizaciji brez posebnih problemov povzpeli na južni predvrh Huandoya ter Pisco, so se odločili za prvenstveno smer. Davor Butkovič-Žuti, Branko Ognančevič-Džuzepe in Branko Puzak-Campi so 12. in 13. t. m. (bivak 150 m pod robom stene) preplezali severno steno vzhodnega vrha Huandoya (6070 m), za katero so jim poznavalci zatrdili, da je bila še deviška. Smer, ki so jo začrtali med vzhodnim in severnim (španskim) grebenom, so imenovali Zagrebška, ocenili pa IV-V, 80/45-60 st., 550 m, 18 h. V steni je ostalo 15 klinov in po njej so se tudi spustih v izhodišče.
Pravijo, da je letos v Peruju (zaradi inflacije) izredno poceni. Alpinist lahko preživi tam ves mesec za 100 dolarjev in še manj. Za prevoz iz Lime v Huarez so plačah (preračunano) le 300 din, za transport s tovornjakom in osli okoli jezera pa še 200 din. Sicer pa je v okolici zelo živahno. Blizu Huareza so odprli smučišče z žičnico in ne manjka tudi smučarjev.
Franci Savenc
Planinska zemljevida za Pohorje
Planinska založba pri Planinski zvezi Slovenije bo sredi poletja pričela s prodajo zemljevida Pohorje, ki ga na dveh listih (v merilu 1:50.000) tiskajo v Sarajevu. Sredi julija bo dotiskana tudi nova izdaja zemljevida (prav tako 1:50.000) Triglavski narodni park.
To pa nista edini novosti. V pripravi je namreč tudi zemljevid Zasavja (z Gorjanci in velikim delom Dolenjske), ki naj bi bil prvi v merilu 1:100.000. Če bo šlo vse po sreči, bo PZ izdala tudi karto spominskega področja Kumrovec-Trepče.
Predlog novih popustov
Na predlog gospodarskih odsekov društev, ki imajo postojanke v okolici Triglava, je PD Ljubljana-Matica predlagala nov način obračunavanja popustov pri plačevanju prenočevanja v planinskih postojankah. Orientacijska polna cena (npr. v Triglavskem domu na Kredarici za ležišče v sobi s štirimi posteljami) naj bi bila 800 din. Člani inozemskih planinskih društev, ki so včlanjeni v UIAA, bi imeli na to ceno 10% popusta, člani SZDL 25%, člani PD 50% in mladinci ter pionirji 60%. Ko bo predlog sprejel tudi glavni odbor PZS, bodo seveda potrebne tudi nekatere spremembe pravilnikov.
Gore Evrope
Planinska zveza Slovenije je tudi za prihodnje leto pripravila (že tradicionalni) veliki planinski stenski koledar. Tokrat predstavlja gore Evrope. Koledar bo imel 12 koledarskih listov (39,5×41 cm) in spremno besedilo v slovenskem in angleškem jeziku. Maloprodajna cena (mogoče ga je seveda tudi že naročiti na naslov: Planinska zveza Slovenje, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana, tel. 312-553) je 490 din za posamezni izvod, za 10-200 izvodov je popust 10%, nad 1000 izvodov že 20% itd. Mogoč je dotisk, naročilo po povzetju, oz. po pošti (dodatno je potrebno plačati poseben ovitek) in podobno.
Razstava v počastitev PV
Loški muzej – galerija Škofja Loka in Planinska zveza Slovenije vabita na otvoritev in ogled razstave v počastitev 90-letnice izhajanja Planinskega vestnika. Poleg razstave planinske literature bo še slikarska razstava loških slikarjev z gosti na temo Gorska krajina. Otvoritev razstave bo v galeriji loškega gradu 24. junija ob 19. uri. Razstava bo odprta do 18. julija.
Proslava ob 80-letnici
Danes ob 16. uri bo v prostorih Planinske Zveze Slovenije pripravljalni sestanek v zvezi s proslavo 80-letnice postavitve Aljaževega stolpa.
ID