Himalajski načrti v letu 1998
Šiša Pangma – Cilj Marka Prezlja je prvenstvena smer v jugozahodnem ostenju
Še neosvojena Vzhodna Kumbakarna (Jannu) je zahteven alpinističen problem – V načrtu še prvenstvena smer na Šišo Pangmo in smučarski spust z Daulagiriia – Kot priprava za Everest
Slovenski alpinisti načrtujejo v letu 1998 več odprav na najvišje vrhove sveta. V A program Komisije za alpinizem, v katerem so odprave z najbolj kvalitetnimi cilji, so se letos uvrstile tri odprave. Odprava PK Rifnik iz Šentjurja pri Celju se bo lotila še neosvojene Vzhodne Kumbakarne (7468 m), Marko Prezelj bo plezal na Šišo Pangmo (8027 m), osrednja vseslovenska himalajska odprava v letu 1998 pa si je za cilj izbrala Daulagiri (8167 m).
Tone Škarja- Vodja odprave na Daulagiri
Vodja odprave Plezalnega kluba Rifnik bo Franci Gajšek, zdravnik Žare Guzej, tehnični vodja Dušan Debelak, na njej pa bodo sodelovali še Viki Mlinar, Anton Pavlič, Andrej Grudnik, Igor Oblak, Matic Jošt in Tomaž Žerovnik. Vzhodna Kumbakarna ali Vzhodni Jannu je zelo težka gora, saj se na vse strani spušča s strmimi in visokimi stenami. Nanjo bodo skušali splezati po vzhodni steni. V Nepal bodo odpotovali sredi marca, dober mesec kasneje pa naj bi opravili načrtovani vzpon. Debelak in Žerovnik steno že dobro poznata, saj sta bila v njej že l.1993, ko sta obrnila 6900 metrov visoko.
Na Vhodno Kumbakarno je poskušalo priplezati že več odprav, med njimi tudi pet slovenskih. Do sedaj sta najvišje prišla Vanja Furlan in Bojan Počkar, ki sta v svojem drugem poskusu priplezala na rob stene 7100 metrov visoko. Žal ju danes ni več med nami. Za Furlana je bil usoden padec v steni Velike Mojstrovke poleti 1996, le nekaj mesecev kasneje pa je Bojan Počkar z Žigo Petričem izginil med aklimatizacijskim vzponom na njegovi že tretji odpravi na Kumbakarno.
Kamničan Marko Prezelj, ki ima za seboj že več uspešnih himalajskih odprav, se bo jeseni pridružil nizozemski odpravi na Šišo Pangmo. Glavnina odprave se bo gore lotila po eni od lažjih smeri v JZ ostenju, Prezelj pa namerava s Thierryjem Schmitterjem preplezati prvenstveno smer v istem ostenju. V jugozahodnem stebru sta leta 1989 Andrej Štremfelj in Pavle Kozjek že potegnila prvenstveno smer, Prezelj in Schmitter pa bosta plezala levo od nje.
Komisija za odprave v tuja gorstva pri PZS, katere načelnik je Tone Škarja, organizira odpravo na Daulagiri (8167 m), ki bo na poti aprila in maja. Odprava ima več ciljev: osvojitev vrha po normalni smeri po SV grebenu, prvenstveno smer in smučarski spust z vrha. Odpravo bo vodil Tone Škarja, na njej pa bo sodeloval tudi ekstremni smučar Davo Karničar. Zanj bo spomladanski Daulagiri zadnja priprava pred smučanjem z Everesta, kamor naj bi odšel letos jeseni. Ena pomembnejših nalog te odprave bo tudi uvajanje mlajših alpinistov, ki bodo ob starejših kolegih nabirali izkušnje za plezanje na osemtisočake.
Tudi z Daulagirijem so se slovenski alpinisti že spoprijeli. Gora je bila življenjska želja Staneta Belaka – Šraufa, ki pa mu navkljub štirim odpravam in legendarnemu vzponu prek južne stene ni uspelo stopiti na njen vrh. Leta 1987 sta bila uspešna njegova soplezalca na četrti odpravi, Iztok Tomazin in Marjan Kregar, ki sta takrat opravila tudi prvi in do sedaj edini slovenski zimski vzpon na osemtisočak.
Miha Peternel
Štiri nagrade
Film CREDO, ki smo ga v četrtek nekaj po 21. uri videli na prvem programu TV Slovenija, je nastal že konec lanskega leta kot samostojen projekt redakcije redne mesečne oddaje Gore in ljudje. S tekstom Milana Romiha, sinhroniziranim v angleškem prevodu in odlično glasbo Rudija Pančurja je takoj začel uspešno pot po festivalih gorniških filmov. Doslej je dobil že nagrado mesta Teplice na Mednarodnem festivalu gorniških filmov Teplice nad Metuji (Češka), nagrado RAI Aosta na festivalu FIFAD v Les Diableretsu (Švica), nagrado za najboljšo režijo na festivalu Alpe Adrija Cinema v Trstu in »Srebrno planiko« za najboljši film o gorah na festivalu Vila de Torello v Barceloni.
Film, ki na poetičen način sledi sanjarjenju o gorah in življenju v njih, je uredništvo v sodelovanju z Založba kaset in plošč RTV sedaj izdalo na VHS kaseti, izkupiček pa namenilo družinam ponesrečenih gorskih reševalcev. Cena kasete, naročene po pošti (na naslov: TV Slovenija, Gore in ljudje, 1550 Ljubljana, s pripisom »Za sklad Okrešelj«), s plačilom po povzetju, je 2000 SIT. Ob slovenski verziji je mogoče naročiti tudi angleško.
F.S.
Sprotno spremljanje
Iz Bariloč, znanega turističnega središča v Argentini, kjer se Slovenci že od začetka naseljevanja združujejo v Slovenskem planinskem društvu, poročajo, da so sedaj, zahvaljujoč Internetu, mnogo bolje na tekočem. Nedavno so namreč tudi pri njih dobili dostop do spletnih strani in sedaj vsakih dva dni ali pa še pogosteje pogledajo na http://www.pzs.si, poiščejo zanimivosti, si jih natisnejo in – izmenjujejo.
F. S.
70-letni jubilej PD Mojstrana
MOJSTRANA – Planinsko društvo Mojstrana slavi letos 70-letni jubilej. Zgodovina planinstva pod Triglavom seže sicer že veliko let nazaj, povezana pa je s prizadevanji za ohranitev slovenskih gora pod vodstvom dovškega župnika Jakoba Aljaža. Osmega januarja leta 1928 je okoli sto najbolj navdušenih planincev ustanovilo triglavsko podružnico slovenskega planinskega društva. Začela se je bogata društvena dejavnost na vseh področjih: gradnja postojank, nadelava poti, alpinistični dosežki in neumorno delo gorskih reševalcev pri najbolj zahtevnem reševanju v Triglavskem pogorju.
Jubilej bodo zaokrožili s slavnostno akademijo, ki bo v petek, 9. t. m. ob 18. uri v dvorani kulturnega doma na Dovjem. Drugi del praznovanja bo avgusta letos, ko bodo na mestu nekdanje Šlajmarjeve koče v Vratih odprli nov planinski učno vzgojni – center z 88 ležišči.
J. R.
Razmere v slapovih slabe, v grapah pa boljše
Topel začetek zime ni nič kaj po godu lednim plezalcem, saj slapovi še niso zamrznjeni, kot je za ta čas sicer običajno. Kadar je nekaj dni nekoliko hladneje, se v mrzlih dolinah sicer pojavi nekaj ledu, vendar pa je plezanje po njem precej kočljivo in nevarno.
Nekoliko bolj primerne za plezanje pa so v tem času zasnežne grape. Klasične zimske smeri v gorah okrog Tržiča so bile pred novim letom kar nekajkrat ponovljene, alpinisti pa so poročali o razmeroma dobrih razmerah. Seveda pa ne bo odveč previdnost, saj je bilo letos že nekaj nesreč v snežnih plazovih!
Priznanje za naša alpinista
Na hrvaški mednarodni odpravi na Mt. Everest spomladi 1997 je sodelovalo tudi sedem slovenskih alpinistov. Delo vseh članov odprave, ki si je za cilj izbrala Severni greben Everesta, sta kronala Slovenca Aco Pepevnik in Pavle Kozjek, ki sta 22. in 23. maja stopila na vrh. Kozjeku je podvig uspel celo brez uporabe kisikovih bomb.
V dvorani Vatroslav Lisinski v Zagrebu je bilo nekaj dni pred Božičem predavanje o odpravi, na katerega je prišlo kar 1200 ljudi. Svoj del zgodbe sta (v slovenščini!) povedala tudi Pepevnik in Kozjek, publika pa ju je celo prekinjala z aplavzi. Na predavanju sta oba prejela tudi Zlati znak Planinske zveze Hrvaške za vzpon na Everest v okviru hrvaške odprave.
Alpinistični razgledi
V 65. številki alpinističnih razgledov je kot vedno eden od daljših člankov posvečen zgodovini alpinizma. Tokrat je predstavljen eden prvih raziskovalec Julijskih Alp in veliki gorniški romantik Julius Kugy. Objavljena sta tudi dva članka Staneta Belaka – Šraufa, ki nista našla prostora v najnovejši knjigi »Veliki dnevi«. Dr. Iztok Tomazin utemeljuje smiselnost helikopterskega reševanja v gorah, pa tudi izven njih, istočasno pa izpostavlja nekaj še nerešenih vprašanj v zvezi s tem. Marsikomu bo verjetno zanimiv tudi članek o orientaciji s pomočjo GPS-a. Napravico, ki nam zelo natančno določi naš položaj na zemeljski obli, lahko namreč spravimo kar v žep, saj tehta le 280 gramov.
Odmevni slovenski dosežki v Peruju
Slovenski alpinisti so v zadnjih letih med najbolj aktivnimi in uspešnimi v Cordilleri Blanci, gorski skupini v perujskih Andih. V zadnjih letih je nekaj smeri sam in s soplezalci preplezal Pavle Kozjek, težke smeri pa so preplezali tudi člani odprav plezalnega kluba Rifnik.
V minulem letu sta Grega Lačen in Peter Mežnar preplezala prvenstveno smer v Cayeshu (5721 m), eni najbolj drznih gora v Andih. V pregledu dogajanj v Cordilleri Blanci v letu 1997, ki ga je na Internetu objavila ameriška revija Climbing, sodi slovenski vzpon zopet med boljše dosežke!
Miha Peternel
Rešen alpinistični problem
Athol Whimp z Nove Zelandije in Andrew Lindblade iz Avstralije sta uspela preplezati dolgo oblegano direktno smer v severni steni Thalay Sagar-ja (6800 m) na severu Indije. Trikotna stena je obložena s tankim ledom in granitnimi ploščami, orientacija stene in velika strmina pa sta garanta za mraz in snežne plaziče, ki se ves čas sipajo čez steno. Težave se zgostijo v zgornji tretjini. Edino smer v steni so preplezali Madžari, ki pa so v zgornjem delu zavili desno na zahodno ramo. Poskusi v steni so se kar vrstili. Whimp in Lindblade sta v steni poskušala že lansko leto, vendar sta morala zaradi plazov obrniti na 6400 metrih. Lani sta v steni poskušali tudi dve ameriški moštvi (Kitty Calhoun/Jay Smith in Steve Gerberding/Scott Backes). Calhounova je v steni poskušala z Andyjem Seltersom že pred desetimi leti, ko je bila zaradi slabega vremena osem dni ujeta v viseči postelji visoko v steni. O njenih poskusih v tej zahtevni steni je bil objavljen tudi članek v znani ameriški reviji National Geographic.
Septembra sta Whimp in Lindblade v steni plezala osem dni ter dva dni porabila za sestop – skupno sedem noči v viseči postelji. Naveza je pred tem splezala na Fitz Roy in Cerro Torre v Patagoniji vključno z drugim solo vzponom na Cerro Torre, ki ga je opravil Whimp. Oba v športnem plezanju plezata smeri ocenjene s francosko 8a+. Vzpon pomeni rešitev problema, ki je prek 20 let zavračal številne poskuse.
Marko Prezelj
Šola za gorske vodnike v Nepalu
KOTG pri PZS tudi letos načrtuje sodelovanje naših inštruktorjev na šoli za gorske vodnike, ki jo organizira Nepalska planinska zveza. Šola je namenjena šerpam, ki kasneje služijo denar z nošnjo tovorov v višinske tabore in z vodenjem po Himalaji, za kar potrebujejo kar precej gorniškega znanja. Naši inštruktorji so z gorniškim izobraževanjem kot mednarodno pomočjo Nepalu začeli že leta 1979.
M.P.
Veliko odprav malo ciljev
Jesenska himalajska sezona je zaključena in znani so že prvi podatki (ki pa še ne dopuščajo kompleksnejšo oceno). Spet je bilo rekordno število akcij, kar 95, še več je komercialnih, ciljev pa – tudi zato – le 23. Rekordni obisk seveda pripada Čo Oju (8201 m). Kar 21 odprav se je prijavilo zanj in vse so si izbrale tibetanski pristop, severozahodna pobočja. Ama Dablam (6812 m) je imelo v načrtu 12 odprav in vse so bile na vrh namenjene po JZ grebenu. Za Everest (8848 m) je bilo prijavljenih tokrat le 11 odprav, z izjemo treh, so si vse izbrale smer na Severno sedlo in po S grebenu. Za Manaslu (8163 m) je zanimanje poraslo, izbralo si ga je 8 odprav, ena manj je bila namenjena na Daulagiri (8167 m), prav toliko tudi na Pumori (7161 m), Baruntse (7129 m) je bil cilj 6 odprav, ostale vrhove pa so si izbrale le posamezne odprave. Na Anapurno se je to jesen ob Španski, ki je imela za cilj še Daulagiri in Čo Oju, npr. namenila samo še mala italijanska odprava. Dvočlanska belgijska odprava si je izbrala Južno Anapurno, Južnokorejska Ganeš 2, Japonska Gaurišankar, Ameriška mednarodna pa Kumbakarno.
Novice iz Bolivije
Branko Ivanek, član AAO Kozjak, ki je zasnoval in do letošnje jeseni tudi skrbel za njihove strani na Internetu, je sedaj na »začasnem delu«, kot sam pravi, v Boliviji. S partnerjem namerava v kratkem odpreti »internetsko kavarno«. Pa tudi drugi del njegove aktivnosti že napoveduje dobre rezultate. Sodelovati je namreč začel z angleškim alpinistom Yossijem Brainom, ki je pred kratkim v Združenih državah in Veliki Britaniji izdal odličen vodnik »Trekking v Boliviji«. Tudi plezalni vodnik za Bolivijo je že pripravljen, vendar zaradi tržne strategije založnikov ne bo zagledal luči sveta pred pomladjo, do tedaj pa ga bosta lahko še izboljšala; predvsem bo Ivanek dodelal prikaz dosežkov naših alpinistov, ki v stenah Cordillere Real ni ravno majhen.
Z Eduardom Guarachijem, edinim »pravim« bolivijskim gornikom (lastnik uspešne agencije Andes Expeditions), pa pripravljata občasno revijo o plezanju v Boliviji. Guarachini bo naslednjo pomlad spet poskušal priti na Everest. (1994, potem ko se je že povzpel na Makalu, je na Everestu prišel do višine 8200 m, potem pa bil prisiljen zaradi poslabšanja vremena obrniti.) Gre za prestižno odpravo, saj bi postal prvi Bolivijec, ki se je povzpel na najvišji vrh sveta. Eduardo ima obilo podpore s strani države in tudi močnih podjetij.
F. S.
11 dni v severni steni Eigerja
Slovaka Jaro Dutka in Martin Heuger sta konec avgusta 1997 opravila verjetno prvo ponovitev smeri Ghilini – Piola (A4, VIII) v severni steni Eigerja. Verjetno gre za najtežjo skalno smer v Eigerju, ki sta jo Švicar Michele Piola in Francoz Rene Ghilini preplezala leta 1983. Slovaka sta prvih šest dni plezala brez posebnih zapletov, sedmi dan pa ju je zajelo hudo poslabšanje vremena. Zaradi padajočega kamenja, ki bi ju ogrožalo med sestopom, sta na 28. stojišču čakala kar 4 dni. Ko se je neurje končno uneslo, sta splezala do vrha,kamor sta stopila po 11 dneh v steni.
Nova smer v klubu najtežjih?
Švicarski športni plezalec Fred Nicole, ki slovi predvsem po izredni maksimalni moči in je preplezal nekaj balvanskih problemov, ki sodijo med najtežje na svetuje v plezališču Handegg je preplezal novo smer Elf. Začne se z zahtevnim balvanskim problemom, potem pa sledi 12 metrov plezanja po previsu, ki visi 50 stopinj preko vertikale. Za smer je porabil 11 dni, vendar je ni hotel oceniti, dokler je ne poskusi še kdo od vrhunskih plezalcev. Povedal je le, da naj bi bila težavnost smeri nekje med 8c (X+/IX-) in 9a+ (XI+).
M. P.