Alpinistične novice 25/1978

Odprava PD Gorje že v Cuscu
V nedeljo zvečer se je iz Peruja vrnil Borut Pirc, zdrav­nik odprave, ki jo je organi­ziralo PD Gorje in povedal, da so v kratkem času preplezali (novo) smer na Salcantay. Žal pa nimamo nobenih drugih podatkov in podrobnosti. Izvedeli smo le še to, da so vsi zdravi in da naj bi po pro­gramu že včeraj prispeli v Cusco, okoli 29. t. m. pa naj bi se vrnili domov.

Bergant in Tomazin v ZDA
Danes bosta odpotovala v ZDA Tržičana Borut Bergant in Iztok Tomazin. Sredstva za njuno potovanje – v ameri­ške gore odhajata na povabi­lo tamkajšnje planinske orga­nizacije – je včeraj namreč odobril tudi izvršilni odbor PZS, med tem ko so jima po­moč odobrili pri PD Tržič že prej. V Ameriki bosta tri ted­ne gosta AAC, njun uradni spremljevalec po gorah pa bo znani ekstremist Henry Barber, ki bo prihodnje leto s tovarišem prišel v naše gore. Da je do te zamenjave prišlo, ima največ zaslug A. Carter, znan naši planinski javnosti po predavanju o Nanda Devi, ki ga je imel pred nedavnim v Ljubljani.

Višine smeri v Steni?
Višino plezalne smeri naši pa tudi tuji alpinisti navadno ocenjujejo, oziroma si poma­gajo s podatki različnih kart in upoštevanjem števila raztežajev … Šele v zadnjem času so pričeli nekateri uporablja­ti višinomer in ugotovili so velike razlike. Toda tudi teh­nika meritev z višinomerom ni preverjena in če ni na raz­polago primerjalnih meritev, je lahko tudi dokaj nezaneslji­va. Da bi ob 200-letnici prve­ga pristopa na Triglav dobili natančne podatke za Steno, so na FAGG – Geodetski odde­lek sprejeli predlog za diplom­sko nalogo. Opravljala jo bo­sta absolventa Roman Novšak in Sašo Vešligaj, oba izkuše­na planinca in mladinska vod­nika, ki jima tudi plezanje ne dela težav, njun mentor pa je Miro Črnivec. Nalogo bosta opravila fotogrametrično (s po­bočij Stenarja) in na osnovi njunega dela bo mogoče dolo­čiti višinsko razliko med ka­terima koli točkama v Triglav­ski Steni, kar bo dobrodošlo tudi v primerih težjih reše­valnih akcij.

Kaj je alpinizem?
Zbrati čim več mnenj o tem in jih združiti v enovit odgo­vor, da bi ga lahko naprej analizirali, je naloga Stanisla­va Giliča (pedagoška akademi­ja – 51000 Rijeka), ki jo je sprejel na sestanku koordina­cijske komisije za alpinizem PZJ v Ljubljani. Prav bi bilo, da to vprašanje prouče tudi posamezni odseki in svoja sta­lišča direktno ali prek KA po­sredujejo nosilcu naloge.

Japonci v Himalaji
Za letošnjo spomladansko sezono so znani podatki o treh japonskih odpravah v nepalsko Himalajo. Poskus devet­članske odprave, da bi se povzpela na Južni vrh Anapurne (7256 m), se je končal pri 6000 m zaradi slabega vreme­na. Dve drugi pa sta posku­šali priti na Daulagiri I (8167 m) in II (7754 m), torej vr­hova, ki sta bila oba že os­vojena (leta 1960 švicarska odprava pod vodstvom M. Eiselina in 1971 avstrijska pod vodstvom F. Huberja). Za pr­vo je znano, da je bila uspeš­na in dva njena člana sta pri­šla na vrh 8. maja po klasič­ni smeri (z juga).

Švicarke na Aconcagui
V čast 80-letnice prvega pristopa na najvišji vrh obeh Amerik, ki ga je opravil Mathias Zurbriggen (1856-1917) 14. januarja 1897, so se po­vzpele na vrh Švicarke: Katti Loti, Marianne Blater in Hani Müller v spremstvu dveh tovarišev.

Poljakinja na Everest
O jesenski ekspediciji na Everest, ki jo pripravlja ne­umorni Herligkofer, še vedno ni znanih veliko podatkov. Kaže pa, da ne bo povsem nemška. V njej bo sodelovala tudi Poljakinja Wanda Rutkievic, za katero nekateri trdijo, da bi bila lahko tretja alpi­nistka na vrhu. Kot gost bo v ekipi tudi svetovno znani dirigent Herbert von Karajan.

Planinske postojanke
PD »Viator« iz Ljubljane nas je obvestil, da za sedaj ne bo­do mogli redno odpreti po­stojanke ne Planini pri Jeze­ru, ker jim manjkajo prosto­voljci (so brez oskrbnika). Dom pa bo odprt vsako so­boto in nedeljo. PD za Sel­ško dolino (Železniki) nam je sporočilo, da bo njihova ko­ča na Ratitovcu redno oskr­bovana do 19. septembra.

Tečaj na Ledinah
Od sobote do sobote (15. do 22. julija) bo v Kranjski koči na Ledinah letni začetniški al­pinistični tečaj komisije za al­pinizem PZS, ki ga bo vodil Boro Jerabek (AO Kozjak – Maribor). Komisija za alpini­zem je že razposlala razpis za prijavo udeležencev (prispevek posameznikov bo 720 din, prav toliko pa bodo morali prispevati še AO oz. PD) in tudi inštruktorjev. Prvih ra­čunajo, da bo okoli 30, dru­gih pa 12. Prijave sprejemajo v pisarni PZS do 5. julija.

Novice iz Zagreba
Komisija za alpinizem PZ Hrvaške in AO Željezničar iz Zagreba (vodja Rikard Ballon) prirejata od 15. do 23. julija letos republiški alpinistični ta­bor v Čvrsnici, na katerega pa – seveda (v lastni režiji) pride­jo tudi gostje iz drugih re­publik. Iz Zagreba bodo od­potovali 14. julija z vlakom ob 22.15 do Jablanice. Do Gornje Grabovice bo na voljo prevoz, do Vilinca, kjer bo tabor, pa je še 5-6 ur hoje. Koča na Vilincu ima le 20 ležišč, zato so potrebni šotori in je neoskrbovana (lastna prehrana!). Za­to pa so v bližnji in malo bolj oddaljeni okolici stene, vi­soke od 200 do 300 in več metrov.
Od 27. julija do 6. avgusta bodo imeli hrvaški alpinisti (organizator PD Zagreb – ma­tica, vodja Branko Puzak) ledeniški tabor v Chamonixu (v gozdičku ob postaji železnice na Montanvers). Tudi na tem taboru bo oskrba ter prevoz odvisna od udeležencev, kar poceni akcijo.
V ponedeljek, 29. t. m., bo odpotovala odprava »Mt. McKinley 78«, ki bo na poti sko­raj dva meseca. V tem času bodo prepotovali skoraj vso Severno Ameriko (z avtomobi­lom), obiskali Yosemite ter se povzpeli na najvišji vrh – Mount McKinley (6197 m).

Ponovitev Trikotnika
V petek, 16. t. m., sta Janez Marinčič (LJ. matica) in Milan Vošank (Ravne) v 7 urah po­novila smer Trikot v Dolgem hrbtu. Razmere so bile ugod­ne, le sem in tja je bila ska­la mokra, kar pa se lahko zgodi tudi sredi poletja.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja