Alpinistične novice 26/1978

Malo vzponov
Če izvzamemo vzpone, ki jih v kratkih obdobjih med dežjem opravljajo posamez­ni plezalci, največ zaradi tre­ninga, v zadnjem času sko­raj ni bilo pomembnejših vzponov, z zamudo smo zve­deli za ponovitev ozebnika Saše Kamenjeva v Štruci, ki sta ga v 6 urah opravila 3. t. m. Tone in Luka Karničar. V sredo, 21. t. m. sta Janez Lovše in Mitja Kanellopulus (oba Matica) preple­zala direktno v Špiku. V petek pa so Lovše, Ničo Kregar, Sla­va Mrežar in Matevž Suhač ponovili smer Kilar – Levstek v Velikem Draškem vrhu, ki ima tako letos že dru­go ponovitev. Tri četrt sme­ri so plezali med dežjem.

Trekking v C. Blanco
V četrtek 22. t. m. opol­dne so z Brnika odleteli ude­leženci (skupno jih je 12) prve skupine naših planincev, ki bodo obiskali Cordillero Blan­co v Peruju pod vodstvom Pe­tra Sokliča. Drugo skupino (11 udeležencev), ki bo odpotovala danes, pa bo vodil Voj­ko Bučer.

Marljivi v AO TAM
Člani AO TAM iz Maribora se zbirajo vsako sredo okoli 18. ure v kletnih prostorih stolpnice na Frankolovski. Ni jih malo: 17 alpinistov, 15 pripravnikov in 18 začetnikov, pa še dva častna člana ima­jo. Predavanja alpinistične šole so imeli od novembra do konca marca pred sestanki, treningi pa so po posebnem dogovoru v vrtcu pod Mari­borsko kočo na Pohorju. V stenah so letos doslej opravili že 334 vzponov, največ (210) v Paklenici, kjer jih je bilo skupno 22. Med zimskimi vzponi velja omeniti dve prvi ponovitvi – Desne v Oj­strici (V) in Elčeve v Planja­vi (IV), ki sta ju opravila Stojan Verdnik in Mišo Čulk (ŠAO), ta naveza pa je pono­vila tudi Kačo v Anič Kuku. Udeležili so se tudi vseh smu­čarskih tekmovanj za prven­stvo slovenskih alpinistov, nji­hovi člani, združeni v sekcijo smučarjev – tekačev, redno sodelujejo na vseh maratonih, udeležili so se začetnega alpinističnega tečaja na Komni, inštruktorskega na Raduhi, so­delujejo v okviru postaje GRS. Omenimo naj še, da so izdali tudi že drugo številko glasila »Tamov alpinist«, red­no menjavajo propagandno omarico, pripravljajo izdajo značk AO itd. Aktivnost, ki je lahko resnično za vzgled.

Oddaja o odpravi v Hindukuš
V petek ob 17.40 bo na dru­gem programu radia (Odmevi z gora) zanimiva oddaja o aktivnosti lanske odprave AO Ljubljana – matica v Hindu­kuš, ki jo je pripravil Dani­lo Cedilnik – Den.

Južni vrh
Odprava »Poljskega kluba Gorskega«, ki je štela 27 čla­nov, vodil pa jo je P. Mlotecki, je iz Varšave odpoto­vala 1. marca letos. 13 dni kasneje so pričeli pristopni pohod z 300 nosači. Toda to­liko so jih imeli le do Cerama, tu pa jih je zaradi obi­lice snega 90 odstotkov nosačev zapustilo in udeleženci so morali štiri dnevni pohod opraviti sami, seveda pa so se morali velikokrat vračati po tovore. Da ne bi izgubljali ča­sa, so naprej poslali šesteri­co, ki je 11. aprila postavila bazo na istem mestu, kot so jo imeli Angleži pod vodstvom Evansa leta 1955, ko so prvi stopili na Kangčendzengo (8598 m).
Raziskovanja so pokazala, da je JZ rebro, po katerem so se nameravali povzpeti na Južni vrh (8494 m), prene­varno. Zato so uporabili smer prvopristopnikov vse do Veli­ke terase (okoli 7200 m) in šele dalje šli po svoje. Vzpon so pričeli 12. aprila in po po­datkih, ki jih imamo na voljo, sta bila 19. maja na vrhu Evgenij Hrobak in Vojceh Bruž (torej naveza, ki je pred dvema letoma prišla najvišje – 8400 m – na K2 v Karakorumu).

Nov vzpon na Makalu
Mednarodna alpinistična od­prava, ki so jo organizirali v ZR Nemčiji je uresničila svoj načrt. 1 maja sta se na Ma­kalu (8485 m) povzpela vodja Herman Bart in Šerpa Ang Sapal. Nekaj dni za njima je bila uspešna še trojica – Karl Landfogt (32), Jochan von Hapel (28) in Šerpa Temba (28). Po podatkih iz Ne­pala pa jim je sledila vsaj še ena skupina, v kateri naj bi bil tudi Kurt Diemberger. In še ena zanimivost: vzpon (ne vemo pa še po kateri smeri) so opravili brez kisikovih aparatov in medikamentov, ki razredčuje kri.

Pogosti obiski nad Belimi vodami
Ostenja nad dolino Bele vo­de (Rio Bianco) v italijanskih Zahodnih Julijskih Alpah na­ši alpinisti vedno pogosteje obiskujejo. Pri tem je poseb­no zavzet Tine Mihelič, ki je za letošnji zaključek alpinisti­čne šole Akademskega AO celo pripravil »Plezalni vodniček« (formata A 5), ki obsega 22 opisov in 6 skic. Izdal pa ga je (kot že poprej podob­nega za Kogel) kar v »samo­založbi« in v najpreprostejši tehniki (razmnoževanje). Žal pa okoli 20 udeležencev ni pri­šlo na svoj račun, izpod sten jih je pregnal naliv.

Odprli bodo bivak
V spomin na dr. Rastka Stojanoviča (1926-1972), alpinista in neumornega organizatorja tar vzgojitelja, obenem pa dol­goletnega načelnika AO Beo­grad, bodo 8. julija odprli bivak v Veliki Karlici pod Sljemenom (Durmitor), ki bo nosil njegovo ime. Ker orga­nizirajo srbski alpinisti sku­pen odhod 6. julija ob 12. uri iz Beograda (cena prevo­za okoli 250 din, z obvezno prijavo na Planinarski savez Beograda, Ul. Zmaja od Nočaja 9, tel. 011 626-658) in povratek s prihodom v nede­ljo 9. julija opolnoči v Beo­grad, se bodo izleta lahko udeležiti tudi alpinisti iz dru­gih republik, še posebno, ker nameravajo nekateri bivanje v Durmitorju podaljšati, saj so tod čudovite možnosti za alpi­nizem in planinstvo. Preno­čišč pa je malo in s seboj je dobro vzeti šotor, spalno vrečo, kuhalnik pa morda še nekaj hrane. Omenimo naj še, da bo v nedeljo 9. julija od­kritje spominske plošče gene­ral podpolkovniku Danilu Jaukoviču, narodnemu heroju in predsedniku PZ Črne gore, in sicer pod Bobotovim Kukom, na mestu, kjer je lani med planinsko akcijo umrl.

Komemoracija na Ledinah
V nedeljo 9. julija ob 11. uri bo pod Kočno, ob Lovski poti, kjer je spominska plošča, kratka slovesnost v spomin na eno naših najtežjih nesreč ob reševanju, ko so se smrtno ponesrečili Franc Gruden, Franc Štajer in dr. Gorazd Zavrnik.
Da bi kar najbolje nadalje­vali delo, ki so ga začeli po­nesrečeni, je te dni (26. do 30. junija) v Lescah sklepni tečaj za reševalce – letalce s helikopterjem v okviru Zve­zne civilne uprave za zračno plovbo. Poleg šestih gorskih reševalcev sodelujejo tudi re­ševalci – miličniki.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja